Ku shkon shpirti kur shohim ėndrra?

Shko poshtė

Ku shkon shpirti kur shohim ėndrra?

Mesazh  Luli prej 30.04.15 21:13

Ėndėrrimi ishte njė pjesė tepėr e rėndėsishme e kulturės vendase amerikane, pasi bazohej nė praktikat e tyre spirituale.
Fėmijėt edukoheshin qė t’i kujtonin ėndrrat, tė cilat mund t’i ēkodonin mė vonė, me qėllim qė tė udhėhiqeshin prej tyre, ose t'i pėrdornin si udhėrrėfyes.
Por, ku shkon shpirti kur ne ėndėrrojmė? A mbetet ai nė trupin tonė, teksa mendjet tona eksplorojnė botėn e ėndrrave? Apo bėhet ai pjesė e ėndrrės dhe eksploron mendjen?
Amerikanėt vendas mendonin se ne kemi tre shpirtra: shpirti-ego, qė trupėzohet nė frymė; trupi-shpirt, qė i jep trupit energji dhe forcė jetėsore gjatė gjendjes sė zgjimit dhe shpirti i lirė, i cili largohet nga trupi gjatė gjendjes sė gjumit dhe transit.
Sipas besimit tė tyre, njė pjesė e shpirtit shkon dhe eksploron dimensione tė tjera. Ai vepron kur trupi fizik fle.
Dy aspektet e tjera tė shpirtit mbeten tė lidhur me trupin, ndėrsa ėshtė shpirti i lirė ai qė udhėton nė botėn e ėndrrave.

/shekulli/
avatar
Luli

"Duhet bredhur shumė nė errėsirė derisa tė preket drita"

884


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi