A do tė burgoset Ramush Haradinaj?

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

A do tė burgoset Ramush Haradinaj?

Mesazh  trigonkos prej 22.04.15 18:19

Diplomatė dhe ambasadorė tė shteteve tė Kuinit kanė rritur presionin mbi liderėt e partive opozitare nė Kosovė pėr votimin e Gjykatės Speciale nė Kuvendin e Republikės sė Kosovės. Por, lideri i AAK-sė, Ramush Haradinaj, ka ripėrsėritur edhe sot se deputetet e AAK-sė nuk do ta votojnė themelimin e kėsaj gjykate.

Burime diplomatike tė Indeksonline bėjnė tė ditur se Haradinaj ka marr vendim qė tė mos votohet themelimi i Gjykatės Speciale nga frika se objekt i gjykimit tė saj do tė jetė edhe ai vet.

Madje, sipas kėtyre burimeve, Haradinaj ėshtė treguar shumė jodiplomat dhe ka kėrkuar prej tyre qė t’i tregojnė dhe nėse ai nuk do tė jetė objekt i gjykimit tė saj, deputetet e AAK-sė do ta votojnė themelimin e saj.

“Ėshtė e ēuditshme politikėbėrja nė Kosovė. Ėshtė mė shumė se praktike dhe pa shumė diplomaci. Shpeshherė prej neve kėrkohet qė tė flasim konkretisht me politikanėt tuaj edhe pėr ēėshtje qė nuk kemi informacione. Gjykata Speciale nuk komprometon luftėn e UĒK-sė, por e fisnikėron dhe pastron njollat e saj qė tash mund tė jenė vetėm pretendime, prandaj edhe nuk do duhej tė kishte rėndėsi se kush do tė jetė objekt i gjykimit tė saj kur ėshtė nė pyetje njė proces me rėndėsi pėr shtetin tuaj”, thotė ky diplomat i huaj pėr Indeksonline.

Sipas tij, lideri i AAK-sė, Ramush Haradinaj ėshtė duke u frikėsuar se do tė jetė objekt i gjykimit nga Gjykata Speciale, prandaj edhe ka kėrkuar prej deputetėve tė tij qė tė mos e votojnė, pėrkundėr gatishmėrisė qė tregonte nė tė kaluarėn nė takimet me diplomatė dhe ambasadorė tė shteteve tė Kuintit.

Ditė mė parė, zyrtari i Departamentit Amerikan pėr Ēėshtje e Krimeve tė Luftės, Stephan Rapp, gjatė vizitės nė Kosovė, u takua me krerėt shtetėrorė tė vendit, duke iu bėrė tė qartė atyre se nė rast se Kuvendi i Kosovės nuk e voton themelimin e Gjykatės, atėherė SHBA-tė nuk do tė pengojnė Rusinė qė tė themelojė njė Tribunal pėr Kosovėn nė OKB. /Indeksonline/

Burimi: http://www.indeksonline.net/?FaqeID=2&LajmID=155927
avatar
trigonkos

Mos perdor fjal Banale !!!

120


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi