Fytyra tė ēuditshme

Shko poshtė

Fytyra tė ēuditshme

Mesazh  Admin prej 17.01.09 1:16

Fytyra tė ēuditshme

Me 23 gusht 1971, ne nje fshat te vogel spanjoll Belmez, familja Pereira jetonte e qete ne shtepine e saj ne rrugen Rodriguez Acosta 5.

Ate dite zonja Preira beri nje zbulim te ēuditshem, nje fytyre njerezore formohej ne menyre spontane ne toke te ēimentuar ne kuzhinen e saj.

Maria Pereira therrret menjehere burrin e saj dhe djalin e saj qe te shohin kete shfaqje.
Atehere familja e frikesuar fillon te largohet nga frika dhe flasin me komshite.

Disa dite me vone, familja kthehet dhe djali e prish pllaken e cimentos, duke e bere nje tjeter.

Kalon nje jave pa ngjarje te reja.Ne fillim te javes, fytyra shfaqet rishtas.

Familja shkon te shoh keshillin e fshatit per te ditur se ēfare te beje. Autoritete lokale e marrin bllokun e ēimentos.

Ketu fillojn hetimet, dihej se shtepia ishte ndertuar mbi nje varreze te vjeter, ne fillim romake, pastaj muslimane dhe finalisht krishtere.

Ata gėrmojnė ne toke ku zbulojne shume trupa nder ta edhe dy pa koke, qe datonin nga shekulli 13.

Te gjitha keto trupa varrosen nje varreze katolike.Tani menduan qe shpirterat jane qetesuar e mbyllin kuzhinen me rrasė ēimenti, dhe familja kthehet ne shtepi.

Mjerisht fytyra te raja shfaqen pas pak kohe, por kete here shume, femra, meshkuj, femije..

Djali tenton t'i shkaterroj por kot.Popullata mendonte ne ndonje shaka, dhe policia e pengon familjen qe te kthehet ne shtepi, por manifestimet vazhdonin.

Ne fillim 1972, German de Argumosa dhe Hans Bender dy parapsikologe e vizitojne vendin, dhe sipas tyre kjo eshte nje ngjarje paranormale me e rendesishmja e shekullit.

Kur arrijne ne vendgjarje ata fillojne te pastrojne, te observojne fytyrat qe prape shfaqeshin rishtas.

Ata nuk ishin te vetmit deshmitare, gjithashtu ishin prezent shume police dhe gazetare.

E mbyllin kuzhinen dhe ata vendosin qe te presin 3 muaj per te vertetuar se mos ishte nje shaka, duke bere shume foto.

Pas 3 muaj ata kur e hapin kuzhinen shohin qe fytyrat ishin zhvendosur dhe ishin shfaqur fytyra te reja.

Ata perdoren foto infra te kuqe dhe me rreze X, dhe pane qe nuk ishte shaka.

Ende as sot nuk kemi asnje shpjegim per kete fenomen, edhe pas gjithe atyre studimeve nuk dihet asgje.

Disa pamje nga kjo ngjarje:

© Explorerunivers

Admin

1141


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Fytyra tė ēuditshme

Mesazh  Zattoo prej 13.12.11 0:20

Shfaqja e fytyrave nė dyshemeNjė prej ndodhive mė paranormale nė Evropė ka ndodhur nė fshatin e vogėl spanjoll Belmez de la Morahaled mė 23 gusht tė vitit 1971.

Nė dyshemenė e kuzhinės tė njė shtėpie u shfaq fytyra e njė njeriu, mė pas kanė vijuar tė shfaqen edhe fytyra tė tjera tė cilat ngjasonin me freskat e vjetra bizantine. Ēdo pėrpjekje pėr ta fshirė dyshemenė ka qenė tė pasuksesshme, sepse pas ndonjė ore fytyrat janė shfaqur pėrsėri.

Nė fillim shtėpinė e kanė vizituar shumė njerėz me shpresė se do ta zgjidhin kėtė fenomen. Kanė zbuluar se shtėpia ėshtė ndėrtuar mbi varreza mesjetare.

Psikologu spanjoll Herman de Arhumusa ka dėshmuar se shfaqja e fytyrave nė atė dysheme ia kanė marrė energjinė zonjės Maria Gomez Kamara, e cila ka jetuar nė atė shtėpi. Kur ka pėrfunduar nė spital pėr shkak tė lodhjes dhe stresit tė madh, personat janė zhdukur. Pas kthimit tė saj nga spitali ato kanė nisur tė shfaqen pėrsėri.

Sot nė kėtė shtėpi ekzistojnė qindra fytyra qė janė shfaqur kudo, disa janė zhdukur, disa janė shndėrruar nė kryqe ose kanė marrė formėn e ndonjė kafshe, ose tė personave tė zhveshur.

Disa prej fytyrave i kanė fotografuar anėtarėt e shoqėrisė parapsikologjike nga Porto Real nė vitin 1989, kurse nė analizėn e mandejshme e fytyrave ėshtė dėshmuar se nuk ekzistojnė kurrfarė gjurmėsh vizatimi nė tė.
avatar
Zattoo

627


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi