Islanda “ringjall”mitologjinė!

Shko poshtė

Islanda “ringjall”mitologjinė!

Mesazh  Equinox prej 03.02.15 22:47

Islanda ndėrton tempullin e parė tė Zotave pas 1000 vjetėshIslanda ėshtė  gati qė tė ndėrtojė tempullin e saj tė parė tė perėndive skandinave qė nga koha Vikingėve.

Njė variacion modern mbi paganizmin skandinav ka lulėzuar  vitet e fundit, jo sepse njerėzit besojnė tregimet e mbinatyrshme, por sepse ata i shohin tregimet mitologjike tė saj si njė ‘metaforė’ pėr jetėn.

“Unė nuk besoj se dikush beson ende nė njė njeri me njė sy, i cili i hipėn njė kali me tetė kėmbė“, – tha Hilmar Örn Hilmarsson, kryeprifti i Įsatrśarfélagiš.

“Ne i shohim tregimet si metafora poetike dhe njė manifestim i forcave tė natyrės dhe psikologjisė njerėzore“, theksoi ai.

Anėtarėt tani do tė jetė nė gjendje qė t’i luten Thorit, Odinit dhe Friggut publikisht nė tempull. Tempulli i mitologjisė skadinave, ndryshe e njohur si Norse do tė jetė rrethor dhe  me kube, i vendosur nė njė kodėr me pamje nga kryeqyteti islandez, Rejkjavik.

Paganizmi skandinav ėshtė lėnė mėnjanė nga krishterimi njė mijė vjet mė parė, por antarėt e Įsatrśarfélagišs  janė trefishuar nė dekadėn e fundit dhe tani numėrojnė  nga 2400 deri  nė 330,000  tė popullsisė sė vendit.

Nė tempulli do tė bėhen ceremoni martesore dhe  funerale dhe  do tė respektohet “Blot”,  njė rit tradicional nė tė cilin njerėzi pijnė  pėr perėnditė duke pėrdorur njė bri para se tė zhvillojnė njė festė.

Ata kanė vendosur tė mos praktikojnė therjen e kafshėve, ose “kurbanin”  tė njohur ndryshe, sepse  thjesht sjell shumė probleme.

/J.H
avatar
Equinox

220


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi