PARIMET E ATEIZMIT MATERIALIST

Shko poshtė

PARIMET E ATEIZMIT MATERIALIST

Mesazh  55 prej 15.03.15 16:19

PARIMET E ATEIZMIT MATERIALIST

1-Ekzistenca origjinoi nga nje aksident kozmik

Ky argumentim eshte I pamundur per tu provuar ne cdo menyr. Eshte po aq e pamundur sic eshte edhe te provosh se “Zoti” ekziston.

2-Ky univers fizik eshte I vetmi univers dhe ligjet e tij fizike jane te pathyeshme.

Por projeksioni astral dhe klaivojenca e vrasin kete argumentim menjehere. Eksperimenti I famshem TWO SLIT qe nisi Kuantiken Fizike gjithashtu e thyen kete, dhe ligjet e fizikes, kompletisht jashte formes.

Projeksioni astral dhe klairvojanca, dhe remote viewing (shikimi qe larg), tregojn se ka pak me shume ekzistenc se sa shohin syte tane.

3-Koshienca eshte nje product I nje truri te ndjeshem, dhe asgje me shume. Keshtu qe kur trupi vdes, koshienca mbaron.

Perseri, fenomenet paranormale dhe komunikimi me shpirtrat e kontardikton kete teori.

4-Te shikosh fantazma, te degjosh zerat e shpirtrave, te shikosh dhe te ndjesh energjin, dhe te shikosh endrra profetike dhe vizione, tregon semundje mentale.

Cfare mund te themi per kete?
Cfare ne e quajm eksperienc fenomenale ose aftesi, ata e quajn delusion. E vetmja menyre per ta kuptuar kete evshte vetem nepermjet experiences.

5-Nuk ka jete pas vdekjes, dhe kur te vdesesh do te zhdukesh.

Kur ti je jashte trupit, ti vendos vte.
avatar
55Asgje nuk eshte e parashikueshme, gjithcka eshte surpriz. Gjithcka eshte e parashikueshme, asgje nuk eshte surpriz


265


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: PARIMET E ATEIZMIT MATERIALIST

Mesazh  55 prej 15.03.15 16:22

KJo eshte pak e nderlikuar si ceshtje se keta ateistat kane njmije forma, kane filluar te formojne tradita te ndryshme por pak a shume keto jane dogmat e tyre madje kam pare edhe ateizem spiritual/satanitet. Ju duket e lehte te kundershtojne cdo gje.
avatar
55Asgje nuk eshte e parashikueshme, gjithcka eshte surpriz. Gjithcka eshte e parashikueshme, asgje nuk eshte surpriz


265


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

TIPA ATEISTASH

Mesazh  55 prej 16.03.15 10:58

1-Ne dialektiken Ateiste termat I mire dhe I keq si dhe Fe dhe Zot, si dhe termi involucion(shoqja e evolucionit* nuk jane te inkorporuara . Ku ne nje bote dualitetet duhet te ekzistojne.

2-Psikologjia Materialistike, Psikologjia Eksperimentaleeshte e mire per asgje. Prova eshte se nuk eshte ne gjendje te zgjidhi problemet mentale…Dhuna eshte nje pjese e pranuar e jetes se tyre…A eshte kjo liri Psikologjike?

3-Ka njerez ne boten spirituale me trup badibillding, qe ju duket veja si Zota| Keta tipa individesh jane megalomaniak te llojit me te keq , dhe te shijes me te keqe. Tipi qe ndihet sikur eshte nje adept se di disa mesime pseudo-ezoterike ne mendjen e tij dhe mendon se eshte aq I madh sa te sfidoj edhe Zotin.

4-Ka kaq shume shkolla sot saqe duhet te gjesh nje fjalor qe te dish gjith emrat e tryre. Por cila eshte baza e themelit te ketyre shkollave? Dogma e evolucionit. Nga vjen kjo dogme e mesuar ? Nga Mr. Darvin. (Mjafton te shikosh kutin e zez te Darvinit nga shkencetar te tjere.

5-Personaliteti mos respektues Kalkian Ateist beson se ta kane arritur mencurin ne jo-plus ultra. Ata kane vet-mjaftueshmeri komplete, ata shikojn nga njerezit e Epokes se Mesjetes me percmim, ata mendojn se jane te super civilizuar me shkencen e tyre, e tille eshte krenaria e tyre saqe ata kane ne plen te pushtojn Hapsiren e jashtme te Pafund, ata qeshin me ate qe e konsiderojn supersticion I adepteve te mesjetes, ketu kemi te bejme me subjektin me personalitet Kalkian.
Meqe keta me personalitet Kalkian Kane mjeshteri mbi arsyen dhe kjo eshte arma e tyre e luftes, kali I tyre I vogel I luftes, mire, ne duhet tu lejojme te kuptojn se cfare eshte procesi I te arsyetuarit. Ne duhet tu bejme ketyre te vete-mjaftueshmeve dhe njerezve krenar te din se Emanuel kant ka shkruar nje liber “Kritika e Arsyes se Kulluar” dhe “Kritika e Arsyes Praktike”.

6-Ateistet besojn se arsyetimi I tyre tre-dimensional mund te zgjith te gjith problemet e kozmosit, dhe gjeja me e keqe e ceshtjes eshte se ata ende nuk e njohin veten e tyre-eshte vecanerisht qesharake te perkufizosh te panjohuren me te panjohuren. Por ai qe qesh me ate qe e injoron, eshte ne rrugen e te berit nje idiot.
avatar
55Asgje nuk eshte e parashikueshme, gjithcka eshte surpriz. Gjithcka eshte e parashikueshme, asgje nuk eshte surpriz


265


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: PARIMET E ATEIZMIT MATERIALIST

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi