Ideja e Edisonit: Njė pajisje pėr t’i dėgjuar tė vdekurit!

Shko poshtė

Ideja e Edisonit: Njė pajisje pėr t’i dėgjuar tė vdekurit!

Mesazh  gjilanasi prej 06.03.15 20:50Ideja “e humbur” zbuluesit tė gramafonit: Njė pajisje pėr t’i dėgjuar tė vdekurit!

Njėra nga ambiciet pak tė njohura tė Thomas Edisonit ishte pėr tė ndėrtuar njė pajisje me tė cilėn do tė mund tė dėgjoheshin zėrat e tė vdekurve, sipas njė kapitulli gati tė humbur nga kujtimet e shpikėsit, qė pritet tė ribotohen kėtė javė nė Francė.

Amerikani, i cili e zbuloi gramafonin dhe citohet shpesh si zbuluesi i parė i poēit elektrik, kishte dashur tė krijonte njė lloj "telefoni tė shpirtrave" i cili do tė regjistronte zėrat e shpirtrave.

Edison (1847-1931) kishte detajuar pėrpjekjet e tija dhe ato ishin publikuar pas vdekjes sė tij, mė 1948, si kapitulli i fundit i “Ditari dhe vrojtimet e ndryshme”.

Disa nė Amerikė mendojnė se ideja ishte ndoshta njė shaka e Edisonit, pasi qė asnjė dizajn pėr njė "telefon shpirtrash", ndonjėherė nuk ėshtė zbuluar.

Por nė Francė, njė pėrkthim i vitit 1949 nė frėngjisht i “Ditarit” origjinal tė shpikėsit, sipas medieve tė huaja, ishte ruajtur i paprekur – bashkė me kapitullin e fundit tė zhdukur.

Lexuesit francezė nga e enjtja do tė jenė nė gjendje pėr tė rizbuluar kėrkimin e pazakontė tė Edisonit nė njė libėr tė titulluar "Le Royaume de l'Au-dela" (Mbretėria e Botės Tjetėr).

Kapitulli nė fjalė flet rreth asaj se si Edison kishte provuar qė nė vitin 1870 tė gjente bazė pėr “telefonin e shpirtrave” duke amplifikuar zėrin nga gramafonat e tij, paraardhėsit e gramafonave dhe regjistruesit e zėrit.

Ai madje, pėr tė arritur deri tek kjo, kishte bėrė edhe njė pakt me inxhinierin punonte me tė, William Walter Dinwiddie.
avatar
gjilanasi

383


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi