Vleni mė shumė se sa pamja juaj

Shko poshtė

Vleni mė shumė se sa pamja juaj

Mesazh  gjilanasi prej 11.04.15 0:15Autorja e librit "Ugly Little Girl" ka kaluar vetė nė kurriz eksperienca tė pakėndėshme nė fėmijėri, prej tė cilave ka vuajtur gjatė nga njė ērregullim i tė ngrėnit. Shumė vjet pasi e quanin tė shėmtuar nė shkollė, Elizabeth Kesses ia ka dalė tė jetė e shėndetshme mendėrisht dhe tani ajo kėshillon tė rinjtė pėr tė krijuar vetėbesimin.


Ja cilat janė kėshillat e saj:


1. Kur shiheni nė pasqyrė, mos dėgjoni kritikat negative qė bėn zėri nė kokėn tuaj. Komentoni veēori tuajat mė tė thella se bukuria e jashtme. Ndonjėherė vetes i drejtohemi me gjuhė shumė mė tė ashpėr nga sa do i drejtoheshim njerėzve tė dashur.

2.Shmangni bisedėn pėr peshėn. Shpesh, pėr tė thyer akullin, miqtė i komplimentojmė me "Qėnke dobėsuar!", duke nėnkuptuar qė mė parė kanė qėnė tė shėndoshė. Komplimentojini nga zemra dhe shmangeni bisedėn pėr peshėn.

3. Festoni ēdo ditė 3 gjėra. Kemi tendencė tė ankohemi pėr ditėn qė kaluam (pėr trafikun, shiun, problemet nė punė ose shkollė), por duke njohur tė mirat, ushqejmė shpirtin. Kaloni kohė me familjen nė darkė dhe falenderoni pėr tė gjitha pjesėt e mira tė ditės.

4. Gjeni diēka qė e dashuroni dhe bėjeni me ngulm. Psikologėt pozitivė thonė se virtytet tona shtrihen nė 7 fusha: pėrmbajtja, urtėsia, sjellja e njerėzishme, kurajoja, drejtėsia dhe pėrsosmėria. Brenda secilit prej nesh ka talente ende tė paeksploruara. Nėse kurajoja ėshtė cilėsia juaj, atėherė pėrfshihuni nė njė mision qė lufton pėr tė drejtat. Nėse keni imagjinatė, shkruani ose vizatoni. Ndjenja tė tilla ju mbushin me kėnaqėsi thellėsisht.

5. Ripėrkufizoni bukurinė pėr njerėzit rreth jush. Jetojmė nė njė kulturė, nė tė cilėn gjykohemi nga pamja e jashtme, flokėt, trupi, dhėmbėt, etj. Nėse keni fėmijė tė vegjėl, ėshtė e rėndėsishme t'i mėsoni atyre modele tė mira; njerėz qė kanė arritur gjėra tė mėdha prej punės sė tyre dhe cilėsive unike.

Burimi: Daily Mail
avatar
gjilanasi

383


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi