Zbulohet njė mikroēip 250 milion vjet i vjetėr

Shko poshtė

Zbulohet njė mikroēip 250 milion vjet i vjetėr

Mesazh  Luli prej 13.04.15 20:12Duket sikur hulumtuesit e Rusisė kanė gjetur njė mikroēip 250 milionė vjet tė vjetėr. Pyetja ėshtė a e kanė gjetur me tė vėrtet ata? Dhe ēfarė ėshtė ky objekt i ēuditshėm?

Zbuluesit kanė bėrė njė tjetėr zbulim tė pabesueshme nė Labinsk tė Rusisė. Sipas studiuesve ky zbulim shėnon fillimin e njė historie krejtėsisht tė re, e qė shumė teoricienė tė lashtė tė huaj janė duke folur pėr tė pėr vite tė tėra. Objekti qė hulumtuesit kanė gjetur besohet tė jetė njė lloj mikroēipi i lashtė dhe sipas tyre, ky mikroprocesorė i lashtė daton prej miliona vjetėsh, transmeton KP. Pas testeve tė panumėrt, shkencėtarėt kanė ardhur nė pėrfundim se kjo pjesė antike ėshtė pėrdorur si njė lloj mikroēipi nė kohėt e lashta.

Problemi ėshtė mosha e tij,sepse, sipas testeve, ky objekt besohet tė jetė midis 225 dhe 250 milion vjet i vjetėr. Disa studiues besojnė se mosha e tij nuk ėshtė plotėsisht e saktė duke pasur parasysh faktin qė askush nuk mundet ta datoj gurin ose shkėmbin dhe testet janė bazuar nė gjurmėt e materialeve organike tė gjetura rreth cipit misterioz.

Pyetja njė milion dollarėsh ėshtė se kush dhe pėr ēfarė e kanė pėrdorur kėtė mikroēip qė daton qė 250 milion vjet? A ka mundėsi tė jetė ky njė fakt i mbetjes sė teknologjisė sė lashtė? Teknologji kjo qė i pėrket njė qytetėrimi shumė tė avancuar qė ka jetuar nė Tokė miliona vit mė parė? Apo ka njė mundėsi qė ky objekt tė mos e ketė origjinėn nga Toka, por nga njė planet tjetėr, qė i preket njė race tė jashtėtokėsorėve, transmeton KosovaPress.

Ky "mikroēip i lashtė" u zbulua nė rajonin Krasnodar, dhe “UFOlogists” e kanė etiketuar tashmė kėtė zbulim si njė fragment tė teknologjisė sė panjohur mė parė pėr shkencėn. Ashtu si shumė zbulime tė tjera, ky mikroēip i shquar u gjet rastėsisht nga njė peshkatar lokal i quajtur Viktor Morozov, qė menjėherė e ka dhuruar gjetjen e tij kurioze pėr studiues nga Universiteti i Southern Politeknik Nowoczesne, tė cilėt kanė kryer disa teste dhe kanė arritur nė pėrfundimin se ky cip i cili ėshtė i ngulitur nė shkėmb, ėshtė njė pajisje e ēuditshme, e cila ēuditėrisht u ngjan mikroprocesorėve ditor modern. Hulumtuesit nuk kanė provuar tė hiqni atė nga shkėmbi, nga frika se mund tė dėmtojnė atė.
avatar
Luli

"Duhet bredhur shumė nė errėsirė derisa tė preket drita"

884


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi