A mund te shuhet vetedija dhe shpirti pergjithmone?

Shko poshtė

A mund te shuhet vetedija dhe shpirti pergjithmone?

Mesazh  Crash. prej 04.04.15 14:26Kerkoj mendimin e juaj a kemi ekzistuar para kesaj jete qe jemi duke e jetuar tani apo eshte hera e pare dhe e fundit, apo eshte e para dhe nuk do te jete e fundit.
Sipas mendimit tim perderisa ne po ekzistojme njehere pse mos te ekzistojme prap sikur shishat e qelqit qe reciklohen behet shkrirja e saj dhe perseri behet shishe e qelqit.
avatar
Crash.

9


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A mund te shuhet vetedija dhe Shpirti pergjithnje????!!!!

Mesazh  Immortal Vampire prej 05.04.15 10:19

Pergjigjia ime eshte: Jo dhe vetem, Jo. Po te shuheshin nuk do ekzistonte rimisherimi dhe jete e kaluara nuk do kujtoheshin: "Qofte me ane te Endrrave, qofte me ane te perjetimeve." Dhe dua te theksoj mbi te gjitha: "Shpirti eshte esenca e trupit tone, ndaj nuk mund te shuhet kurre, as mos mendohet kjo, eshte njesoj si Ligji i Energjise ne Univers:  Energjia as nuk zhduket, as nuk humbet, ajo vetem shnderrohet, d.m.th transformohet.


Edituar pėr herė tė fundit nga Immortal Vampire nė 05.04.15 19:56, edituar 1 herė gjithsej
avatar
Immortal Vampire

Subkoshienca duhet te dale ne siperfaqe!!!!

26


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A mund te shuhet vetedija dhe shpirti pergjithmone?

Mesazh  Gabriel prej 05.04.15 13:19

A mund te shuhet vetedija dhe shpirti?

Ne jemi pjese e ketij universi dhe si te tille gezojme te njejtat cilesi si ai.
Vetedija dhe Shpirti jane ne vetvete energji e paster ( drite ).
Energjia nuk mund te zhduket as nuk mund te shkaterrohet, ajo thjesht transformohet.
Mund te kalojme ne stade te ndryshme te vetedijes dhe shpirtit por ne kurre nuk mund te shuhemi.
avatar
Gabriel

https://www.fiverr.com/bldesign

107


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A mund te shuhet vetedija dhe shpirti pergjithmone?

Mesazh  Crash. prej 22.02.17 23:23

pse vetem tani jetoj pse vetem ne ket moent ndjej vetem time pse ndjej vetem ket jet a do te ndjej jet tjeter dhe kjo tmu shuhet pasi vdes apo do te jetoj ne perjetsi ne boten spirtuale(parajs-ferr) apo vetem do te riciklohem nga nje trup ne tjetrin, a ka dikush qe ka ber udhetim astral apo ka mundur tju kujtojm jetet e mepearshme, sapo kam degjuar njeriu kur vdes kujtimet enden neper univers dhe truri yn mund ti kap apo sikur antena e wireles dhe te na duket sikur kemi qen ne, si eshte mendimi juaj per kete
avatar
Crash.

9


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A mund te shuhet vetedija dhe shpirti pergjithmone?

Mesazh  Neo prej 25.02.17 22:56

Vetedija nuk shuhet asnjehere...ajo vjen nga Burimi Origjinal.
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A mund te shuhet vetedija dhe shpirti pergjithmone?

Mesazh  The Punisher prej 26.02.17 3:26

Crash. shkruajti:Kerkoj mendimin e juaj a kemi ekzistuar para ksaj jete qe jemi duke e jetuar tani apo eshte hera e par dhe e fundit, apo eshte e par dhe nuk do te jet e fundit, sipas mendimit tim perderisa ne po ekzistojm njeher pse mos te ekzistojm prap sikur shishat e qelqit qe reciklohen behet shkrirja e saj dhe perseri behet shishe e qelqit

Me konceptin e feve te lindjes ekziston rimisherimi ,ne fete abrahamike dhe pagane jo.Personalisht nuk mendoj se ka rimisherim .Kjo eshte jeta jone e pare ne toke dhe ndoshta jo e fundit .Mund te rikthehemi nje dite te ringjallemi ne trupin ekzistues qe kemi patur me perpara jo te rimisherohemi. Krishti i tha nje prifti ta larte qe duhet te rilindesh .Ai ju pergjigj : E si valle eshte e mundur kjo ,te rilind perseri ?  Krishti u pergjigj: Duhet te rilindesh ne shpirt jo ne mish .Pra te rilindesh ne mish si nje foshnje dhe te ritesh perseri kur nuk mban mend asgje nuk vlen per tu pastruar nga gabimet ,njeriu mund te rilinde sa eshte gjalle ne shpirt .Pra rimisherimi nuk ekziston per fene e krishtere dhe eshte e theksuar qarte kjo pjese dhe nga vete Krishti.  Nga mendimi filozofik gjithashtu rimisherimi nuk sherben per asgje .Nqs nje njeri vdes ,dhe shpirti i tij rimisherohet ne nje trup tjeter ku vetedija gjithashtu ka vdekur  ,eshte njesoj si te vdesesh pergjithmone ,pas vdekjes mos ekzistoje  me asgje .Kur ti nuk mban mend asgje nga jeta jote e meparshme kur vetedija jote ka vdekur nuk je me ti por dikush tjeter .RImisherimi nuk sherben sic thone budistet dhe induistet per tu pastruar nga mekatet e nje jete me pare sepse ti nuk mban mend asgje dhe keshtu nuk mund te korigjosh gabimet e tua te meparshme por do ti besh perseri te njejtat gabime njesoj si ne nje univers paralel. Vetedija jone eshte ne shpirtin tone jo ne trupin fizik ,jo ne trurin qe mendohet nga shkencetaret .Kjo eshte e provuar me endrrat por me shume mund te provohet me projeksionin astral.Kur njeriu largohet nga trupi fizik dhe eshte totalisht 100% i vetedijshem,me te gjithe vetedijen e tij ,me te gjithe ato informacione qe ka patur ne trurin fizik .Me ndjenja ,emocione .Kete here jashte trupit fizik dhe duke e veshtruar trupin e tij ne nje gjende gjumi sikur te mos ishte vete trupi i tij ,kjo fakton 100% se ku ndodhet inteligjenca dhe vetedija e njeriut.Pra ajo ndodhet ne shpirt jo ne trupin fizik. Ne jemi shpirtra te pavdekshem. Per te faktuar qe nuk ka rimisherim gjithashtu mund te studiosh edhe boten e shpirtrave .Rimisherim miqte e mi eshte njesoj si te vdesesh pergjithmone .Nese ekziston nje Zot nuk ka rimisherim
avatar
The Punisher

62


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A mund te shuhet vetedija dhe shpirti pergjithmone?

Mesazh  syri i art prej 27.02.17 10:50

Crash. shkruajti:Kerkoj mendimin e juaj a kemi ekzistuar para ksaj jete qe jemi duke e jetuar tani apo eshte hera e par dhe e fundit, apo eshte e par dhe nuk do te jet e fundit, sipas mendimit tim perderisa ne po ekzistojm njeher pse mos te ekzistojm prap sikur shishat e qelqit qe reciklohen behet shkrirja e saj dhe perseri behet shishe e qelqit
Jeta esht ndryshim i vazhdueshem,asnjihere nuk fillon as mbaron...per ta mesuar te verteten e kesaj nuk mjafton diturija,sepse ne informacionit i themi dituri,pra te degjuarit dhe lexuarit..per ta njohur te vertten duhet te jesh i vertet..njih vetveten dhe njef ēdo gje rreth jetes vdekjes(ndryshimit te jetes,apo formes)kemi qen jemi e do te jemi...nese don ta dish te vetrteten gjurmo per te,brenda vehtes..ate asnjihere s`do ta mesosh as dish nga tjeret..koha esht pjes e vepritmit,kur ska veprim koha nuk egziston..pra jeta esht e e prhershme por e ndryshueshme...MEDITIM esht rruga qe qon drejt njohjes se vertetes...diturija e huazuar ma shum te behet poenges se ndihmes....
avatar
syri i art

Qdo gje esht natyr,ska te keqe ska te mir...

180


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A mund te shuhet vetedija dhe shpirti pergjithmone?

Mesazh  Pansophia prej 05.08.17 14:27

Mund te shperbehet.
Nqs nje shpirt mbart shume negativitet, dhe ky vazhdon e me tej te kryeje veprime negative me vetedije, ai zhytet gjithmone e me teper derisa shperbehet. Kjo sepse ne negativitet elementet shperndahen, ndryshe nga c'ndodh nqs nje shpirt ndjek rrugen e drites ku elementet priren drejt qendres.
Shperberja e shpirtit nuk ndodh nga Zoti, mqs ata e mohojne Zotin. Por tek e errta, negativja ekziston nje ''pike'' e cila e detyron vetveten te shkaterrohet. Pra ''i keqi'' vetshkaterrohet dhe nuk shkaterrohet si shenje hakmarrese nga Zoti. Kjo eshte nje mase parandaluese, e tille qe nuk lejon Universin te dale kundervetvetes dhe ne fund te shperbehet dhe ai vete, sikur e keqja te vazhdoje ne pafundesi pa nje pike mbarimi dhe e mira po ashtu. Sepse keto do binin ndesh me njera-tj, detyrismisht dhe Universi ne vetvete dhe s'do kishte Ekzistence.

Pansophia

159


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A mund te shuhet vetedija dhe shpirti pergjithmone?

Mesazh  Berti69 prej 05.08.17 15:10

Sipas kabalistikeve shpirti mund te shkaterrohet.
Por une mendoj se nuk mund te shakterrohet per shkak se vjen nga Burimi sepse eshte energji e vetėdijshme.
Pra, ai nuk mund te shkaterrohet por mund te stagnoi gjate evulimit te tij, mund te mbetet dhe te sillet vazhdimisht ne rreth vicioz siē eshte rimisherimi.
avatar
Berti69

"Si ėshtė lartė, ashtu ėshtė edhe poshtė, e si ėshtė poshtė, ashtu ėshtė edhe lart"


434


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A mund te shuhet vetedija dhe shpirti pergjithmone?

Mesazh  Muneer prej 05.08.17 15:42

Nqs shpirtit i mbaron energjia, si cdo gje pa energji zhduket.
avatar
Muneer

سلام موعد المغرب

187


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

rimeshirimi dhe shpirti

Mesazh  bojko prej 06.08.17 0:08

Sipas Manly Hall  (Reincarnation, Karma, Life After Death "Why I Believe in Rebirth), nje dijetar dhe teosof shume i ndritur i shek XX, shpirti rilind ne kete bote shume here dhe eshte e padiskutueshme , keshtu kane besuar edhe Pitagora dhe Platoni.


A mund te shuhet shpirti dhe te zhduket ? une besoj ashtu siq e shkruan libri i shenjte Kurani (nese nuk gaboj keshtu ngjashen DIĒKA) qe te gjithe shpirtat jane binjak, kane lindur ne kohe te njejte dhe do te vdesin diten e gjykimit ( barazimit ) per te rilindur prap. Kjo ka logjike dhe une e besoj. Bile ne Kuran thuhet me duket  qe edhe te gjitha entitetet  pa dallim do te vdesin dhe ringjalen po te njejten dite me shpirtin e njeriut diten e gjykimit, dhe te gjithe do te dalim para krijuesit tone te vetem universal Perendise.
avatar
bojko

"Janė dy lloje tė historisė:. Historia zyrtare, ajo e gėnjeshtrave, ajo qė na mėsojnė nė shkolla, historia * ad usum delphini *, dhe historia tė fshehtė, nė tė cilėn janė shkaqet e vėrteta tė ngjarjeve, - historia e turpshme"
Honore De Balzac, 1830s

74


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A mund te shuhet vetedija dhe shpirti pergjithmone?

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi