8% e lėndės gjenetike tė njeriut me prejardhje virusi/

Shko poshtė

8% e lėndės gjenetike tė njeriut me prejardhje virusi/

Mesazh  Anon prej 17.01.15 0:17


Rreth 8% e lėndės gjenetike tė njeriut buron prej njė virusi dhe jo nga gjenoma pėrjashtimisht njerėzore, sipas kėrkimeve mė tė fundit nė Japoni dhe SHBA, me studimin dhe artikullin pėrkatės nga Universiteti i Teksasit, i profesorit tė biologjisė nė Arlington, Sedrik Feshot, botuar nė numrin e radhės tė revistės "Nature".

Studimi tregon se gjenoma e njeriut dhe e gjitarėve tė tjerė pėrmban ADN tė prejardhur nga ndėrhyrja e bornaviruseve (viruse ARN, replikimi dhe transkriptimi i tė cilėve ndodh nė bėrthamė).

Feshoti ka vijuar mbi punėn e nisur mė parė nga profesori Keizo Tomonaga i Universitetit tė Osakės nė Japoni. Ai thotė se kjo ADN e pėrcjellė nga viruset mund tė jetė dhe shkaktar i mutacioneve dhe gjendjeve tė rėnduara psikologjike si p.sh. skizofrenia dhe ērregullimet nė disponim.

Asimilimi i sekuencave virale nė gjenomėn bujtėse ėshtė njė proces qė quhet endogjenizim. Ky ndodh kur ADN-ja virale trupėzohet nė kromozomet e qelizave riprodhuese dhe rrjedhimisht kalon nga prindi tek fėmija.

Deri mė tash retroviruset kanė qenė tė vetmet viruse tė njohura pėr prodhimin e kopjeve tė tilla endogjene nė kurrizorė. Por Feshoti pohon se shkencėtarėt kanė zbuluar se edhe viruset joretrovirale (tė quajtura bornaviruse), janė endogjenizuar nė vijimėsi nga gjitarėt pėrgjatė tėrė evolucionit tonė.

Bornavirusi (BDV) e ka marrė emrin nga qyteti i Bornės nė Gjermani, ku njė epidemi virale nė vitin 1885 shfarosi krejt regjimentin e kuajve tė kalorėsisė.

BDV-ja prek njė sėrė shpendėsh e gjitarėsh deri dhe njeriun. Ai ėshtė i veēantė pasi prek vetėm neuronet, duke vendosur infeksion tė qėndrueshėm nė trurin e bujtėsit, dhe tėrė cikli i tij jetėsor konsumohet nė bėrthamėn e qelizave tė infektuara.

Feshoti thotė se kjo lidhje e ngushtė e BDV-sė me bėrthamėn e qelizės ishte qė i shtyu studiuesit tė hetojnė nė atė se a kanė lėnė bornaviruset ndonjė gjurmė tė infeksioneve tė mėhershme nė formėn e elementėve endogjenė. Studimi nisi kėsisoj mbi 234 gjenoma tė njohura eukariotike (gjenoma qė janė regjistruar plotėsisht) pėr zbulimin e sekuenceave tė ngjashme me ato tė BDV-sė.

"Studiuesit zbuluan njė sėrė elementėsh endogjenė tė ngjashėm me bornavirusin N (EBLN) nė mjaft gjitarė tė ndryshėm," shton Feshoti.

Shkencėtarėt madje arritėn tė shėrojnė ndėrhyrje tė vetishme tė BDV-sė nė kultura kromozomesh njerėzore qė infektoheshin vazhdimisht me BDV. Nė bazė tė kėtyre tė dhėnave, Feshoti shton se ndėrhyrjet e BDV-sė mund tė jenė burim i mutacioneve qė ndodhin nė qelizat e individėve tė infektuar.

"Kėto tė dhėna na sjellin para hipotezės sė verifikueshme pėr lidhjen e propozuar, por ende tė debatueshme, shkakėsore tė infeksionit me BDV dhe skizofrenisė e ērregullimeve nė disponim", thotė Feshoti.

Kėrkimi nė laboratorin e Feshotit, qė pėrqendrohet gjerėsisht mbi pėrbėrėsit e zhvendosshėm gjenetikė (ata pėrbėrės qė mund tė lėvizin dhe tė replikohen pėrbrenda gjenomės sė thuajse krejt organizmave tė gjalla), pėrfaqėson dhe kėrkimin tash nė zhvillim e sipėr nė Universitetin e Teksasit, Arlington, njė institut 28'000 studentėsh qė sė shpejti pritet tė udhėheqė dhe nė fushėn e kėrkimeve shkencore nė SHBA.
avatar
Anon

Even the most expensive clock still shows sixty minutes in every hour. - yidish proverbs

270


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi