Nga do i vijė fundi botės

Shko poshtė

Nga do i vijė fundi botės

Mesazh  Luli prej 25.02.15 0:19Botės tonė do i vijė fundi- kjo dihet me siguri. Por se kur do tė ndodhė dhe ēfarė do e shkaktojė, kjo nuk ėshtė debatuar ndonjėherė. Ndaj njė raport i pėrgatitur nga Global Challenges Foundation ka zbuluar se cilėt janė 12 variantet prej nga do tė vijė fundi i botės.Studimi ėshtė pėrgatitur nė bashkėpunim me Institutin pėr Njerėzimin nė Universitetin e Oksfordit.

Mė poshtė 12 variantet.

- Ndryshimet klimaterike:
Me njė rritje temperaturash prej vetėm 4 gradė ose mė shumė, do ketė thatėsira, uri dhe trazira sociale nė shumė rajone. Nė raport thuhet se kėto ndryshime mund tė sjellin kolapsin e njerėzimit.

- Armėt bėrthamore:
Edhe pse rreziku ėshtė ulur ndjeshėm qė pas Luftės sė Ftohtė, sėrish lufta atomike nuk pėrjashtohet. Se sa shpejt ndryshojnė gjėrat, e ka treguar situata nė Ukrainė.

- Sėmundjet:
Njė pandemi mund tė sjellė fundin e njerėzimit. Viruset ndryshojnė shumė shpejt dhe mund tė kthehen nė njė vrasės global. Pėr shkak tė lėvizjeve tė shpeshta tė njerėzve, rreziku ėshtė mė i madh.

- Katastrofat ekologjike:
Dikur ekzistonte frika e madhe nga “vdekja e pyjeve”. Pėr fat akoma kjo frikė nuk ėshtė materializuar. Megjithatė njerėzit po e sulmojnė gjithmonė e mė shumė ekosistemin global.

- Rėnia e sistemeve globale:
Se sa tė paqendrueshme janė tregjet financiare, e mėsuam nė vitin 2008. Pėr shkak tė lidhjes shumė tė ngushtė mes bankave, sipėrmarrjeve dhe shteteve, rreziku pėr njė kolaps global ėshtė shtuar ndjeshėm.

- Asteroidėt:
Ky ėshtė skenari klasik i fundit tė botės. Por ėshtė njė rrezik i provuar. 65 milionė vjet mė parė asteroidi rrėnoi dy tė tretat e jetės nė planet dhe zhduku dinosaurėt.

- Supervullkani:
Kur njė mal ka poshtė tij mijėra metra kub me nxehtėsi, atėherė flitet pėr supervullkanin. Hiri i tij mund tė errėsojė planetin dhe tė ulė ndjeshėm temperaturat. Nga njė shpėrthim i tillė nė Sumatra para 70 mijė vitesh, mbijetuan shumė pak nga paraardhėsit tanė. Njė shpėrthimi i tillė sot do ishte apokaliptik.

- Vrasės nga laboratori:
Biologjia sintetike shihet si njė nga vrasėsit mė tė mėdhenj nė planet. Bakteret apo viruset e modifikuara gjenetikisht, nuk do ishin njė rrezik vetėm pėr njerėzit, por edhe pėr kafshėt e bimėt.

- Nanoteknologjia:
Me tė mund tė arrihen shumė gjėra, paralajmėrojnė shkencėtarėt. Por njė skenar janė edhe disa makina tė vogla, Nanobots, qė mund tė gjuajnė ēdo gjė tė gjallė nė planet. Nėse do pėrdoret pėr armatim, mund tė jetė fatale.Kompjuterėt dhe robotėt: Kėta po bėhen gjithmonė e mė tė pranishėm nė shoqėri. Por inteligjenca e lartė e tyre mund tė mos kontrollohet nė njė tė ardhme tė afėrt.

- Njė rrezik i panjohur:
Kurrė nuk mund tė parashikosh tė ardhmen. Ndaj ėshtė e vėshtirė tė bėsh prognoza. Ndaj njė variant ėshtė njė rrezik krejt i panjohur.

- Lufta:
Konfliktet vazhdojnė tė shkatėrrojnė pjesė tė tėra tė planetit. Aty ku kishte njė shtet, tani ka separatistė apo ekstremistė fetarė. Ndaj lufta mbetet njė rrezik i madh pėr t’i dhėnė fund njerėzimit.
avatar
Luli

"Duhet bredhur shumė nė errėsirė derisa tė preket drita"

884


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi