Aforizma: Nga filozofia e lashtė, nė lidhje me "Zotin"/.

Shko poshtė

Aforizma: Nga filozofia e lashtė, nė lidhje me "Zotin"/.

Mesazh  Anon prej 01.04.15 21:38

Gjithėsia nuk u krijua as nga zotat, as nga njeriu, por ka qenė, ėshtė e do tė jetė prore zjarr i pashuar.- HERAKLITI


-"Katėr barnat" Nuk kemi ē'u frigohemi zotave. Nuk kemi ē'ndiejmė nė vdekje. E mira mund tė pėrftohet. E keqja mund tė durohet.

-Pra, dhe mė e liga e tė ligave, vdekja vetė, s'ėshtė asgjė pėr ne, sepse kur ne jemi vdekja s'ėshtė dhe kur vdekja ėshtė ne s'jemi.

-Ose zoti do ta ndalojė tė keqen, por nuk mundet; Ose mundet, por nuk do; Ose as nuk mundet dhe as nuk do. N.q.s. do, por nuk mundet, atėherė ėshtė i pazot; N.q.s. mundet, por nuk do, atėherė ėshtė dashakeq; Por n.q.s. zoti edhe mundet edhe do ta ndalojė tė keqen, atėherė nga vjen e keqja nė kėtė botė? - EPIKURI


- Nėse qéntė e kuajt do tė kishin duar tė vizatonin, qéntė do tė vizatonin zota qė ngjajnė me qéntė dhe kuajt zota qė ngjajnė me kuaj.

-Etiopasit thonė se zotat e tyre janė hundėshtypur e tė zinj, trakasit i kanė tė vetėt sykaltėr e flokėkuq. - KSENOFANINjerėzit i krijojnė zotat sipas vetes, jo vetėm pėr nga pamja, por edhe pėr nga mėnyra e jetesės.- ARISTOTELI


Kur shoh detarė, njerėz tė shkencave natyrore e mendimtarė, njeriu ėshtė mė i urti mes gjallesave. E kur shoh priftėrinj, profetė e shpjegues ėndrrash, asgjė s'mė vėshtirohet mė keq se njeriu. -DIOGJENI


Nxehtė dhe ftohtė janė opinione; atome dhe hapėsirė ėshtė realiteti.
Krejt ēka ekziston nė gjithėsi, ėshtė fryt i rastit dhe i domosdoshmėrisė. -DEMOKRITI


Mjeranėt e shkretė i kanė mbushur mendjen vetes se do tė jenė tė pavdekshėm dhe do tė rrojnė nė pėrjetėsi, nėse adhurojnė atė sofistin e kryqėzuar e nėse jetojnė sipas ligjeve tė tij... e i marrin kėto doktrina goja-gojės pa ndonjė provė tė qartė. Kėshtu kur mashtruesit e sharlatanėt hyjnė mes tyre, kaplojnė menjėherė pasuri tė mėdha duke sunduar mbi kėta leshko. - LUKIANI (Orator, satirist, 125-180 e.s.)


-Ndonėse ndokush ėshtė krejt mosbesues ndaj ekzistencės sė zotave, nėse ka drejtėsi tė karakterit, ai e urren tė keqen tek njeriu. Ky zėt ndaj padrejtėsisė nuk e lė atė tė bėjė veprime tė padrejta, e kėshtu tek i shmanget sė padrejtės i bashkohet sė drejtės.

-Njė pjesė e njerėzimit nuk beson fare nė ekzistencėn e zotave. - PLATONI


Nė lidhje me zotat, nuk kam si ta di nėse ekzistojnė a jo e as se si janė. -PROTAGORA
avatar
Anon

Even the most expensive clock still shows sixty minutes in every hour. - yidish proverbs

270


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi