Teoritė konspirative tė vitit 2014

Shko poshtė

Teoritė konspirative tė vitit 2014

Mesazh  gjilanasi prej 22.01.15 22:24
Ka njė shprehje tepėr tė veēantė nė shkencat kompjuterike qė thotė: “Mos e shihni me sy tė keq diēka qė shpjegohet pėrmes budallallėkut apo marrėzisė”.
Por nė botėn e politikės globale, kjo ėshtė vetėm njė mėnyrė e lehtė pėr t’ju zėnė sytė njerėzve. Ekzistojnė  8 ngjarje tė mėdha qė kanė ndodhur kėtė vit, pėr tė cilat ka patur keqkuptime tė shumta, aq sa janė krijuar disa teori tė cilat nuk kanė kuptim. Ja cilat janė ato:


1. Qeveria e SHBA-ve e mbuloi jugun me borė plastike. Nė se rikthehemi nė fillim tė kėtij viti, do tė kujtojmė se SHBA-tė u mbytėn nga njė "vorbull polare", qė bėri tė binin reshje tė mėdha nė tė, madje edhe zonat e ngrohta si Atlanta, Georgia. Por jo gjithkush e pa kėtė si njė fenomen natyror. Njė numėr i pėrdoruesve tė Youtube, besonin se qeveria federale ėshtė duke pėrdorur teknika "gjeo-inxhinierike" pėr tė mbuluar  jugun me dėborė tė rreme.


2. David Cameron fshehu njė zbulim tė madh nafte, dhe manipuloi referendumin. Mė 22 korrik, David Cameron dhe Sekretari i Shtetit pėr Skocinė, Alistair Carmichael, bėnė njė vizitė nė Shetlands. Asnjė paralajmėrim nuk ishte bėrė paraprakisht pėr udhėtimin, dhe vetėm njė pjesė e vogėl e gazetarėve ishin me tė. Vetėm pak ditė mė parė, 75km nė perėndim tė ishujve, ishin zbuluar rezervat mė tė mėdha tė naftės. Punėtorėt u dėrguan menjėherė nė shtėpi, me pagė tė plotė dhe, atyre iu tha qė tė mos kthehen deri pas referendumit tė pavarėsisė. Menjėherė lindėn teoritė se po fshihej njė “gjigant nafte” qė do tė shpėrthente ekonominė e vendit, po jo vetėm kaq, u rritėn dyshimet pėr manipulimin e referendumit.


3. Anija kozmike  e “Virgin Galactic” u sabotua nga NASA. Rrėzimi i anijes hapėsinore nė Kaliforni gjatė njė udhėtimi prove, ku njė nga pilotėt humbi jetėn dhe tjetri mbeti i plagosur rėndė, i ėshtė atribuuar NASA-s. Anija kozmike, e ideuar nga Branson pėr tė ēuar turistėt e pasur nė hapėsirė, u pėrplas gjatė njė fluturimi prove. Por sipas teorive, NASA ka qenė e zhveshur nga financimi administratės liberale dhe mbėshtetja e tyre, dhe me rritjen e konkurrimit nė hapėsirė, mendohej se  ajo ka sabotuar.
4. Kometa qė u kap nga anija Rosetta ishte njė anije e jashtėtokėsorėve. Pėr 3 ditė nė nėntor bota mbajti frymėn teksa anija Rosetta arriti pranė kometės 67P, dhe humbi gjurmėt nė tė. Por menjėherė pas kėsaj u pėrfol se 67P nuk ishte njė kometė, por njė anije kozmike e jashtėtokėsorėve.


5. Ebola ėshtė njė bio-armė qė Obama do ta pėrdorė si justifikim pėr ligjin ushtarak. Jo shumė kohė pasi shpėrtheu Ebola, njė artikull  i Daily Observer tė Liberisė, pohoi se virusi ishte njė armė e projektuar nga ushtria e Shteteve tė Bashkuara pėr tė shpopulluar planetin. Louis Farrakhan, kreu i Kombit tė Islamit, tha se virusi kishte qenė projektuar pėr tė vrarė njerėzit me ngjyrė specifikisht. Dyshimet shkuan deri tė Partia Republikane, ku Steve Stockman, njė kongresmen nga Teksasi, spekuloi se Obama po e pėrdorte sėmundjen, nė mėnyrė qė ai tė mund tė pėrdorė "fuqitė emergjente pėr tė marrė pėrsipėr kontrollin e ekonomisė". Njė transmetues nė radio, Rick Ėiles, kishte frikė se Presidenti do ta pėrdorė Ebolan qė tė "mbledhė patriotė" dhe tė ngrejė "kampet e ri-edukimit".


6. Avioni MH-17 dhe MH370 janė i njėjti. Rrėzimi i avionit tė Malaysia Airlines MH-17, prodhoi njė pasuri tė teorive konspirative. Ndėrsa fajėsohej gjerėsisht Rusia, kishin nga ata qė filluan tė dyshonin se i dyshuari kryesor ishte vetė SHBA-ja. Tė tjerėt u pėrqendruan nė njė ngjashmėri mes MH370 dhe aeroplanit zyrtar presidencial tė Vladimir Putin (tė dy janė tė bardhė me vija tė kuqe dhe blu). Teoria ishte se SHBA apo qeveria e Ukrainės ishin pėrpjekur tė vrisnin Putinin. Por teoria mė krijuese ishte ajo e tė njėjtit aeroplan. Njerėzit mendonin se aeroplani qė ra nė Ukrainė mund tė ishte MH-370, qė kishte humbur mbi oqeanin Indian nė muajin mars.


7. ISIL ėshtė njė krijim i pėrbashkėt i Izraelit dhe CIA-s, dhe lideri i saj ėshtė njė agjent i fshehtė hebre. Mos u ēudisni, e lexuat si duhet: udhėheqėsi i ISIL, Abu Bakr al-Baghdadi, nuk ėshtė njė mysliman, por njė aktor hebre me emrin Elliot Shimon i trajnuar nga Mossad dhe CIA. Kjo ishte teoria mė qesharake qė u pėrfol.


8. Rihanna, Jay Z, Kanye West dhe Beyonce janė tė gjithė anėtarė tė Iluminatit. Iluminati nė tė vėrtetė ishte njė shoqėri sekrete e themeluar nė 1776 nga njė administrator universiteti i frustruar me kontrollin e Kishės mbi tė mėsuarit. Simboli i Iluminatit ėshtė syri nė piramidėn. Tė gjithė kėngėtarėt e sipėrpėrmendur e kanė pėrdorur kėtė simbol. Beyonce ka bėrė vazhdimisht njė gjest tė njėjtė me simbolin gjatė koncerteve, dhe njerėzit mendojnė se ata i pėrkasin kėsaj shoqėrie sekrete.
avatar
gjilanasi

383


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi