CIA - Central Intelligence Agency

Shko poshtė

10 programet mė sekrete tė CIA-s

Mesazh  Luli prej 17.12.13 22:11

10 programet mė sekrete tė CIA-sGjatė viteve, CIA amerikane ka fituar reputacionin e tė qenit si agjencia e inteligjencės mė e sofistikuara nė tė gjithė planetin. Nė tė njėjtėn kohė, CIA ėshtė bėrė e njohur pėr paranojėn e saj tė pabesueshme dhe nxitjen pėr ndėrmarrjen e projekteve tė kushtueshme, herė-herė tė paligjshme dhe shpesh absurde.

Kjo nė emėr tė fitores tė njė avantazhi mbi konkurrencėn. Por i gjithė ky aktivitet i cili ka thithur me miliona dollarė nuk ka shkuar gjithmonė sipas parashikimeve. Shpeshherė disa prej programeve tė saj kanė mbetur pėrgjysėm dhe herė tė tjera kanė dėshtuar, duke mos pėrmendur kėtė edhe bėrjen publike tė sekreteve.

Gjithsesi nė 50 vitet e fundit, ajo mban primatin si shėrbimi sekret mė i famshėm rreth tė cilės janė ngritur shpeshherė edhe teori nga konspiracionistėt. Por kėtu janė sjellė dhjetė programet mė sekrete tė CIA-s tė cilat njihen nga shtypi. Tė gjitha kanė pasur njė bum gjatė periudhės sė luftės sė ftohtė.

Nga macet spiune, nė hipitė psiqikė, programi Stargate, e deri tek rrėzimin e liderit komunist kubanez Fidel Kastro. Ndaj nė njė listė tė pėrpiluar janė renditur dhjetė programet mė tė ēuditshme qė qeveria amerikane ka propozuar dhe financuar gjatė viteve tė saj.


1. Pushtimi i Gjirit tė Derrave

Pėr njė absurditet tė vėrtetė, disa nga projektet mė shpenzuese tė CIA-s dėshtuan pushtimin e Gjirit tė Derrave. Programi ėshtė njė prej pėrpjekjeve tė para pėr tė pėrmbysur udhėheqėsin komunist kubanez Fidel Kastro, por ai ishte edhe i fundit, mė shkatėrrues dhe i pasuksesshėm. Programi filloi nė 1960, kur CIA-s, nėn autorizimin e Presidentit, filloi planifikimin e njė tentative tė pėrmbysjes sė qeverisė kubaneze. Nė mėnyrė qė tė eliminojė ēdo lidhje me SHBA, sulmi do tė ishte kryer nga njė ushtri e emigrantėve tė kthyer kubanezė tė trajnuar posaēėrisht nga CIA. Pas njė serie tė sulmeve diversioniste ajrore, mė 17 prill, 1961, njė grup i trupave amfib zbarkoi nė njė plazh nė Gjirin e Derrave dhe filloi shkarkimin e mallrave tė tyre tė 1.300 guerrilasve nga mėrgimi. Plani pėr ta ishte qė tė takoheshin me njė grup mė tė vogėl tė parashutistėve pėr ti braktisur shumė shpejt pas mbėrritjes sė tyre, por qė nga fillimi plani i tyre ishte i dėshtuar tragjikisht. Ndėrkohė, theksohet se 2000 kubanezė vdiqėn gjatė pushtimit, ndėrsa 100 anėtarė tė ushtrisė nė mėrgim u vranė nė aksion, 1200 tė tjerė qė mbetėn u kapėn dhe u burgosėn, dhe disa tė tjerė u ekzekutuan me urdhėr tė Kastros.


2. Projekti MKULTRA

Njė nga programet e qeverisė qė tė rrėnqeth mė shumė lėkurėn dhe ushqen teoritė e panumėrta tė konspiracionit, Projekti MKULTRA ishte gjithėpėrfshirėse dhe program i fshehtė i CIA-s filloi nė fillim tė viteve 1950 qė pėrfshiu eksperimente nė “pyetje kimike” dhe kontrollin e mendjes. Me pak fjalė, MKULTRA ishte njė plan i cili kėrkoi tė pėrdorė droga, stres psikologjik, dhe metoda tė ēuditshme tė marrjes nė pyetje pėr tė marrė informacion, kontrollin e sjelljes, madje edhe tė ndryshojė funksionin e trurit. Pėr kėtė ditė, shumė prej informacionit nė projekt mbetet sekret, por ajo qė ne dimė ėshtė se programi pėrfshin testimin dhe marrjen nė pyetje tė qytetarėve privatė – shpesh pa dijeninė e tyre apo pėlqimin-nė shėrbim tė zbulimit apo jo tė drogave tė caktuara mund tė pėrdoret si serum i vėrtetė. Kjo pėrfshinte dhėnien e dozave tė mėdha tė LSD-sė, amfetaminės, dhe meskalinės, si dhe terapia e shok-ut. Nė njė rast, subjektet ishin dozuar gjoja me acid pėr 77 ditė me radhė nė njė pėrpjekje pėr tė provuar efektet e ekspozimit afatgjatė ndaj drogės. Teoritė konspirative pajtohen rreth qėllimeve tė vėrteta tė projektit, me disa qė thonė se ai ishte njė program pėr tė krijuar vrasės-zombie pėrmes kontrollit tė mendjes dhe ndėrrimit tė pikėpamjeve.


3. Operacioni Mongoose

Nė fillim tė ‘60, Kuba komuniste u bė njė nga fushėbetejat mė tė mėdha tė Luftės sė Ftohtė, dhe presidenti i tij Fidel Kastro u konsiderua si njė nga figurat mė tė rrezikshme politike nė botė.
Pas pėrpjekjeve tė hershme pėr tė pėrmbysur me forcė Kastron dėshtuan, CIA themeloi Operacionin Mongoose, qė ishte njė luftė e fshehtė propaganda dhe sabotimit i projektuar pėr tė hequr udhėheqėsi kuban nga pushteti. Operacioni Mongoose kishte njė qėllim tė gjerė, dhe ka pėrfshirė plane tė sulmeve tė rreme tė emigrantėve kubanė, pėr tė siguruar armė grupeve tė opozitės, dhe shkatėrrimin e kulturės sė kallamit tė sheqerit kubanez. Ajo gjithashtu, pėrfshihen edhe disa pėrpjekje pėr tė vrasė ose diskredituar Kastron nė shtyp, ku secila prej tyre ishte mė e pėrpunuar dhe qesharake se sa tjetra. Agjencia shqyrtoi, mes tė tjerash, duke helmuar furnizimin personal tė cigareve puro tė Kastros, duke vendosur eksplozivin e maskuar nė sportet e tij tė preferuara tė notit, dhe duke injektuar atė me njė kimikat vdekjeprurės nga njė gjilpėrė e injektuar nėn lėkurė e maskuar si njė stilolaps. Fatkeqėsia e krizės sė raketave kubane vunė Operacionin Mongoose nė pritje, dhe pas njė marrėveshje mes John F. Kennedy dhe sovjetikėve, ai pak a shumė u braktis.


4. Projekti Stargate

Tė 20 milionė dollarėt pėr Projektin Stargate ishte njė term koperturė i pėrdorur pėr tė pėrshkruar njė numėr tė madh eksperimentesh psikike dhe hetimeve tė ndėrmarra nga qeveria e SHBA mes viteve ’90 dhe ‘70. Qėllimi mė i madh i projektit Stargate ishte hetimi probabilitetin shkencor i “shikimit tė largėt,” e cila ėshtė aftėsi psikike ndaj ngjarjeve tė dėshmuara nė distanca tė mėdha. Programi, i cili gjithashtu heton edhe aftėsitė psikike si nga pėrvoja e trupit dhe mprehtėsisė, testoi subjektet nė aftėsinė e tyre pėr tė parashikuar ngjarjet e ardhshme ngjarje dhe lexon dokumentet e fshehura. Projekti Stargate zakonisht thjeshtėzoi shėrbimet kudo nga 3 deri nė 12 lėndė nė kohė, shumė prej tė cilėve arritėn tė provuar nė test me njė vlerėsim tė saktė, aq shumė saqė arrinte 15 % mė lart sesa norma. Megjithatė, edhe pse disa nga pjesėmarrėsit pohuan se kanė parashikuar ngjarjet mė tė mėdha botėrore si sulme ushtarake dhe situata pengjesh, programi gjeti se shikuesit e largėt dhe tė ashtuquajtur telepati ishin ende tė gabuara rreth 80 pėr qind tė kohės, dhe nė vitin 1995 CIA-s anuloi Projektin Stargate.


5. Operacioni Midnight Climax

Nė fillim tė viteve 1960, kultura rinore e Amerikės ishte fillimi i parė qė do tė eksperimentonte me drogėn haluēinogjene si LSD, dhe kėshtu ishte Agjencia Qendrore e Inteligjencės. Operacioni Midnight Climax ishte njė nga pėrpjekjet mė qesharake dhe tė paligjshme tė qeverisė pėr tė testuar pėrdorimin e mundshėm tė drogės, si acidi me administrimin e saj ndaj qytetarėve tė padyshuar. Programi ėshtė drejtuar nga njė koleksion nė Nju Jork dhe Kaliforni. Prostitutat u pėrdorėn pėr tė joshur tė rinjtė nė shtėpi, nė atė pikė qė ata i kishin dhėnė ushqim ose pije me gjemba tė mprehta me LSD dhe drogra tė tjera dhe janė vendosur nė njė dhomė me dy rrugė pasqyrash ku sjellja e tyre mund tė observohej. Midnight Climax ishte nė thelb njė program eksperimental i projektuar pėr tė monitoruar pėrdorimin e mundshėm taktik tė drogės psikotrope dhe shantazhit seksual nė fushė, por edhe brenda Agjencisė ishte e diskutueshme, dhe kjo u mbyll pas vetėm disa vjetėsh. Shumica e dokumenteve tė lidhura me operacionin u shkatėrruan, por disa mbijetuan, dhe nė fillim tė viteve ‘70 dokumentet nė lidhje me Midnight Climax dhe shumė programe tė tjera tė paligjshme tė CIA-s u sollėn nė dritė nė njė histori tė famshme nga New York Times.


6. Projekti Pėllumbi

Njė nga programet e dukshėm dhe absurde ushtarake tė tė gjitha kohėrave ka ndodhur gjatė Luftės sė Dytė Botėrore, kur psikologu i famshėm i sjelljes BF Skinner u rekrutua nga qeveria pėr tė provuar njė tren pėllumbash pėr pėrdorimin nė njė sistem udhėrrėfyes tė raketave. Nė atė kohė, Skinner ishte i njohur si njė prej praktikuesve mė tė mėdhenj tė kushtėzimit operues, njė sistem qė pėrdorte shpėrblimin dhe dėnimin si njė mjet pėr kontrollin e sjelljes. Me kėto ide nė mendje, Skinner vendosi njė seri tė posaēėm pėllumbash tė trajnuar brenda raketave. Njė aparat fotografik pėrballė raketave regjistroi rrugėn e vet tė fluturimit, i cili ishte projektuar mė pas nė njė ekran pėr pėllumbat qė ta shihnin. Zogjtė ishin trajnuar pėr tė njohur objektivin e qėllimit tė raketave, dhe ata do tė ēukisnin ekranin nė qoftė se ajo ishte jashtė kursit. Ky informacion ishte i ushqyer nga kontrolli i armėve tė fluturimit, i cili mė pas do tė ndryshohet pėr tė pasqyruar tė koordinatat e reja. Skinner ishte dhėnė fillimisht 25,000 dollarė pėr tė marrė drejtimin e projektit dhe, dhe ai nė fakt arriti tė bėjė njė pėrparim tė vogėl me tė. Por zyrtarėt e qeverisė nuk ishin mjaft tė aftė pėr tė kapėrcyer absurditetin e dukshėm tė programit, dhe ajo u mbyll pėrfundimisht.7. Operacioni Northwoods


Nė fillim tė viteve 1960, kur Lufta e Ftohtė ishte nė aktivitet tė plotė dhe frika e komunizmit ishte e shfrenuar, njė plan i quajtur Operacioni Northwoods ishte propozuar brenda CIA-s amerikane. Me pak fjalė, ai bėri thirrje pėr qeverinė pėr tė kryer njė seri veprimesh tė dhunshme terroriste nė qytetet e SHBA-sė duke pėrfshirė shpėrthime, rrėmbime, trazira tė rreme, dhe sabotazhe, tė cilat pastaj mund tė binin mbi Kubėn. Kjo do tė rriste mbėshtetjen pėr njė luftė kundėr komunistėve dhe ēonte nė njė operacion tė mundshėm ushtarak pėr tė larguar nga pushteti Fidel Kastron. Plani ishte hartuar dhe nėnshkruar nga shefat e pėrbashkėt tė Shtabit, iu paraqit Presidentit John F. Kennedy, i cili personalisht e kundėrshtoi atė, dhe programi mė pas ishte braktisur. Pėr vite mė pas, Operacioni Northwoods ka ekzistuar si njė thashethem, por ai mė nė fund u shpall tė jetė i vėrtetė, kur dokumente top-sekret duke pėrshkruar planin janė bėrė publike nė vitin 1997 si pjesė e njė deklarate tė qeverisė nė lidhje me dokumentat e vrasjes sė John F. Kennedy.


8. Operacioni Gold


Njė prej operacioneve mė tė guximshme tė inteligjencės sė Luftės sė Ftohtė ishte Operacioni Gold i 1953, e cila ka qenė njė sforco e pėrbashkėt midis CIA-s dhe MI6 britanike pėr tė ndėrhyrė nė linjat telefonike tė shtabit sovjetik nė Berlinin Lindor. Kjo kėrkoi ndėrtimin e tuneli tė gjatė masiv prej 450 metrash tė gjatė qė do tė ndėrpritet me njė kryqėzim nėntokėsor telefonik. Vetėm pėrgatita e tunelit mori gjashtė muaj, dhe pėrfshiu njė sasi tė konsiderueshme tė rrezikut. Por kur ajo ishte bėrė, CIA vazhdoi me kujdes tė regjistrojė mė shumė se 50.000 biseda telefonike gjatė rrjedhės sė gati njė viti. Problemi? Njė tradhtar nė zbulimin britanik informoi KGB rreth Operacionit Gold para se tuneli tė ishte pėrfunduar dhe, sovjetikėt i kishin ushqyerit ata me informacion tė rremė gjatė gjithė kohės. Nė vitin 1956, sovjetikėt kontrolluan tunelin dhe e mbyllėn atė, dhe operacioni pėrfundimisht shkaktoi njė sasi tė madhe polemikash pėr komunitetet e zbulimit amerikan dhe britanik.


9. Operacioni Mockingbird


Njė prej programeve mė ambicioze dhe tė fshehta ndonjėherė tė lanēuara nga CIA ishte operacioni Mockingird, njė projekt propagandistik qė u implementua nė vitet e para tė 1950. Kjo ishte njė ndėrmarrje masive qė pa mė shumė se 3.000 agjentė tė CIA-s dhe bashkėpunėtorėt e nė tentativėn pėr tė fituar pak kontroll mbi shtypin e lirė duke ngrėnė grupe tė seleksionuar tė reporterėve tė informacionit dhe pėrdorimin e gazeta nė shtėpi dhe jashtė vendit pėr tė filtruar llojet e historive qė shkonin pėr publikun. Nė kulmin e saj, programi pėrfshiu shkrimtarė qė shkruanin pėr New York Times, Newsweek, dhe Time Magazine midis radhėve tė saj, dhe u tha qė tė ketė njė ndikim tė rėndėsishėm deri nė 25 gazetat kryesore. Program pati njė ndikim tė madh jashtė vendit, si edhe, ajo ka shėrbyer si njė funksion i madh pėr tė ndihmuar nė ndikimin e opinionit publik nė prag tė njė pėrmbysjeje tė mundshme tė presidentit tė majtė tė Guatemalės. Operacioni Mockingbird vazhdoi tė ketė njė efekt tė madh nė mediat botėrore gjatė viteve ‘50, dhe kjo nuk zgjati deri nė vitet ’60 pasi njė seri raportesh nga gazetarėt investigativ e solli nė dritė programin.


10. Kitty Akustik


Pjesa mė e madhe e personave nuk mendojnė se njė mace e zakonshme shtėpie si njė maestro potenciale tė spiunazhit, por CIA e ka bėrė. Nė 1960, inteligjenca amerikane thuhet se ka shpenzuar 20 milion dollarė pėr “Akustik Kitty”, njė projekt top-sekret qė pėrdor macet si njė dispozitiv regjistrimi. Projekti mori njė grup macesh posaēėrisht tė stėrvitura dhe me anė tė ndėrhyrjes kirurgjikale iu vunė mikrofonė, antena dhe bateri nė bishtin e tyre, dhe mė pa i liruan afėr ambasadės ruse. Ideja ishte se njė mace pa pretekste do tė ishte nė gjendje qė tė shkonte deri tek grupi i funksionarėve komunistė dhe tė dėgjojė bashkėbisedimet e tyre, tė cilat mund tė kthenin agjentėt me pajisjet e sofistikuara tė radios. Plani mė pas u vu nė aksion, por macja e parė e dėrguar nė fushė u shtyp nga njė taksi pėrpara se tė regjistrimet, dhe operacionin “Acoustic Kitty” u braktis pak mė pas.
avatar
Luli

"Duhet bredhur shumė nė errėsirė derisa tė preket drita"

884


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mediat evropiane shkruajnė lajme nėn presionin e CIA-s

Mesazh  Luli prej 08.11.14 13:11Gazetari gjerman dhe kryeredaktori Udo Ulfkotte ka dhėnė njė intervistė ekskluzive ku ka deklaruar se mediat evropiane shkruajnė lajme pro-amerikane nėn presionin e CIA-s.

Ai ka treguar se u detyrua tė botojė veprat e agjentėve tė inteligjencės nėn emrin e tij pasi i frikėsohej shkarkimit nga puna.

"Unė kam botuar artikuj me emrin tim tė shkruar nga agjentėt e CIA-s dhe shėrbimeve tė tjera tė inteligjencės, sidomos tė shėrbimit sekret gjerman," tha Ulfkotte nė median britanike.

"Njė ditė BND (agjencia e inteligjencės sė jashtme gjermane), erdhi nė zyrėn time nė Allgemeine Frankfurter nė Frankfurt. Ata kėrkonin prej meje tė shkruaja njė artikull nė lidhje me Libinė dhe Kolonel Muamar Gadafin . Ata mė dhanė tė gjithė informacionin sekret dhe kėkrkonin prej meje tė nėnshkruaja artikullin nė emrin tim, "tha Ulfkotte pėr RT.

"Ky artikull ishte nė lidhje me Gaddafin dh etregonte se si ai pėrpiqej tė fshehte ndėrtimin e njė fabrike gazi me helm. Kjo ishte njė histori propaganda qė u shpėrnda nė mbarė botėn dy ditė mė vonė. "

Ulfkotte zbulon edhe mė shumė rreth kėsaj ēėshtje nė librin e tij "Gazetarėt e Blerė," ku ai pėrmend se ai ndihet i turpėruar pėr atė qė ai ka bėrė nė tė kaluarėn.

"Kjo qė kam bėrė nė tė kaluarėn nuk ėshtė fare e drejtė dhe nuk ndjehem fare mirė pėr kėtė. Pėr tė manipuluar njerėzit, pėr tė bėrė propagandė. Dhe kjo nuk ėshtė e drejtė ajo qė kolegėt e mi nuk e kanė bėrė nė tė kaluarėn pėr shkak se ata janė tė korruptuar tė tradhėtojnė njerėzit jo vetėm nė Gjermani, por nė tė gjithė Evropėn, "tha ai pėr RT. "Unė kam qenė njė gazetar pėr 25 vjet dhe unė kam qenė edukuar tė gėnjejė, ta tradhtoja , dhe tė mos them tė vėrtetėn pėr publikun."
avatar
Luli

"Duhet bredhur shumė nė errėsirė derisa tė preket drita"

884


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

CIA - Central Intelligence Agency

Mesazh  Luli prej 13.04.15 0:47

CIA synon ta kontrollojė motinNėse shiu s’ndalet, fajin e kanė rusėt ose amerikanėt.

Kėshtu na ka shkuar mendja ndonjėherė.

Po ēka nėse kjo ishte e vėrtetė?

Nė fushėn e armėve tė shkatėrrimit masiv, asnjė nuk do tė matej me njė katastrofė tė madhe natyrore.

Sipas zyrtarėve tė Inteligjencės amerikane, mjetet e manipulimit tė klimės, tė imagjinuara pėr tė luftuar shkatėrrimet qė mund t’i shkaktojnė ndryshimet klimatike, mund tė pėrdoren edhe pėr qėllimin e kundėrt: pėr tė pėrmbytur, pėr tė tharė, shkatėrruar…

Dhe, ata e dinė fort mirė se pėr ēfarė po flasin.

Aktualisht, CIA ėshtė duke hulumtuar rreth kėsaj ēėshtjeje dhe e ka shumė zor ta fshehė.

Mirėpo, shqetėsimi i saj ėshtė i qartė: ēėshtja nuk ėshtė nėse mund tė kontrollohen elementet, por kush ėshtė nė gjendje ta bėjė kėtė e sidomos si tė bėhet qė Shtetet e Bashkuara tė fitojnė?


Njė telefonatė misterioze


Ėshtė njė profesor i Rutgers University, nė New Jersey, Alan Robock, ai qė e ka zbuluar kėtė fshehtėsi, gjatė konferencės vjetore tė American Association for the Advancement of Science, raporton “Daily Mail”

“Konsultues qė punojnė pėr CIA-n mė kanė telefonuar pėr tė mė pyetur nėse ne mund tė jemi nė gjendje tė dimė nėse dikush tjetėr e kontrollon klimėn botėrore. Sigurisht, ata kanė pyetur po ashtu: E nėse ne do ta kontrollonim klimėn e tė tjerėve, a do ta dinin ata?”.

Shkencėtari u ėshtė pėrgjigjur atyre se pėrdorimi nė shkallė tė gjerė tė teknikave tė gjeo-inxhinierisė do tė mundė tė vėrehen. Mirėpo, ndėrhyrjet e tilla, nėse do tė zbuloheshin, do tė ēonin nė njė konflikt tė ri botėror.

“Nėse ndonjė vend dėshiron tė kontrollojė klimėn, qė njė tjetėr nuk e dėshiron, ose nėse pėrpiqen tė rrėzojnė avionė… Pasojat mund tė jenė tė tmerrshme”, ka vlerėsuar ai.


Dy precedentėt amerikanė


Nė vete, ideja pėr ta shndėrruar motin nė armė nuk ėshtė e re. Tashmė, mė 1959, E. P. Jacobs e imagjinonte nė njė album tė Blake & Mortimer, SOS meteorėt, se njė pushtues po e manipulonte klimėn pėr ta pushtuar Evropėn.

Sa i pėrket CIA-s dhe ushtrisė sė SHBA-sė, Alan Robock ka pėrkujtuar dy precedentė, tė dy jorusė, por amerikanė, tė pėrdorimit tė klimės si armė: gjatė luftės sė Vietnamit, shkencėtarėt amerikanė mbillnin retė nė mėnyrė qė shiu tė ngadalėsonte pėrparimin e forcave kundėrshtare.

Nė Kubė, CIA ka vepruar njėjtė nė mėnyrė qė shiu tė shkatėrronte tė mbjellat me kallam sheqeri, prandaj edhe ekonominė e ishullit.

Qė prej atėherė, koncepti i bio-inxhinierisė ka evoluuar shumė: sot flitet pėr riorientimin e rrezeve tė diellit drejt kėsaj ose asaj pike tė globit pėrmes pasqyrave tė vendosura nė orbitė.

Profesori Robock ka zbuluar edhe njė fakt mė tronditės: financimin nga CIA tė njė raporti kushtuar gjeo-inxhinierisė, i publikuar javėn e kaluar nga Akademia Kombėtare Amerikane e Shkencave.

Problemi i vetėm: ajo nuk dėshironte qė kjo tė merrej vesh.

Mirėpo, nė listėn e “sponsorėve” tė kėtij studimi pėrmendet “komuniteti i Inteligjencės amerikane”.


Njė projekt i ri “Manhattan”


“CIA ėshtė njė financues i madh i raporteve tė Akademisė Kombėtare”, thekson profesori Robock, dhe unė jam i brengosur sa i pėrket ēėshtjes sė kontrollit”.

Shkencėtari thotė se ndihet i frikėsuar pas thirrjes qė ka marrė nga CIA: “Unė kam kuptuar shumė gjėra tė tjera tė kryera nga CIA nė kundėrshtim me rregullat. Dhe, unė nuk dėshiroj qė kėshtu tė pėrdoren taksat e mia”.

Sipas tij, “hulumtimet e tilla duhet tė jenė tė hapura dhe ndėrkombėtare, nė mėnyrė qė tė mos mendohet se ato po pėrdoren pėr qėllime armiqėsore”.

Dhe nėse njė projekt i ri “Manhattan”, kėsaj here meteorologjik e jonuklear, do tė ekzistonte vėrtet, pėrgjegjėsia e shkencėtarėve, zbulimi i tė cilėve do tė pėrdorej kėshtu, do tė ishte po aq e rėndė sa ajo e shpikėsve tė bombės atomike.


Daily Mail
avatar
Luli

"Duhet bredhur shumė nė errėsirė derisa tė preket drita"

884


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Haarp

Mesazh  Zotron prej 17.06.15 17:35

Mendoj se tash mund ta bėjnė kėtė me projektin Haarp
avatar
Zotron

1


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: CIA - Central Intelligence Agency

Mesazh  Luli prej 18.06.15 9:59

Dokumenti sekret: CIA shkeli rregullat e “trajtimit njerėzor”


Agjencia Qendrore e Inteligjencės nė Shtetet e Bashkuara ka pasur urdhėzime tė qarta sa i pėrket “trajtimit njerėzor” para, gjatė dhe pas sulmeve tė 11 shtatorit.

Por, sipas njė shkrimi tė britanikes “The Guardian”, kėto udhėzime nuk janė respektuar ndaj tė burgosurve pėr terrorizėm, tė cilėt janė torturuar edhe duke u bėrė subjekt i kėrkimeve mjekėsore.

Ekzistenca e kėtyre udhėzimeve, shkruan “The Guardian”, vė nė dyshim limitet e mbikėqyrjes sė brendshme tė operacioneve tė agjencisė pėr kėrkimet mjekėsore, tė realizuara nga vetė ajo apo kompani tė kontraktuara.

Seksione tė njė dokumenti tė klasifikuar tė CIA-s, i bėrė publik nga gazeta, i japin pushtet drejtorit qė tė aprovojė, modifikojė, apo refuzojė tė gjitha propozimet qė bėhen nė lidhje me njerėzit qė bėhen subjekt i kėrkimeve mjekėsore.

Liria e veprimit i mundėson drejtorit, qė kurrė nė historinė e agjencisė nuk ka qenė doktor, influencė tė fuqishme pėr kufizimin e enteve qeveritare amerikane qė tė kujdesen pėr sigurinė dhe trajtimin njerėzor e etik tė personave. George Tenet, nė kohėn kur ishte drejtor, aprovoi teknikat abuzive tė marrjes nė pyetje tė tė dyshuarve, tė hartuara nga njė psikolog i kontraktuar nga CIA.

Mė vonė, ai udhėzoi personelin shėndetėsor tė agjencisė qė tė mbikėqyrte metodat brutale tė marrjes nė pyetje, vendim ky qė ēoi nė pėrplasje institucionale qė zgjatėn prej vitesh dhe qė vazhdojnė edhe sot, mbi torturat qė konsiderohen se kanė shkelur etikėn mjekėsore.

Zbulimi i udhėzimeve ka shkaktuar njė seri kritikash qė vėnė nė dyshim metodėn se si agjencia ka implementuar atė qė e quan “teknikat e zgjeruara tė marrjes nė pyetje”, pavarėsisht se nė pamje tė parė ekzistojnė rregulla qė ndalojnė kryerjen e kėrkimeve ndaj subjekteve njerėzore pa konsensusin e tyre.

Aktivistė tė tė drejtave njerėzore dhe ekspertė tė inteligjencės kanė konfirmuar pėr “The Guardian” se rregullat e agjencisė janė tė qarta sa i takon pėrgjegjėsive mbi praktikat mjekėsore. Por, mesa duket, CIA redaktoi njė nga katėr nėnseksionet sa i takon eksperimenteve me njerėzit.avatar
Luli

"Duhet bredhur shumė nė errėsirė derisa tė preket drita"

884


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: CIA - Central Intelligence Agency

Mesazh  Luli prej 18.06.15 10:20

CIA - Central Intelligence Agency - Agjencia Qendrore e Zbulimit


Pėr mė tepėr se njė shekull, tė gjitha shtetet kryesore tė botės, pėrveē SHBA zhvilluan dhe kultivuan shėrbimet sekrete informative. Kodi i pashkruar kombėtar amerikan i etikės nuk mund tė toleronte apo tė stimulonte spiunazhin. Nė fund tė vitit 1929, ky lloj qėndrimi ishte shprehur nė thėnien e Sekretarit tė Shtetit, Henri Stimson, kur Herbert Yardley i ofroi atij kopje tė dokumenteve tė huaja tė apokriptografuara: “Zotėrinjtė e vėrtetė nuk i lexojnė postėn njėri-tjetrit!”Lindja e CIA-sMegjithatė shėrbimet sekrete informative tė zbulimit u zhvilluan fare shpejt nė SHBA. Mbas Luftės sė Dytė Botėrore, presidenti Harry Truman shpėrndau Office of Strategic Services (OSS 1941-1945) duke argumentuar se asnjė agjenci amerikanė nuk kishte nevojė tė kryente spiunazh ndėrkombėtar, derisa sigurisht filloi Lufta e Ftohtė e shtyrė nga Kremlini. I alarmuar nga spiunazhi mbarėbotėror i kryer nga Bashkimi Sovjetik, Trumani nėnshkroi Aktin e Sigurimit Kombėtar nė 1947 (National Security Act) duke krijuar CIA-n si organizatė e pėrhershme spiunazhi e qeverisė sė SHBA.Karta e statutit tė CIA-s e vendos atė nė kontrollin e NSC (National Security Counsil)-Kėshillit tė Sigurimit Kombėtar, i cili ėshtė nėn drejtimin e qeverisė ekzekutive, por njėkohėsisht ėshtė dhe nėn mbikėqyrjen e Kongresit. Pėrgjegjėsia kryesore e CIA-s ėshtė tė “mbledhė dhe tė vlerėsojė informacion”, por njėkohėsisht tė “kryejė dhe detyra tė tjera” qė i specifikon NCS.Krijimi i CIA-s u kundėrshtua energjikisht me tepėr nga drejtori i FBI (Zyrės Federale tė Hetimeve), J. Edgar Hoover. Hoover i kundėrvihej presidentit Truman dhe disa anėtarėve tė Kongresit, duke argumentuar se krijimi i CIA-s veēse do tė dublikonte pėrpjekjet dhe informatat e mbledhura nga FBI, pėr tė cilat deri nė 1947 ishte pėrgjegjės ai. Hooveri u provua qė ishte gabim. Shpesh herė, mbas shpėrndarjes sė OSS, FBI dhe shėrbimet informative ushtarake ofronin informacion tė dobėt dhe tė paanalizuar qė me tepėr ngatėrronte dhe prishtė punė se sa informonte.Qė t’ia dilte mbanė me kėto informata tė ngatėrruara dhe qė tė pėrballonte me mire rrezikun dhe kėrcėnimin komunist, Trumani krijoi Grupin Qendror tė Informacionit (CIG) nėn komandėn e Nėn-Admiralit Sidnėy Soures. Kur NSC-Kėshilli i Sigurimit Kombėtar beri mbledhjen e tij tė parė nė 19 dhjetor 1947, i dha urdhėr Admiralit Roscoe Hillenkoettėr, drejtorit tė parė tė CIA-s tė mbikėqyrtė operacionet e maskuara nė Itali, qė do tė parandalonin komunistėt tė merrnin pushtetin nė zgjedhjet e pėrgjithshme.Hillenkoetėr dhe njerėzit e tij iu futėn punės, duke pėrdorur presion ushtarak, politik dhe ekonomik nė njė fushatė masive propagande pėr tė siguruar humbjen e komunistėve nė zgjedhje. Ky sukses i madh i CIA-s shtoi besimin se agjencia mund tė ishte shume efektive nė punėt e ēdo shteti tė huaj, duke krijuar kėshtu njė urdhėr tė rrezikshėm pėr tė ardhmen. Fillimisht agjensia u krijua nga veteranė tė guximshėm dhe me pėrvojė luftė tė ish-OSS, por e spastruar nga elementėt komunistė qė kishin infiltruar nė OSS gjatė LIIB. Kėta veteranė u ngjanin me tepėr ‘bastaxhinjve” qė loznin me vdekjen sesa intrigantėve.CIA nuk ishte ndonjė shėrbim sekret modern, deri nė shkurt tė vitit 1953, kur drejtor i saj u be Allen Dulles, ish shef i operacioneve tė OSS nė Evropė gjatė Luftės sė Dytė Botėrore. Ardhja e Dulles (Alen Dalas) nė krye tė CIA-s solli njė ekspert tė madh nė pozicionin qė ai kishte, duke sjellė pėr herė tė parė nė pah pikėpamjen se CIA ishte e zonja tė infiltronte dhe tė vepronte dhe tė ndėrhynte nė punėt e brendshme dhe nė shtatė jomiqėsore me SHBA si Irani, Zaire, Guatemala, Indonezia, Kili dhe Egjipti.Teknika e CIA-s nuk ishte e ndryshme nga teknika qė pėrdornin agjencitė e tjera tė informacionit. Kėto pėrfshinin ryshfetet, shantazhet, dizinformacionin, propagandėn negative, luftėn guerrile, sabotazhin deri dhe vrasjet. Agjencia filloi tė mblidhte dhe tė analizonte informacion, duke shtuar njėkohėsisht dhe operacionet e maskuara. Nė 1953, nėn drejtimin e gjeneralit Uolltėr Bedel Smith, CIA dėrgoi agjentėt e saj nė Iran pėr tė mbėshtetur largimin e kryeministrit Mohamed Mosadef, i cili u largua duke e lenė vendin e vet nė njė kaos politik.E barabartė me KGB-nė dhe dueli me tėCIA u bė e barabartė me KGB si forcė spiunazhi kur Alen Dallas mori komandėn e saj nė 1953. Njė vit mė pas, regjimi i influencuar nga komunistėt i Jakobo Arbensit nė Guatėmala u pėrmbys me mbėshtetjen e CIA-s. Nė 1955 CIA mbikėqyri hapjen e Tunelit tė Berlinit qė i lejoi ekspertėt e saj tė pėrgjonin komunikacionet sovjetike, telefonatat diplomatike dhe rrjetet telefonike nė Berlinin Lindor. Nė 1956, CIA arriti tė siguronte raportin tepėr sekret tė Kongresit tė XX tė PK Sovjetike, ku Hrushovi dėnonte krimet e Stalinit, fill njė ditė pas Kongresit.Dėshtimi i operacionit kundėr KastrosPėr 4 vjet, nga 1956 deri nė 1960 CIA drejtonte aeroplanėt spiunė nė qiejt e BS, operacion qė pėrfunduan kur piloti i aeroplanit U-2, Geri Fransis Pauers qė u godit nga sovjetikėt u burgos. Me vonė ky pilot do tė shkėmbehej me spiunin e famshėm tė KGB Rudolf Abel. Ishin raportet e informacionit tė CIA-s ato qė binden presidentin Kenedi tė fillonte operacione “joluftarake” nė Vietnam nė 1961. Nė tė njėjtin vit CIA dėshtoi nė operacionin e pėrmbysjes se Kastros nė Kubė, duke dėrguar trupa kubanezėsh tė arratisur si guerrile tė pa trajnuara dhe jo tė mbėshtetura nga forcat ajrore tė SHBA. Operacioni nė Gjirin e Derrave ishte njė grusht i madh kundėr reputacionit tė CIA-s, por dėshtimi i kėtij operacioni ishte me tepėr nga ngatėrrimet nė komunikim midis CIA dhe presidentit Kenedi, sesa nga paaftėsia e saj. Qė tė evitoheshin nė tė ardhmen tė tilla ngatėrresa, sekretari i mbrojtės nėn administratėn e Kenedit, krijoi DIA (Agjencinė informative tė Mbrojtjes) si filtėr informacioni tė tė gjitha shėrbimeve sekretė jo-ushtarake tė SHBA.Fiaskoja nė Kuba bėri qė presidenti Kenedi tė kėrkoftė dorėheqjen e Alen Dallesit, (ai qė ishte ideatori i vėrtetė i fluturimeve tė U-2 mbi BS dhe pėrgjegjėsi i fiaskos sė Gjirit tė Derrave ishte ndihmėsi i tij, Ricard Bizell). Njė vit mė pas, CIA e rifitoi reputacionin e mirė kur nėn drejtimin e Xhon Mek’Konė, njė nga aeroplanėt spiunė mori foto tė raketave me rreze tė largėt veprimi sovjetike qė po vendoseshin nė Kubė. Ky informacion ēoi nė konfrontimin historik tė Kenedit me Hrushovin, e njohur nė histori si kriza kubane e raketave, nė tė cilin kryeministri sovjetik doli i mundur dhe raketat bėrthamore u tėrhoqėn nga Kuba.Kur presidenti Kenedi u vra nė 1963, CIA u kritikua pėrsėri seriozisht sepse vrasėsi Li Harvi Osualld ishte identifikuar mė parė si i rrezikshėm politikisht, por CIA i kishte humbur gjurmėt e tij. Nė fakt, veprimtaria e Osualldit nė SHBA ishte nėn juridiksionin dhe pėrgjegjėsinė e FBI. CIA nuk ka tė tilla detyra apo tė drejta nė SHBA, por vetėm jashtė saj.Nė 1964, pėrsėri nėn drejtimin e Mek’Kon, CIA ndihmoi rebelėt qė hodhėn poshtė dhe vranė kryeministrin kongolez Patris Lumumba. Mek’kon u zėvendėsua nga admirali Uilliam Rejborn (1965-1966), drejtoria e tė cilit kaloi pa ngjarje tė jashtėzakonshme.VietnamiPasardhėsi i Rejborn, Ricard Helms (1966-1973) u pėrqendrua me tepėr nė luftėn e Vietnamit, duke i tėrhequr operativėt e CIA-s nė botė, pėr ti dėrguar nė Sajgon. Rreth 1000 agjentė tė CIA-s vepronin nė ketė zonė. Gjithashtu operacione tė CIA-s u zhvilluan dhe nė pjesė tė tjera tė Vietnamit, nė Laos dhe nė Kamboxhia. Nė kėtė rast CIA pati dhe forca tė veta ajrore qė vepronin nėn maskėn e shoqėrisė ajrore “Air America”. Nė Amerikė, presidenti Lindon Xhonson, pėrgjegjės pėr rritjen e ndėrhyrjes amerikanėenė Vietnam, i kėrkoi Helmesit qė tė spiunonte nė disidentėt amerikanė, opozitarė tė luftės nė Vietnam. Helmsi i rezistoi presioneve presidenciale qė ishin kundėr statutit tė CIA-s.Informacioni i brendshėm ishte njė punė e FBI qė Huveri refuzoi ta bėntė dhe CIA presupozoi se kjo ishte njė detyre ilegale. Megjithatė skandali “Uotėrgejt” nuk provoi asnjėherė ngatėrrim tė CIA-s nė tė.Helmsi pati njė sėrė ndihmėsish tė ēuditshėm: Ricard Bizell, ekspert nė truke tė ndryshme dhe Xhejms Xhizus Angelltonin nė krye tė kundėrzbulimit, qė ishte i fiksuar me zbulimin e agjentėve sovjetikė brenda CIA-s.Presidenti Nikson e hoqi Helmsin si drejtor tė CIA-s nė 1973, padyshim nga mosdėshira e kėtij tė fundit pėr tė mbuluar skandalin “Uotėrgejt”. Helmsi u caktua si ambasador nė Iran, por e la kėtė post pėr tė dėshmuar para Kongresit pėr sekretet e Agjencisė. Pėrballe Komitetit Senatorial tė Marrėdhėnieve me jashtė, Helmesi u kap duke gėnjyer nė tentativė tė mbrojė sekretet e CIA-s. Ai u gjobit me 2000$ si dėnim dhe iu dha mase burgimi 2 vjeēare, nėse do ta bėnte pėrsėri.Imazhi si GestapoGjatė periudhės sė Uilliam Kolbio, i cili ishte drejtor i saj, CIA humbi karakterin e saj si organizatė zbulimi me integritet. Marrja e hapur e informatave nga qytetarė tė SHBA i dhanė asaj imazhin e njė “Gestapoje”, njė armikeje tė publikut amerikan.Gjatė viteve tė drejtimit tė Kolbit (1973-1976) CIA u bė subjekt i pyetjeve nė disa komitet kongresiale. Agjencia u gjet ngushtė dhe e pa ndihmė pas nėnshkrimit tė Aktit tė Lirisė sė Informacionit. Deri dhe shėrbimet sekretė miqėsore tė Britanisė, Izraelit dhe Gjermanisė kishin ndrojtje tė shkėmbenin informacione me tė, nga frika se dhe sekretet e tyre mund tė dilnin nė shesh.Rikthimi i normalitetitNė 1979, presidenti Xhimi Karter, i normalizoi pak kufizimet qė nuk lejonin veprimtarinė e CIA-s, duke lejuar drejtorin e saj , Admiralin Stėnsfilld Tėrnėr (1977-1981) tė kryente operacione tė maskuara, pėrfshi kėtu dhe survejimin e qytetarėve amerikanė nė disa shtete tė huaja. Madje Karteri e lejoi Tėrnėrin tė kryente operacione klandestinė pa e informuar atė vetė. Por Tėrnėri nuk ishte pėrkrahės i zbulimit tė pakontrolluar, kėshtu qė nuk i pėrdori lehtėsimet e dhėna nga Karter.Nė 1980, presidenti Karter nėnshkroi gjithashtu Aktin e Mbikėqyrjes sė Zbulimit, qė kufizonte tė drejtat e Kongresit pėr tė vėzhguar CIA-n, duke lėnė vetėm Senatin dhe DIG si dhe vetėm 8 anėtarė tė Kongresit tė marrin informacion special dhe ketė nėn rrethana tė jashtėzakonshme pėr veprimtarinė e CIA-s.Rikthimi i fuqishėm dhe ndėrtimi i godinave nė LangliFuqia e tepėrt qė iu dha dhe mundėsia pėr tė dhėnė mė pak informacion pėr veprimet e saj u shfrytėzua mirė nga drejtori i mėvonshėm i saj, Uilliam Kejsi (1981-1987) i venė aty nga presidenti Regan. Numri i operacioneve tė maskuara u rrit, si dhe buxheti dhe numri i punonjėsve tė CIA-s. Nėn drejtimin e Kejsit, CIA rifitoi imazhin e saj si agjensi zbulimi e fuqishme.Arritja e Kejsit ishin zyrat qendrore tė CIA-s, qė pėrfshin 140 hektarė nė Langli, Virxhinia, nė njė kompleks ndėrtesash qė kushtoi 46 milion dollarė vetėm pėr tu ndėrtuar. Mbi 10 mijė persona punojnė nė Langli, gati 50 % e efektivit tė pėrgjithshme tė CIA-s. Pjesa tjetėr (mijėra tė tjerė janė tė shpėrndare nė zyra tė ndryshme tė CIA-s nė SHBA si dhe nė trupat diplomatike amerikanė anembanė botės. Sot, ashtu si nė epokėn e Kejsit, CIA ka njė forcė tė jashtėzakonshme pune me ekspertė nė ēdo gjuhe tė huaj, nė kriptografi, kimi, kompjuterike, demografi, agronomi, luftė guerile si dhe sisteme komunikacionesh.Katėr divizionetKatėr divizione tė ndara formojnė forcėn punėtore tė agjencisė. Divizioni i Zbulimit, qė merret me mbledhjen e informacioneve nga botime publike, fjalime, dokumente sekretė dhe raporte nga shtete tė ndryshme. Problemet shkencore dhe teknike janė nėn varėsinė e Divizionit tė Kėrkimit. Divizioni i Mbėshtetjes koordinon operacionet e shtabit me agjentėt nė veprim. Divizioni i Planit, merret me mbikėqyrjen e tė gjitha operacioneve tė maskuara.Tė gjitha kėto divizione ishin nėn drejtimin e Uilliam Kejsit. Ai krijonte operacione tė maskuara me ambicie tė palodhshme. Nėn mbėshtetjen e Reganit, CIA ndihmoi rebelėt afganė kundėr pushtimit sovjetik, armatosi grupet paramilitare iranianė kundėr Ajatollah Khomeinit dhe regjimit tė tij fetar si dhe haptazi mbėshteti rebelėt qė luftonin qeverinė majtistė nė Nikaragua.Kur plasi skandali Iran-Kontra, Oliver North tha se Kejsi dhe CIA ishin tė fshehur pas kėtij operacioni. Por Kejsi i thirrur nė Kongres pėr tė dėshmuar nėse Agjencia ishte pėrfshirė apo jo nė kėtė skandal, nuk arriti tė dėshmojė pasi vdiq nė 1987.Nė fund tė viteve ’80 kur agjencia ishte nėn drejtimin e ish shefit tė FBI, Uilliam Uebstėr dhe nė mes tė viteve ’90, CIA u pėrndoq pėrsėri. U akuzua pėr lavazh truri sistematik tė qytetarėve kanadezė 30 vjet mė pare, teknika tė cilat nė atė kohė i kundėrviheshin lavazheve tė trurit tė pėrdorura nga sovjetikėt, Kina dhe Korea e Veriut. U akuzua se ishte pėrzier nė eksperimente tė tmerrshme mjekėsore, vrasje, sabotazh dhe vdekje tė mjaft qytetarėve tė pafajshėm.Tradhtia e madhe e Ejms, tradhtari amerikan mė i paguar nė historiNė 1994, ajo qė kishte frikė mė tepėr CIA dhe tė gjithė shefat e saj u realizua. Njė nėpunės i thjeshtė zyre, Olldric Ejms, i biri i njė drejtuesi tė CIA-s u ekspozua si spiun sovjetik, tradhtari amerikan mė i paguar nė histori. Sigurisht qė dhe mė parė kishte tė tillė nė CIA, si: Eduart Li Hauard qė u shiste sekretė rusėve pėrpara se tė kėrkonte azil politik nė Moskė; Uilliam Kampiles qė u shiti sovjetikėve manualin sekret tė satelitėve spiunė tė CIA-s; analisti i CIA-s Larri U Tai Cin i lindur nė Kinė dhe spiun kinez pėr rreth 30 vjet para vitit 1986 kur u dėnua dhe vrau vetėn.Ejms u zbulua nė vitin 1994, por spiunimet ishin bėrė gjatė kohės sė Bashkimit Sovjetik.Asnjė prej kėtyre tradhtarėve nuk i bėri gjė CIA-s po ta krahasojmė me dėmin qė ajo pėsoi nga Ejms. I paguar pėr 2 milion $, Ejms u dha sovjetikėve emrat e informatorėve mė tė mirė ruse brenda nė KGB dhe nė qeverinė sovjetikė, duke shkaktuar pushkatimin e tė paktėn 12 vetave. I dėnuar pėr spiunazh, Ejms beri njė marrėveshje nė shkėmbim tė sekreteve qė kishte treguar, duke shpėtuar nga karrikja elektrike, por fitoi burgimin e pėrjetshėm pėr veten e vet dhe 5 vjet burg pėr tė shoqen, si bashkėpunėtorėve tė tij.
avatar
Luli

"Duhet bredhur shumė nė errėsirė derisa tė preket drita"

884


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: CIA - Central Intelligence Agency

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi