Bėhu i lumtur pa arsye!

Shko poshtė

Bėhu i lumtur pa arsye!

Mesazh  gjilanasi prej 05.03.15 23:58Ēfarė duhet bėrė, pėr tė tė bėrė tė lumtur?

Njė karrierė e bollshme, njė xhirollogari e madhe bankare apo njė martesė e pėrkryer? Ēfarė nėse asgjė nuk ka arritur qė tė tė bėjė tė lumtur?

Ēfarė nėse ti do tė kesh mundėsinė qė tė pėrjetosh gėzimin nga e kundėrta, pa marrė parasysh se ēfarė ndodh nė jetėn tėnde?

Unė mund tė them se kjo ėshtė e mundur. Gėzimi i vėrtetė s'ėshtė i bazuar nė atė se posedojmė kemi apo ēfarė kemi arritur nė jetė ėshtė njė madhėshti fiziologjike e paqes sė brendshme dhe mirėqenies sė pėrhershme e cila nuk varet nga asnjė gjendje e pavarur e jetės sonė tė pėrditshme.

Kėtu janė disa nga mėnyrat qė do tė tė dėrgojnė ty drejt fillimit:

1. Njerėzit qė janė tė lumtur pa arsye udhėzojnė mendjet e tyre drejt gėzimit. Ti ke 60.000 mendime pėr ēdo ditė; 95 pėrqind tė atyre janė mendime tė njėjta qė ke pasur dje dhe pardje dhe pėr njė person mesatarja e mendimeve, 80% ėshtė negative. Pėr kėtė arsye ky ėshtė njė mekanizėm primitiv, i mekanizmit tė mbijetesės qė shkencėtarėt e quajnė "anė negative" e jona, kur ne i kushtojmė mė shumė rėndėsi negatives sesa pozitives. Pėr tė kthyer mbrapsht anėn negative, bėje shprehi ditore qė me vetėdije tė regjistrosh ēdo gjė pozitive rreth jush. Sapo qė tė vėresh diēka pozitive, ndal njė ēast qė ta shijosh atė. Merre pėrvojėn e mirė thellėsisht dhe pėrjetoje atė; bėje mė tepėr se sa vetėm njė vrojtim mendor. Kalo 30 sekonda duke gėlltitur lumturinė qė pėrjeton.

2. Njerėzit qė janė tė lumtur pa arsye le t'i udhėheqė dashuria nė jetėn e tyre. Ata e kuptojnė se zemra e tyre ėshtė ēelės drejt lumturisė sė tyre. Instituti i matjeve tė zemrės ka zbuluar qė zemra ka njė fushė magnetike rreth saj qė ėshtė 5.000 herė mė e fuqishme sė ajo e mendjes. Ti mund tė shtosh fuqinė e zemrės duke dėrguar dashuri, mirėsi tek ēdonjėri dhe tek ēdokush qė e sheh. Herėn tjetėr kur tė jesh duke pritur nė radhė nė shitore, i zėnė nė trafik apo thjesht duke ecur rrugės, shiko pėrreth dhe dėrgo njė urim tė heshtur njerėzve qė i sheh, pėr lumturinė, mirėqenien dhe shėndetin e tyre. Nuk ka nevojė tė jetė dramatike; thjesht duke uruar tė tjerėve ndryshime tė mira, "pompa" qė gjeneron dashuri nė zemėr krijon njė energji tė fortė tė lumturisė.

3. Njerėzit qė janė tė lumtur pa arsye i bėjnė qelizat tė lumtura nė trupin e tyre - ata krijojnė njė fiziologji tė lumturisė. Njė mėnyrė e rėndėsishme pėr tė bėrė kėtė ėshtė pėrmes frymėmarrjes vėrtetė tė thellė. Ndal dhe shih se si je duke marrė frymė tani nė kėtė ēast. Nėse je si shumica e njerėzve, merr frymė cekėt vetėm nga gropa e gjoksit dhe jo thellė nga stomaku. Frymėmarrja e cekėt thjesht vetėm tė mban gjallė, kurse frymėmarrja e thellė nga stomaku pastron qelizat e rrugėve tė frymėmarrjes dhe hap rrugėn pėr lumturi, shtimin e rrjedhjes sė metabolizmit. Pėr tė ushtruar trupin tėnd pėr tė marrė frymė thellė, vendosi duart nė brez dhe kur merr frymė me hundė, vėzhgo se si dora jote lėviz pėrpara kur merr frymė dhe lėviz prapa kur liron frymė nga hundėt. Merr 10 frymėmarrje tė thella nė kėtė mėnyrė, sė paku tri herė nė ditė.

4. Njerėzit qė janė tė lumtur pa arsye ndihen tė hapur nė shpirt. Me "shpirt" dua tė them burimi universal, sfera e unifikuar, Zoti apo sido qė ke zgjedhur ti ta quash. Njė mėnyrė pėr t'u ndier i hapur ėshtė tė dėgjosh zėrin e urtėsisė sate mė tė lartė. Herėn tjetėr kur ke njė pyetje apo gjendje hutuese, shkruaj pyetjen tėnde apo gjendjen nė pjesėn e sipėrme tė njė cope letre. Pastaj ulu qetėsisht, lirohu nė vetvete qė tė dėgjosh zėrin e brendshėm. Pastaj shkruaj ēfarėdo qė tė vjen ndėrmend, pa censuruar, pa lexuar ēfarė ke shkruar, si bėn zakonisht. Le tė pėrshkojė nėpėr ty pjesa mė e thellė e qenies sate. Tani lexo atė qė ke shkruar, ti mund tė jesh i befasuar se ēfarė urtėsie ka dalė.

5. Njerėzit tė cilėt janė tė lumtur pa arsye e rrethojnė vetveten me pėrkrahje. Duke kaluar kohėn me ata qė tė duan familjen, shokėt, apo kafshėt shtėpiake, mund tė tė ndihmojnė qė tė ri vendosėsh balancimin e biologjikut tėnd drejt lumturisė, kėshtu qė ėshtė e rėndėsishme qė tė bėsh zgjedhje tė mirė tė shoqėrisė qė ke. Krijo kufi tė pėrshtatshėm me detyrimet emocionale dhe "vampirėt e lumturisė"  tė cilėt e thithin jetėn nga ti. Zhvilloje lumturinė nė "ekipin e ėndrrave"  grupi mbėshtetės me tė cilin takohesh rregullisht pėr tė tė mbajtur tė qėndrueshėm nė rrugėn drejt rritjes sė cakut tė lumturisė.

Marci Shimoff
avatar
gjilanasi

383


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi