Pyetje qė duhet t'i bėni vetes nė fund tė ditės

Shko poshtė

Pyetje qė duhet t'i bėni vetes nė fund tė ditės

Mesazh  gjilanasi prej 11.04.15 0:06Ēdo ditė ne kemi njė sėrė pyetjesh, pėr bashkėpunėtorėt, miqtė apo familjarėt tanė. Por a i kemi bėrė ndonjėherė vetes pyetje?

Mė poshtė gjeni pyetje, qė jo vetėm do t'ju ndihmojnė pėr tė pasur njė prespetikė pozitive nė ditėn tuaj, por edhe pėr t'u ēuar tė nesėrmen mė tė suksesshėm.


Ēfarė mėsova sot?

Ndonėse nuk jemi mė nė shkollė kjo nuk do tė thotė se ne duhet tė ndalojmė tė dimė mė shumė pėr botėn qė na rrethon. Nė fakt, studimet sygjerojnė njė ndjekje tė vazhdueshme tė informacionit, pėrsa kohė qė me rritjen tone kjo do tė kontribuojė nė njė mirėqėnie mė tė mirė. Nuk ka rėndėsi nėse mėsojmė fjalė tė reja nė njė gjuhė tjetėr apo sesi tė pėrdorim fotokopjen nė punė. Pėrfundojeni ēdo ditė me mė shumė njohuri sesa dje.


Si ndihem?

Ne duhet t'i japim gjithmonė mė shumė rėndėsi shėndetit tonė mendor. Mirėqėnia juaj emocionale ėshtė po aq e rėndėsishme sa ajo fizike, pavarėsisht se ēfarė idesh keni besuar pėr shėndetin mendor. "Pėr fat tė keq, nė kujdesin shėndetėsor, ndonjėherė ne duhet tė ndajmė mendjen nga trupi"- thotė dr.John F. Greden, drejtori ekzekutiv i "University of Michigan Comprehensive Depression Center". Kushtojini vėmendje ndryshimeve tė mendimeve dhe ndjenjave tuaja, pasi kur situata pėrkeqėsohet, kjo do tė ndikojnė nė sjelljen tuaj.


Si i bėra tė tjerėt tė ndihen?

Mėnyra sesi ju i trajtoni tė tjerėt tregon shumė pėr atė qė ju jeni. Nė fakt, studimet tregojnė se bujaria e tepėrt me tė tjerėt, jo vetėm qė pėrmirėson jetėn tuaj, por gjithashtu ju rrit mirėqėnien.


Ēfarė mund tė bėjė mė mirė nesėr?

Askush nuk ėshtė perfekt dhe tė gjithė vazhdimisht bėjnė gabime tė vogla ose tė mėdha gjatė jetės. Ėshtė e rėndėsishme tė pranoni gabimet tuaja, por tė vendosni qėllimet nė vetvete pėr tė ardhmen. Thėnė ndryshe, dashur pa dashur ne bėjmė miq edhe pėrmes dėshtimeve.


Pėr ēfarė jam mirėnjohės/e?

Mirėnjohja nuk ėshtė vetėm njė koncept i paqartė shpirtėror qė funksionon vetėm nėse ju e besoni atė. Studimet tregojnė se tė qėnit mirėnjohės dhe falenderues ēon nė marrėdhėnie mė tė forta, gjumė mė tė mirė dhe rritje tė dozės sė lumturisė suaj.


Sa stres kam pėrjetuar?

Nėse ne thjesht rrokullisim emocionet tona pėrditė pa pasur njė sy kritik ndaj vetes, nė fund mund tė kuptojmė sesa e lodhim veten.


Ēfarė mė bėri tė buzėqesh?

Sepse ēdo njeri meriton ta mbyll ditėn me diēka tė lumtur. Thjesht mendoni sesa mė mirė do tė flini, nėse shkoni nė krevat me mendime tė lumtura.


Burimi: Huffington Post
avatar
gjilanasi

383


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi