Besimi Baha'i

Shko poshtė

Besimi Baha'i

Mesazh  Admin prej 27.04.08 18:17

BESIMI BAHAJBesimi Bahaj ekziston qe nga viti 1844. Prej asaj kohe bahajėt tentojnė t’i jetėsojnė principet e unitetit te religjionit, njerėzimit dhe tė gjinive njerėzore. Sot besimi Bahaj ėshtė religjion i dytė ne botė pėr nga shpėrndarja hapėsinore. Nė botė ekzistojnė 6 milionė besimtarė Bahaj te shpėrndarė nė 235 vende te botės .

Kush janė tė parėt e Bahajėve

I pari i Bahajėve ėshtė Bab (fjala BAB dmth derė). Ai hapi rrugėn pėr ardhjen e Baha’u’llah-u emri i cili d m th lavdi i zotit) ėshtė i dėrguari i Zotit pėr ditėn e sotme. Ka lindur ne Iran prej nga ėshtė dėbuar pėr nė Akkė, ku e ka vuajtur burgimin prej 40 vjet. Ka vdekur mė 1892. Gjatė historisė sė zhvillimit tė kėtij besimi, rreth 20.000 vetė kanė dhėnė jetėn pėr nder tė kėtij religjioni. Djali i madh i Baha’u’llah-ut ka qenė Abdul’Baha (emri i tij d.m.th shėrbėtor i Zotit). Ky u emėrua nga babi si mėsues i mėsimeve dhe i besimit tė tij.

Abdu’l-Baha ishte trashėgimtari i cili e mbrojti besimin Bahaj nga shkatėrrimi.

Sa ishte i burgosua nė moshėn 9 vjeēare, sė bashku me babanė e tij, vuajti burgimi e gjatė shumėvjeēar. Duke ju falėnderuar mėsimeve tė drejta tė Baha’u’llah-ut dhe vuajtjeve tė tij, si dhe sakrificave tė Bab-it, Abdu’l-Bahaut , sė bashku me flijimin e 20.000 njerėzve tė tjerė qė e dhanė jetėn nė mbrojtje tė kėtij besimi, sot bahajtė janė besimtar unik nė tėrė botėn .

Shtėpitė e Bahajėve

Shtėpitė e Bahajėve janė tė ndėrtuara nė tė gjithė botėn dhe dyert e kėtyre shtėpive janė tė hapura pėr njerėzit e racave tė ndryshme, feve tė ndryshme, nacionaliteteve tė ndryshme. Tė gjithė njerėzit pa kuruar dallime janė tė mirėseardhur nė shtėpitė e bahajėve ku mund tė ndiqet fjala e Zotit tė cilėn e kanė zbuluar tė dėrguarit e Zotit.
Aty mund tė dėgjoni fjalėt e Krishenės, Zaratustrės, Budės, Krishtit, Muhamedit si dhe tė Bab-it, baha’u’lla-ut dhe Abdu’l-baha-it. Nė tė vėrtetė, nė shtėpitė e bahajve, njeriu e ndjen bashkimin me tė gjithė tė dėrguarit e Zotit dhe me gjithė njerėzimin.

Principet themelore tė besimit Bahaj

Thelbi i besimit Bahaj mbėshtetet nė 13 principe themelore: 1. Bashkimi i njerėzimit, 2. Baza e tė gjitha besimeve ėshtė e njėjtė, 3. Besimi ėshtė bashkuesi i njerėzimit; 4. Mėnjanimi i paragjykimeve; 5 .besimi ėshtė gjuha ndihmėse universale; 6. Tė drejtat e barabarta nė mes tė meshkujve dhe femrave; 7. Arsimimi universal; 8. Zgjedhja shpirtėrore e problemeve ekonomike; 9. Mėnjanimi i vobektėsisė dhe i pasurimit; 10. pėrputhja e besimit me shkencėn; 11. Hulumtimi i sė vėrtetės; 12. Paqja e pėrgjithshme; 13. Gjykatė dhe gjygjėsi ndėrkombėtare.

Disa mėsimet tjera tė besimit Bahaj

Bahajėt predikojnė se ne jemi krijuar nga Zoti dhe jemi qenie dyfishore : fizike dhe shpirtėrore ku shpirti jeton edhe pas vdekjes.

Martesa konsiderohet si mjetė pėr zhvillimin shpirtėror tė partnerėve nga bashkėsia e sė cilės formohet familja. Familja ėshtė bazė e shoqėrisė njerėzore dhe ajo duhet tė shprehet pėrmes jetės sė pastėr morale. Duke arritur pastėrtinė morale, arrihet edhe lumturia e pėrhershme dhe pėrparimi i pėrgjithshėm shoqėror. Nė ngritjen e tyre etike, bahajėt i japin rėndėsi edhe kėshillimit reciprok, duke e konsideruar atė si proces dinamik i gjetjes tė sė vėrtetės si dhe i zgjedhjes sė problemeve nė pėrgjithėsi.

Zakonet Bahaje

- Lutuni dhe lexoni ēdo ditė nė mėngjes dhe nė mbrėmje sepse lutja ėshtė bisedė me Zotin. Ajo duhet tė jetė obligimi i juaj dhe shėrbimi qė i bėni Atij,
- Ēdo vit, prej datės 2 deri mė 21 Shkurt, agjėroni nga agu e deri nė muzg,
- Studioni ēėshtjen fetare dhe nxiteni qė edhe tė tjerėt ta bėjnė kėtė,
- Largohuni nga alkooli dhe barėrat medicinale dhe pėrdorni ato rreptėsishtė vetėm me rekomandimin e mjekut.
- Gjatė martesės pėrmbajuni zakoneve tė bahajėve. Nė martesėn bahaje partnerėt e zgjedhin lirisht njėri tjetrin. Pasi tė bihet vendimi pėr martesė, qifti duhet tė kėrkoj pėlqimin e prindėrve biologjik pėr njė gjė tė tillė, sepse martesa e pėlqyer nga prindėrit i ofron familjet e tė martuarve.
- Respektojeni qeverinė e juaj dhe mos u merrni me aktivitete partiake. Marrja me politikė shkakton pabarazinė nė njė shoqėri.
- Shpifjet dhe pėrgojimet janė tė ndaluara, sepse bėjnė pėrēarje nė mes tė njerėzve.
- Shėnoni dhe kremtoni festat bahaje. Ekzistojnė 9 festa. Sipas mundėsisė, gjatė kėtyre festave mos punoni dhe mos shkoni nė shkollė.
- Jepni kontribut nė Fondin Bahaj. Kontributi epet me dėshirė dhe ėshtė obligim shpirtėror i secilit besimtar dhe i dedikohet vetėm bakajve.

Kėshilla se si duhet tė jetė njė bahaj i vėrtetė


Nėse je i pasur, bėhu dorėshlirė, e nėse je i varfėr falėnderohu.
Bėhu i besueshėm pėr fqinjin dhe shikoje atė me sy tė ēiltėr dhe miqėsor.
Bėhu pasuri pėr tė vobektin dhe vėrejtje pėr pasanikun, pėrgjigju nė thirje tė tė vobektit.
Mos u bė i padrejtė ndaj askujt, trego butėsi ndaj ēdokujt.
Bėhu dritė e atyre qė ecin nė errėsirė, gėzimi i fatkqinjve, uji i tė eturve, mbrojtje dhe pėrkrahje i tė shtypurve, strehim pėr tė huaj, shėrim pėr tė sėmurin dhe vendqėndrim pėr tė ikurin.
Bėhu sy pėr tė verbėrinė, udhė udhėheqės nė rrugėn e njeriut mėkatar.
Bėhu kurorė nė ballė tė besnikėrisė, shtyllė nderi i drejtėsisė dhe frymė jete pėr njerėzimin.
Bėhu diell nė qiell tė mirėsisė, gur i ēmueshėm nė diademė tė menēurisė.
Jepi tė vobektit, ngrite tė rrėzuarin, shėroje tė sėmurin, qetėsoje tė fiksuarin, shpėtoje tė rrezikuarin, jepi shpresė tė pashpresit, ndihmoje tė dobėtin.

Bashkimi sipas Bahajve

Secili nė personin tjetėr e sheh bukurinė e Zotit e cila shprehet nė shpirtin e atij personi, dhe kur kėta persona e gjejnė kėtė pikė tė pėrbashkėt, do tė tėrhiqen nė mes veti nė dashuri. Kjo dashuri e sjell harmoninė e plotė e cila ėshtė bazė e bashkimit tė vėrtetė.

Admin

1141


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Besimi Baha'i

Mesazh  Neo prej 28.04.14 20:05

Fjalet e Fshehura Dhe Fjale Urtie


avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Besimi Baha'i

Mesazh  Neo prej 28.04.14 20:08

Qitapi Ikan


avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Besimi Baha'i

Mesazh  Neo prej 28.04.14 20:10

Qemtime

avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Besimi Baha'i

Mesazh  Neo prej 28.04.14 20:11

Qitapi Akdas

avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Besimi Baha'i

Mesazh  Neo prej 14.09.14 11:52

Shkrime tė Shenjta Bahį'ķ tė shkėputura nga pasazhet hyrėse tė librit 'Fjalėt e Fshehura tė Bahį'u'llįh-ut'

avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Besimi Baha'i

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi