Si tė marrėsh energji pozitive

Shko poshtė

Si tė marrėsh energji pozitive

Mesazh  Luli prej 06.04.15 11:52

Energjia pozitive ėshtė njė fjalė shumė e preferuar nė mediat e gjuhės kineze. Nė uebsajtet kineze, energjia pozitive simbolizon njė lloj force ose emocioni tė shėndetshėm, pozitiv, optimist. Kinezėt e pėrshkruajnė "energjinė pozitive" pėr tė gjithė njerėzit si njė ēėshtje qė mund tė na sjellė forcė, shpresė dhe shėndet.

Nė fakt, energjia pozitive vjen nga psikologjia pozitive, qė i kushton vėmendje tė madhe potencialeve pozitive tė personit pėr pėrmirėsimin e shėndetin psikologjik. Nė kėtė rubrikė, do tė prezantojmė disa metoda praktike tė shfrytėzimit tė energjisė pozitive.

1. Imagjinoni qė njė gjė e rėndėsishme e jetės suaj do tė largohet nga ju.

Njerėzit gjithmonė shpenzojnė shumė kohė duke u menduar pėr rastet e humbura, por harrojnė se ata kanė humbur shumė raste tė vėshtira,por kanė provuar dhe disa tė tjera tė ēmuara. Pėr shembull, nėse nuk do tė ishe takuar me tė dashurin tėnd, nuk do tė kishe njohur miqtė qė ke, nėse nuk do tė kishe vendin aktual tė punės, si do tė ishte jeta jote?

Jeta jote mund tė ishte e ndryshme, por duke e menduar ashtu siē ėshtė kjo mund t'ju sjellė ndikim pozitiv. Ju mund tė ndjeni njė kėnaqėsi tė madhe pėr ēdo gjė, qė keni fituar nė jetė. Prandaj, provoni tė imagjinoni zhdukjen e gjėrave tė ēmuara nga jeta juaj, pastaj do tė dini tė vlerėsoni anėt e ēmuara tė jetės.2. Kujtoni kėnaqėsitė e vogla tė pėrditshme

Nė fund tė njė dite, mund tė shpenzoni disa minuta pėr tė kujtuar 3 gjėra tė gėzueshme qė ju kanė ndodhur gjatė ditės. Mund tė jenė 3 gjėra shumė tė vogla, por qė ju sjellin gėzime tė mėdha. Mund tė mendoni edhe arsyet pėrse ju kanė ndodhur kėto gjėra.

Nė njė studim, personat qė kishin bėrė me kėmbėngulje kėtė lloj ushtrimi janė ndjerė tė lumtur dhe tė pa rrezikuar nga depresioni.

3.Shprehja e mirėnjohjes

Mirėnjohja ėshtė njė lloj sjelljeje me energji pozitive tė plotė, qė mund tė na ndihmojė tė kuptojmė rėndėsinė e gjėrave qė kemi. Shprehni mirėnjohjen ndaj njerėzve qė ju kanė ndihmuar, pavarėsisht nėse bėhet fjalė pėr gjėra shumė tė vogla dhe tė thjeshta. Mirėnjohja ndaj tė tjerėve do tė kenė efekte tė shpejta tė energjisė pozitive. Sipas tė dhėnave statistikore, stėrvitja e mirėnjohjes mund ta ngrejė lumturinė me 25% mė shumė. Nė njė provė tjetėr, ėshtė zbuluar se shkruarja e 3 letrave falenderimi ndaj tė tjerėve brenda 3 javėsh mund tė ngrejė nivelin e kėnaqėsisė nė jetėn tuaj.4. Shpenzoni para pėr tė tjerėt

Paraja mund tė na sjellė gėzim, nėse e kemi shpenzuar siē duhet. Metoda mė e thjeshtė ėshtė shpenzimi i parave pėr tė tjerėt. Pėrse kjo na sjell gėzim?

Sė pari, dhėnia e parave nė ndihmė tė dikujt qė ka nevojė na sjell edhe neve vetė njė ndjesi tė mirė, duke na bėrė pėrgjegjės pėr gjendjen e personit qė i kemi dhuruar paratė.

Sė dyti, shpenzimi i parave pėr tė tjerėt mund tė krijojė mė vonė marrėdhėnie shoqėrore dhe familjare mė tė mira. Personat qė kanė marrėdhėnie tė mira, ndiejnė mė shumė gėzim dhe janė tė lumtur.

Prandaj, blini dhurata pėr miqtė ose ftojini pėr njė drekė ose darkė. Nė kėtė mėnyrė ju do tė ndjeheni mire shpirtėrisht dhe dalja me miqtė apo festat e ndryshme do tju ngrenė humorin.

5.Renditja e dėshirave

I mbani mend dėshirat tuaja tė fėmijėrisė? Nė atė kohė, ėndėrronit njė dhuratė pėr ditėlindje; tė ftoheshit nė ndonjė festė apo aktivitet.

Psikologjia e lumturisė, shpresa ose ndjesia e pritjes ėshtė njė lloj emocioni pozitiv shumė i fortė, qė mund tė na sjellė emocione tė forta lumturie tė ngjashme me kujtimet e lumturisė. Do t'ju bėnte mirė tė renditni ėndrrat tuaja dhe prisni ndryshimin pozitiv ēdo ditė, pavarėsisht se ėndrrat janė tė thjeshta.6.Shfaqja e aftėsive mė tė mira tuajat

Duhet tė merreni me punėn qė dini tė bėni mė mirė. Kur merreni me gjėra qė i keni pasion do tė keni njė ndjesi tė mirė dhe do tė ndjeheni gjithashtu tė realizuar dhe krenarė pėr atė qė bėni. Mund tė bėhet fjalė pėr aftėsi nė fushėn shoqėrore, nė sporte, teknologji, art, muzikė etj. Por ju mund tė jeni i zoti edhe pėr tė treguar anekdota, pėr tė pastruar shtėpinė, pėr tė punuar nė kopėsht. Ēdo ditė, shpenzoni pak kohė pėr tė shfrytėzuar talentin tuaj nė njė fushė. Kjo tė bėn tė ndjehesh mirė.

7.Mbroni ėndrrat tuaja

Nėse jeni tip ėndėrrimtar mė shumė se sa aktiv, ky ėshtė njė sugjerim i pėrshtatshėm pėr ju. Duhet tė gjeni kohė pėr ėndrrat tuaja. Nga mėngjesi deri nė mbrėmje ju duhet tė gjeni kohė tė ėndėrroni, tė largoheni sadopak nga realiteti. Disa persona e kritikojnė kėtė mėnyrė, por nėse ėndrrat ju japin ndjenja pozitive dhe kanė efekte tek ju ato mund tė jenė tė favorshme dhe tė shėndetshme.

Psikologėt kėshillojnė qė ėndėrrimi ėshtė mjaft pozitiv pėr tė rritur nivelin e lumturisė tek ne. Gjatė studimit tė kėtij procesi, studiuesit kanė vėrtetuar se njerėzit qė kujtojnė rezultatet e arritura dhe eksperiencat e suksesshme, jetojnė nė harmoni me tė tjerėt dhe sigurisht me veten. Nė jetėn e pėrditėshme mund tė na shqetėsojnė shumė gjėra, apo kujtime jo tė bukura e pėrvoja negative, por duhet tė mendojmė pėr gėzimet, ėndrrat dhe tė jetojmė pozitivisht.

Tė dashur miq, mbyllini sytė gjatė kohės suaj tė lirė dhe ėndėrroni disa momente gjatė ditės. Kjo mėnyrė do t'ju dhurojė gėzim dhe do t'ju japė forcė. Kjo ėshtė energjia pozitive qė ju propozuam pėr tė cilėn tė gjithė kemi aq shumė nevojė pėr tė pėrballuar sfidat e jetės.
avatar
Luli

"Duhet bredhur shumė nė errėsirė derisa tė preket drita"

884


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi