6 Parashikimet “e pabesueshme” pėr tė ardhmen

Shko poshtė

6 Parashikimet “e pabesueshme” pėr tė ardhmen

Mesazh  Equinox prej 17.03.15 14:11Sipas revistės “Time” ishin kėto gjashtė parashikimet mė tė pabesueshme ndonjėherė pėr tė ardhmen. Nė mesin e kėtyre parashikimeve, janė plotė “zbulime” qė s’do t’i mendonit asnjėherė.


1.Thomas Hall Shastid nė vitin 1933 kishte parashikuar qė nė tė ardhmen njerėzit do tė jenė me njė sy dhe me ball mė tė gjatė.

2.Nė vitin 1956 doktori zviceran FrancoisOdy kishte menduar se nė tė ardhmen do tė “zbulohet” njė hap i cili do tė ishte ilaē pėr tė gjitha sėmundjet.

3.Nė vitin 1966 firma Rand kishte parashikuar se nė tė ardhmen do tė “krijohen” vende bujqėsore nėnujore nė mėnyrė qė njerėzit tė mos mbeten pa ushqim.

4.Ishte parashikuar qė njė ditė do tė dalė ilaēi pėr kontrollin e trurit dhe mendjes.

5.Do tė kultivohen domatet nė formė katrore. OrvilleFreeman kishte menduar qė domatet katrore do tė lehtėsonin paketimin dhe se kjo do tė ndodhte nė tė ardhmen pėr arsye se teknologjia bujqėsore do tė shkonte shumė pėrpara.

6.Do tė mund t’i ndjeni pamjet nė televizor, dhe do tė mund tė merrni aromėn nga televizori.

/F.Sylka/
avatar
Equinox

220


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi