Snowden: Qeveria amerikane ka fotografi tė Peni.s.it tuaj

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Snowden: Qeveria amerikane ka fotografi tė Peni.s.it tuaj

Mesazh  gjilanasi prej 07.04.15 9:19Nė njė intervistė pėr emisionin “Last Week Tonight” tė John Oliverit, spiuni Edward Snowden ka zbuluar detaje interesante rreth aftėsive tė qeverisė sė SHBA-ve pėr pėrgjimin e njerėzve - pėrfshirė edhe ‘madhėsinė e p...eve’.

Oliver, i cili fluturoi pėr nė Moskė pėr tė kryer intervistėn me Snowdenin, tha se ndihet i tronditur me ato qė zbuloi: se Qeveria amerikane mund tė ketė qasje nė fotografitė tona intime.

Snowden mohoi se Qeveria amerikane ka njė program pėr kėtė qėllim, por kjo nuk do tė thotė se ata nuk janė nė gjendje tė kenė qasje nė videot “e nxehta”.

“Lajm i mirė ėshtė se nuk ka ndonjė program tė quajtur ‘programi i fotografive tė p....ėve’. Lajmi i keq ėshtė se ata mund tė mbledhin informacione tė ēfarėdollojta, pėrfshirė edhe fotografi tė p...tuaj", tha ndėr tė tjerash Snowden.

31-vjeēari ka punuar nė Agjencinė Amerikane tė Sigurisė (NSA), nga ku nga kishte zbuluar dhe mė pas i ka publikuar disa tė dhėna sekrete tė SHBA've.

Ai tha se i mungon shtėpia, familja dhe vendlindja, nga e cila ishte larguar nė vitin 2013, pasi ishte akuzuar nga shteti amerikan pėr spiunazh. Snowden aktualisht jeton nė shtetin rus.

avatar
gjilanasi

414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi