Re: Ushtrim i veshtire matematikor.

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Re: Ushtrim i veshtire matematikor.

Mesazh  Immortal Vampire prej 19.04.15 16:28

Nese a+b=3 dhe a ne katror + b ne katror= 7, gjeni heresin a:b. Pyetjet jane te vlefshme. Do t'u lutesha mos ta linit pergjysme sic ben shumica, por kur ta nisni ta mbaroni deri ne fund, nqs s'mundeni mos shkruani fare. FLM.
avatar
Immortal Vampire

Subkoshienca duhet te dale ne siperfaqe!!!!

139


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Re: Ushtrim i veshtire matematikor.

Mesazh  D'Ankonia prej 20.04.15 15:38

a+b=3 → a=3-b ˄ b=3-a
a2+b2=7 → a2=7- b2 ˄ b2=7-a2
a=√(7- b^2 ) ˄ b=√(7-a^2 )
a=√(7- 〖(3-a)〗^2 ) ˄ b=√(7-〖(3-b)〗^2 )
a2-3a+1=0 ˄ b2-3a+1=0
kuptojme qe a dhe b kane rrenje te njejta.
a1 dhe b1 =(3+√5)/2       ˄ a2 dhe b2 =(3-√5)/2      
heresi : (3+√5)/(3-√5)       ˅ (3-√5)/(3+√5)
avatar
D'Ankonia

1


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ushtrim i veshtire matematikor.

Mesazh  Immortal Vampire prej 20.04.15 15:58

D'Ankonia shkruajti:a+b=3 → a=3-b ˄ b=3-a
a2+b2=7 → a2=7- b2 ˄ b2=7-a2
a=√(7- b^2 ) ˄ b=√(7-a^2 )
a=√(7- 〖(3-a)〗^2 ) ˄ b=√(7-〖(3-b)〗^2 )
a2-3a+1=0 ˄ b2-3a+1=0
kuptojme qe a dhe b kane rrenje te njejta.
a1 dhe b1 =(3+√5)/2       ˄ a2 dhe b2 =(3-√5)/2      
heresi : (3+√5)/(3-√5)       ˅ (3-√5)/(3+√5)
Shume korrekt. Heresi i pare eshte ai i pari dhe i dyti ai tjetri. Bravo!!!!
avatar
Immortal Vampire

Subkoshienca duhet te dale ne siperfaqe!!!!

139


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi