Thėnie nga Bertrand Russell

Shko poshtė

Thėnie nga Bertrand Russell

Mesazh  Zattoo prej 20.03.15 16:09Universi ėshtė i stėrmadh, e njerėzit s’janė tjetėr veēse kokrriza rėre nė njė planet tė parėndėsishėm. Por, sa mė shumė marrim dijeni pėr vogėlsinė dhe pėr paaftėsinė tonė pėrballė forcave kozmike, aq mė shumė rezulton befasuese ajo ēka qėniet njerėzore kanė realizuar.

Unė jam vendosmėrisht i bindur se tė gjitha fetė, ashtu siē janė tė dėmshme, janė edhe tė rreme. Bota ka nevojė pėr zemra e mendje tė hapura, jo pėr sisteme tė ngurta, tė vjetra apo tė reja, sidoqofshin ato.

Tė gjitha shkencat e sakta dominohen nga rrumbullakosja.

T’i druhesh dashurisė ėshtė t’i druhesh jetės, e ai qė i druhet jetės ėshtė i vdekur tashmė pėr tre tė katėrtat.

Smira ėshtė njė burim pakėnaqėsie pėr shumė njerėz.

Realisht kemi dy lloje moralesh shpinė pėr shpinė: njėrin qė e predikojmė por s’e praktikojmė dhe tjetrin qė e praktikojmė por qė rrallė e predikojmė.

Problemi i njerėzimit ėshtė se budallenjtė dhe fanatikėt janė tmerrėsisht tė sigurt pėr veten e tyre, ndėrsa njerėzit mė tė menēur janė plot me dyshime.

Pak njerėz arrijnė tė jenė tė lumtur pa urryer ndonjė person tjetėr, tjetėr komb a tjetėr fe.

Nuk do vdisja kurrė pėr opinionet e mia, mund ta kem gabim.

Njerėzit qė janė tė palumtur, si ata qė flejnė keq, shpesh janė krenarė.

Njerėzit i pėrshtaten gjithēkaje me njė shpejtėsi tė frikshme.

Njė nga simptomat qė ēon nė kolapsin mendor ėshtė bindja se puna jonė ėshtė jashtėzakonisht e rėndėsishme. Po tė isha mjek, do t’u rekomandoja pushime tė gjithė atyre qė mendojnė se puna e tyre ėshtė e rėndėsishme.

Nė dy aktivitete qė i janė mėsuar, njeriu zakonisht preferon mė tė vėshtirėn. Asnjė lojtar shahu nuk luan damė.

Mua mė duket se tė gjithė, me shumė pak pėrjashtime, e keqpėrdorin pushtetin dhe si rrjedhojė gjėja mė e mirė pėr t’u bėrė ėshtė tė baraz-shpėrndahet pushteti sa tė mundet e tė mos u jepet pushtet i stėrmadh vetėm pak vetave.

Lufta nuk pėrcakton atė qė ka tė drejtė por vetėm atė qė mbijeton.

Koncepti ynė mbi Perėndinė vjen prej despotizmit oriental, si dhe nga njė konceptim i padenjė i njerėzve tė lirė. Nuk ka respekt pėr veten e tij ai qė pėrēmohet dhe vetquhet mėkatar mjeran. S’duhet tė qajmė me keqardhje mbi tė kaluarėn apo tė mbysim inteligjencėn e lirė me ide qė persona injorantė na kanė ushqyer ndėr shekuj. Lypet shpresė tek e ardhmja dhe tė mos kthehemi tė shikojmė prapa nė gjėrat qė tashmė janė tė vdekura qė, bashkėbesojmė, nuk do rijetojnė mė nė njė botė tė krijuar nga inteligjenca jonė.

Frika ėshtė burimi kryesorė i bestytnisė dhe mizorisė. Tejkalimi i frikės ėshtė fillimi i urtėsisė.

Fakti qė njė ide ėshtė e mbėshtetur plotėsisht, nuk ėshtė aspak njė provė qė tė mos jetė tėrėsisht absurde. Madje, duke patur parasysh injorancėn e shumicės sė njerėzve, ėshtė mė e mundshme qė njė opinion tė jetė budallallėk sesa urtėsi.

Entuziazmi ėshtė pėr jetėn ėshtė e ngjashme me atė ēka oreksi ėshtė pėr ushqimin.

Dehja ėshtė njė vetvrasje e pėrkohėshme.


avatar
Zattoo

627


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi