Ėndrrat qė shohim kur jemi pranė vdekjes

Shko poshtė

Ėndrrat qė shohim kur jemi pranė vdekjes

Mesazh  Luli prej 26.01.15 14:25Njė revistė amerikane e quajtur “Kujdesi Paliativ” ka raportuar pėr njė studim mjaft interesant, i cili flet pėr ėndrrat qė shohin njerėzit, tė cilėt janė tė pėrgatitur dhe e dinė se i pret vdekja.

Hulumtuesit nė Daemen College studiuan 63 pacientė nė njė bujtinė gjatė njė periudhe 18 mujore. Pacientėt pyeteshin ēdo ditė pėr ėndrrat dhe vizionet, duke shėnuar pėrshkrime tė hollėsishme rreth tyre.

Shumica e pjesėmarrėsve thanė se, pėrjetuar tė paktėn njė ėndėrr apo vizion tė paharrueshme nė qartėsinė e tyre, e cila ishte e karakterizuar nga realizmi dhe rėndėsia emocionale.

Ja se ēfarė pėrjeton kur ėshtė shumė pranė vdekjes

Kur pacienti i afrohet vdekjes, ata shpesh kanė ėndrra realiste dhe tė paharrueshme, nė njė ose mė shumė prej kėtyre 6 kategorive, sipas studimit tė ri:

1. Ndjenjė rehatie: Njė person i dashur, qė ka vdekur ose jeton, ofron ngushėllim.

2. Pėrgatitja pėr tė shkuar: Pacientėt pėrgatisin veten pėr njė udhėtim. Nė ėndrrėn e njė pacienteje, ajo mori njė aeroplan bashkė me djalin e saj (tė gjallė) dhe ndjeu ngushėllim.

3. Tė shohėsh ose tė angazhohesh me tė vdekurit: Miqtė dhe tė afėrmit e tė ndjerit luajnė njė rol tė rėndėsishėm, nė shumicėn dėrrmuese tė pacientėve raportuan se ishte inkurajuese.

4. Tė dashurit qė e presin: Miqtė e vdekur shpesh duket se janė “duke pritur”. Tre ditė para vdekjes sė saj, njė grua raportoi dy vizione dhe ėndrra, sikur ishte nė majė tė njė shkalle kur bashkėshorti i saj (i vdekur), ishte duke e pritur nė fund.

5. Pėrvoja shqetėsuese jetėsore: Pacientėt mund tė rishqyrtojnė pėrvojat traumatike tė jetės, tė tilla si lufta, abuzimit e fėmijėrisė, situata tė vėshtira apo marrėdhėnie.

6. Punė tė papėrfunduara: Disa pacientė raportojnė ėndrrat shqetėsuese, tė cilat kanė nė qendėr frikėn e tė mosqenit nė gjendje pėr tė kryer disa punė tė rėndėsishme. Dy nėna tė reja ėndėrronin shpesh duke u kujdesur pėr fėmijėt e tyre
avatar
Luli

"Duhet bredhur shumė nė errėsirė derisa tė preket drita"

884


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi