Energjia dhe Uni Njerėzor

Shko poshtė

Energjia dhe Uni Njerėzor

Mesazh  gjilanasi prej 25.03.15 21:32Bazuar nė hulumtimet e psikologės Dion Fortune


Energjia ėshtė ligj themelor i natyrės. Ajo shpreh unitetin e botės materiale.

           Nuk lind, as nuk zhduket. Ajo vetėm shndėrrohet nga njė formė e caktuar nė njė formė tjetėr; sasia e saj mbetet pėrherė e njėjtė. Energjia ėshtė ajo qė e mbanė universin, qė lėviz planetėt, qė bartė jetėn dhe gjallėrinė. Ndaj, si ēdo qenie e gjallė, qė ka energjinė e vet tė caktuar, edhe njeriu, nė esencėn e tij, ėshtė krijesė energjetike.

           Kjo krijesė energjetike nė njeriun - lėvizė dorėn, vė nė veprim syrin, inēizon nė veshė, ndien dashuri, hidhėrim e pikėllim nė zemėr si dhe vė nė lėvizje e aktivizon mendimet e intelektin tonė. Kėshtu qė, sipas njė pėrkufizimi elementar do tė thoshim se nė njeriun ka tri pėrdegėzime:

           - Energjia e LĖVIZJES,

           - Energjia EMOCIONALE dhe

           - Energjia INTELEKTUALE.

           Mirėpo, bota jonė energjetike ėshtė e inkorporuar gjithkah rreth nesh e nė ne. Boshti i saj - ėshtė boshti ynė kurrizor. Gjeneratori i lėvizjes, qė e vė nė veprim dhe ia pėrcakton kahjen e veprimit, ėshtė truri ynė, pėrkatėsisht mendimi, pėrkatėsisht imagjinata e jonė.

           Atė qė e mbjellim nė mendjen tonė, si pėrfytyrim a ide, dhe i cili zė nė trurin tonė e lėshon rrėnjė - dirigjon me energji. Pra, energjia u referohet pėrfytyrimeve ideore, qė janė tė mbjella nė ndėrdijen e tė cilat lulėzojnė dhe na e mbushin vetėdijen.

           Mirėpo ne, nė kėtė kontekst, do tė ndalemi kryesisht nė energjinė qė i ėshtė dedikuar reproduktimit tė jetės e qė njihet nė pėrditshmėrinė tonė si “energji seksuale”. Kjo ėshtė forma mė reale e energjisė, mė konkrete dhe mė e afėrt pėr njeriun, por qė njėherit mė sė tepėrmi keqkuptohet, keqpėrdoret e pėrdhoset nė jetėn tonė.

           Potencialin energjetik tė reproduktimit duhet kundruar si shprehje mė tė drejtpėrdrejtė tė energjisė sė lartė, pėrmes shtigjeve tė organizmit tonė; por kjo nuk na takon neve. Fakti se akti i lartė i harxhimit tė energjisė reproduktuese pėrmes mekanizmit organik tė reproduktimit, ėshtė i pėrcjell me kėnaqėsi - ėshtė rastėsi,  nė krahasim me funksionin e lartė qė ka. Dhe kjo, sipas kėsaj, ėshtė esenca e jetės seksuale, prandaj kjo energji specifike aq e afėrt, reale e konkrete, dhe njėherit aq  e lartė e hyjnore, pėrdoret drejt, vetėm nėse pėrdoret pėr qėllimet e llojit krijues, tė cilit i takojmė, sakaq - zhvlerėsohet - sa herė qė aplikohet pėr kėnaqėsi individuale trupore. Sepse natyra vepron. Ajo vepron vėrtet, por pėr grupin, jo individin. Mund ta marrim me mend se si jeta rrjedh nėpėr miliona e miliona organizma individualė.Prandaj, jeta jonė ėshtė njė kokėrr - jetė, nė hambarin e madh tė grupit qė i takojmė. Ajo kokėrr - jetė duhet t’i shėrbej jetės sė tėrėsishme shoqėrore, jo “jetėrave” tė vockla individuale. Sepse, etnikumi dhe jeta e etnikumit shprehet nė individitetet e shumė individėve qė e pėrbėjė atė.

Prandaj, instinkti pėr reproduktim, me tė cilin jemi tė pajisur si krijesa tė gjalla tė llojit tė lartė (funksioni themelorė i tė cilit ėshtė reproduktimi), nuk na takon ne. Ai i takon etnikumit. Vetėm vėnia e tij nė dispozicion tė etnikumit ėshtė pėrdorim i drejt i tij. Ēdo aplikim i tij pėr qėllime individuale, siē ėshtė kėnaqėsia e shfrenuar fizike, ėshtė ABUZIM.

           Dimė se reproduktimi tek llojet e ulėta tė jetės ėshtė mekanik - instinktiv. Te reproduktimi i kurrizorėve kemi edhe ndjenja. Sakaq, vetėm tek njeriu rol primar luan MENDIMI dhe ARSYEJA. Sė kėndejmi, ne, si krijesa me arsye e gjykim, domosdo duhet kuptuar drejt instinktin seksual. Por, tani shtrohet pyetja: Si dhe ēka duhet kuptuar drejt?

/mjellma/
avatar
gjilanasi

383


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi