10 Shoqėritė sekrete mė tė famshme

Shko poshtė

10 Shoqėritė sekrete mė tė famshme

Mesazh  Big Bang prej 08.09.09 23:45

10 shoqėritė sekrete mė tė famshmeTeoritė konspirative mbi vėllazėritė e fshehta me anėtarė tė famshėm

Nga “Skull and Bones”, “Illuminati”, Kalorėsit Templarė e deri tek “Opus Dei”
Shoqėritė sekrete kanė shėrbyer gjithnjė si burim kundėrshtish duke krijuar mjaft teori konspirative mbi to.

Pjesa mė e madhe e kėtyre teorive pretendojnė se shoqėritė sekrete kanė pak a shumė tė njėjtin qėllim, i cili ėshtė ai i udhėheqjes sė botės. Disa shoqėri sekrete janė tashmė tė njohura dhe vazhdojnė tė veprojnė prej mė gjatė se njė shekulli.

Edhe pse anėtarėt e shumė prej tyre janė tė njohur, ritet dhe ajo ēfarė ndodh nė takime nuk bėhet asnjėherė publike. Anėtarėsimi nė kėto shoqėri pėrgjithėsisht bėhet me anė tė rekomandimit tė njė anėtari ekzistues. Shoqėritė kėrkojnė qė anėtarėt tė kryejnė njė betim, sipas tė cilit tė premtojnė se do mbėshtesin organizatėn, do ruajnė sekretet dhe se do mohojnė anėtarėsimin nė organizatė.

Njė prej shoqėrive sekrete mė tė famshme ėshtė ai i “Skull and Bones”. Urdhri i “Skull and Bones” ėshtė njė shoqėri e Universitetit tė Jeilit dhe fillimisht njihej si “Vėllazėria e Vdekjes”. Ėshtė njė prej shoqėrive sekrete studentore mė tė vjetra nė SHBA. Ėshtė themeluar nė vitin 1832 dhe anėtarėsimi ėshtė i hapur vetėm pėr pak njerėz tė elitės.

Shoqėria pėrdor rituale me nuanca masonike edhe nė ditėt e sotme. Anėtarėt takohen ēdo tė enjte dhe tė diele nė njė ndėrtesė qė e quajnė “Varri”. Sipas Judy Schiff, arkiviste nė librarinė e universitetit tė Jeilit, emrat e anėtarėve nuk mbaheshin sekret deri nė vitet ’70, por ritualet kanė qenė gjithnjė sekret. Dy presidentėt Bush kanė qenė anėtarė tė kėsaj shoqėrie, kur studionin nė Jeil, si dhe njė sėrė emrash tė tjerė njerėzish tė famshėm e tė pushtetshėm.

Njė tjetėr shoqėri sekrete ėshtė ajo e lozhės masonike. Lozha e Madhe Masonike u krijua nė vitin 1717, kur katėr grupe lozhash tė vogla u bashkuan. Nivelet e anėtarėsimit fillimisht ishin tė shkallės sė parė dh etė dytė, por nė vitin 1750 ato u zgjeruan pėr tė krijuar dhe njė shkallė tė tretė. Kur njė person arrin nė gradėn e tretė quhet “Master Mason”. Masonėt i kryejnė takimet e tyre tė rregullta sipas njė rituali tė caktuar.

Kjo pėrfshin shumė referenca ndaj simboleve arkitekturore, siē ėshtė kompasi dhe katrori. Ato i referohen zotit si “Arkitekti i madh i universit”. Masonėt pėrdorin shenja dhe shkėmbim duarsh pėr tė hyrė nė takimet e tyre, si dhe pėr tė identifikuar veten ndaj njerėzve tė tjerė qė mund tė jenė masonė. Pėr t’u bėrė mason duhet tė rekomandohesh nga njė mason tjetėr. Njė tjetėr shoqėri sekrete e njohur ėshtė ajo e Kalorėsve Templarė. Kalorėsit Templarė janė njė degėzim i masonėve dhe nuk kanė lidhje direkte me Kalorėsit Templarė origjinalė, njė grup ushtarak fetar i formuar nė shekullin e 12-tė.

Anėtarėt e kėsaj shoqėrie nuk pretendojnė lidhje direkte me vėllazėrinė mesjetare, thjesht njė huazim simbolesh. Pėr t’u bėrė anėtar i kėtij grupi, njė person duhet tė jetė Mjeshtėr mason kristian. Kjo organizatė ėshtė e veēantė dhe jo thjesht njė shkallė e lartė e masonerisė. Urdhrat e huazuar nga shoqėria mesjetare pėrshkruhen si “urdhra pėrkujtimorė” ose gradė. Gjithsesi, disa masonė ose jo tė tillė, madje dhe anti-masonėt insistojnė se disa rite masonike kanė influencė direkte nga templarėt.

1. “Skull and Bones”

Urdhri i “Skull and Bones” ėshtė njė shoqėri e Universitetit tė Jeilit dhe fillimisht njihej si “Vėllazėria e Vdekjes”. Ėshtė njė prej shoqėrive sekrete studentore mė tė vjetra nė SHBa. Ėshtė themeluar nė vitin 1832 dhe anėtarėsimi ėshtė i hapur vetėm pėr pak njerėz tė elitės. Shoqėria pėrdor rituale me nuanca masonike edhe nė ditėt e sotme.

Anėtarėt takohen ēdo tė enjte dhe tė diele nė njė ndėrtesė qė e quajnė “Varri”. Sipas Judy Schiff, arkiviste nė librarinė e universitetit tė Jeilit, emrat e anėtarėve nuk mbaheshin sekret deri nė vitet ’70, por ritualet kanė qenė gjithnjė sekret. Dy presidentėt Bush kanė qenė anėtarė tė kėsaj shoqėrie, kur studionin nė Jeil, si dhe njė sėrė emrash tė tjerė njerėzish tė famshėm e tė pushtetshėm.

2. Fremasonėt

Lozha e Madhe Masonike u krijua nė vitin 1717, kur katėr grupe lozhash tė vogla u bashkuan. Nivelet e anėtarėsimit fillimisht ishin tė shkallės sė parė dh etė dytė, por nė vitin 1750 ato u zgjeruan pėr tė krijuar dhe njė shkallė tė tretė. Kur njė person arrin nė gradėn e tretė quhet “Master Mason”. Masonėt i kryejnė takimet e tyre tė rregullta sipas njė rituali tė caktuar.

Kjo pėrfshin shumė referenca ndaj simboleve arkitekturore, siē ėshtė kompasi dhe katrori. Ato i referohen zotit si “Arkitekti i madh i universit”. Masonėt pėrdorin shenja dhe shkėmbim duarsh pėr tė hyrė nė takimet e tyre, si dhe pėr tė identifikuar veten ndaj njerėzve tė tjerė qė mund tė jenė masonė. Pėr t’u bėrė mason duhet tė rekomandohesh nga njė mason tjetėr.

3. “Rosicrucian”

Urdhri “Rosicrucian” besohet se ka qenė ideja e njė grupi protestantėsh gjermanė nė vitin 1600, kur u botuan tre dokumente: “Fama Fraternitatis Rosae Crucis”, “Confessio Fraternitatis” dhe “Martesa kimike e Rosenkretuzit kristian anno 1459”.

Dokumenti i parė tregon historinė e njė alkimisti misterioz, i cili udhėton nė pjesė tė ndryshme tė botės pėr tė pėrftuar njohuri sekrete. Dokumenti i dytė flet pėr njė vėllazėri sekrete alkimistėsh, tė cilėt po pėrgatiteshin tė ndryshonin faqen politike dhe intelektuale tė Evropės.
Anėtarėt e kėsaj vėllazėrie pretendojnė se origjina e tyre ėshtė mė e lashtė se kėto dokumente. Sot ka shumė grupe tė tilla dhe secili pretendon tė ketė lidhje direkte me origjinalin.

4. “Ordo Templis Orientis”

OTO (Urdhri i tempullit tė Lindjes) fillimisht u modelua si vėllazėri masone, por nė drejtimin e tė vetėquajturit “bisha e madhe”, Aleister Crowley, filloi tė ndiqte parimet e sistemit tė tij fetar tė quajtur Thelema. Anėtarėsimi ėshtė sipas disa shkallėve dhe gjatė kėtij procesi pėrdoren shumė rituale. Kjo vėllazėri, aktualisht ka mbi tre mijė anėtarė nė gjithė botėn. Vetė Crowley ka krijuar njė meshė specifike pėr vėllazėrinė.

Rituali kryhet sipas njė stili tė caktuar dhe pėr kėtė pėrdoren priftėresha tė virgjėra, fėmijė dhe priftėrinj.
Gjatė meshės thėrriten zotat e lashtė egjiptianė, si dhe djalli dhe nė njė pikė priftėreshat kryejnė njė ritual tė zhveshur.

5. Urdhri hermetik i agimit tė artė

Urdhri i Agimit tė Artė ėshtė krijuar nga dr. William Robert Woodman, William Wynn Westcott dhe Samuel Liddel MacGregor Mathers. Tė tre kėta kanė qenė fremasonė dhe anėtarė tė shoqėrisė “Societas Rosicruciana in Anglia”. Sistemi i besimit tė Agimit tė Artė vjen mė sė shumti nga misticizmi kristian, hermeticizmi, besimet e Egjiptit tė lashtė, alkimia, teozofia, magjia dhe shkrimet e Rilindjes. William Yeats dhe Aleister Croėly janė dy prej anėtarėve mė tė famshėm tė kėtij grupi. Dokumentet themelore tė urdhrit njihen si Dokumentet e Koduara. Ato pėrfshijnė 60 faqe qė pėrmbajnė rite magjike.

6. Kalorėsit Templarė

Kalorėsit Templarė janė njė degėzim i masonėve dhe nuk kanė lidhje direkte me Kalorėsit Templarė origjinalė, njė grup ushtarak fetar i formuar nė shekullin e 12-tė. Anėtarėt e kėsaj shoqėrie nuk pretendojnė lidhje direkte me vėllazėrinė mesjetare, thjesht njė huazim simbolesh. Pėr t’u bėrė anėtar i kėtij grupi, njė person duhet tė jetė Mjeshtėr mason kristian. Kjo organizatė ėshtė e veēantė dhe jo thjesht njė shkallė e lartė e masonerisė.

Urdhrat e huazuar nga shoqėria mesjetare pėrshkruhen si “urdhra pėrkujtimorė” ose gradė. Gjithsesi, disa masonė ose jo tė tillė, madje dhe anti-masonėt insistojnė se disa rite masonike kanė influencė direkte nga templarėt.

7. “The Illuminati”

Njė lėvizje mendimtarėsh tė lirė qė ishin dega mė radikale e Iluminizmit, pasuesit e sė cilės morėn emrin “Illuminati” u themelua mė 1 maj 1776 nė Igolstadt (Bavaria e epėrme) nga Adam Weishaupt. Edhe pse ishte ilegale, shumė intelektualė me influencė dhe politikanė progresistė e konsideruan veten anėtarė.

Fakti se kjo shoqėri nuk kėrkonte besimin nė njė qenie supreme e bėri atė tė famshme nė mes ateistėve. Ka shumė teori konspirative, sipas tė cilave “Illuminati” vepron akoma sot e kėsaj dite dhe menaxhon veprimet kryesore tė qeverive tė botės me dėshirėn pėr tė krijuar njė qeveri mbarė botėrore tė bazuar nė principe humaniste dhe ateiste.

8. Grupi Bilderberg

Ky grup ėshtė pak i ndryshėm nga tė tjerėt sepse nuk ka anėtarėsi zyrtare. Anėtarėt e kėtij grupi janė njerėz me influencė tė madhe, tė cilėt takohen ēdo vit nė mėnyrė sekrete. Ēėshtjet e diskutuara mbahen sekret. Struktura e takimeve i ngjan njė konference dhe zakonisht takimet kryhen nė hotele me pesė yje nė vende tė ndryshme tė botės. Pjesėmarrja nė takim ėshtė vetėm me anė tė ftesave.

Takimi i parė u krye nė vitin 1954 nė hotelin “Bilderberg” nė Holandė. Edhe pse axhenda dhe lista e pjesėmarrėsve ėshtė publike, nuk ėshtė akoma e qartė nėse kėto detaje bėhen tė ditura nga vetė grupi apo jo.

9. Paria e Sionit


Pas botimit tė librit “Kodi i Da Vinēit” tė Dan Brown emri i kėsaj shoqėrie ka ngjallur shumė kėrshėri nė mbarė botėn. Nė fakt, ky grup ėshtė krejtėsisht fiktiv. Ishte njė rreng i krijuar nė vitin 1956 nga njė pretendent i fronit francez, Pierre Plantard. Letrat ekzistuese qė datojnė nė vitet ’60 dhe qė Plantard, de Cherisey dhe de Sede i kanė shkruar njėri-tjetrit konfirmojnė se tė tre ishin pėrfshirė nė kėtė rreng, duke pėrshkruar skemat e mbrojtjes sė tyre ndaj kritikave dhe si do tė mund ta vazhdonin kėtė mashtrim. Pavarėsisht kėsaj, ka nga ata qė besojnė se Paria ekziston dhe funksion edhe nė ditėt e sotme.

10. “Opus Dei”


“Opus Dei” ėshtė njė organizatė e kishės Katolike qė thekson besimin katolik se jeta e zakonshme ėshtė rruga drejt shenjtėrisė. Anėtarėt e kėsaj organizate jetojnė nė qendra speciale. Urdhri u themelua nė vitin 1928 nė Spanjė nga prifti katolik, Josemaria Escriva, me aprovimin a papa Piut XII. Pjesa mė e madhe e organizatės prej rreth 87.000 anėtarėsh tė tė dyja gjinive janė njerėz tė thjeshtė qė drejtohen nga njė prelat i zgjedhur nga njė mbledhje e pėrgjithshme e pranuar nga Papa.

Blendina Cara
avatar
Big Bang

210


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: 10 Shoqėritė sekrete mė tė famshme

Mesazh  Flavius prej 03.09.15 1:55Dhjetė organizatat sekrete qė supozohet se sundojnė botėn


Ritualet e tyre me shekuj intrigojnė njerėzit nė mbarė botėn. Edhe pse janė themeluar me qėllime relativisht realiste – politike apo fetare – insistimi i tyre nė mistike dhe fshehtėsia i ka bėrė tė jenė subjekte tė kritikave tė panumerta dhe teorive tė konspiracionit.


Grupi Bilderberg

Grupi Bilderberg nuk ėshtė shoqėri e fshehtė – sipas definicionit – por vepron nėn vellon e fshehtėsisė, pėr ēka ėshtė subjekt i teorive tė ndryshme konspirative. Grupi u themelua nė vitin 1954 dhe qė atėherė anėtarėt mblidhen pėr ēdo vit nė njė konferencė speciale. Aty shkojnė liderėt e botes, bankierėt, ekonomistėt dhe manjatėt e mediave.
Shoqėria ėshtė themeluar nga personat e shqetėsuar nga pėrhapja e ndjenjave antiamerikane pas Luftės sė Dytė Botėrore, por gjatė viteve thonė se punojnė pėr mirėkuptimin e ndėrsjelle mes kulturave tė ndryshme. Nė konferencat e tyre nuk lejohen mediat, as nuk lėshohen deklaratat pėr shtyp, ndėrsa vendtakimi ėshtė plot me roje tė armatosura – madje i mbushur edhe me aeroplane luftarake – pėr ēka hasin nė kritika tė ashpra.


Iluminatet

Illuminatet janė shoqėria mė e njohur sekrete nė histori, qė u themelua mė 1 maj 1776 nė Gjermani, me qėllimin pėr tė kundėrshtuar besėtytnitė, paragjykimet, ndikimet fetare nė jetėn publike, abuzimin e pushtetit, por edhe mbėshtetjen pėr arsimim tė femrave dhe barazi gjinore.
Qė nga themelimi i shoqatės thonė se Iluminatet kanė shkaktuar fatkeqėsi dhe kriza ekonomike. Ata cilėsohen se janė shkaktarėt e Revolucionit Francez.
Zyrtarisht u shpėrbėnė mė 1785. Nuk ka dėshmi qė ekzistojnė sot, por kjo “shuarje” i bėnė edhe mė misteriozė. Pėr ta thuhet se kontrollojnė ngjarjet botėrore me qėllim tė krijimit tė njė rendi tė ri botėror.
Teoricienėt konspirativė thonė se shumė njerėz tė rėndėsishėm u pėrkasin atyre, pėrfshirė edhe presidentėt amerikanė.


Shoqėria Thule

Pėr shumė organizata tė fshehta dyshohet se kanė qėllime tė kėqija, por kėtė Shoqėria Thule e ka dėshmuar gjatė Luftės sė Dytė Botėrore.
E themeluar nė Mynih nė vitin 1918, merrej me okultizem, ndėrsa shumė shpejtė transformohen nė njė organizatė qė ka promovuar ideologjinė e racės ariane me qėndrime raciste ndaj hebrenjve dhe popujve tė tjerė.
Nė vitin 1919 themeluan njė organizatė politike tė quajtur Partia e Punėtorėve tė Gjermanisė, anėtar i sė cilės u bė edhe Adolf Hitleri. Anėtarėt e Shoqėrisė besonin se gjermanėt vijnė nga super-raca e Atlantidės, se Hitleri ėshtė shpėtimtar i shumėpritur, ndėrsa sugjeruan svastikėn si simbol dhe pėrshėndetjen “Sieg Heil”.


Asasinėt

Asasinėt (tė varurit nga hashashi), ishin grup misterioz i vrasėsve myslimanė tė cilėt kanė vepruar nė Lindjen e Mesme gjatė shekullit XIII. Ajo u themelua nga myslimanėt shiitė pėr tė krijuar njė shtet utopik shiit. Pėrdoren taktikat guerile kundėr armikut, pėrfshirė spiunazhin, sabotimet dhe vrasjet politike.
Sipas legjendave, para vrasjes ata do tė merrnin hashash, ndėrsa udhėheqėsit e armikut shpesh zgjoheshin nė shtrat me njė thikė nė jastėk dhe me mesazhin pėr ekzekutim. Ata kishin njė kala tė pamposhtur nė Iran – Alamutin. Rendin aty e themeloi mė 1090 Hasan al Sabah. Kalaja u shkatėrrua nga Mongolėt mė 1256.


Masonėt

Njė nga organizatat mė me ndikim nė botė ka rreth gjashtė milionė anėtarė. Kjo shoqėri e fshehtė u themelua mė 1717, por dokumentet nė lidhje me ekzistencėn e tyre datojnė qė nė shekullin XIV.
Shoqėria e Masonėve u formua si njė vėllazėri e njerėzve tė tė njėjtave ide filozofike, pėrfshirė besimin nė njė qenie supreme.
Ēdo anėtar i ri ka pėr tė kaluar nėpėr tri shkallė tė ndryshme, para se tė shkojė dhe tė kthehet nė njė mjeshtėr.
Anėtarėt kanė rregulla tė veēanta pėr pėrshėndetje reciproke, pėrfshirė shtrėngimin e duarve, gjeste dhe kode tė ndryshme. Masonė ishin Gete, Ataturku, George Washington…


Rendi i Tempullarėve Orientalė (OTO)

Iniciatori shpirtėror i kėtij rendi, kimisti Carl Kellner, ishte i interesuar nė masoneri dhe nė mistiken lindore. Praktika e tyre ėshtė e lidhur me mėsimet okulte. OTO u themelua nė fillim tė shekullit tė XX, ndėrsa thuhet se ka rreth tremijė anėtarė, gjysma e tė cilėve nė SHBA. Udhėhiqet nga sistemi i tyre fetar, Ligji Thelema, i cili thotė se gjithēka qė bėhet – bėhet nga dashuria. Ritualet pėrfshijnė thirrjet e perėndive egjiptiane, djajtė, ritualet me murgesha tė zhveshura… Veprimet e tjera bizare pėrfshijnė adhurimin e organit seksual mashkullor dhe “magjinė” e masturbimit.


Kalorėsit Tempullarė

Kalorėsit Tempullarė ishin njė nga rendet e para mė tė njohura tė ushtarėve tė krishterė tė Evropės, misioni i tė cilėve ishte tė pėrhapin besimet e tyre fetare. Rendi lindi me 1118, ndėrsa shėrbimet ia ofronin mbretit Baldwin i II-tė tė Jerusalemit. Ata ishin betuar se do ta mbrojnė qytetin kundėr tė gjithė armiqve. Pas rėnies sė Akres, mė 1291, kthehen nė Evropė, ndėrsa shkatėrrohen pėrfundimisht nė shekulli XIV nga mbreti i Francės.


Ku Klux Klan

Organizata raciste amerikane, e njohur pėr dhunėn e saj ekstreme, nė kulmin e fuqisė pėrbėhej prej rreth katėr milionė anėtarėve. Edhe sot ėshtė shumė aktuale, por vepron nė fshehtėsi. Ata avokojnė superioritetin e racės sė bardhė, antisemitizmin, racizmin, antikomunizmin dhe homofobine. Nė historinė e saj kanė bėrė, kryer vrasje tė zezakėve dhe shumė djegie e shkatėrrime, ndėrsa thonė se ėshtė e pashmangshme lufta racore. Anėtarėsia ėshtė zvogeluar nė mėnyre drastike gjatė Luftės sė Dytė Botėrore, pėr shkak tė pėrfshirjes se anėtarėve tė shquar tė organizatės nė krime tė ndryshme, si dhe mbėshtetjen qe ua dhanė nazistėve.


Kafka dhe eshtrat

Kjo ėshtė njė nga organizatat mė pak sekrete. Ėshtė formuar mė 1832 nė Universitetin Yale. Ajo pėrfshin shumė zyrtarė qeveritarė dhe tė paktėn tre presidentė amerikanė. Ata takohen dy herė nė javė pėr kryerje tė ritualeve. Ky grup lufton mė sė shumti pėr anėtarėt e saj. Aty ka senatorė, bankarė, financierė, politikanė… Anėtarė tė saj ishin edhe familjet Rockefeller dhe Bush.
avatar
Flavius

92


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi