Banka HSBC, 75 miliardė euro para tė drogės dhe tė krimit

Shko poshtė

Banka HSBC, 75 miliardė euro para tė drogės dhe tė krimit

Mesazh  Zattoo prej 12.02.15 23:58Njė „rrjedhje“ e tė dhėnave e ngarkon rėndė selinė zvicerane tė bankės sė madhe botėrore HSBC. Kjo bankė ka “strehuar” para me prejardhje tė dyshimtė, duke filluar nga paratė e bishtnuesve tė tatimeve e deri te kriminelėt e llojeve tė ndryshme. Njė hulumtim i bėrė nga gazetarė tė mė shumė se 40 vendeve ka konfirmuar kėtė.

Tė ashtuquajturit tregtarė tė “diamanteve tė pėrgjakur”, pastaj tregtarėt e drogės, tė armėve dhe biznesmenė sauditė qė dyshohen pėr financim tė Osama Bin Ladenit, tė gjithė kėta kanė qenė klientė tė bankės ė pėrmendur. Nė kėtė listė hyjnė edhe qarqe mbretėrore tė Lindjes sė Afėrme, diktatorė pėrfshirė edhe ish kryetarin e Tunizisė, Ben Ali etj.

Tė gjitha kėto zbulohen nga tė dhėnat qė informaticieni Herve Falciani i kishte vjedhur nga HSBC nė vitin 2007 dhe ia kishte dorėzuar autoriteteve tatimore franceze. Nga kėtu ato kanė depėrtuar pastaj nė medie dhe kėshtu, njė konsorcium gazetarėsh nga e gjithė bota, gjatė muajve tė fundit ka bėrė vlerėsimin e tė gjitha tė dhėnave.

E gjithė shuma e parave tė dyshimta qė janė ruajtur nė selinė e Gjenevės tė kėsaj banke nė viti 2007 ka qenė mbi 75 miliardė euro. Mbetet e paqartė se sa nga kjo shumė ėshtė ruajtur nė Zvicėr pa u tatimuar. HSBC ėshtė banka e dytė mė e madhe nė botė. Ajo e ka pranuar gabimin e saj para medieve, por ka sqaruar po ashtu se ndėrkohė ka hequr dorė nga tė gjithė klientėt e saj me probleme tatimore.
avatar
Zattoo

626


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi