Ēfarė u mėsojnė filmat vizatimorė fėmijėve?

Shko poshtė

Ēfarė u mėsojnė filmat vizatimorė fėmijėve?

Mesazh  gjilanasi prej 17.01.15 18:11A e dinit se shumė filma vizatimorė pėr fėmijė pėrmbajnė skena tė papėrshtatshme, tė mbushura me shaka pėr tė rritur? Disa prej tyre janė vėrtet shqetėsuese.  

Mund tė mendoni se filmat vizatimorė janė njė zbavitje “e pafajshme”, por nė to ka barcaleta dhe humor pėr tė rritur, tė cilat mund ta shkatėrrojnė fėmijėrinė e fėmijėve tuaj. Pėr t’i bėrė shfaqjet interesante pėr grupmosha tė ndryshme, autorėt e tyre pėrzgjedhin momente tė papėrshtatshme pėr mendjen e fėmijėve.

Qė prej fillimit tė viteve 1900, filmat vizatimorė kanė qenė njė dritare arratisjeje pėr fėmijė dhe tė rritur. Ndėrsa animacioni i tyre ka evoluar, po ashtu evoluoi edhe pėrmbajtja. Kanė ndryshuar rrėnjėsisht skenat e hershme tė Mickey Mouse-it (Miushit Miki), pėr tė arritur te Stewie Griffin, i cili krijoi njė makinė kohe dhe bėri plane pėr tė vrarė nėnėn e tij.

Pyetja qė ngrihet kėtu ėshtė, sa larg mund tė shkojė industria e kartonėve nė thyerjen e limiteve? Videoja tregon vetėm disa prej mesazheve tė papėrshtatshme tė kartonėve pėr fėmijė, qė mund tė inkurajojnė zakonet e tė pirit, dhunimin e femrave dhe shmangien pėr tė shkuar nė Brazil. (duhet ta shihni!)

Studimet tregojnė se 80 pėr qind e prindėrve i shohin filmat vizatimorė me fėmijėt e tyre dhe marrin kėnaqėsi prej tyre, pa e ditur se ata po i shkatėrrojnė ata.

Filmat vizatimorė qė pėrmban videoja:
"Dexter’s Laboratory"
"The Simpsons"
“Tiny Toons”
“Pokemon”
“Ren dhe Stimpy”
“Bugs Bunny”
“Hey Arnold”
“Spongebob Squarepants”


avatar
gjilanasi

381


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi