AFORIZMA NGA LEON TOLSTOI

Shko poshtė

AFORIZMA NGA LEON TOLSTOI

Mesazh  Berti69 prej 04.03.15 20:58

Tė gjithė mendojnė pėr ndryshimin e botės, por askush nuk mendon pėr ndryshimin e vetes.

Dy luftėtarėt mė tė fuqishėm janė durimi dhe koha.

Arti nuk ėshtė njė punėdore, ai ėshtė transmetim i ndjenjės qė artisti ka pėrjetuar.

Nėse dėshiron tė jesh i lumtur, ji.

I vetmi kuptim i jetės ėshtė t'i shėrbesh njerėzimit.

Njeriu mund tė jetojė dhe tė ketė shėndet pa i vrarė kafshėt pėr ushqim; kėshtu qė, nėse ai ha mish, ai merr pjesė nė mbytjen e kafshės pėr hir tė urisė sė tij.

Nuk ka madhėshti atje ku nuk ka thjeshtėsi, mirėsi dhe tė vėrtetė.

Ndryshimet nė jetėn tonė duhet tė vijnė nga pamundėsie e tė jetuarit ndryshe pėrveē se nė pajtim me kėrkesat e ndėrgjegjes sonė jo nga vendimet tona mendore nė pėrpjekje pėr njė formė tė re tė jetės.

Gjithēka, ēdo gjė qė e kuptoj, unė e kuptoj vetėm pėr shkak tė dashurisė.

Muzika ėshtė stenografia e emocionit.

Unė rri nė shpinėn e njeriut, duke e ngarė atė dhe duke e bėrė tė mė mbartė mua, dhe prapė e siguroj veten dhe tė tjerėt se mė vjen shumė keq pėr tė dhe dėshiroj ta lehtėsoj atė nė ēdo mėnyrė tjetėr - pėrveē qė tė rri nė shpinėn e tij.

Gėzimi mund tė jetė i vėrtetė vetėm nėse njerėzit e shikojnė jetėn e tyre si njė shėrbim dhe kanė njė synim tė pėrcaktuar tė jetės jashta vetvetes dhe lumturisė sė tyre personale.

Jeta e vėrtetė jetohet kur ndodhin ndryshime tė vockėla.

Njė nga kushtet e para tė lumturisė ėshtė qė lidhja midis Njeriut dhe Natyrės tė mos prishet.

Nė emėr tė Zotit, ndal njė ēast, ndėrpreje punėn tėnde, dhe shiko rrotull vetes.

Ne humbėm sepse i thamė vetes sonė se humbėm.

E vėrteta, si floriri, do parė jo nga pėrmasat, por duke ia hequr asaj gjithēka qė nuk ėshtė flori.

Lufta ėshtė kaq e padrejtė dhe e shėmtuar sa qė tė gjithė ata qė e bėjnė atė duhet tė pėrpiqen tė dėgjojnė zėrin e ndėrgjegjes brenda tyre.

E gjithė dhuna pėrbėhet nga disa njerėz qė i detyrojnė tė tjerėt, nėn kėrcėnimin e torturės dhe vdekjes, pėr tė bėrė atė qė ata nuk duan ta bėjnė.

Tė gjitha familjet e lumtura i ngjasojnė njėra tjetrės, asnjė nga familjet e palumtura nuk i ngjason njėra tjetrės.

As nė luginėn e hijes sė vdekjes dy dhe dy nuk bėjnė gjashtė.

Pa e ditur se kush jam dhe pse jam kėtu, jeta ėshtė e pamundur.

Mėrzia: dėshira pėr dėshirat.

Qeveria ėshtė njė shoqatė burrash qė na dhunojnė ne tė tjerėve.

Historianėt janė si shurdhėt tė cilėt iu pėrgjigjen pyetjeve qė askush nuk ua bėn.

Dhe tė gjithė njerėzit jetojnė, jo nga arsyeja e ndonjė kujdesi ndaj vetes sė tyre, por nga dashuria qė tė tjerėt kanė pėr ta.

Nė tė gjithė historinė nuk ka luftė qė tė mos jetė bėrė nga qeveritė, vetėm nga qeveritė, pavarėsisht interesave tė popullit, pėr tė cilin lufta ėshtė e shėmtuar edhe kur ėshtė e suksesshme.

Trupi ynė ėshtė njė makinė e tė jetuarit. Ai ėshtė i organizuar pėr kėtė, kjo ėshtė natyra e tij. Lėre jetėn tė rrjedhė nėpėr tė dhe lėre atė ta mbrojė veten e saj.

Aq sa shumė njerėz, aq shumė mendje, aq shumė zemra, aq shumė mėnyra dashurie.
Sa mė i madh tė jetė shteti, aq mė i gabuar dhe mė mizor ėshtė patriotizmi i tij, dhe sa mė e madhe shuma e vuajtjes mbi tė cilėn pushteti ėshtė bazuar.

Besimi ėshtė kuptimi i jetės, ai sens i virtytit sipas tė cilit njeriu nuk e shkatėrron veten, por vazhdon tė jetojė. Ėshtė forca qė na bėn ne tė jetojmė.

Ndryshimi kryesor midis fjalėve dhe veprimeve ėshtė se fjalėt gjithmonė iu shpallen njerėzve pėr t'i miratuar, por veprimet mund tė bėhen vetėm prej Zotit.

Ligji dėnon dhe ndėshkon vetėm veprime brenda kufijsh tė pėrcaktuar dhe tė qartė; kėshtu ai i shfajėson, nė atė mėnyrė, tė gjitha veprimet e ngjashme qė shtrihen jashtė atyre kufijve.

Ai kurrė nuk zgjedh opinione; ai thjesht vesh gjithēka qė ėshtė nė modė.

Njeriu jeton vetėdijshėm pėr veten, por ėshtė njė instrument i pavaetėdijshėm i synimeve historike, universale tė njerėzimit.

Lufta, nga ana tjetėr, ėshtė njė gjė kaq e tmerrėshme, sa qė asnjė njeri, sidomos asnjė i krishterė, nuk mund tė marrė pėrgjegjėsinė e fillimit tė saj.

Ne duhet tė heqim dorė jo vetėm nga dėshira jonė aktuale pėr rritjen e shtetit, por ne duhet ta dėshirojmė rėnien e tij, dobėsimin e tij.
avatar
Berti69

"Si ėshtė lartė, ashtu ėshtė edhe poshtė, e si ėshtė poshtė, ashtu ėshtė edhe lart"


434


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi