Pse nė ėndėrr vrapojmė mė ngadalė?

Shko poshtė

Pse nė ėndėrr vrapojmė mė ngadalė?

Mesazh  Equinox prej 18.03.15 12:38Dini si tė vraponi. Por, kur jeni nė ėndėrr, kjo duket si diēka shumė e rėndė. Ndiheni tė pafuqishėm, tė lodhur dhe e mezi e shtyni trupin. Njėlloj sikur tė vraponi nė mėnyrė tė ngadalėsuar.

Pse ndodh kjo?

Disa hulumtime thonė qė ndoshta ėndrrat tona zhvillohen tė ngadalėsuara. Daniel Erlaker, psikolog nė Universitetin e Bernit nė Zvicėr, ka zbatuar eksperiment pėr analizė tė aktivitetit tė trurit gjatė fjetjes.

Ai ka punuar me njerėz tė aftė pėr ėndėrrim lucid pėr tė fituar rezultate mė tė sakta. Kur Erlaker ka kėrkuar prej tyre tė bėjnė aktivitet nė ėndėrr, ata i kanė zhvilluar aktivitetet pėr 50% kohė mė tė gjatė sesa derisa janė tė zgjuar.

Por, sa ėshtė i shpeshtė vrapimi i ngadalshėm nė ėndrra? Ijan Voles, psikolog dhe ekspert pėr ėndrra, thotė qė ėshtė gjė e popullarizuar, por jo aq e shpeshtė.

Ai ka analizuar rreth 200.000 ėndrra tė klientėve tė tij dhe vrapimi ėshtė nė vendin e 55tė pėr shpeshti. Ai thotė qė njerėzit ėndėrrojnė edhe vrapim me shpejtėsi normale, ose edhe me shpejtėsi aq tė madhe, jashtė normales.

Ai jep shpjegim pėr vrapimin e ngadalshėm. Sipas tij, kėmbėt e paraqesin fuqinė udhėheqėse nė jetė. Kur ndiheni qė kėmbėt ju lėvizin mė ngadalė, atėherė ndjeni qė diēka ju ngadalėson nė pėrparimin e jetės.
avatar
Equinox

220


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi