Teoria e Shėn Agustinit pėr Mendjen

Shko poshtė

Teoria e Shėn Agustinit pėr Mendjen

Mesazh  Luli prej 28.04.15 0:37Filozofi i krishterė, Shėn Agustini, kishte disa gjėra pėr tė thėnė nė lidhje me kohėn. Sė pari, ai thoshte se koha nuk ishte absolutisht e pafundme. Koha, sipas tij, ishte krijuar nga Zoti, dhe ėshtė e pamundur tė krijosh dicka qė shtė e pafundme.

Ai thoshte gjithashtu se koha ekziston vetėm nė mendjen tonė, njė konkluzion i cuditshėm qė gjithcka ka tė bėjė me mėnyrėn se si ne e interpretojmė kohėn.

Ne mund tė themi se dicka zgjati pėr njė kohė tė gjatė apo pėr njė kohė tė shkurtėr, por Shėn Agustini thoshte se nuk ka nė fakt mundėsi pėr ta kuantifikuar kėtė. Kur dicka ėshtė nė tė kaluarėn, ajo nuk ka mė cilėsi pėr tė qenė dicka, pėr arsye se nuk ekziston mė, dhe kur ne themi dicka mori shumė kohė, kjo ndodh vetėm sepse ne e kujtojmė nė kėtė mėnyrė.

Pėrderisa ne e matim kohėn bazuar mbi atė se si e kujtojmė, atėherė ajo duhet tė ekzistojnė nė kujtimet tona. E ardhmja ende nuk ekziston, kėshtu qė as ajo nuk mund tė ketė cilėsi tė kuantifikueshme.

E vetmja gjė qė ekziston ėshtė e tashmja, kėshtu qė i vetmi konkluzion logjik ėshtė se koha ekziston nė kokėn tonė.

/Bota.al/
avatar
Luli

"Duhet bredhur shumė nė errėsirė derisa tė preket drita"

884


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Hapesire-koha

Mesazh  Indigo prej 28.04.15 7:43

 

Hapėsirė-koha

Nė fizikė, hapėsirė-koha (ose kohė-hapėsirė, ose hapėsirė / kohė) ėshtė ndonjė model matematik qė kombinon hapėsirėn dhe kohėn nė njė vazhdimėsi tė vetme. Hapėsirė-koha ėshtė e interpretuar zakonisht me hapėsirėn tre-dimensionale dhe koha luan rolin e njė dimension tė katėrt qė ėshtė e njė lloj tjetėr nga dimensionet hapėsinore. Sipas perceptimeve tė caktuara Euklidiane tė hapėsirės, universi ka tre dimensione tė hapėsirės dhe njė dimension tė kohės. Duke i kombinuar hapėsirėn dhe kohėn nė njė grupim tė vetm, fizikantet i kane thjeshtuar ndjeshėm njė numėr tė madh tė teorive fizike, ashtu edhe siē ėshtė pėrshkruar nė njė mėnyrė mė uniforme punimet e universit nė tė dy super galaktikat dhe nivele subatomike.

Nė mekanikėn klasike, pėrdorimin e hapėsirės Euklidiane nė vend tė hapėsirė-kohės ėshtė e pėrshtatshme, si kohė ėshtė trajtuar si universale dhe tė vazhdueshme, duke qenė tė pavarura nga struktura sė levizjes e vėzhguesit. Nė kontekste tė relativiste, megjithatė, koha nuk mund tė ndahet nga tė tre dimensionet e hapėsirės, pėr shkak se norma nė tė cilėn koha kalon pėr njė objekt tė varet nga shpejtėsia relative pėr vėzhguesit dhe gjithashtu nė fuqinė e fushat intensive gravitacionale e objektit, i cili mund tė ngadalshėm kalimin e kohės.
avatar
Indigo

10


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi