7 religjionet mė tė reja nė botė

Shko poshtė

7 religjionet mė tė reja nė botė

Mesazh  Anon prej 11.04.15 19:09

1. Religjioni Open Source (Burim i Hapur)U themelua nė vitin 2001. Nė krahasim me fetė qė pėrdorin struktura autoritare, hierarkike, dhe qė janė rezistente ndaj ndryshimit, ky religjion promovon diversitetin kulturor, pjesėmarrjen qytetare, vetėvendosjen, decentralizimin, dhe beson nė teorinė e evolucionit.


2. Mrekullia e dashurisėThemeluar nga David Swanson dhe bashkėshortja e tij Carole Seidman nė vitin 1987, Mrekullia e Dashurisė predikon se ekzistenca jonė ėshtė e mbyllur nė njė cikėl vicioz tė dhimbjes, vuajtjes, vdekjes, dhe rilindjes. Mrekullia e Dashurisė mėson se njerėzit mund tė lirohen prej kėtij cikli duke hequr dorė nga egoja dhe duke i shėrbyer Zotit Gourasana.


3. Jeta UniverzaleThemeluar nė vitin 1959 nga Kirby H. Hensley, ka 100 mijė besimtare nė tė gjithė botėn. I njohur gjithashtu si "ULC" (Kisha e Jetės Univerzale), ajo shėrben edhe si njė komunitet online. Ky religjion pretendon qė promovon lirinė e besimit me slloganin "ne jemi tė gjithė fėmijėt e tė njėjtit univers."


4. ScientologyReligjion i themeluar nga L. Ron Hubbart ne vitin 1953. Ky religjion mėson besimtarėt e saj qė njerėzit janė qenie tė pavdekshme tė cilėt e kanė humbur kujtesėn e jetėrave tė mėparshme. Scientologjistėt besojnė se prejardhja e njerzve vjen nga njė planet tjetėr.


5. Shkenca e Lumtur (Happy Science)Religjion qė u themelua ne vitin 1991 nga Ryuhu Okawa. Okawa pretendon qė ka kanalizuar shpirtrat e Muhamedit, Krishtit, Budės dhe Konfucios (nė mesin e shumė qenieve tė tjera) dhe pretendon tė jetė mishėrim i qenies supreme shpirtėrore tė quajtur El cantare.


6. Kisha e Modifikimit Trupor (Church of Body Modification)U themelua nė vitin 2010. Ky religjion ka njė grup tė vogėl tė besimtarėve (disa dhjetra mijėra) tė cilėt besojnė qė ritet e lashta tė modifikimit trupor ngritin spiritualitetin e njeriut. Piercing dhe tatuazhi i karakterizon besimtarėt e kėsaj kishe.


7. Kreativiteti (Creativity)Ėshtė njė lėvizje e re fetare me bazė nė Illinois tė ShBA, qė u themelua nga Ben Klassen nė vitin 1973. Ky religjion pretendon t’i bashkojė njerėzit e bardhė me anė tė njė organizate tė pėrbashkėt, raciste dhe politike. Kreativiteti fitoi vėmendje nė Shtetet e Bashkuara kur Benjamin Nathaniel Smith (themeluesi i religjionit) dha dorėheqje vrau njė numėr tė madh tė njerėzish jo tė bardhė.


Referenca: /ripost/
avatar
Anon

Even the most expensive clock still shows sixty minutes in every hour. - yidish proverbs

270


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: 7 religjionet mė tė reja nė botė

Mesazh  FlyEmirates prej 31.07.18 21:48

keto jane sekte dhe jo religione.. dhe po shtohen dita dites..
avatar
FlyEmirates

Server : 695 - Death Mirage
Level: 92
Power: 102000
Water Main

11


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi