Ėndrrat mė tė ēuditshme dhe mė tė frikshme

Shko poshtė

Ėndrrat mė tė ēuditshme dhe mė tė frikshme

Mesazh  Luli prej 06.03.15 10:26Ėndrrat mė tė ēuditshme dhe mė tė frikshme shihen kur jemi nė gjumė tė thellė ose nė orė e para tė mėngjesit. Ky ėshtė pėrfundimi i njė studimi interesant tė sjellė nga revista ‘Time’.

Njė grup shkencėtarėsh tė udhėhequr nga Josie Malinowski, docent i psikologjisė konjitive nė Universitetin e Bedfordshire, nė Britaninė e Madhe kanė monitoruar gjumin e 16 personave pėrgjatė dy netėve. Nė momentin qė valėt e trurit dhe lėvizjet e qepallave tregonin se subjektet pjesė e eksperimentit ndodhshin nė gjumė tė thellė, ata zgjoheshin (prej studiuesve) pėr tė treguar se ēfarė po ėndėrronin.

Ēdo person u zgjua 4 herė gjatė natės dhe mėngjesin pasardhės i ėshtė pėrgjigjur njė pyetėsori lidhur me ėndrrat qė ka parė. Nga pėrgjigjet mbledhura doli se doza emocionale dhe ēuditshme tek ėndrrat intensifikohej me kalimin e orėve nė gjumė.

Nė orėt e para tė mėngjesit u vunė re ėndrra qė ishin tė lidhura me lajme qė vullnetarėt kishin konsumuar nė media gjatė ditės. Ndėrkohė qė sa mė shumė orė kalonin nga gjumi, shiheshin ėndrra gjithnjė e mė tė ēuditshme e tė pamundura. Edhe ėndrrat qė i referohen jetės personale gjithashtu janė hasur gjatė gjumit tė thellė.

“Ėndrrat janė njė mister mė vete. Njerėzit shpesh distancohen prej tyre sikur mos tė ishin ata qė i kanė gjeneruar pasi janė tepėr tė ēuditshme. E megjithatė, ėndrra ėshtė mėnyra mė e ndershme pėr tė njohur vetveten”, thotė Malinowski.
avatar
Luli

"Duhet bredhur shumė nė errėsirė derisa tė preket drita"

884


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi