Frika shkatėrron jetėn tuaj

Shko poshtė

Frika shkatėrron jetėn tuaj

Mesazh  Equinox prej 18.03.15 12:46Ka njė fjalė me pesė shkronja qė nuk ėshtė fyese nuk prish moralin tuaj por kjo fjalė qė fillon me F ėshtė shumė mė e rrezikshme, pasi qė kjo mund tė jetė motivi prapa njė pėrqindje tė lartė tė zgjedhjeve qė ju bėni. Fjala me F pėr tė cilėn jam duke folur ėshtė FRIKA.

Njė profesor i psikologjisė thoshte se 80% e vendimeve janė tė bazuara nė frikė e jo nė dėshirė.

Ēfarė ndodh nėse ju nuk u martuat me njeriun e duhur, sepse keni dėgjuar orėn tuaj biologjike tė troket dhe menduat se koha ėshtė tani, ose do tė mbeteni e vetme?

Ose ēfarė nėse keni shpenzuar nė dekadė duke bėrė njė punė tė mėrzitshėm, sepse ju keni frikė se askush tjetėr nuk do t`ju punėsojė?

A vazhdoni tė jetoni me dikė qė ju keqtrajton, sepse ju jeni frikė tė jeni vetėm?

A keni bėrė zgjedhje tė sigurta, edhe nė qoftė se ato nuk ishin ēfarė ju donit me tė vėrtetė, sepse keni pasur frikė se ju nuk mund tė arrinit mė shumė se kaq? Kjo ėshtė njė epidemi qė unė e quaj “paraliza e frikės”.

Ju nuk mund tė luani lojėn e jetės me frikė e djersė, kėshtu qė ėshtė koha pėr tė bėrė njė ”vendim” qė tė gjeni se ēfarė ka nxitur zgjedhjet tuaja. Listoni shtatė vendime kryesore qė ju keni bėrė nė jetėn tuaj. Pyesni veten vėrtetė nė qoftė se ju jeni nxitur nga njė aspiratė apo nga frika. A ishit ju duke lėvizur drejt diēkaje qė dėshironit apo duke ikur nga njė alternativė qė ju frikėsonte?

Unė nuk jam duke kėshilluar tė merrni rreziqe tė pamatura, nė fakt, frika mund tė jetė njė gjė e mirė ndonjėherė. Ka njė arsye pėrse bien kambanat paralajmėruese pėr tė na njoftuar pėr rrezik tė pashmangshėm. Ajo qė unė jam duke thėnė, ėshtė se nė qoftė se ju jeni duke dalė jashtė ėndrrave dhe dėshirave tuaja, ju duhet tė filloni tė besoni nė veten dhe t’i ndiqni ėndrrat nė vend qė tė vendoseni nė zonėn e sigurt.


Si ta mposhtni paralizėn e frikės?

Filloni duke mos injoruar qėllimet qė ju shtyjnė nė marrjen e vendimeve. Jeta nuk ka tė bėjė me fitore dhe humbjeve ka tė bėjė me pasojat e vendimeve tuaja.
avatar
Equinox

220


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi