Lisi i Gjakovės qė plotėson dėshirat dhe u sjell fat njerėzve

Shko poshtė

Lisi i Gjakovės qė plotėson dėshirat dhe u sjell fat njerėzve

Mesazh  gjilanasi prej 19.01.15 17:31Ky lis supozohet tė jetė rreth 1000 vjeēar dhe njihet si lisi i varrit tė mirė. Ai gjendet nė fshatin Hereq tė Gjakovės. Pėrveē madhėshtisė qė e ka nė dukje, banorėt lokal por edhe tė rrethinės besojnė se ėshtė i shenjtė dhe u sjell fat. Zonja Shyhrete e cila kujdeset ēdo ditė pėr tė tregon se njerėzit qė provojnė ta dėmtojnė lisin, ai iu kundėrvihet e mund t'i lė edhe pa grua.

"Kam dėgjuar nga gjyshi se kur njė njeri ka provuar ta krasit, ėshtė rrėzuar nga lisi dhe ka thyer kėmbėn dhe nuk ėshtė martuar kurrė".

Shyhretja thotė se pėrveē fuqisė qė e ka lisi pėr ta mbrojtur vete, njerėzit qė i luten atij ai u sjellė mbrojtje e shumė fat. Sipas saj nėse e keni vetėm njė gjethe tė lisit me vete, do tė jeni tė mbrojtur nga tė gjitha tė kėqijat.

"Kush e merr njė dushk dhe e futė nė gjep, sikur ta marrėsh njė dhuratė nga Zoti, si ta kesh Zotin pas vetes".

Ky trup i madh sipas zonjės Shyhrete nuk e pėlqen teknologjinė. Edhe pse djali i saj kishte bėrė mundin dhe nė kėtė lis tė madh kishte vendosur njė poq elektrik pėr ta ndriēuar vendin, poqi nuk po funksionon ajo thotė se lisi nuk e ka pranuar kėtė mėnyrė tė ndriēimit dhe se ai dėshiron qė vendi rreth tij tė ndriēohet vetėm nga qirinjtė

"Djali e ka vendosur njė poq elektrik qė tė bėjė dritė natėn, por lisi nuk e ka pranuar dhe poqi nuk ndizet. Lisi dėshiron qė vendi tė ndriēohet vetėm nga qirinjtė".

Poshtė kėtij lisi janė varrezat e familjes Aliaj, disa nga kėto varre janė qindra vjeēare. Shyhretja i viziton ato ēdo ditė, duke u kujdesur pėr pastėrtinė e tyre dhe duke i ujitur me ujė qė familjarėt e saj tė varrosur tė mos ndiejnė etje.

"Ēdo varr ėshtė mirė tė ujitet, sepse ndjejnė etje".

Udhėtarėt qė kalojnė kėtij, shpesh ndalen pėr ta vizituar kėto vend qė sipas tyre ėshtė i shenjtė, por ka edhe nga ata qė vinė nga larg enkas pėr tė shprehur dėshirat dhe parashtruar kėrkesat tė cilat presin tė u a plotėsojnė banorėt e kėtyre varrezave dhe ky lis i vjetėr./Express/
avatar
gjilanasi

383


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Lisi i Gjakovės qė plotėson dėshirat dhe u sjell fat njerėzve

Mesazh  gjilanasi prej 21.09.15 21:48

avatar
gjilanasi

383


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi