Mendja e njeriut ka aftėsi shėruese

Shko poshtė

Mendja e njeriut ka aftėsi shėruese

Mesazh  gjilanasi prej 06.03.15 0:09Njerėzit mund tė ēlirohen nga simptoma tė ndryshme sėmundjesh vetėm duke besuar se kurat janė efektive, pavarėsisht nėse ato janė apo jo.

Por jo vetėm kaq, vet shkenca mjekėsore ka arritur nė disa pėrfundime sipas tė cilave mendja ndikon nė shėrimin e trupit.

Kėtė fakt e shpjegon mė sė miri efekti Placebo. Fjala Placebo vjen nga latinishtja "dua tė pėlqej" dhe ėshtė njė tabletė ose preparat mjekėsor, qė nuk ka asnjė substancė ndikuese.

Placebo ėshtė thjesht njė efekt dhe pėr nga definicioni nuk mund tė ndikoj si medikament. Janė tė njohura edhe operacionet-placebo si dhe gjilpėrat-placebo tė akupunkturės.

Nė pėrgjithėsi fjala placebo pėrdoret thjesht pėr diēka pa kurrfarė ndikimi, qė megjithatė shkakton njė efekt. Nė mjekėsi dallohen disa lloje tė placebos:

Placebo tė vėrtetė ose tė pastėr: kėshtu emėrohen medikamentet, tė cilat pėrmbajnė vetėm laktozė ose amidon, si dhe mjete tjera ndihmėse si korrigjues tė shijes ose ngjyra.

Placebo false ose pseudoplacebo: ato pėrmbajnė substanca qė ndikojnė, por tė cilat kanė aq doza tė vogla ose nuk ndikojnė fare kundėr sėmundjes pėr tė cilėn pėrdoren, p.sh antibiotikėt kundėr njė infeksioni me virus.

Gjatė njė shėrimi spontan trupi mėnjanon sėmundjen pa ndikime tė jashtme. Gjatė placebo-efektit nxitet trupi qė tė shėrohet, nėn ndikimin e faktorėve te jashtėm, qė sė paku kanė njė ndikim pėrforcues mbi shėrimin.

Studimet kanė treguar se gjatė periudhave tė traumave, njerėzit ngulitin pėrvoja qė kanė nivele tė larta pėrmbajtjeje emocionale. Trupi mund tė mbajė informacion pėrtej nivelit tė ndėrgjegjes, si mekanizėm mbrojtės, kėshtu qė kujtimet priren tė shkėputen ose tė kthehen nė amnezi.

Informacioni nuk ėshtė i vlefshėm nė gjendjen normale tė ndėrgjegjshme dhe mekanizmi mbrojtės i trupit na mban larg nga pozicioni ku vetėdija e trup/mendjes sonė e interpreton tė dhimbshme apo traumatike. Njė zonjė e quajtur Evy McDonald nė vitin 1980 u diagnostikua me sėmundjen Amyotrophic Lateral Sclerosis.

Mjekėt i dhanė asaj vetėm njė vit jetė. Sot, pas shumė vitesh, ajo jo vetėm qė ėshtė gjallė, por gėzon shėndet tė plotė. Duke pėrdorur vetėm procese tė kuptuara nė mėnyrė tė thjeshtė (Placebo psikoaktive), aftėsitė e trupit pėr tė shėruar veten janė shumė mė mbresėlėnėse se ēdo lloj gjėje qė mjekėsia moderne mund tė krijojė.

Placebo psikoaktive nuk e kanė ndikimin e medikamentit por imitojnė ndikimet anėsore tė tij. Placebot pėrdoren kryesisht nė kėrkimet shkencore. Me ane tė kėtyre studimeve bėhet kontrolli i saktė i ndikimit tė medikamenteve.

Njė pjesė e pacientėve merr medikamentin pėr tė cilin bėhet studimi, pėrderisa pjesa tjetėr e merr placebon si kontroll. Kėto studime quhen edhe "studime tė verbėta dyfishe" pasi qė as mjeku e as pacientėt nuk e dinė se cili grup e ka placebon e cili medikamentin, qė me tė vėrtetė ndikon.

Kjo mbron nga ndikimet e jashtme tė padėshiruara gjatė gjurmimit shkencor. Efekti i placebos ėshtė shėrim spontan, edhe pse dyshohet qė gjatė tij rrjedhin po tė njėjtat procese kimike.

Blerina Toslluku
avatar
gjilanasi

383


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Mendja e njeriut ka aftėsi shėruese

Mesazh  Hagel prej 11.04.15 21:09

Une di nje metode qe eshte mbajtur fshehte deri me sot dhe qe e kam praktikuar dhe funksionon por kerkon besim te fort dhe qendrueshmeri.

Nese keni dhimbje ne nje pjese te trupit psh ne krah, dore etj duhet qe te merrni fryme thelle dhe nxjerrjen e frymes ta beni (ta imagjinoni) ne pjesen ku keni dhimbje por nuk funksionon nese e provoni vetem per disa minuta por duhet nje kohe me te gjate.
avatar
Hagel

86


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Mendja e njeriut ka aftėsi shėruese

Mesazh  syri i art prej 11.04.15 21:17

Mendja ka fuqi te jashtzakonshme,por duhet arrit ta kontrollosh ate,ndryshe ne jemi nen kontroll te saj rregullisht...!
avatar
syri i art

Qdo gje esht natyr,ska te keqe ska te mir...

180


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Mendja e njeriut ka aftėsi shėruese

Mesazh  syri i art prej 11.04.15 23:19

Mendja esht lemsh i vertet...por mendimi mund te zgjidhet per ate qe deshiron te besh dhe mund te sheroj dhimbje mjafton te kesh vemendjen aty ku ke dhimbje...por kjo kerkon qe te jesh pozitiv gjithsesi,baza esht dashuria,ajo terheq perher ate qe don ..........
avatar
syri i art

Qdo gje esht natyr,ska te keqe ska te mir...

180


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Mendja e njeriut ka aftėsi shėruese

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi