Aspektet

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Aspektet

Mesazh  Jon prej 15.01.09 21:46

Aspektet

Aspektet jane disa kende te privilegjuara, te llogaritura ne gjatesi ne eklitika, ku i referohen 2 planeteve, ose nje planeti dhe nje kendi, dhe tregojne natyren e relacionit nder planetet.

Aspektet me te medha jane, sipas rendesise se tyre: Perfundimi, Kundershtimi, Trigono, Kuadrati dhe Sestile.

Disa prej ketyre aspekteve jane harmonike, ndersa disa te tjera nuk jane.

Nje aspekt eshte gjithmone i formuar nga nje planet me i shpejte: eshte ai qe duke u larguar progresivisht nga aspekti i perfundimit, qe kishte me planetin me te ngadalte, formon me te llojet e aspekteve.

Per te kuptuar me mire, duhet te konsiderojme gjithmone si pike fillestare nje kend prej 360°, e ndare ne 12 pjese, secila prej 30°.

Aspektet pozitive jane:

• sestile: kur kendi i formuar nga nje planet me nje planet tjeter, eshte nje kend prej 60°. Per shembull: dielli ndoshet ne shenjen e Dashit me nje kend prej 20° dhe Hena eshte ne Ujor ose tek Binjaket gjithmone me nje kend 20°

• trigono: eshte kur kendi i formuar nga nje planet me nje planet tjeter dhe eshte e barabarte me 120°. Per shembull: Dielli eshte tek Dashi ne 20° dhe Hena eshte tek Shigjetari, ose tek Luani ne 20°.

Aspektet positive tregojne mundesi zhvilluese te favorshme ne me shume se nje nivel te egzistences, qe vjen ne varesi te planetit te perfshire.

Aspektet negative jane:

• quadrato: Kur kendi i formuar nga nje planet me nje planet tjeter eshte i barabarte me 90°. Per shembull: Dielli eshte ne Dash me nje kend 20° dhe Hena eshte ne Bricjap, ose tek Peshqit ne 20°

• opposizione: Kur kendi i formuar nga nje planet me nje planet tjeter, eshte e barabarte me 180°. Per shembull: Dielli eshte ne Dash me 20° dhe Hena eshte ne Peshore ne 20°.

Aspektet negative tregojne veshtiresi ne kerkim per te bashkuar 2 forca, te cilat kerkojne te levizin ne drejtim komplet te ndryshem. Te dy planetet e perfshire kane nje lloj tensioni midis tyre.

Congiunzione (kend prej 0 gradesh) mund te jete negative ose pozitive, ne varesi te natyres se planeteve te perfshire. Per shembull: Dielli ndodhet ne Dash ne kend 20° dhe Hena eshte ne Dash ne 20°.

Egziston per te gjithe aspektet nje lloj marzhi tolerant, e cila nenkupton qe nje aspekt eshte aktiv ose operuese ne pak grade nga te dyja palet, ne nje pike fikse.
avatar
Jon

1232


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi