Nje Histori Spirituale

Shko poshtė

Nje Histori Spirituale

Mesazh  Muneer prej 13.03.15 16:51

Njeriu i urte dhe arroganti

Ne nje feste Pariziene u takuan 2 persona shume te njohur per kohen. Njeri per urtesine e tij dhe tjetri per suksesin dhe inteligjencen.
Ato komunikuan per ore dhe ore me rradhe. Inteligjenti mbante shumicen e bisedes, i fliste per parate qe kishte, korporaten qe kishte ndertuar, per diturine e shendetshme qe kishte dhe per disa arritje te tjera.

"Jam shume i lumtur qe te njoha,-tha njeriu i urte ne fund te festes -sic duket, ne te dy te bashkuar zoterojme cdo gje qe njeh njerezimi deri me tani."

"Vertete?"- buzeqeshi arroganti.

"Po. Ti duket qe zoteron gjithe te mirat e kesaj bote. Madje duket qe edhe i di te gjitha, pervec dickaje. -tha i urti. Nuk e di qe je kaq i pakendshem per te tjeret, por fatmiresisht e mesova une kete" :-)


Edituar pėr herė tė fundit nga SwamiPsiko nė 14.03.15 10:26, edituar 2 herė gjithsej
avatar
Muneer

سلام موعد المغرب

187


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Nje Histori Spirituale

Mesazh  Muneer prej 13.03.15 19:41


Njė guru kishte medituar pranė lumit kur njė nxėnės iu kishte afruar dhe para kėmbėve ia kishte lėshuar dy gurė tė ēmuar nė shenjė adhurimi dhe respekti tė thellė.
Guru kishte ēelė sytė, kishte kapė gurin e ēmuar aq lehtė sa qė guri i kishte rrėshqitur nga gishtrinjtė dhe ishte rrokulisur nė lum.
I trishtuar, nxėnėsi pėrnjėherė kishe kėrcyer nė lum, por, edhe pėrkundėr pėrpjekjeve nxėnėsi nuk kishte arritur ta gjej gurin e ēmuar.
Nė fund, plotėsisht I rraskapitur dhe i dėshpėruar, kishte ndėrprerė mėsuesin nė meditim dhe e kishte pyetur: “Mėsues, ju e keni pare sakt se ku ka ra guri, mė tregoni dhe unė prapė do tė zhytem dh do ta gjej?”
Guru e mori gurin tjetėr dhe e hedhi nė lum: “Pikėrisht aty!”
avatar
Muneer

سلام موعد المغرب

187


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Nje histori per ju.

Mesazh  Okult powers prej 13.03.15 21:36

SwamiPsiko shkruajti:
Njė guru kishte medituar pranė lumit kur njė nxėnės iu kishte afruar dhe para kėmbėve ia kishte lėshuar dy gurė tė ēmuar nė shenjė adhurimi dhe respekti tė thellė.
Guru kishte ēelė sytė, kishte kapė gurin e ēmuar aq lehtė sa qė guri i kishte rrėshqitur nga gishtrinjtė dhe ishte rrokulisur nė lum.
I trishtuar, nxėnėsi pėrnjėherė kishe kėrcyer nė lum, por, edhe pėrkundėr pėrpjekjeve nxėnėsi nuk kishte arritur ta gjej gurin e ēmuar.
Nė fund, plotėsisht I rraskapitur dhe i dėshpėruar, kishte ndėrprerė mėsuesin nė meditim dhe e kishte pyetur: “Mėsues, ju e keni pare sakt se ku ka ra guri, mė tregoni dhe unė prapė do tė zhytem dh do ta gjej?”
Guru e mori gurin tjetėr dhe e hedhi nė lum: “Pikėrisht aty!”
Kur nuk gjendet njera, po ne ate drejtim do te humbe dhe tjetra. Teper e thelle dhe filozofike.
avatar
Okult powers

Let your inside change yourself!

35


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Nje Histori Spirituale

Mesazh  Muneer prej 13.03.15 22:05

Murgu dhe majmuni

Nje murg Zen kaloi 10 vite te jetes se tij duke medituar ne perpjekje per te gjetur te Verteten. Kur po lutej nje mbasdite nje majmune u afrua aty prane. Murgu u perpoq te perqendrohej por majmuni u afrua edhe me shume dhe i hipi mbi sandale.

"Dreq majmuni" -tha murgu, -"perse erdhe tme prishesh lutjen"
"Kam uri" ja ktheu majmuni.

"Ik andej, po me prish biseden time me zotin"
"E si mund te flasesh ti me zotin, kur nuk mund te flasesh as me krijesa kaq te perulura si une?- ia kthen majmuni.

Murgu i kerkoi fajle dhe u ndje i turperuar.
avatar
Muneer

سلام موعد المغرب

187


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Nje Histori Spirituale

Mesazh  Muneer prej 14.03.15 10:36

Ne shkretetiren Siriane Satani po u thonte dishepujve te tij:
"Qeniet njerezore jane me te prirura tu bejne keq te tjereve, se tu bejne mire vetes"
Dhe per ta demostruar kete qe po thonte ata vendosen qe te testonin nje njeri qe jetonte aty afer.
"Kam ardhur te te realizoj nje deshire," i thote Satanai - "Por cfaredo qe te kerkosh miku yt me i ngushte do ta marre dyfish."
Burri pasi u mendua per njefare kohe ne fund tha: "Cfaredo qe te kerkoj, miku im do jete gjithmone me i kenaqur. Por kam dicka per te: Deshira ime eshte me bej te verber ne njerin Sy!"
avatar
Muneer

سلام موعد المغرب

187


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Nje Histori Spirituale

Mesazh  Muneer prej 15.03.15 9:37

Byazid, nje mistik sufi shkruan per jeten e tij:
-Kur isha i ri mendoja, dhe i lutesha zotit: "Zot te lutem, me jep energji keshtu mund te ndryshoj te gjithe boten." Te gjithe me shikonin cuditshem. Por une isha revolucionar dhe doja te ndryshoja boten.
"Kur u bera pak me i pjekur po i thoja Zotit: Jeta po me iken nga duart. ndoshta kam kerkuar shume. Kam shkuar ne gjysmen e jetes sime dhe akoma skam ndryshuar asnje njeri tjeter dhe bota eshte plot me njerez.' e keshtu kerkova -Zot familjen time. Me ler te ndryshoj familjen time"
"Dhe me pas u bera i moshuar. Kuotova qe dhe familjen smund ta ndryshoj. Kush jam une te ndryshoj familjen time? Nqs arrija te ndryshoj veten time ishte e mjaftueshme. Ju luta Zotit: 'Tani jam ne rrugen e duhur. Te pakten me lejo te realizoj kete. Me lejo te ndryshoj veten time.'

"Zoti u pergjigj: ' Tani nuk ke me kohe. Duhet ta kishe shprehur ne fillim kete deshire. Atehere e kishe nje mundesi"
avatar
Muneer

سلام موعد المغرب

187


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Nje Histori Spirituale

Mesazh  Muneer prej 15.03.15 19:53

Gershere apo gjilpere?

Njehere nje mbret shkon tetakoje nje mistik te njohur sufi, Faridin. Sapo e takon i dhuron nje objekt te vecante: nje pale gershere te vecanta prej floriri dhe diamantesh. Nje dhurate shume te cmuar. I prek kembet Faridit ne shenje respekti dhe i dhuron gersheret. Faridi i mori, i pa njehere, ja riktheu mbretit e i tha:
"Zoteri, shume faleminderit per dhuraten tuaj. Eshte shume e bukur, por komplet e padobishme per mua. Ndoshta nje gjilpere do tme duhej por gersheret sme bejne pune."
Mbreti i pergjigjet: "Spo te kuptoj, po te perdoresh gjilperen, do te te duhen gersheret gjithashtu."
Farid tha: "Po flas me metafora. Nuk me duhen gersheret sepse gersheret i ndajne gjerat. Ndersa nje gjilpere duhet, sepse gjilpera i bashkon objektet bashke. Une mesoj dashurine. Te gjitha mesimet e mia kane ne themel dashurine, ti bashkosh objektet bashke, ti mesosh njerezve bashkimin. Gersheret jane te panevojshme, sepse ato i ndajne njerezit. Heren tjeter kur te vish nje gjilpere e zakonshme do te funksionoje."
avatar
Muneer

سلام موعد المغرب

187


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Vlera e fjaleve

Mesazh  Muneer prej 16.03.15 12:52

Nje dite Buda po meditonte i vetem ne xhungel. Ne ate momrnt nje burre kalon aty prane. Ai ishte i humbur, i lodhur dhe i uritur. Sapo pa Buden aq te qete dhe te palevizur, burri u be menjehere shume i egersuar. Filloje ta shante dhe ta mallkonte Buden. Dhe mendoi se Buda do ti hapte syte ti pergjigjej, por gjithsesi Buda spo levizte.
Perseri burri bertiti dhe e ofendoi: perseri nuk po levizte. Me pas e tronditi Buden, e shtuy derisa e zgjoi dhe i tha: "Po te shaja pak me pare; thuaj ndonje pergjigje."
Buda pergjigjet: "Nuk po shqetesohesha per ate qe po me thoje"
"Por ti po i degjoje shume mire, perse nuk me ktheve pergjigje?" -pyet ai
"Fjalet e tua jane te kota, perse duhet ti degjoja?" Pergjigjet Buddha. Burri u acarua me shume. "E meqenese une nuk u dhashe rendesi, fjalet jane ende me ty."
"E pse keshtu?" Pyeti ai.
Buda me pas nxorri nje monedhe nga xhepi dhe i tha: "Nqs ti do tja jepje kete monedhen ndokujt, cfare ndodh nqs ai nuk do ti pranonte? Parate mbeten ende me ty"
avatar
Muneer

سلام موعد المغرب

187


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mantra

Mesazh  Muneer prej 16.03.15 22:56

Na ishte njehere nje burre i varfer i cili ishte punesuar te kujdesej per lopet e nje te pasuri. Nje dite burri  takon nje mesues. I cuditur nga qetesia e tij, dashuria dhe natyra e gezuar e mesuesit e pyet cfare duhet te beje ai per te arritur te   njejtin nivel zhvillimi.
Mesuesi mundohet ti shpjegoje por e kuoton qe burri i paarsimuar e kishte te pamundur te kuptoje ndonje nga pikat e tije te filozofise, madje nuk kujtonte dot as mantren Om, packa se ja perseriste here pas here. Mesuesi i durueshem e pyeti: " Me sa po shoh ti je nje njeri shume i devotshem ne qellimin tend per te qene i lumtur, por nuk ke shume informacion, ke pak probleme ne te  kujtuarin e te dhenave. Cfare di ti me shume ne jete?"
"Mesues ajo qe di une te bej me se miri eshte te kujdesem per lopet. Gjate gjithe jetes  jam kujdesur per lopet, i kam mbajtur ato te lumtura, i kam ushqyer i kam pastruar."
Mesuesi buzeqeshi dhe tha:" Atehere duhet ta dish si ben lopa?"
"Po sigurisht, lopa ben moo"
"Sigurisht qe po.- u pergjigj mesuesi. Dhe meqenese ate tingull e njeh mire, ajo do te jete mantra jote. Ne vazhdim thjesht duhet te besh moo dhe do e kuptosh qe nuk po vuan me dhe do te mbushesh me bekim."
Qe nga ai moment sa here qe fshatari i dergonte lopet ti kulloste bente moo. Kur i milte lopet bente moo, moo,moo. Me vone vibrimi i kesaj mantre po beri efekt dhe ai jetoi i lumtur dhe i gezuar pergjithmone.
avatar
Muneer

سلام موعد المغرب

187


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Nje Histori Spirituale

Mesazh  Muneer prej 19.03.15 17:58

Nje dite, ra nje termet qe tronditi te gjithe tempullin Zen. Disa pjese u shemben. Shume nga murgjit u tmerruan. Kur termeti pushoi mesuesi foli: "Sot kishit mundesine te shikoni si sillet nje Zen i vertete ne raste krizash. E vute re qe une nuk u vura ne panik. Isha shume i ndergjegjshem ne ate qe po ndodhte dhe duhej te beja. Ju solla te gjitheve ne guzhine, pjesen me te durueshme te tempullit. Ishte nje vendim i bukur, e pate te gjithe si shpetuam pa asnje demtim. Gjithsesi, dhe pse isha ne vetekontroll, u ndjeva pak i tensionuar. Disa nga ju mund te me kene pare teksa piva nje gote te madhe me uje, veprim qe nuk e bej zakonisht."
Njeri nga murgjit buzeqeshi por nuk foli.
"Perse po qesh?- pyeti mesuesi."
"Ajo nuk ishte nje gote uje, mesues, por nje shishe e madhe me raki orizi"
avatar
Muneer

سلام موعد المغرب

187


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

NJE HISTORI SPIRITUALE

Mesazh  dashmir* prej 19.03.15 20:32

"Njė herė, njė djalė i ri iu afrua mėsuesit te tij e i tha "Unė kam frikė vdekjen. Si mund tė shpėtoj nga kjo frikė? "
"Mė thuaj," njeriu i vjetėr u pėrgjigj: "Kur ju do tė huazoni njė monedh, a jeni tė frikėsuar pėr ta dhėnė ate pėrsėri mė vonė?"
"Natyrisht se jo" studenti u pėrgjigj me habi, "por ēfarė ka te bėjė me frikėn time?"
Mėsues kapi njė pjesė tė vogėl tė tokės nga toka dhe vazhdoi, "Ju keni mare trupin tuaj me borxh me kthimin te kėrkuar. Dhe ēdo pickim i bukės qe ju keni bere, ēdo gllėnjkė qe pini ujė juve ju ben nga nje detyrim. Ju jeni bere nga toka e pluheri qe cdo dit ecen dhe ndaj tokes ju jeni ne borxh me te madh, qe vazhdimish na ben te mendojme reth ketij kreditori. Ajo ėshtė duke u terhequr gjith posh saj. Dhe ne fund te fundit ajo do ju terheq posh pa mos ju lene asnje mbetje ne siperfaqe. "
Plaku mori ne dore pak dhe e pastaj e hodhi ne ajer dhe ende pa rene ne tok dheu plaku shtoi : "Pa mare parasysh se sa larte do te shkoni, sa sa gjat do te fluturoni ju perseri do te duhet qe te bini posh ne toke. Dhe per tu perballur me frigen e renies ne toke eshte shum e e lehte duke menduar si mjeshter i trupit tend duke e kontrolluar ate ne cdo aspekt. Dhe duke e menduar se ju ate e keni vetem si nje qiramares i saj (trupit).
Dhe duke e ditur se ju nuk e dini apo nuk keni nje afat per ate qera ju duhet te jeni te kujdeseshem se ajo qera mundet te perfundoj ne cdo sekond.
Ne te gjith ne kete bote jena kreditor dhe nje dit doemos ta paguajme kete dhe ne te gjith e dime , pra me trego ka ndonje arsye per tu friguar."
Buzeqeshi djaloshi dhe iku.
avatar
dashmir*

“The future belongs to those who believe in the beauty of their dreams.”


14


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

NJE HISTORI SPIRITUALE RETH ENGJUJVE

Mesazh  dashmir* prej 19.03.15 20:45

Ishin dy engjuj qe jetonin ne Qiell. Njeri prej tyre ishte gjithmon ne pushim ndersa engjulli qeter gjithmon duke udhetuar neper boten e krijuar nga Zoti.
Engjulli qe gjithmon ishte duke pushuar e pyeti engjullin qeter :
-Pse ti gjithmon je duke fluturuar (udhetuar) prej ketej andej ?
Engjulli udhetar u pergjigj:
-Une jam duke i bartur mesazhet e njerezve deri tek Zoti te cilat fillojne me keto fjale:
"I dashuri Zot me ndihmo ...."
Dhe pastaj iu drejtua e i tha po ti pse gjithmon gjat tere kohes je duke pushuar ?
Engjulli qe pushonte ia ktheu :
-Edhe une dueht qe te bart mesazh deri tek Zoti e cila fillon me keto fjale:
"Te falimenderit shum Zot..."

avatar
dashmir*

“The future belongs to those who believe in the beauty of their dreams.”


14


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Nje Histori Spirituale

Mesazh  Muneer prej 24.03.15 14:15

Nje dite nje bankier, i lodhur nga puna e tij e perditshme, monotonia dhe stresi ne banke vendosi te dorehiqej dhe te hapte nje klinike private.
Klinika sfidonte cdo njeri qe kalonte aty prane pasi shkruante: "Me thoni nje problem, nqs une jua zgjidh ju me paguani 2 mije leke, nqs nuk jua zgjidh dot, une ju paguaj 10 mije leke."
Nje doktor i zgjuar, i joshur nga cmimi vendosi te talle dhe te mashtroje bankierin si dhe te fitoje parate.
I thote bankierit:
"Me ka humbur i gjithe shqisa e shijes"
Bankieri urdheron infermieren te marri disa pika nga ilaci nr. 23 dhe tja hedhi ne gjuhe.
Pas kesaj mjeku hidhet perpjete dhe bertet: "Cfare dreqin.. por kjo eshte Urine !!!??"
Bankieri buzeqesh dhe i thote: "Urime, shqisa e te shijuarit tu kthye perseri!" xD
Doktori i nevrikosur qe humbi parate pas tre javesh rikthehet perseri tek e njejta klinike, per te fituar parate e humbura. I thote bankierit:
"Kam humbur memorien"
Bankieri urdheron infermieren ti hedhi disa pika nga ilaci nr. 23 ne gjuhe.
Doktori i zgjuar: "Prit, ai ilaci eshte per shqisen e te shijuarit !!!!"
Bankieri: "Urime, kujtesa tu rikthye perseri" xP
avatar
Muneer

سلام موعد المغرب

187


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

.............

Mesazh  Activmember prej 24.03.15 18:08

LIRIA E MARRĖZISĖ
Diku nė njė cep
jetonin tė dyja:
Arsyeja fatkeqe
edhe marrėzia.

Arsyeja siē ish
me zemėr tė ēelė;
Prit e pėrcill miq.
E urtė pėrherė.

Marrėzia kokėn
kish nė vend tė lig…
Po t’ģ jepje dorėn,
tė hidhej nė fyt.

Nė qafė arsyes
ģ binte pa shkak.
Ndier e pa ndier
ia ngritte njė lak…

Pėrbalė marrėzisė
Arsyeja,( sa herė)
ėsht’ gjendur e trishtė.
Rrugėn ia ka ēelė.

Dhe ģ thosh arsyeja:
“Pse po mė godit?
Me plot mizorira
pse po mė drobit?

Marrėzia thoshte:
“Se dua liri.
Iku koh’ e moēme.
Ėsht’ Demokraci.”

Tjetra qė ia njihte
horrllėqet pa fund;
me vetveten fliste:
“Nuk po ta dal dot… s’mund.
avatar
Activmember

...................

24


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Nje Histori Spirituale

Mesazh  Muneer prej 25.03.15 21:35

Nje « njeri shume« i varfer jetonte i lumtur me gruan e tij, pavaresisht nga veshtiresite e tyre financiare.


Nje dite, gruaja e tij i cili kishte floke shume te gjate I kerkoi atij per te blere nje kreher per floket e saj.

Ajo donte qe floket ti rriteshin mire dhe ti mbante te krehura. Burri u  ndje shume keq sepse ai e donte gruan e tij shume, por duhej ti thonte jo.

Ai shpjegoi se nuk kishte as para  te mjaftueshme per te rregulluar nje rrip ore qe ai sapo e kishte prishur.


Duke u perpjekur shume per te buzeqeshur, ajo tundi koken dhe kurre perseri nuk kembenguli ne kerkesen e saj.

Njeriu shkoi te punonte te nesermen, permes nje rruge e cila kishte nje dyqan oresh. Shiti oren e tij te demtuar me nje ēmim te ulet dhe pastaj shkoi per te bleree nje kreheer per gruan e tij.

Kur u kthye ne mbremje ne shtepi, ishte shume I emocionuar dhe priste ta surprizonte gruan me kreherin e saj te ri.

Por ne vend te kesaj, ai u habit kur pa gruan e tij me  floket e prera shkurt!

Ajo kishte shitur floket e saj dhe kishte blere nje ore te re per burrin e tij.

Loti rrodhi ne te njejten kohe nga syte e tyre, jo per kotesine e veprimeve te tyre, por per reciprocitetin e dashurise se tyre.
avatar
Muneer

سلام موعد المغرب

187


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Nje Histori Spirituale

Mesazh  Muneer prej 25.03.15 21:36

Njė njeri shumė i varfėr jetonte i lumtur me gruan e tij, pavarėsisht nga vėshtirėsite e tyre financiare.


Njė ditė, gruaja e tij i cili kishte flokė shumė tė gjatė I kėrkoi atij pėr tė blerė njė krehėr pėr flokėt e saj.

Ajo donte qė floket ti rriteshin mire dhe ti mbante te krehura. Burri u ndje shumė keq sepse ai e donte gruan e tij shumė, por duhej ti thonte jo.

Ai shpjegoi se nuk kishte as para tė mjaftueshme pėr tė rregulluar nje rrip ore qė ai sapo e kishte prishur.


Duke u pėrpjekur shumė pėr tė buzėqeshur, ajo tundi koken dhe kurrė pėrsėri nuk kėmbėnguli nė kėrkesėn e saj.

Njeriu shkoi tė punonte tė nesėrmen, pėrmes njė rruge e cila kishte njė dyqan oresh. Shiti orėn e tij tė dėmtuar me njė ēmim tė ulėt dhe pastaj shkoi pėr tė blerė njė krehėr pėr gruan e tij.

Kur u kthye ne mbremje ne shtepi, ishte shume I emocionuar dhe priste ta surprizonte gruan me kreherin e saj te ri.

Por nė vend tė kėsaj, ai u habit kur pa gruan e tij me flokėt e prera shkurt!

Ajo kishte shitur flokėt e saj dhe kishte blere nje ore te re per burrin e tij.

Loti rrodhi nė tė njėjtėn kohė nga sytė e tyre, jo pėr kotėsinė e veprimeve tė tyre, por pėr reciprocitetin e dashurisė sė tyre.
avatar
Muneer

سلام موعد المغرب

187


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Nje Histori Spirituale

Mesazh  Muneer prej 01.04.15 12:07

Nje dite, nje nxenes sufi po ecte i vetem ne shkretetire. Nata po binte dhe perpara tij dalloi nje grup njerezish te hipur mbi kale qe po shkonin drejt tij.
Imagjinata filloi ti punonte dhe filloi te frikesohej se mund ta grabisnin, apo edhe ta dorezonin ne ushtri. Aq e madhe ishte frika saqe u shtri ne nje gur dhe po shtirej si i vdekur.
Udhetaret, te pafajshem u bene kurioz nga ky veprim i tij, dhe ju afruan. Kur e pane qe nuk po levizte njeri nga udhetaret e pyet: "Ke nevoje per ndihme?"
Sufisti e kuptoi gabimin qe kishte bere dhe pergjigjet: "Shiko, eshte me e komplikuar nga cduket. Une jam ketu per shkakun tuaj. Ndersa ju, ju jeni ketu per shkakun tim."
avatar
Muneer

سلام موعد المغرب

187


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Nje Histori Spirituale

Mesazh  Neo prej 05.04.15 23:33

Njė ditė, njė i urtė Hindu i cili shkonte nė Gangė pėr t’u larė, pa nė njė breg, njerėz tė sė njėjtės familje qė ulėrinin ndaj njėri-tjetrit, tė mbushur nga zemėrimi.

Duke parė kėtė, ai buzėqeshi, iu kthye dishepujve tė tij dhe i pyeti ata: "A e dini pse njerėzit e zemėruar bėrtasin mbi njėri-tjetrin? »

Dishepujt menduan njė moment, pastaj njėri prej tyre tha, "kjo ėshtė pėr shkak se kanė humbur qetėsinė e tyre dhe shajnė".

"Por - tha njeriu i shenjtė - nuk kanė nevojė tė bėrtasin, sepse janė shumė afėr mes vete, mund tė shprehin nė mėnyrė tė pėrkryer atė ēfarė kanė pėr tė thėnė, me njė ton tė butė. "

Dishepujt u futėn nė mendime dhe gjetėn disa pėrgjigje, por asnjėra nuk ishte e kėnaqshme.

Nė fund, njeriu i shenjtė u tha atyre: "Kur dy njerėz janė tė zemėruar kundėr njėri-tjetrit, dy zemrat e tyre largohet shumė nga njėra-tjetra. Pėr tė mbuluar distancėn ata duhet qė tė bėrtasin qė tė dėgjohen. Dhe sa mė shumė qė janė tė zemėruar, aq mė shumė ata duhet tė bėrtasin me zė tė lartė pėr shkak se distanca ėshtė edhe mė e madhe. "

"Merrni njerėzit e dashuruar - vazhdoi ai - ata flasin me zė tė ultė, ata murmurisin sepse zemrat e tyre janė shumė afėr me njėra-tjetren, dhe distanca ėshtė minimale. Gjithashtu, shpesh edhe nuk flasim fare; mjafton shikimi. "

Ai i shikoi dishepujt e vet dhe tha: "Pra, kur ju tė bisedoni me dikė, mos lejoni qė zemra juaj tė largohet nga njėra-tjetra, pėrndryshe do tė vijė njė ditė kur distanca do jetė aq e madhe sa qė ju nuk do e gjeni mė rrugėn e kthimit "

(Autor i panjohur)
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

..........

Mesazh  Devi prej 05.04.15 23:45

Shume e goditur nuk e kisha pare ne kete prizem asnjehere shkakun e bertitjes.. urime autorit te pa njohur.
avatar
Devi

31


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Nje Histori Spirituale

Mesazh  Jetmira prej 07.04.15 13:24

SwamiPsiko shkruajti:Nje dite, nje nxenes sufi po ecte i vetem ne shkretetire. Nata po binte dhe perpara tij dalloi nje grup njerezish te hipur mbi kale qe po shkonin drejt tij.
Imagjinata filloi ti punonte dhe filloi te frikesohej se mund ta grabisnin, apo edhe ta dorezonin ne ushtri. Aq e madhe ishte frika saqe u shtri ne nje gur dhe po shtirej si i vdekur.
Udhetaret, te pafajshem u bene kurioz nga ky veprim i tij, dhe ju afruan. Kur e pane qe nuk po levizte njeri  nga udhetaret e pyet: "Ke nevoje per ndihme?"
Sufisti e kuptoi gabimin qe kishte bere dhe pergjigjet: "Shiko, eshte me e komplikuar nga cduket. Une jam ketu per shkakun tuaj. Ndersa ju, ju jeni ketu per shkakun tim."
mfalni x injorancen si shpjegohet kjo gje
avatar
Jetmira

487


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Nje Histori Spirituale

Mesazh  Muneer prej 12.04.15 23:04

Nje djale i ri fliste gjithmone keq per sufite. Nje dite, nje sufi hoqi nga dora unazen e tij, ia dha ne dore dhe i thote: "Shko ne treg, dhe shite kete unaze per nje dollar."
Djaloshi shkoi ne treg, por asnjeri nuk dha me shume se 10 cent per ate unaze. Kthehet dhe ritakon perseri sufine.
"Tani dergoje unazen ne argjendari dhe pyet sa do ta vleresojne" - thote sufi.
Argjendarite e vleresonin unazen 100$.
"Ti di aq shume per sufite, -thote ai. - aq sa personat ne treg dinin rreth unazes".
avatar
Muneer

سلام موعد المغرب

187


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Nje Histori Spirituale

Mesazh  Muneer prej 15.05.15 0:15

Gjate shekullit te shkuar ne turist amerikan visitoi nje Yogi te famshem Indian. Ai u cudit kur pa qe shtepia e Yogit ishte vetem nje dhome e thjeshte e mbushur me libra. Te vetmet orendi qe kishte ishte nje qilim dhe nje llambe me gaz.

"Yogi Ji, ku jane mobiljet?" pyeti turisti.

"Ku jane te tuat?" - u pergjigj Yogi.

"Te miat? Por une jam vizitor ketu."

"Vizitor jam dhe une" - u pergjigj Yogi.
avatar
Muneer

سلام موعد المغرب

187


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Nje Histori Spirituale

Mesazh  Muneer prej 19.05.15 20:02

Nje nate Faridi, nje mistik sufi, enderron sikur me fuqine e zoyit shkon te vizitoje parajsen. E gjithe parajsa ishte zbukuruar, miliona drita dhe lule nga te gjitha anet, kishte feste dhe muzike. Ai pyet: " Cfare po ndodh keshtu?"

Dhe ato i pergjigjen: "Sot eshte ditelindja e zotit dhe ne po festojme. Ke ardhur ne momentin e duhur."

Hipen siper nje peme te shikoje sepse nje parade e madhe po kalonte ne rruge. Shikon nje burre te hipur mbi kale dhe pyet: "Kush eshte ai njeri?" I pergjigjen: "Nuk e njeh?! Ai eshte i madherishmi Muhammed."

Me pas shikon miliona njerez qe po i shkonin pas tij, dhe perseri pyet: "Po ato njerez kush jane?" Dhe turma i pergjigjet: "Ata jane ndjekesit e Muhammedit."

E me pas kalon Jesusi, dhe miliona e ndjekin nga pas. Me pas kalon Krishna me kalin e tij mbreteror, dhe perseri miliona njerez e ndjekin nga pas. E keshtu proccesi vazhdon e vazhdon...

Ne fund kalon nje burre i moshuar me gomarin e tij e tij te plakur. Dhe asnjeri nuk po e ndjek nga pas. Ecen I vetem. Faridi fillon te qeshe me te madhe nga kjo situate - gjigande: asnje nuk e ndiqte nga pas te moshuarin. Pse po ecte ai plakush me gomarin e tij? Vendos ti afrohet dhe e pyet: "Kush je ti zoteri? Kam pare Muhammedin, Jesusin, Buddhen, Krishnan - kush je ti? Dukesh si shaka. Dhe aq me teper qe asnjeri nuk po te ndjek ty."

Plaku i moshuar ishte shume i merzitur, i thote: "Po, une jam Zoti. Kjo eshte ditelindja ime. Por disa njerez jane bere Muhammediane, disa Kristiane, disa Hindu, e disa Buddhiste - nuk ka mbetur me njeri te qendroje me mua.
avatar
Muneer

سلام موعد المغرب

187


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Nje Histori Spirituale

Mesazh  Kybalioni prej 09.06.15 16:05

SwamiPsiko shkruajti:Nje djale i ri fliste gjithmone keq per sufite. Nje dite, nje sufi hoqi nga dora unazen e tij, ia dha ne dore dhe i thote: "Shko ne treg, dhe shite kete unaze per nje dollar."
Djaloshi shkoi ne treg, por asnjeri nuk dha me shume se 10 cent per ate unaze. Kthehet dhe ritakon perseri sufine.
"Tani dergoje unazen ne argjendari dhe pyet sa do ta vleresojne" - thote sufi.
Argjendarite e vleresonin unazen 100$.
"Ti di aq shume per sufite, -thote ai. - aq sa personat ne treg dinin rreth unazes".


Shume e bukur kjo histori SwamiPsiko..
avatar
Kybalioni

Gjithēka ka nje fillim dhe nje fund.Ne mes ndodhet arsyeja e se teres.
Pluhuri i harreses duhet te shkundet dhe jeta e re te filloje aty ku e kemi lene.

26


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Nje Histori Spirituale

Mesazh  Arsenic prej 25.06.15 19:43

Hapi i parė drejt Perėndisė...

Njė njeri qė po kėrkonte Perėndinė ju afrua njė njeriu tė menēur dhe i tha:

-Dua tė gjej rrugėn pėr tek Perėndia. Tė lutem mė ndihmo!

I menēuri e pa me kujdes dhe ju pėrgjigj:

- Mė thuaj, a ke dashur ndonjėherė ndonjė njeri?

- Nuk mė interesojnė njerėzit. Unė dua tė shkoj direkt tek Perėndia!

- Tė lutem kujtohu, a ke dashur me zemėr ndonjėherė, ndonjė femėr, fėmi po ndonjė njeri tjetėr?

- Unė tė thashė se nuk jam njė njeri i thjeshtė. Jam njė njeri qė po kėrkon rrugėn pėr tė shkuar tek Perėndia. Tė tjerat nuk mė interesojnė fare. Nuk kam dashur kurrė asnjeri.

Sytė e tė menēurit u mbushėn me njė trishtim tė thellė. Nė vijim ju pėrgjigj njeriut:

- Ėshtė e pamundur pėr ty qė ta gjesh atė rrugė. Fillimisht duhet tė mėsosh tė duash ndonjė njeri. Ky ėshtė hapi i parė drejt Perėndisė. Ti po mė pyet pėr hapin e fundit, ndėrsa ende nuk ke bėrė as tė parin. Shko dhe mėso tė duash tė tjerėt!
avatar
Arsenic

70


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Nje Histori Spirituale

Mesazh  Muneer prej 25.06.15 20:07

Arsenic shkruajti:Hapi i parė drejt Perėndisė...

Njė njeri qė po kėrkonte Perėndinė ju afrua njė njeriu tė menēur dhe i tha:

-Dua tė gjej rrugėn pėr tek Perėndia. Tė lutem mė ndihmo!

I menēuri e pa me kujdes dhe ju pėrgjigj:

- Mė thuaj, a ke dashur ndonjėherė ndonjė njeri?

- Nuk mė interesojnė njerėzit. Unė dua tė shkoj direkt tek Perėndia!

- Tė lutem kujtohu, a ke dashur me zemėr ndonjėherė, ndonjė femėr, fėmi po ndonjė njeri tjetėr?

- Unė tė thashė se nuk jam njė njeri i thjeshtė. Jam njė njeri qė po kėrkon rrugėn pėr tė shkuar tek Perėndia. Tė tjerat nuk mė interesojnė fare. Nuk kam dashur kurrė asnjeri.

Sytė e tė menēurit u mbushėn me njė trishtim tė thellė. Nė vijim ju pėrgjigj njeriut:

- Ėshtė e pamundur pėr ty qė ta gjesh atė rrugė. Fillimisht duhet tė mėsosh tė duash ndonjė njeri. Ky ėshtė hapi i parė drejt Perėndisė. Ti po mė pyet pėr hapin e fundit, ndėrsa ende nuk ke bėrė as tė parin. Shko dhe mėso tė duash tė tjerėt!
Te kthesh nje kerkues dije mbrapa dhe mos ta ndihmosh nuk eshte as dituri dhe as urtesi.
avatar
Muneer

سلام موعد المغرب

187


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Nje Histori Spirituale

Mesazh  Berti69 prej 21.09.15 17:23

Njė ditė, njė njeri i pasur, vendos tė ēojė djalin e tij tė vetėm nė fshat, qė ai tė kuptonte, se sa me fat ishin kundrejt njerėzve tė thjeshtė dhe tė varfėr... Ata kaluan njė ditė dhe njė natė si mysafirė nė njė familje fshatare tė varfėr, tė cilėt jetonin nė njė fermė tė vogėl.

Pas kthimit nga fshati babai e pyet tė birin: Si ishte udhėtimi ? Shumė i mirė baba.

E vėrejte se si jetonin njerėzit e varfėr? Ēfarė mėsove biri im ?

Djaloshi : Unė pashė se nė shtėpinė tonė ne kemi dy qen, ndėrsa ata kanė katėr, ne kemi njė pishinė qė na ka zėnė gjysmėn e sipėrfaqes sė kopshtit, ndėrsa ata njė lumė qė nuk ka tė mbaruar, ne kemi njė verandė tė mbuluar dhe tė ndriēuar me dritė elektrike, ata kanė diellin dhe hėnėn, kopshti ynė mbaron te porta e hyrjes sė shtėpisė, ndėrsa ata kanė njė pyll tė tėrė.

Sė fundmi, pėr habinė e tė atit ai shtoi: Babi, faleminderit qė mė bėre tė kuptoj se sa tė varfėr jemi !

Ēdo gjė varet nga mėnyra se si ne shohim botėn, nėse jemi tė varfėr nė shpirt, s'kemi asgjė...!!!
avatar
Berti69

"Si ėshtė lartė, ashtu ėshtė edhe poshtė, e si ėshtė poshtė, ashtu ėshtė edhe lart"


434


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Nje Histori Spirituale

Mesazh  Jetmira prej 22.09.15 17:50

Shum i bukur ky tregim
avatar
Jetmira

487


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Nje Histori Spirituale

Mesazh  Muneer prej 20.01.16 23:24

Ishte njehere nje guru bashke me nxenesin e tij. Nxenesi nuk kishte pare asnjehere nje lope me sy, dhe as nuk kishte provuar qumeshtin e saj, por kishte lexuar ne libra qe qumeshti eshte shume i mire dhe e pyet gurune:
-"Di ndonje gje rreth lopes?"
-"Po"- pergjigjet guru.
-"A do te me shpjegosh si duket?" - iu lut nxenesi.
Guru pergjigjet: "Nje lope ka kater kembe, nuk jeton ne pyll, eshte nje kafshe shtepiake. Mund ta shikosh ne fshat, prodhon nje qumesht te mire, i cili eshte i shendetshem. Dhe keshtu i dha shume informacione rreth lopes syte veshet, kembet stomakun, briret.
Nxenesi me pas shkoi ne fshat dhe atje gjeti nje statuje lope, dhe dikush qe po pikturonte kishte lene aty afer nje kove plot me boje.
Nxenesi e pa lopen dhe pasi u bind perfundimisht qe ajo ishte nje lope kur pa dhe bojen afer tha me vete:
" Kjo eshte lopa, dhe ky me siguri duhet te jete qumeshti i saj." Dhe filloi ta pinte. Por menjehere filloi te bertiste nga dhimbja dhe e derguan ne spital .
Kur guru e vizitoi ne spital pyeti: "Cfare te ndodhi?"
Guru ti nuk di asgje per lopet, te gjitha mi the te gabuara. - u pergjigj nxenesi.
"Me thuaj cfare ndodhi" tha perseri guru dhe nxenesi ja shpjegoi.
"A e ke mjelur vete lopen? " pyeti guru
-"Jo!" u pergjigj nxenesi.
-"Prandaj je ne kete bela. Per sa kohe te mbeshtetesh tek ajo qe thone te tjeret nuk do ta zbulosh dot te verteten qe do te te cliroje." pergjigjet guru.
avatar
Muneer

سلام موعد المغرب

187


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Nje Histori Spirituale

Mesazh  Muneer prej 02.03.16 13:22

avatar
Muneer

سلام موعد المغرب

187


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Nje Histori Spirituale

Mesazh  Muneer prej 03.03.16 12:28

avatar
Muneer

سلام موعد المغرب

187


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Fshatari dhe gomari

Mesazh  Muneer prej 07.02.17 17:54

Nje dite ne nje fshat te larget nje gomar qe po ecte bien ne nje grope, qe aksidentalisht fshatari e kishte lene pa mbuluar. Kafsha qau me denese per ore te tera ndersa fermeri po vendoste se cfare te bente me te. Ishte shume i  rende per tu terhequr lart. Si e mendoi mire vendosi qe ta mbulonte me dhe. kafsha tashme ishte plakur, shpejt do te vdiste gjithsesi.
Fshatari ftoi te gjithe komshinjte qe ta ndihmojne me groposjen. Te gjithe rrembyen nga nje lopate dhe filluan ti hidhnin dhe. Gomari e kuptoi se cfare po ndodhte dhe filloi te qante i tmerruar. Por me vone per cudine e te gjitheve pushoi.

Pas disa lopatave dhe fermeri shikoi poshte ne grope dhe u mahnit nga ajo qe pa. Pas cdo lopate dhe qe i hidhej gomarit, gomari e shkundte ate dhe ngjitej larte.
Sa me shume qe fshataret ti hidhnin dhe siper aq me shume ngjitej larte dhe ne fund te gjithe e pane gomarin te ngrihej nga gropa.
avatar
Muneer

سلام موعد المغرب

187


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Nje Histori Spirituale

Mesazh  Muneer prej 28.07.17 1:12

Kur po zgjohej nje grua i tha burrit te saj: "Sapo pashe ne enderr sikur ti me dhurove nje varese floriri?. Cfare kuptimi ka?"

Burri buzeqeahi dhe e puthi gruan e tij: Do ta tregoj sonte ne darke. i peshperiti.

Ne darke burri erdhi me nje pako te vogel ne dore dhe ja dhuroi gruas. Ajo kerceu drejt burrit, rrembeu pakon dhe e perqafoi burrin fort.

Pastaj u ul ne cep te divanit dhe filloi te hape pakon ku gjeti nje liber qe shkruante: "Kuptimi i enderrave."
avatar
Muneer

سلام موعد المغرب

187


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Nje Histori Spirituale

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi