Ostara - Ekuinoksi pranveror

Shko poshtė

Ostara - Ekuinoksi pranveror

Mesazh  Hagel prej 20.03.15 10:33Ekuinoksi i Pranverės - Ostara ėshtė njė simbol i rilindjes pėr jetė, gjallėrimit, gėzimit dhe lumturisė.

Ditė ėshtė e njėjtė si kohėzgjatja e natės.  

Kjo ėshtė njė portė qė hapet dhe ne jemi tė ftuar qė tė kalojmė atė dhe tė mirėpresim energji tė reja qė vijnė sė bashku.   Duhet tė angazhohemi me besim nė rrugėt e sė ardhmes. Ka ardhur koha qė tė mbjellim farėn e jetės nė rrugėn e sė ardhmes. Kjo ėshtė gjithashtu njė fazė e tė mėsuarit dhe tė zbulimit.

Ky sezon ėshtė i karakterizuar me daljen e filizave dhe sythave, nėpėrmjet lulėzimit.

Pranvera promovon ndėrgjegjėsimin e jetės sė re qė tė ēon nė zgjerimin e saj; sjellė ngrohjen e parė tė sė ardhmes; realizimet e ardhshme.  

Ostara ėshtė njė festė pagane qė festohet ēdoherė rreth mars 21 (qė do tė thotė nė kohėn e ekuinoksit tė pranverės).

Eostre ėshtė perėndesha e Lindjes ekuivalente me perėndeshėn gjermanike Ostara, perėndeshėn romake tė agimit Aurora, perėndeshėn greke Eos, perėndeshėn hindu Ushas. Ato tė gjitha rrjedhin nga i njėjti prototip indo-evropian tė quajtur Hausos.

Elementi i Ostara-s:  Ardhja e pranverės, elementi i ajrit, mbirjes, feston zgjimin dhe ripėrtėritjen e natyrės, forcėn dashamirėse qė pushton bimėt. Gjatė kėtij pastrimi, paganėt mendoj se ēdo lėvizje duhet tė bėhet nė drejtim tė akrepave tė orės, ajo e mbush shtėpinė me energji tė mirė.

Ostara eshte e njohur edhe me emrin Eoster dhe Alban Eilir.
avatar
Hagel

86


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ostara - Ekuinoksi pranveror

Mesazh  Hagel prej 20.03.15 10:56

avatar
Hagel

86


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi