Vėllai i Madh kudo na vėzhgon!

Shko poshtė

Vėllai i Madh kudo na vėzhgon!

Mesazh  Berti69 prej 23.01.15 20:22Paramendojeni njė botė ku robotėt e madhėsisė sė mushkonjave vjedhin mostra tė ADN-sė, ndėrsa shitėsit e dyqaneve me pakicė do ta dinė se ēfarė do tė blini para se tė hyni brenda, u tha nė Forumin Ekonomik tė Davosit, nga njė grup i ekspertėve nga Harvardi.

"Mirė se vini nė tė sotmen. Ne tashmė po e jetojmė kėtė botė", tha Margo Seltzer, profesoreshė e shkencave kompjuterike nė Harvard.

"Privatėsinė, siē e kemi njohur nė tė kaluarėn, ajo nuk ekziston mė... Privatėsia pėr tė cilėn mendojmė nė mėnyrė konvencionale, praktikisht ka vdekur", shtoi Seltzer, raporton Raw Story.

Pasqyrimit tė realiteti tė pakėndshėm i ėshtė bashkuar edhe Sophia Roosth, e cila gjithė jetėn ia ka kushtuar gjenetikės, duke thėnė se ėshtė e “pashmangshme” qė tė dhėnat tona personale gjenetike tė mos hyjnė nė sferėn publike.

Agjencitė e zbulimit tashmė kanė mbledhur informacione gjenetike tė liderėve tė huaj pėr tė pėrcaktuar gjėra tė tilla, si ndjeshmėrinė ndaj njė sėmundje apo jetėgjatėsia.

"Jemi nė prag tė epokės sė gjenetikės sė McCarthyismit", tha Roosth, duke iu referuar periudhės sė Luftės sė Ftohtė, kur amerikanėt persekutuan komunistėt nėn frikėn e "kėrcėnimeve tė kuqe".

Seltzer foli pėr njė botė ku dronėt e vegjėl, tė madhėsisė sė mushkonjave, nxjerrin mostrat e ADN-sė pėr analizė tė kompani tė sigurimeve apo tė Qeverisė. Invadimi ndaj intimitetit do pėrhapet edhe mė tepėr, u tha po ashtu.

Shkencėtari politik, Joseph Nye, paraqitjen e tij e shfrytėzoi pėr tė folur rreth deshifrimeve tė diskutueshme tė tė gjitha komunikimeve qė i ka paralajmėruar informatori spiuni Edward Snowden dhe idesė se qeveritė nė emėr tė sigurisė kombėtare gjithmonė duhet tė ketė qasje nė "mendjet e qytetarėve".

"Qeveritė predikojnė imponimin e ‘derės sė pasme’ pėr monitorimin e komunikimeve qė terroristėt tė mos hiqen nga survejimi. Problemi ėshtė se tė njėjtėn mund ta bėjnė edhe ‘fėmijėt e pėrdalė’”.

"A ju shqetėson Vėllai i Madh apo kushėri i tij i keq i vogėl?”, pyet eksperti tė mbledhurit nė forum, duke menduar pėr korporatat dhe institucionet qė merren me “minierat e tė dhėnave personale".
avatar
Berti69

"Si ėshtė lartė, ashtu ėshtė edhe poshtė, e si ėshtė poshtė, ashtu ėshtė edhe lart"


434


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Vėllai i Madh kudo na vėzhgon!

Mesazh  55 prej 13.02.15 14:50

Vellai i Madh jo vetem qe po na vezhgon ai po te degjon ty dhe ferri, ti mund te kesh nje GPS mikrocip fshehurazi ne anusin tend qe nga lindja dhe te mos e dish...

Tjeter, a nuk e di qe Samsung Smart Tv duket si nje cope Teknologjie e mare qe nga koha e George Orwell 1984----Quote from net
avatar
55Asgje nuk eshte e parashikueshme, gjithcka eshte surpriz. Gjithcka eshte e parashikueshme, asgje nuk eshte surpriz


265


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi