Falli i dorės

Shko poshtė

Leximi i dorės

Mesazh  Jon prej 28.06.08 13:35

Leximi i dorėsSi mund ta pershkruajme leximin e dores...

Sic mund te lexohet nje liber duke shpjeguar karakteret e alfabetit per te kuptuar informacionin e saj, keshtu duke lexuar doren interpretohen shenjat, i prezanton, per te njohur aspektet e jetes se nje njeriu, te cilit i perket dora.

Procesi nuk eshte po kaq i lehte sa leximi i nje libri, per kete aresye mund te themi se leximi i dores eshte nje art.

Ndersa leximi i dores eshte nje shprehje e pergjithshme, kirologjia e kiromancia jane shprehje me specifike.

Kirologjia, ka ardhur nga greqishtja, nga fjala kheir - dore dhe logos - studim, eshte studimi i dores per te njohur karakterin, zakonet dhe gadishmerine.

Kiromancia, ka ardhur nga greqishtja gjithashtu, nga fjala kheir - dore dhe manteia – hyjnore, eshte studimi i dores per te nxjerre te dhena per te ardhmen.

Kirologjia nuk pretendon si Kiromancia per te njohur te ardhmen, por per te njohur ne menyre unike dhe me te thelle disa aspekte te karakterit.

Kirologjia studion doren ne te njejten menyre si grafologjia studion shkrimin, nuk ka asgje okultike ose ezoterike, leximi i dores bazohet totlisht mbi nje vezhgim te hollesishem.

Ne sektorin e kirologjise, pervec linjave studiohet edhe forma e dores, permasat e pellembes dhe te gishtave, ajo qe quhet chirognomia.

Nje aspekt tjeter studiohet me thellesisht: vezhgohet vazhdimesia e dermatoglif (vijezimit mbi lekuren e dores), si dhe majat e gishterinjve qe ne gjuhen shkencore quhen shenjat e gishterinjve.

Si perfundim eshte e rendesishme edhe studimi i thonjve, e cila quhet edhe onicologjia.
avatar
Jon

1163


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Leximi i vijave te dores

Mesazh  Admin prej 04.03.09 1:07

LEXIMI I VIJAVE TE DORESSi tė lexojmė vijat e dorės. Njė udhėrrėfyes praktik nga profesionistė tė fushės.

“Leximi” i tre vijave kryesore tė dorės dhe lidhja e tyre simbolike me mėnyrėn tonė tė jetesės

E dinit qė sa herė jemi tė zemėruara ose tė shqetėsuar, duart skuqen, ndėrsa kur jemi tė trishtuar ato zverdhen? Ndoshta jo. Pėr shumė nga ne duart janė thjesht “mjete pune”, pėr tė tjerė, jo. Denis Fairchild, njė astrolog profesionist, di se ēfarė tė na thotė pėr pėllėmbėn e dorės.

Duar me shumė pak vija? Flasin mė shumė pėr njė shpirt fizik, praktik dhe tė organizuar, ju qė e keni kėtė veēori ju pėlqen ushqimi i mirė dhe kėnaqėsitė seksuale. Kur nė dorėn tuaj gjenden vija tė holla dhe tė bukura, tregon se jeni tė menēur dhe krijues. Nuk jeni shumė tė aftė tė ruani sekrete dhe reagoni menjėherė ndaj zhgėnjimeve. Gjithsesi, shumė vija tė bukura, tregojnė nervozizėm dhe energji tė shpėrndarė.

Vija tė thella, tė gjera dhe tė gdhendura mirė? Tregojnė se keni ndjenja tė forta dhe e keni tė qartė se ēfarė ju pėlqen dhe ēfarė jo. Jeni tė duruar dhe tė pėrpiktė. Nuk ėndėrroni si nėpėr libra dhe dini tė pėrballeni me situatat. Ju prisni qė tė dashurit dhe familjarėt tuaj tė jenė tė pėrsosur. E keni mjaft tė vėshtirė t’i pranoni dėshtimet apo tė metat e tė tjerėve.

Vijat nė dorėn tuaj kanė formėn e zinxhirit, tė pendėve , ose janė tė thyera? Kjo tregon se keni vullnet tė dobėt, trishtoheni shpejt, jeni paranojak dhe prireni tė tėrhiqeni nga bota fizike. Nuk ju pėlqen tė mbeteni vetėm. Jeni i brishtė, nė njėfarė mėnyre si kukullat kineze. E keni tė vėshtirė tė hyni nė bisedė me ēdokėnd ose ta kėrkoni atė qė ju intereson nė mėnyrė agresive ose tė vendosur.

Duart e gjata e tė holla kanė mė shumė vija se ato tė vogla dhe katrore.

Tri vijat kryesore quhen Vija e Jetės, Vija e Kokės dhe Vija e Zemrės

VIJA E JETĖS

Vija e jetės nuk tregon sa gjatė do tė jetoni, por tregon pėr entuziazmin dhe vullnetin pėr ta shijuar jetėn, si dhe pėr pėrpjekjet pėr tė arritur ato qė doni.

Nėse vija e jetės ėshtė e qartė dhe e thellė, pa shkėputje, tregon se do tė keni njė jetė tė shėndetshme dhe tė mirė. Gjithashtu tregon se jeni plot energji tė pashtershme, qė pėrqafoni ēdo sfidė dhe mundėsi qė ju paraqitet. Duke qenė se jeni shumė i/e dashur dhe e shprehni kėtė, ju pėlqen gjithēka. Dalloheni pėr kurajėn, energjinė dhe dėshirėn pėr tė jetuar.

Ndėrprerje ose humbje tė vijės sė jetės gjatė rrugės, tregon se jeni tip qė shqetėsoheni shumė dhe i lejoni tė tjerėt tė ndėrhyjnė nė jetėn tuaj. Jeni shumė xheloz, posesiv dhe shumė emotiv. Lidhjet tuaja janė tė destinuara tė jenė plot dramė dhe ndryshime emocionale. Asgjė s’ėshtė e lehtė pėr ju.

Kur vija e jetės merr njė kthesė tė gjerė nė dorė, tregon se jeni njeri shpirtgjerė, pozitiv dhe shumė bujar (ndonėse pak dramatik). Krijoni lidhje tė mira me fėmijėt dhe ju pėlqen tė ndihmoni njerėzit qė kanė nevojė. Pėr ju, tė luash rolin e viktimės nuk ėshtė zgjidhja e duhur. Ju pėlqen kur ju dėgjojnė, kur ju respektojnė, kur ju duan dhe kur ju shohin si njė person tė fortė dhe tė besueshėm. Jeni bujar me kohėn dhe paratė tuaja. I gėzoni ēdo ditė dhe doni tė zbuloni horizonte pafund e tė pėrqafoni ide te reja.

Nėse vija e jetės suaj fillon mjaft poshtė gishtit tregues kjo tregon se keni nevojė pėr njohuri. Jeni individualist dhe nuk duroni dot qė dikush t’ju thotė ēfarė apo si ta kryeni diēka. Keni shpirt luftarak dhe jeni energjik. E megjithatė nuk ju mungojnė problemet me disiplinėn dhe pėrqendrimin. Ju pėlqejnė lėvdatat dhe ėshtė pothuajse e pamundur qė t’i pranoni gabimet tuaja.

Kur vija e jetės mbaron pranė gishtit tė madh, do tė thotė se rrallėherė ngrini zėrin dhe jeni pak i ndrojtur. Ndiheni mė rehat kur qėndroni nė njė qoshe, sesa kur jeni nė qendėr tė vėmendjes. Ju pėlqen t’i ndihmoni tė tjerėt dhe t’ju pėrgjigjeni nevojave tė tyre. Zakonisht mendoni mė shumė pėr ta sesa pėr veten tuaj. Ndonėse ju mungon vullneti pėr ta ngritur zėrin pėr veten tuaj, e bėni shpesh kėtė pėr tė tjerėt. Duke qenė se keni mė shumė aftėsi mendore sesa fizike, nuk jeni shumė energjikė dhe kėrkoni shumė pushim kur jeni sėmurė.

VIJA E KOKĖS

Ndonėse aftėsitė tuaja nuk dalin shumė nė pah, aftėsitė tuaja mendore dhe dėshira juaj pėr dije shfaqet mė sė miri nė vijėn e kokės. Ajo fillon nė pjesėn e gishtit tė madh, nė zonėn poshtė gishtit tregues dhe vijės sė jetės dhe kalon nėpėr dorė drejt gishtit tė vogėl.

Zakonisht, njė vijė koke e shkurtėr qė nuk kalon pėrmes dorės, tregon njė njeri jo largpamės, tė cilit i mungon perceptimi i gjėrave tė reja. Jeni tė fiksuar pas rregullit, jeni shumė tė kujdesshėm dhe mendoni vetėm pėr vete. Ēėshtjet e pushtetit dhe tė kontrollit luajnė njė rol tė rėndėsishėm nė jetėn tuaj. E merrni lehtė pushtetin dhe ndiheni mirė nė rolin e vendimmarrėsit.

Sa mė e gjatė tė jetė vija e kokės, aq mė i madh ėshtė qėllimi i perceptimeve tuaja dhe kėmbėngulja pėr tė mėsuar. Keni respekt pėr njohuritė, barazinė dhe tė drejtat e njeriut. Si kokėfortė qė jeni, nuk lodheni kurrė duke mėsuar gjėra tė reja. Ju pėlqen shoqėria dhe ndoshta keni dhe shumė miq. E mbivlerėsoni veten. Vullneti juaj pėr tė mėsuar dhe shkathtėsia e tė menduarit ju ēon larg. Tė shkruarit, mėsimdhėnia, marrėdhėniet publike ose fjalimet mund tė jenė profesione tė mira pėr ju.

Kur vija e kokės ėshtė e zbehtė ose e thyer, ose ngjan me njė zinxhir, do tė thotė se nuk jeni tip i organizuar, keni mendime tė shpėrndara dhe e keni tė vėshtirė tė pėrqendroheni. Ju mungon organizimi dhe kėmbėngulja pėr t’i parė projektet deri nė realizimin e plotė tė tyre. E megjithatė i mirėprisni idetė e reja. Kėmbėngulni t’i kryeni gjėrat sipas mendjes suaj. Zakonisht veēoheni nga miqtė ose kolegėt tuaj.

Sa mė e thellė tė jetė vija e kokės, aq mė shumė e shfrytėzoni menēurinė dhe aftėsitė tuaja. Jeni optimist dhe idealist. Gjithmonė mendoni se gjėrat do tė kenė rezultat pozitiv.

Nėse vija juaj e kokės kalon poshtė pėllėmbės sė dorės, do tė thotė se bazoheni mbi fakte dhe jeni shumė i logjikshėm. Parapėlqeni tė flisni vetėm me ata qė i njihni mirė. Nė pėrgjithėsi u qėndroni besnik vendimeve tuaja, pavarėsisht nga ajo qė mendojnė tė tjerėt. Jeni praktik dhe i kujdesshėm. Motoja juaj ėshtė “Pėr njė mendje tė shėndoshė”. Jeni serioz, ndonjėherė pesimist dhe mund tė bėheni shumė kritik ndaj ideve abstrakte ose revolucionare.

Kur vija juaj e kokės merr njė kthesė drejt gishtit tė vogėl, tregon se ju e pėrdorni menēurinė tuaj pėr tė fituar para. Rrallė ndodh tė thoni diēka dhe mė pas tė pendoheni. Pėr ju koha ėshtė shumė e shenjtė. U pėrkisni atyre njerėzve qė u pėlqen tė veprojnė, teksa tė tjerėt ėndėrrojnė. Kjo sjellje ju ndihmon nė ēdo fushė. Kur vija e kokės merr kthesė drejt kyēit tė dorės, tregon se ju keni mjaft imagjinatė. Nuk keni interes pėr gjėrat e pėrditshme. Mendja juaj duket se ėshtė gjithnjė e zėnė me diēka tjetėr. Mos i lini fantazitė tuaja t’ju pėrfshijnė tė tėrin.

Njė vijė koke qė kthehet e tėra drejt kyēit tė dorės. Nė njė kthesė tė fortė, ėshtė shenjė arratie dhe ose depresioni. Jeni simpatik dhe i besueshėm, por shumė dyshues ndaj historive fatkeqe. Gėnjeheni lehtė. Egoja juaj nuk ėshtė e fortė, madje shpesh i ndihmoni tė tjerėt edhe mbi kurrizin tuaj. Tregoni kujdes tė veēantė nė vendimet financiare dhe ato personale. Jeni shumė idealist. Tė jetoni nė botėn fizike dhe tė pėrballeni me realitetet tė ashpra, ėshtė mjaft e vėshtirė pėr ju.

Kur vija e kokės dhe ajo e jetės bashkohen pranė gishtit tė madh, tregon se jeni njeri i kujdesshėm, i matur dhe i pėrqendruar. Burimi kryesor i sigurisė suaj ėshtė tė jeni i lumtur dhe i plotėsuar nė punėn tuaj. Jeni praktik dhe i parashikueshėm. Dhuntia juaj mė e madhe ėshtė struktura dhe qėndrueshmėria qė i siguron familjes dhe kolegėve tuaj.

Kur vija e kokės pėrfundon nė formė piruni, qė njihet ndryshe si “piruni i shkrimtarit”, tregon se keni dhunti, jeni kureshtarė dhe krijues. Sa mė i gjerė tė jetė piruni, aq mė i pėrshtatshėm dhe krijues jeni. Madje keni aftėsi tė sillni shkėndija zgjidhjeje edhe nė situatat mė tė ndera.

VIJA E ZEMRĖS

Vija e zemrės ėshtė barometri juaj emocional dhe tregon dashurinė jo vetėm pėr tė dashurit tuaj, por edhe pėr njerėzit e tjerė. Ajo fillon nė zonėn poshtė gishtit tė vogėl dhe lėviz drejt pjesės sė sipėrme tė dorės, duke pėrfunduar poshtė bazės sė gishtit tregues, tė mesit ose tė gishtit tė unazės.

Nėse vija juaj e zemrės ėshtė shumė e thellė, tregon se ju vazhdimisht luani rolin e paqeruajtėsit. Edhe pse nuk keni ndonjė talent tė veēantė, ju pėlqejnė arti dhe format e tij. I kushtoni shumė rėndėsi shtėpisė dhe familjes. Pavarėsisht nėse eksperiencat me familjarėt tuaj kanė qenė tė mira ose jo, jeni shumė tė lidhur me ta. Gjithēka qė thuhet e merrni si personale dhe shumė mendime ndaj jush i interpretoni si sulme dhe kritika. Dėshira juaj ėshtė qė tė gjithė tė mirėkuptohen.

Njė vijė e zemrės e dobėt dhe e zbehtė, do tė thotė se ju kėrkoni vėmendje tė veēantė dhe ju pėlqen t“ju llastojnė. Ju drejtoheni nga zemra dhe jo nga mendimet tuaja. Tė gjitha idetė dhe mendimet tuaja kanė ngjyra ndjenjash dhe lidhjesh emocionale. Nuk ju pėlqen tė jeni vetėm dhe jepni mė tė mirėn tuaj kur jeni nė shoqėri. Doni qė tė gjitha lidhjet tuaja tė shkojnė mirė, gjatė gjithė kohės sė zgjatjes sė tyre. Nuk e pranoni zemėrimin ose zėnkat.

Njė hapėsirė e gjerė midis vijės sė zemrės dhe asaj tė kokės, tregon se jeni i pavarur dhe veproni me kokėn tuaj. E doni jetėn, por jeni disi agresivė, madje merrni dhe iniciativa qė shumė tė tjerė nuk do tė guxonin t“i merrnin. Nuk ju pėlqejnė njerėzit dembelė, tė dobėt dhe ata qė tė ngjiten e s“tė shqiten. Sa mė e gjerė tė jetė kjo hapėsirė, aq mė e madhe ėshtė nevoja juaj pėr liri dhe individualitet.

Vija e zemrės quhet e gjatė kur ajo pėrfundon poshtė gishtit tregues. Tė gjithė ju qė keni kėtė veēori jeni romantikė. Ju jeni njerėz qė i mbroni, i mbėshtesni dhe qė u pėrkushtoheni miqve dhe tė dashurve tuaj. Nuk ju pėlqen vetmia. Ju i kushtoni shumė kohė ndjekjes dhe ruajtjes sė miqėsive tė ndryshme. Keni prirje tė idealizoni ēdo lidhje dashurie dhe zakonisht mendoni se partneri/ja juaj ėshtė mė i/e mirė nga tė gjithė.

Njė vijė e shkurtėr zemre mbėrrin deri nė mes tė dorės. Kjo do tė thotė se askush mė shumė se ju, nuk i merr seriozisht dashurinė, seksin dhe lidhjet e dashurisė. Jeni plot pasion, jeni lozonjarė, tė ndjeshėm por edhe me logjikė. Nuk jeni nga ata qė dashuroni verbėrisht. Megjithatė kur bini nė dashuri, synimi juaj ėshtė tė bashkoheni pėrjetėsisht me tė dashurin tuaj.

Kur vija juaj e zemrės ėshtė nė formėn e njė zinxhiri ose e shkėputur, tregon se jeni tip i paqėndrueshėm ose tė prirė pėr tė patur dashuri tė ndryshme. Shumė nga lidhjet tuaja dallohen pėr ndryshimet e tyre emocionale. Ju pėlqen mė shumė tė keni histori kalimtare, sesa bashkime tė vėrteta.

Kur vija e zemrės kalon drejt, si njė vizore nėpėr dorė nė vend qė tė marrė ndonjė kthesė tė vogėl, tregon se nuk ju intereson aspak ajo qė mendojnė tė tjerėt pėr ju. Romanca pėr ju kalon nė vend tė dytė, pasi nė ēdo lidhje bėni pyetjen: “Ēfarė fitoj unė nga kjo?”.

Pėr ju dashuria ėshtė si njė marrėveshje e duhur biznesi. Jeni shumė sipėrfaqėsorė dhe i ėmbėl nė ēėshtjet e dashurisė. Nėse vijėn e zemrės dhe tė kokės i ndan njė hapėsirė e gjerė, do tė thotė se ju keni njė dėshirė tė jashtėzakonshme pėr tė qenė i pavarur; e keni mjaft tė vėshtirė tė pėrkushtoheni emocionalisht. Jeni shumė individualistė, kėshtu nuk duroni dot qė tė tjerėt t“ju drejtojnė. Jeni shumė i shoqėrueshėm, ju pėlqen tė njiheni me njerėz tė rinj dhe shpreheni shumė dhe nė mėnyrė tė drejtpėrdrejtė.

Kur vija e zemrės dhe ajo e kokės bashkohen nė njė tė vetme, qė quhet vija e Simianit, do tė thotė se e keni tė vėshtirė tė merrni vendime. Jeni shumė tė vėmendshėm dhe keni shumė interesa, ndaj shpesh nisni tė kryeni shumė gjėra njėherėsh, por nuk ēoni nė fund asnjė prej tyre.

Gjithashtu, ndodh qė tė premtoni mė shumė nga ē’keni mundėsi tė bėni. Shqetėsoheni menjėherė dhe jeni shumė tė ndjeshėm ndaj atyre qė i shihni si armiq. Zakonisht, kaloni menjėherė nė mbrojtje kur mendoni se dikush kėrkon t“ju sfidojė. Kėrkoni t“ju mbajnė gjithnjė me tė mira. Nuk i refuzoni kėshillat e miqve, tė tė dashurit dhe tė familjarėve, qė vlejnė pėr t“jua ngritur moralin.

Admin

1141


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Falli i dorės

Mesazh  Elizza prej 21.01.10 16:15

Paj falltor mo...
Pika e parė falli ėshtė haram.
Falltorėt mashtrojnė dhe sado qė na duket se "ia qėllon", prapė nuk ėshtė ashtu.

Ta marrin shikimin e filxhanit:
Kushdo qė e rrotullon patjetėr se do tė dal diqka, do tė krijohet ndonjė figurė pėr ta komentuar....ose nėse i hedhim kokrrat e fasulės, apo dominot, pastaj letrat, sferat e qelqit a qkado qoft - do te ketė diqka pėr tė thėnė...Kur i hedhim dominot patjetėr se do tė bije njė numėr, ose letrat - do tė terhekum njė letėr..

Nese njė vajzė e re shkon tė shikojė filgjan patjer se do t'i thotė "qė dikush interesohet per ju,... ju ka dal njė rrugė qė do ta merrni sė shpejti... keni disa fjalė tė kqija...ose shoqja (shoku) me tė cilin shoqėroheni ju ka zili...."
Falltori e njeh psikologjinė e njeriut patjeter se dikush interesohet,,,,
kur rrotullohet filgjani mbesin vragėt e tij qe i marrin si rrugė, dhe s'ka asgjė tė re kėtu, dinamika e jetės tė bėn tė marresh rrugė,,,
pastaj secili njeri ka fjalė qė fliten pėr tė, nuk ėshtė e thėnė tė na duan tė gjithė, ose ka ndonjė shoqe qė nė ndonjė aspekt nuk pajtohet me tė...

Falltori mundohet tė jetė bindės dhe njėkohėsisht e pėrcjell edhe mimikėn e personit qe shikon filgjan, zakonisht bebėzat e syve kur dėgjojmė diqka qė na pėlqen - zgjerohen, ose edhe fytyra ndryshon herė pas here. Pastaj kur sheh se po ngryset fytyra e personit e ndėrron qėshtjen, i flet pėr diqka tjeter...
flet nė mėnyrė tė pergjithshme

Ashtu edhe falli i dorės, ne tė gjithė kemi tri vija themelore: vijen e zemrės, tė kokės dhe tė jetės. Nėse vija e jetės ndėrpritet diku ose ėshtė e shkurtėr nuk pėrcakton jetėgjatėsinė tonė, ose vija e zemrės ėshtė e ngatėrruar apo jo e rregullt - nuk do tė thotė se kemi probleme...

E realizohen ato nė tė cilat koncentojmė mė shumė energji.
Ne jemi tė prirur t'i besojmė asaj qė duam dhe asaj qė ia kemi frikėn.

Kur thotė:" ti do tė marrėsh njė udhetim.... do tė martohesh,,,, do tė kesh djalė apo vajzė...do tė vdesėsh sė shpejti...etj." e na realizohen kėto NUK DO TĖ THOTĖ SE IA KA QĖLLUAR shikueai i fatit, por se ne kemi besuar atė QKA KEMI PAS FRIKĖ TĖ NDODHĖ OSE ATĖ QĖ KEMI DASHUR TĖ NA NDODHĖ !!!
avatar
Elizza

223


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Falli i dorės

Mesazh  Elizza prej 16.03.10 16:01

Dora e djathė dhe dora e majtė


Dora e majtė: paraqet atė me ēka jemi lindur; se ēfarė ndodh me ne; anėn e brendshme tė vetės sonė
Dora e djathtė: Ēfarė tė bėjmė me jetėn tonė, veprimet qe duhet marrė; anėn e jashtme tė vetės.

E majta (ose dora e dobėt) tregon mė shumė ngjarjet e kaluara, atė qė trashėgojmė nė aspektin e shėndetėsisė, tė asaj qė ndodh tek ne, se ēfarė veprimesh marrim dhe pėr atė qė shkon mė shumė nė jetėn tonė private dhe nė ato fusha nė tė cilat ne nuk kemi shumė kontroll.

E djathta (ose dora e fortė) tregon se ēfarė do tė ndodhė nė tė ardhmen tonė nėse nuk i bėjmė ndryshimet e nevojshme, se si bota na sheh, nėse ne kemi vullnetin pėr tė bėrė ndonjė ndryshim pėr tė mirė, dhe gjithashtu tregon pėr ambicjet qė ne mund tė kemi.
avatar
Elizza

223


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Falli i dorės

Mesazh  Fikrro prej 23.08.10 15:27

Falli i dores mendoj qe eshte nje mashtrim nuk ekziston kinse parashikim me ane te shuplakes se dore, e as me ane te filxhanit te kafes.

Kujdesuni sepse keto gjera mund tju sjellin ngarkim ne koken tuaj, nese nje falltor te thote se do te te ndodh diēka e keqe.

Atehere ti do jesh ne pritje te asaj te keqeje qe do te te ngulitet ne koken tuaj.

Mos harro se truri yt eshte edhe shkaktues i ngjarjeve tua, kujto metoden e autosugjestionit, falli mund ta ngulit kete metode ne koke pastaj ndodh qe te behte e vertet ajo cfare te ka thene falltori.

Ja nje shembull te rela qe i ka ndodh nje te afermi tim:

Ishte duke levruar aren ne token e vet, ishte i martuar dhe kishte femije, papritmas i kishte ardh afer nje falltore e i kishte thene, o djalosh pa ta shikoj pak fallin qenke i ri dhe jeta eshte e gjate.

Ne fillim e kishte mohuar gjersa dikur ishte lodhur e i kishte dhene lejen t'ia lexon dore.

Burri i kishte thene oj falltore jam mbi 30 vjec dhe spo mund te gjej grua a mund te me ndihmosh e kishte genjyer.

Falltorja si zakonisht kishte filluar ato gjerat e veta, ty te kan bere magji, nen rroba ne shtepi ke gjilpera bla bla bla.... dhe derisa ti gjesh ato gjilpera kurre nuk do martohesh.

Burri kishte kap nje dru ne dore e i kishte thene ik sa nuk te kam zhdep dru, falltore e dreqit une jam i martuar dhe kam femije.

"Me e mire eshte ajo gjeja spontante qe te ndodh se ajo alarmante"
avatar
Fikrro

539


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Falli i dorės

Mesazh  drivald prej 10.04.13 21:59


avatar
drivald

666

1


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Falli i dorės

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi