Vendet tė cilat janė po aq misterioze sa trekėndėshi i Bermudės

Shko poshtė

Vendet tė cilat janė po aq misterioze sa trekėndėshi i Bermudės

Mesazh  Equinox prej 06.03.15 11:52Secili ka dėgjuar ose lexuar pėr Trekėndėshin e Bermudės dhe misteret rreth tij. Teoritė pėr kėtė temė ndryshojnė nga tė arsyeshme nė qesharake, sidoqoftė, pa marrė parasysh se ēfarė mendimi keni, ky vend ėshtė plot mister dhe panjohuri. Por, ky nuk ėshtė vendi i vetėm ku ndodhin gjėra tė ēuditshme.

Ju ofrojmė 10 vende nė tokė tė cilat janė po aq misterioze.


10. Malet e bestytnisė

Kėto male janė vargmale qė gjenden nė lindje tė Feniksit, Arizona.
Sipas legjendės, rreth viteve tė 1800ta, njė njeri me emrin Jakov Valtc ka zbuluar njė xeherore shumė tė madhe, i cili prej atėherė ėshtė quajtur xeherorja e artė e humbur e holandezit. Ai ka mbajtur kėtė lokacion tė fshehur deri nė vdekje. Xeherorja asnjėherė nuk ka qenė e zbuluar pėrkrah ekspeditave tė shumta. Disa thonė qė shpirtrat e njerėzve qė kanė humbur jetėn nė kėrkim tė arit e ndjekin tėrė malin.


9.Anomalia e Atlantikut Jugor

A keni pyetur ndonjėherė veten, a ka Trekėndėsh tė Bermudės nė gjithėsi? Sipas shkencėtarėve, njė gjė e kėtillė ekziston dhe ėshtė e quajtur Anomalia e Atlantikut Jugor. Kjo ėshtė njė zonė ku ekziston radiacion i cili i afrohet mė sė shumti sipėrfaqes sė Tokės.
Pikėrisht ky vend ėshtė pėrgjegjės pėr probleme tė shumta me satelitėt dhe fluturaket e kozmosit, si dhe probleme me programet dhe ndalimin e funksionimit tė tyre.
Arsyen e kėtij problemi shkencėtarėt ende nuk munden plotėsisht ta kuptojnė, por dyshojnė nė nivelin e lartė tė radioaktivitetit e cila akumulohet nė anomalinė, mirėpo nuk dihet pse kjo ndodh.


8.Liqeni Angikuni

Liqeni Angikuni ėshtė fajtor pėr zhdukjen e njė fshati tė tėrė. Kjo ka ndodhur nė nėntor tė vitit 1930 kur njė njeri, Xho Labell, kėrkonte strehim gjatė natės. Labell e njihte fshatin e inuitėve, popullsia e tė cilit ishte nga 30-2000 banorė, varėsisht se cilin verzion e lexoni. Ai arriti deri te fshati dhe poashti deri te njė skenė mjaft tronditėse – nė fshat nuk kishte askush. Pas vetes kanė lėnė shtėpi tė mbushura me ushqim dhe armė, mirėpo asnjė njeri nuk ishte mė nė fshat.
Kėshtu filloi hulumtimi. Nė varrezat e fshatit njė varr ka qenė i hapur dhe i zbrazur. Disa metra mė larg janė gjetur trupat e 7 qenve, duke qėndruar tė uritur pranė shitoreve tė hapura pėr ushqim. Disa verzione tė ngjarjes thonė qė janė paraqitur drita tė ēuditshme mbi liqen gjatė kohės sė zhdukjes.
Ēfarė ka ndodhur me tė vėrtetė? Ekzistojnė njė numėr i madh i verzioneve, qė nga jashtėtokėsorėt, deri te fantazmat dhe vampirė.


7. Deti i djallit

Deti i djallit ose trekėndėshi i djallit ėshtė zonė nė Oqeanin Paqėsor nė tė cilėn kanė ndodhur gjėra tė ēuditshme, tė ngjajshme me ato nė afėrsi tė Trekėndėshit tė Bermudės. Gjendet nė bregun e Japonisė, ėshtė vend i fenomeneve tė shumta tė paspjegueshme, duke pėrfshirė anomali magnetike, drita dhe objekte tė paspjegueshme si dhe nėnkuptohet, zhdukje misterioze.
Njė tregim thotė qė nė vitin 1952 qeveria japoneze ka dėrguar njė anije hulumtuese tė quajtur Kaio Maru nr.5 pėr ti hulumtuar misteret e Detit tė djallit. Kuptohet, tė gjithė 31 njerėzit nė anije asnjėherė mė nuk janė gjetur.


6.Ranēi Bigelou

Ranēi Bigelou ėshtė pronė qė gjendet nė pjesėn veriperėndimore tė Jutas dhe ėshtė shtėpi e njė numri tė madh rrėfimesh pėr trupa fluturues tė paidentifikuar, copėtim kafshėsh dhe paraqitje tjera tė ēuditshme. Edhepse ngjarjet misterioze kanė qenė tė dokumentuara qė nga vitet e 50ta, disa prej tregimeve mė bizare u kanė ndodhur Territ dhe Guen Shermanit pasi qė kanė blerė ranēin nė vitin 1994.
Ditėn e parė pas shpėrnguljes, ata kanė vėnė re njė ujk tė madh nė kullotėn. Ata madje kanė pėrkėdhelur ujkun, sepse iu ėshtė dukur i urtė. Megjithatė, pas njė kohe tė shkurtėr ujku ka rrėmbyer njė viē, dhe kur Sherman ka shkrepur revolen, plumbat nuk kanė pasur asnjė efekt. Edhe me pushkė, ujku nuk ka pasur asnjė plagė.
Kjo nuk ka qenė fundi i gjėrave tė ēuditshme. Familja Sherman vazhdimisht janė ballafaquar me trupa fluturues tė paidentifikuar dhe gjymtime tė ndryshme tė bagėtisė. Situata ėshtė pėrkeqėsuar aq shumė, saqė nė vitin 1996 kanė vendosur tė shesin ranēin Robert Bigelous, i cili ka dashur tė hulumtojė misteret rreth tij.


5. Point plezant

Ky vend ėshtė i mbėshtjellur me ngjarje tmerruese dhe misterioze. Ngjarja mė e njohur pėrfshin njė krijesė tė quajtur Motmen, e cila nga nėntori tė vitit 1966 deri nė dhjetor tė 1967, vazhdimisht ka terorizuar komunitetin. Mbi njėqind njerėz nga ky vend janė dėshmitarė okular tė kėtij pėrbindėshi, njė njeri i gjatė 2 metra, me sy tė ndritshėm tė zi dhe krahė me gjerėsi prej 3 metrave.


4. Trekėndėshi i Miēigenit

Trekėndėshi i Miēigenit ėshtė edhe njė trekėndėsh gjeografik qė gjendet nė mesin e liqenit Miēigen. Edhe ky vend ėshtė fajtor pėr zhdukjen misterioze tė njė numri tė madh anijesh dhe aeroplanėsh. Zhdukja mė misterioze ka qenė ajo e fluturimit 2501 mė 23 qershor 1950. Rreth mesnatės, piloti i aeroplanit ka kėrkuar leje pėr tė ateruar nė lartėsi prej 3600 metrave, pa treguar ndonjė arsye specifike. Kėrkesa ka qenė e refuzuar. Nga ai moment, komunikimi me aeroplanin ka marrė fund.
Ėshtė e njohur se pozita e tij e fundit ka qenė mbi Trekėndėshin e Miēigenit. Pjesėt dhe trupat e udhėtarėve asnjėherė nuk janė gjetur.


3. Lugina San Luis

Edhe njė trekėndėsh. Ky gjendet nė pjesėn jugperėndimore tė Vermontit dhe nė kėtė vend kanė ndodhur 5 zhdukje nga viti 1945-1950.
Kėtu ėshtė zhdukur 75vjeēari Midi Rivers, mė 12 nėntor 1945, pastaj Pola Velden, vajzė 18 vjeēare e cila ka dalė pėr tė ecur mė 1 dhjetor 1946 dhe asnjėherė nuk ėshtė kthyer, pa asnjė gjurmė. 3 vite mė pas, pėrsėri mė 1 dhjetor 1949, veterani Xhejms Tetford ėshtė kthyer me autobus nga vizita e familjarėve tė tij. Dėshmitarė e kanė parė nė stacionin e autobusave, mirėpo kur autobusi ka arritur nė destinacion, ai nuk ėshtė dukur, ndėrsa bagazhi i tij ka qenė ende nė autobus.
Mė 12 tetor 1950 ėshtė zhdukur 8vjeēari Pol Xhekson, derisa nėna e tij ka ushqyer derrat. Djali asnjėherė nuk ėshtė gjetur. Zhdukja e fundit ka ndodhur mė 28 tetor 1950. Frida Langer ka qenė duke ecur me kushėrirėn e saj nė malin Glastenberi dhe ka rrėshqitur nė njė pėrrua. Ajo ka vendosur tė kthehet dhe ti ndėrrojė rrobat, mirėpo qė atėherė nuk ėshtė gjetur mė asnjė gjurmė prej saj. Pas njė kohe, trupi i saj ėshtė gjetur nė njė rajon, krejtsisht i hulumtuar pas zhdukjes sė saj.


1. Trekėndėshi Brixhuater

Ky vend konsiderohet si misterioz duke filluar nga dėshmitė pėr krijesa tė gjata, leshatuke tė ngjashme me majmunėt si dhe shpendė tė mėdhenj e tė ēuditshėm.

Pėrveē kėsaj, ekzistojnė njė numėr i madh i dėshmive tė gjymtimeve tė kafshėve. Disa njerėz mendojnė qė kėto gjymtime kanė qenė kulte satanike, mirėpo askush nuk di se nga kanė ardhur kafshėt.

Poashtu, trekėndėshi ka qenė vend i trupave fluturues tė paidentifikuar tė cilėt datojnė qė nga viti 1760, kur gjoja se ėshtė vėnė re njė sferė e zjarrtė e cila ka qėndruar pezull mbi Anglinė e Re. Qė atėherė gjėra tė paspjegueshme kanė ndodhur vazhdimisht, duke pėrfshirė aterime tė fluturakeve tė paidentifikuara, helikopterė misterioz tė zi etj.
avatar
Equinox

220


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi