Teoria e Tokes Bosh

Shko poshtė

Njė tjetėr civilizim nė thellėsi tė Tokės …

Mesazh  Neo prej 30.04.08 1:09

Njė tjetėr civilizim nė thellėsi tė Tokės…

Ekspertėt qė studiojnė boshllėqet nė tokė janė tė bindur se planeti ka disa fusha magnetike. Ata gjithashtu thonė se agimi polar ėshtė gaz qė del prej prej kores sė tokės nga polet e planetit tonė.

Ndjekėsit e kėsaj ideje theksojnė faktin e “ēmendjes” sė busullave kur u afrohen poleve. Shumė kėrkues pohojnė se erėrat e ngrohta shpesh vijnė nga Poli i Veriut, gjė qė sipas tyre provon se boshllėqet mė tė mėdha mund tė jenė pikėrisht atje.

Qė prej kohėve tė lashta eksplorimi i Polit tė Veriut ka qenė nė qendėr tė vėmendjes sė mjaft njerėzve. Poli i Veriut ishte mjaft tėrheqės pėr aventurierėt dhe kėrkuesit, qė prisnin tė gjėnin mistere dhe vende tė paeklsploruara nė tė.

Legjendat tregojnė se hyrja pėr nė thellėsitė e Tokės ishte diku nė Veri dhe fiset e lashta mendohej se kishin jetuar nė planet shekuj mė parė sesa njerėzit e sipėrfaqes, qė nuk ishin aq tė mbrojtur sa ata.

Mistikėt besonin se hyrja pėr nė zemėr tė planetit ėshtė e fshehur diku nė veri dhe kėtė e pohojnė edhe disa nga kuptimet e miteve tė caktuara, nėse shihen me kujdes.

Po ashtu besohet sot njė version i ardhejes sė UFO-ve jo nga jashtė planetit, por nga thellėsitė e tij drejt sipėrfaqes.

Nė faqe interneti, qė sigurisht nuk merren si burime shumė tė sigurta, raportohet kjo teori, e daljes sė alienėve nga vendet e Polit tė Veriut.

Gjatė epokės sė Platonit njerėzit besonin se brenda Tokės kishte jetė. Platoni besonte se planeti ishte brenda pėrplot me tunele dhe shpella.

Kėrkuesi Edmond Hallei studjoi fushėn magnetike tė Tokės dhe vuri se ajo varion dhe nuk ėshtė rreptėsisht e pėrcaktuar, gjė qė e bėri atė tė hidhte idenė e mundėsisė sė disa fushave magnetike njėherėsh.

Studjuesit supozojnė se njė tjetėr sferė, brenda planetit ka fushėn e saj magnetike dhe ėshtė pikėrisht prezenca e kėsaj fushe tjetėr qė bėn devijimin.

Ideja e planetit me boshllėqe brenda ishte mjaft popullore pėr shkrimtarėt e librave fantastiko-shkencorė, pėr njė kohė bukur tė gjatė.

Madje pati raste kur kėrkuesit filluan tė paraqisnin prova dhe fakte qė vėrtetonin se planeti ėshtė bosh pėrbrenda.

Njė nga idetė e Tokės bosh pėrbrenda u shfaq nė antikitet. Ndėrsa 75 vjet mė parė, njė hartė e Polit tė Veriut pasqyronte njė fakt tė ēuditshėm: Njė e treta e territorit tė kėtij poli ishte ende e paeksploruar dhe kjo interpretohet sot si njė domethėnie se deri edhe para njė shekulli ideja e njė hyrjeje nga Veriu pėr nė qendėr tė planetit, nuk qe edhe aq e papranueshme, madje harta pohon se ajo ekzistonte.

Mark Sadikov, njė doktor i shkencave tė gjeologjisė dhe mineralogjisė, nga Akademia Ruse e Shkencave tė Natyrės, ėshtė i sigurt se nė Polin e Veriut nuk ka hyrje pėr brendėsi tė planetit.

Ai pohon se nė zonat poshtė fundit tė deteve tė thella tė veriut, qė i pėrkasin oqeanit Arktik, nuk bėhet fjalė pėr hyrje tė tilla.

Ndėrsa Maria Gavrilo, njė gjeografe, kėrkuese e Institutit tė Kėrkimeve pėr Arktikun dhe Antarktidėn, pohon se ajo nuk sheh hapėsira boshe nė territoret e Poliut tė Veriut, poshtė tabanit tė tyre.

Disa ekspertė pohojnė se Poli i Veriut ėshtė njė oqean i mbuluar me akull dhe ky ėshtė njė fakt absolut. Shumė kėrkues kanė punuar atje pėr tė gjetur tokė, por gjithēka ka shkuar kot, asnjė rezultat s’ka pėr praninė e tokės nė thellėsitė e polit.

Tani, nė shekullin e 21-tė po aplikohen metoda tė reja dhe po ndėrrmerren studime tė kujdesshme pėr misteret e Polit tė Veriut, por ende s’ka tė reja.

Akdamiku Mark Sadikov, nė fakt kėmbėngul se atje ka disa fusha magnetike. Ai beson se disa nga kėto fusha u pėrkasin platforma mė tė vjetra. Ndėrsa pėr erėrat e ngrohta ai mendon se varen dhe kushtėzohen nga kushtet lokale tė motit nė veri.

Maria Gavrilo thotė se janė dy fusha magnetike, Poli i Veriut dhe Poli i Jugut. Tė dy polet mundet qė spostohen shpesh. Studime tė thelluara kanė rezultuar nė konkluzione se secili prej tė dy poleve nuk ėshtė statik, por luhatet dhe madje nė mėnyrė aktive ndėrron pozicion.

Ekspertėt thonė se Agimi Polar ėshtė njė fenomen unik i prodhuar nga shkėlqimi i atomeve qė dalin nga shtresa tė sipėrme tė atmosferės dhe qė pėrqendrohen nė njė zonė ovale, pak mė larg se polet, pikėrisht aty ku ne i shohim.

Astronautėt shohin nga hapėsira se Toka ėshtė e mbėshtjellė nga njė dritė, por nga njerėzit nė tokė ajo ėshtė e mundurt tė shihet vetėm nė pole.

Agimi Polar ėshtė shumė i fortė, ai mund tė shkaktojė njė ndikim tė madh nė psikikėn njerėzore dhe mund tė shkaktojė interferencė nė frekuencat e radiove.

Kėrkuesit thonė se ėshtė normale qė busulla tė ēmendet kur u afrohet poleve. Nė fakt, fusha magnetike e Tokės ėshtė mjaft mė e fortė brenda nė pole dhe prandaj gjilpėra e busullės bėn lėvizje kaotike atje.

Shumica e supozimeve pėrqendrohet nė idenė se boshllėku i planetit nuk ėshtė diēka qė e kanė hedhur si tezė shkencėtarėt.

Dhe kjo duhet t ėjetė edhe njė nga arsyet se pse pėr kėtė hipotezė kėrkuesit flasin me kursim ose nuk flasin fare.

Poli i Veriut ėshtė eksploruar rėndshėm dhe ka pasur mesatarisht njė ekspeditė nė muaj atje pėr kėrkime. Por edhe turistėt e kanė frekuentuar mjaft Polin e Veriut, sidomos nė dhjetėvejēarėt e fundit.

Sipas kėrkuesve, mundet qė boshllėqet ekzistojnė nėn sipėrfaqen e Tokės, por nė formėn e shpellave dhe tė kanaleve boshe. Njė tjetėr teori pohon se Toka duhet tė ishte patjetėr mė e rėndė se sa rezulton tė jetė tani, nėse nuk do ta kishte bosh qendrėn.

Por Maria Gavrilo pėrgjigjet se ata qė bėjnė llogaritė e volumit tė Tokės, duhet tė dinė mė shumė pėr faktin se sa tė ndryshme janė masat nė brendėsi tė planetit dhe tė mos pretendojnė ta matin nė mėnyrė fikse, por tė kujtojnė se kjo lloj matjeje duhet tė jetė shumė variabėl.

Nėse ata do ta injoronin kėtė fakt tė strukturave tė ndryshme nė thėllėsi tė ndryshme, do tė arrinin me siguri nė njė pėrfundim tė gabuar, thotė ekspertja.

Jeta nė brendėsi tė tokės ėshtė e pamundur, para sė gjithash sepse hapėsira ėshtė mjaft e vogėl. Sė dyti, sepse presioni dhe temperatura rriten nė mėnyrė mjaft tė ndjeshme nė thellėsi.

Kur nė Afrikė filluan gėrmimet pėr njė minierė mė tė thellė se njė kilometėr, punimet mė pas u bėnė tė pamundura. Pėr punėtorėt filluan tė pėrdoreshin mjete freskuese, sepse temperaturat ishin mjaft tė larta brenda.

Kėshtu, teoria e planetit me boshllėqe qe mjaft popullore, teksa shkenca nuk kishte arritur kėto nivele qė ka tani. Misteret e sipėrfaqes janė tepėr pak pėr fantazinė humane, e cila kėrkon nė mėnyrė tė vazhdueshme pėr njė vendbanim brenda nė planet.

Nė shtresat e thella tė litosferės, sigurisht qė kėrkuesit nuk kanė mbėrritur. Dhe askush nuk e di ēfarė mund tė ketė atje.

Mbase ėshtė plot me mistere e sekrete tė papritura ajo thellėsie Tokės, ēudira qė njerėzit pėr mijėvejēarė kanė pritur t’i zbulojnė.

Olimbi Velaj
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Brendėsia e Tokės ėshtė bosh

Mesazh  Admin prej 17.07.08 22:46

Brendėsia e Tokės ėshtė bosh

Ēfarė fshihet nė thellėsitė e planetit tonė? Vetėm shkėmbinj me pėrbėrje tė ndryshme nga ajo qė gjendet nė sipėrfaqe dhe njėherėsh shumė solide: kėtė e thotė gjeologjia.

Por pėrgjatė shekujve ėshtė menduar se brendėsia e planetit fsheh mrekulli tė jashtėzakonshme, botė tė paimagjinueshme dhe popullsi tė mistershme. Ka nga ata qė e mbėshtesin edhe sot kėtė tezė...

Nga Agartha nė ferr

Ideja e botėve tė fshehura nėn sipėrfaqen e Tokės haset te shumė besime fetare. Legjendat e budistėve tibetianė tregonin pėr Agarthėn, njė mbretėri e populluar nga qenie tė urta e tė iluminuara, e pozicionuar diku nė Azinė Qendrore.

Asiro-babilonasit tregonin se si Gilgameshi kishte mėsuar pėr ekzistencėn e njė bote tė nėndheshme nga fantazma e njė miku tė vdekur. Homeri e Platoni imagjinuan labirinte tė panumėrt qė shtriheshin drejt qendrės sė Tokės, ku gjendej edhe Zoti, tamam nė "kėrthizėn" e Tokės.

Egjiptianėt e lashtė besonin nė njė mbretėri ferri tė nėndheshme, e mė vonė tė krishterėt e imagjinuan ferrin nė mėnyrė pak a shumė tė ngjashme. Dante e pėrshkroi nė Komedinė Hyjnore si njė hapėsirė e nėndheshme e pėrbėrė nga nėntė rrathė.

Por duhet tė vinte viti 600 qė tė bėhej edhe pėrpjekja e parė shkencore pėr pėrcaktimin e asaj qė fshihej nė brendėsi tė Tokės.

I ēuditur nga anomalitė qė tregonte busulla (shmangie nė raport me Veriun pėr shkak tė fenomeneve si magnetizmi i shkėmbinjve) astronomi britanik Edmond Hallei, i njohur mė shumė pėr kometėn qė pagėzoi me emrin e vet, hodhi idenė se Toka qe formuar nga kore me njė qendėr tė vetme, secila me njė atmosferė tė vetėn qė nga ana e tyre kishin edhe polet magnetike: anomalitė e regjistruara nga busulla shkaktoheshin nga shpejtėsitė e ndryshme tė rrotullimit tė secilės prej shtresave.

Matematikani zviceran Euleri e hodhi poshtė idenė e shtresave me tė njėjtėn qendėr, pėr ta zėvendėsuar me atė tė njė Dielli qendror nė gjendje tė ndriēonte, tė ngrohte e t‘i garantonte jetėn njė qytetėrimi tė zhvilluar nė brendėsi tė saj.

Ndėrsa kolegu i tij britanik, Sėr Xhon Lesli, qe i bindur se nė brendėsi tė Tokės ekzistonin dy diej.

Brendėsi e banueshme

Por nuk do tė ishin shkencėtarėt ata qė do ta bėnin popullore idenė e Tokės bosh pėrbrenda. Kėtė e bėri Xhon Klives Symes, tregtar qė nė rini kishte qenė ushtar, por edhe me njė pasion tė madh pėr shkencat natyrore.

Nė vitin 1818, Symes e bėri publik deklaratėn "Pėr gjithė botėn".

"Deklaroj se Toka ėshtė bosh nga brenda dhe e banueshme", shkroi ai. "Pėrbėhet nga disa sfera me tė njėjtėn qendėr dhe ėshtė e hapur te polet.

Betohem qė kjo ėshtė e vėrtetė dhe jam gati ta eksploroj kėtė hapėsirė nė rast se bota do mė mbėshtesė nė kėtė pėrpjekje".

Por bota nuk u duk shumė e tėrhequr nga tė tilla zbulime.

Me gjithė qesėnditė e shumta qė teoritė e tij ngritėn nė shtyp dhe brenda komunitetit shkencor, Symes ia doli tė krijonte njė rreth tė vogėl pasuesish, i cili mjaftoi pėr tė ngacmuar interesin e Kongresit tė Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės, ku u votua disa herė pėr tė vendosur nėse ekspedita e propozuar duhej mbėshtetur financiarisht apo jo.

Por duhet thėnė se nė tė gjitha votimet propozimi ra poshtė. Vetėm dhjetė vite mė pas, kur Symes vdiq, qeveria amerikane vendosi tė financonte eksplorimin nė shkallė tė gjerė tė deteve tė Jugut. Por nė Pol gjetėn veē akull dhe asnjė lloj zgavre qė shpinte nė thellėsitė e planetit.

Planet konkav

Gjithsesi, pavarėsisht kundėrshtive tė forta, ideja nuk vdiq, ndoshta edhe pėr shkak tė historive fantastike tė shkruara falė fantazisė sė Edgar Alan Poe dhe Zhyl Vernit. Amerikani Cyrus Rid Tid u bind qė jo vetėm Toka qe bosh pėrbrenda, por edhe ne vetė jetonim nė brendėsinė e saj.

Dielli gjendej nė qendėr, gjysmė i ndriēuar e gjysmė i errėt, ndėrsa yjet dhe Hėna reflektoheshin nga sipėrfaqja tokėsore. Teoria e "Tokės konkave" e Tidit u transformua nė njė sekt, Bashkimi Koreshan, i cili deri nė vdekjen e pasuesit tė fundit, nė vitin 1982, pretendonte se kishte vėrtetuar shkencėrisht konkavitetin e shtresave tė Tokės.

Ēfarė nxehtėsie nė Pol!

Ishin Uilliam Rid dhe Marshall B. Gardner studiuesit e parė qė do tė qenė tė aftė tė mbanin ndezur edhe gjatė viteve ‘900 shpresėn pėr tė vėrtetuar konkavitetin e Tokės. Qė tė dy ishin tė bindur se shumė anomali nuk mund tė shpjegoheshin ndryshe.

Pėr shembull, disa eksplorues kishin treguar se temperaturat dukeshin sikur rriteshin nė Polin e Veriut. Eksploruesi norvegjez Fridtjof Nansen deklaroi se nė Qarkun Arktik bėnte aq nxehtė sa qe e pamundur tė flije. Tė tjerė flisnin pėr akull me ngjyrė tė kuqe, tė gjelbėr, tė verdhė e tė zezė.

Dhe zbulimi i njė mamuthi tė ngrirė nė Siberi u vėrejt si prova pėrfundimtare. Pėr Ridin dhe Gardnerin tė gjithė kėta elementė bėnin tė mendohej se eksploruesit i qenė afruar, madje kishin hyrė, pa e kuptuar nė zgavrėn polare.

Bora kishte marrė ngjyra tė tilla pėr shkak tė pjalmit qė vinte nga brendėsia, ndėrsa ajo e zeza kishte marrė kėtė ngjyrė pėr shkak tė gazrave tė lėshuar nga ndonjė vullkan.

Mė tej, mamuthėt nuk qenė zhdukur, siē besohej nga tė gjithė, por se kishin gjetur nė brendėsi ambientin e pėrshtatshėm pėr tė jetuar. Sa pėr mamuthin e gjetur tė ngrirė, qė tė dy mendonin se kishte guxuar tė dilte jashtė dhe kishte ngrirė.

Njė peshkatar norvegjez, Olaf Jansen, arriti deri nė atė pikė sa tha qė bashkė me tė birin kishte arritur me barkė nė kontinentin e brendshėm dhe se kishin qėndruar aty plot dy vjet, nėn kujdesin dhe mikpritjen e popullsisė sė brendshme, e pėrbėrė nga qenie gjigande shumė tė zhvilluara qė nė ēastin e largimit i kishin mbushur me ar.

Vetėm se Janseni vdiq gjatė udhėtimit dhe i biri qė rrėfeu historinė u mbyll nė njė ēmendinė. Vetėm nė fillim tė viteve 1900, Jansen vendosi t‘ia rrėfejė historinė Uilliam Xhorxh Emersonit, i cili u bazua tek ajo pėr tė shkruar librin "Zoti prej tymi".

Streha e Hitlerit

Qė tė gjitha kėto teori dhe ide gjatė viteve ‘30 ngacmuan imagjinatėn e shumė hierarkėve nazistė madje, duket edhe atė tė vetė Hitlerit.

Tė vendosur pėr tė vėrtetuar superioritetin e racės ariane, disa syresh morėn pėr tė sakta legjenda e mitologji qė rrėfenin pėr qytetėrime tė zhvilluara nė qendėr tė Tokės.

Nuk mund tė mos ishin paraardhėsit e Raihut. Sipas disave ėshtė financuar edhe njė ekspeditė nė kėrkim tė portės hyrėse nė Polin e Veriut, ndėrkohė qė nė prill tė vitit 1942, shkencėtari Heinz Fisher drejtoi nga qielli njė aparat fotografik me rreze infra tė kuqe. Qėllimi? Tė fotografonte flotėn britanike nė murin pėrballė shtresės tokėsore.

Atdheu i UFO-ve

Pas Luftės sė Dytė Botėrore, simpatizanti i nazistėve, Ernst Zėndel, arriti deri nė atė pikė sa tė deklaronte se Hitleri dhe njė grup njerėzish tė besuar ia dolėn t‘u shpėtonin forcave aleate pėrmes njė anijeje pėr tė hyrė mė pas nė brendėsi tė Tokės pėrmes zgavrės hyrėse nė Polin e Jugut.

Qė aty shkencėtarėt nazistė nisėn ideimin e njė plani pėr tė pushtuar planetin falė disa mjeteve fluturues revolucionarė, tė rrumbullakėt e pa krahė: disqet fluturuese.

Edhe sot e kėsaj dite, disa janė tė bindur se UFO-t nuk fshihen nė thellėsi tė hapėsirave qiellore, por nė zemėr tė Tokės.

Ata qė e ushqyen mė shumė kėtė ide qenė shkrimtarėt Riēard Shaver dhe botuesi i tij, Rei Palmer, bashkėthemelues i revistės amerikane "Fate", e cila i dedikohet tėrėsisht aktiviteteve paranormale.

Shaver kėmbėngulte se jo vetėm qė UFO-t qenė mjetet e transportit tė atyre qė banonin nė brendėsi tė planetit, por se edhe kishte arritur ta vizitonte personalisht atė botė, sigurisht, fshehtazi banorėve.

Sipas tij, aty banonte njė popull mizor i quajtur "deru", pasardhės tė banorėve tė Atlantidės, e humbur nėn thellėsi tė Tokės pas njė kataklizmi nukleare.

Shaver rrėfeu mė pas se banorėt e kishin kapur dhe e kishin burgosur, por se, mes shumė tė tjerash, i kishin mėsuar edhe teorinė e relativitetit.

Sipas tij, e gjitha kjo ndodhte pėrpara se Ainshtaini ta bėnte publike (mėkati i vetėm ėshtė se shkrimtari i tregoi kėto pasi Ainshtaini ia kishte treguar gjithė botės teorinė e relativitetit).

Pika mė e lartė e pretendimit tė Palmerit, nė mbėshtetje tė historisė fantastik tė Shaverit, mbėrriti nė vitin 1970, me publikimin e njė fotoje tė zgavrės nė fjalė.

Bėhej fjalė pėr njė mozaik fotografish tė bėrė nga njė satelit pėr llogari tė Administratės sė Shkencave Ambientale tė Ministrisė sė Tregtisė sė Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės, ku vėrehej njė njollė e zezė nė Polin e Veriut.

"Edhe sa foto tė tjera duhen pėr tė mėsuar si qėndron e vėrteta", pyeti me ironi Palmer. Por nė tė vėrtetė, njolla e zezė i detyrohej faktit tė thjeshtė se fotot qenė bėrė nė mes tė dimrit, kur Poli gjendet gjatė 24 orėve tė ditės i zhytur nė errėsirėn mė tė thellė.

Me gjithė pėrgėnjeshtrimet, ideja se Toka ėshtė bosh pėrbrenda vazhdon tė gjejė mbėshtetės: pėrveē sitesh tė shumta nė internet, librash e revistash qė e mbėshtesin kėtė teori, "Fondacioni Shkencor Phonex" grumbullon fonde pėr mundėsimin e njė ekspedite pėr nė qendėr tė Tokės, e cila do tė kalojė pėrmes zgavrės sė Polit.

Zona 51

Ndėrkaq teoria ėshtė modernizuar. Tani mbėshtetėsit e teorive tė konspiracioneve kėmbėngulin se Shtetet e Bashkuara tė Amerikės janė tėrėsisht nė dijeni tė ekzistencės sė kėsaj bote tė fshehtė, por e mbajnė tė fshehtė faktin, pasi raca njerėzore nuk ėshtė ende gati pėr t‘u pėrballur me njė tė vėrtetė kaq tronditėse.

Sipas tyre, nuk ėshtė aspak rastėsi, qė njė prej portave qė tė shpien te kjo botė gjendet tamam nė tė famshmen "Zona 51", njė bazė ushtarake sekrete nė shkretėtirėn e Nevadės, ku disa mendojnė se mbahet i fshehur njė disk fluturues dhe disa alienė tė vdekur. Por janė jashtėtokėsorė apo banorė tė brendėsisė sė Tokės?

Pėrtej shakave, siē thotė publicisti i madh italian Umberto Eko, i cili ka shkruar mbi kėtė temė te libri "Lavjerrėsi i Fykosė": "Tė meditosh sot mbi teori sharlatane qė janė marrė seriozisht pėr kohė tė gjatė, na mėson tė shohim me mosbesim edhe shumė ide qė gjejnė hapėsirė sot jo vetėm nėpėr media, por edhe nė disa ambiente shkencore".

GSh

Admin

1141


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Teoria e Tokes Bosh

Mesazh  Neo prej 15.01.09 18:43

Teoria e Tokes Bosh ose Hollow Earth

Per vete natyren e saj kjo tematike eshte shume e gjere dhe kerkon nje kohe relativisht te gjate qe te paraqiten gjithe provat, faktet dhe teorite per ekzistencen e nje bote te nendheshme dhe vete boshllekun qe mund te kete globi yne.

Gjate gjithe historise se rregjistruar te njerezimit eshte folur per boten e nendheshme, krijesat e saj dhe ferrin qe perfaqeson kjo bote.

Qe nga mitologjia e deri tek tekstet fetare gjejme gjurme te forta te pershkrimeve te nje bote irreale te mbushur me figura hyjnore e gjysem hyjnore, qenie mistike dhe te frikshme te konsideruara pjelle e fantazise njerezore dhe e frikes se tij ndaj nje te panjohure qe ka mbetur e tille per mijera vjet dhe eshte prekur vetem nga nje grusht njerezish te zgjedhur.

Vazhdimisht nga ky realm kane ardhur mesazhe qe jane degjuar nga ata qe i kane mbajtur veshet e hapur dhe mendjet e hapura per te kuptuar ate qe nuk e kupton dhe pranon dot mendja e ndrydhur njerezore.

Them e ndrydhur pasi ne si qenie njerezore nuk jemi te ndergjegjshme per fuqine e madhe qe kemi ne trurin tone dhe kufizohemi nga frika e te panjohures duke i mohuar vetes perdorimin e dhurates me te madhe qe kemi nga natyra apo nga krijuesi (kushdo qofte).

Nder shekuj njerez te guximshem dhe endrrimtare jane perpjekur te gjejne rruget per te hasur kete te panjohur. Shume kane deshtuar deri dhe me jetet e tyre. Disa ja kane dale mbane dhe kane lene deshmine e tyre qe edhe sot e kesaj dite vazhdon te mos pranohet fale asaj mengeneje qe ka ngerthyer mendjen njerezore dhe se le ate te shpertheje me gjithe fuqine e saj.

Sot me shume se kurre njerezimi po i afrohet kufijve te dijes duke u perpjekur ti kaperceje ato. I kerkon ne avancimin e shkences, teknikes, mendimit dhe perceptimit. I kerkon ato ne trupat e sistemit tone diellor dhe pertej tij duke guxuar qe te zgjeroje hapesiren e kerkimet neper kozmos dhe gjithe universin.

Por nuk duhet harruar qe vete globi yne ende eshte i mbushur me mistere. Nuk duhet harruar sesa zbulime te rendesishme jane bere vitet e fundit kur mendohej se ska mbetur me gje per tu zbuluar.

Njohim mjaft mire siperfaqen e Henes dhe te Marsit por nuk dime ende se cfare fshihet neper thellesite e Amazones dhe te xhungles tropikale afrikane.

Njohim mire satelitet e Saturnit dhe te Jupiterit por ende nuk dime te shpjegojme zerat e forte qe na vijne nga e kaluara dhe e tashmja per ekzistencen e dickaje shume te pabesueshme nen kembet tona. Perpiqemi te hedhim ne harte sistemin tone diellor, galaksine tone dhe te tjera, perpiqemi te gjejme sesi u krijuan dhe kur do kene nje fund dhe ende nuk dime as 1 % te asaj qe perfaqeson brendesia e globit tone.

Dhe ketu eshte misteri me i madh qe ende mbetet per tu zbuluar. Gjeologjia me saktesite dhe pasaktesite e saj na ka ardhur ne ndihme per te kuptuar dhe mesuar shume mbi historine e planetit tone si trup dhe si ndertim. Por si cdo shkence ajo ka nevoje gjithmone per permiresim dhe ndryshime ne koncepte dhe nga ky rregull ajo nuk mund te beje perjashtim.

Do perqendrohem fare pak ne aspektin shkencor te saj dhe do e vazhdoj ne ate qe me gjithe gojen mund te quhet si pjese e pandare e nje realiteti paranormal dhe teresisht te mistershem per ne si qenie njerezore.

Eshte apo jo bosh Toka jone? Cfare jane faktet qe mbeshtesin kete teori? Ka apo nuk ka hapesire qe te mundesoje kushte per nje shoqeri qe te jetoje aty per qindra madje mijera vjet? A ka gjurme dhe prova qe deshmojne pro kesaj teorie? Kush jane qeniet qe mund te jetojne poshte kembeve tona dhe pse ato kane bere kete zgjedhje? Kujt kulture i perkasin dhe cfare lidhje kane ato me te kaluaren e larget te njerezimit, nje e kaluar e cila nuk ben pjese ne historine e rregjistruar dhe qe mund te shkoje mbrapa ne kohe disa dhjetra mijera vjet?

Keto jane disa nga pyetjet qe do mundohem t’i jap pergjigje ne kete teme. Materialet jane te shumta, disa prej tyre te ngulitura thelle ne mendjen time, disa ne internet e disa te tjera neper librat qe zoteroj.

Por nuk ka rendesi koha qe do te duhet per te paraqitur sa me shume prej tyre. Eshte e rendesishme qe ne fund te jepet nje panorame e pergjithshme dhe mbase te ndihmoje ne dhenien e disa pergjigjeve qe mund te barisin diku ne cepin e mendjes sone por qe skemi guximin ti themi me ze te larte.

Ne fund te fundit ky eshte dhe kalvari i vete shoqerise njerezore, jemi gjithmone ne kerkim te pergjigjeve per pyetjet tona dhe nuk do rreshtim asnjehere se perpjekuri per ti gjetur ato pergjigje.

Qellimi i temes nuk eshte aspak te kundershtoje linjen e pergjithshme te shkences dhe as te perpiqet qe te kontrastoje me idene skolaristike mbi perberjen e planetit tone. Jo pa qellim e thashe me esklamacion qe nuk do trajtoj shume anen shkencore te teorise pasi ajo me pluset dhe minuset e saj eshte dhe mbetet e pandryshueshme per mendjet e pandryshueshme.

Qellimi eshte qe te pasqyrohet ana e panjohur e brendesise se tokes, ajo ane qe peshperitet me gjysem zeri neper bisedat e shkenctareve te rinj dhe ata te mendimit alternativ, te studiuesve qe kane kaluar vite te tera duke mbledhur dhe perpjekur te provojne deshmite e ardhura nder vite, te te kontaktuareve dhe mendimtareve mendje hapur dhe sidomos te asaj shtrese qe konsiderohet si injorante dhe pa kredibilitet shkencor por qe ne shume raste ka rezultuar te jete disa here me e pasur shpirterisht dhe menderisht sesa shkenctari me i afirmuar.

Keta jane shamanet e cdo besimi, tribuje apo klani. Jane njerezit e mbrujtur nga eksperienca dhe njohuria disa mijera vjecare e transmetuar brez pas brezi dhe qe mbart ate te fshehte te natyres njerezore te cilen shkenca e sotme e injoron dhe nuk e quan aspak si te denje per tu trajtuar.

Pra jane zerat e te lashteve ne gojen e te tashmeve te cilet perpiqen qe ta na zgjojne nga gjumi letargjik dhe te na shkundin amnezine qe na ka pushtuar mendjen kolektive prej me shume se 5 mije vjet. Nese nuk kemi deshire apo vullnet ti marrim ne konsiderate, me e pakta qe mund te bejme eshte ti degjojme se ckane per te thene qofte edhe sikur te qeshim e te kthejme koken menjeane me tallje.

Sado pak do mbetet nga ato zera dhe ne rastin me te pare mund ti sjellim nder mend dhe te pranojme me turp se paskan patur te drejte. Dua te nenvizoj me force se ne teme skam aspak nder mend te replikoj mbi saktesine apo pasaktesine e teorise shkencore se Tokes Bosh. Prandaj dhe po e hap ne kete nenforum pasi me intereson subjekti mistik dhe paranormal i saj.

Darius
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Teoria e Tokes Bosh

Mesazh  Neo prej 15.01.09 18:47

Perberja e Tokes

Qe te kemi nje ide me te qarte le te fillojme me disa te dhena shkencore qe dihen nga shumica por qe mund te ndihmojne temen me me shume informacion. Si trup qiellor toka ka keto vecori:

Orbita: 149,600,000 km (1.00 AU) nga Dielli

Diametri 12,756.3 km

Masa: 5.972e24 kg

Por ne temen tone na intereson brendesia e saj. Sic dime nga shkenca e gjeologjise planeti yne eshte nje sfere solide e perbere nga disa shtresa.

Pra toka eshte e ndare ne disa shtresa te cilat emertohen ne varesi te vecorive te tyre sizmike dhe kimike (trashesia eshte ne kilometra):

Nga 0 – 40 km eshte ajo qe quhet Korja e Tokes

Nga 40 – 400 km eshte ai qe quhet Manteli i Siperm

Nga 400 – 640 km eshte ai qe quhet Rrajoni Transitor ose Pjesa e Ndermjetme

Nga 650 – 2700 km eshte Manteli i Poshtem

Nga 2700 – 2890 eshte ajo qe quhet Shtresa D’’

Nga 2890 – 5150 km eshte ajo qe quhet Berthama e Jashteme

Nga 5150 – 6378 km eshte ajo qe quhet Berthama e Brendeshme.

Shkencerisht keto shtresa te tokes kane tipare karakteristike. Ne rastin e kores ajo varion ne trashesi, eshte me e holle nen oqeane dhe me trashe poshte kontinenteve. Berthama e Brendeshme dhe Korja jane solide; Berthama e Jashteme dhe shtresat e Mantelit jane plastike ose gjysem te lengshme.

Shtresat e ndryshme jane te ndara nga njera tjetra nga boshlliqe ose mungese vazhdimesie te cilat behen me evidente ne te dhenat sizmike. Ajo qe njihet me mire nga te gjitha eshte boshlleku Mohorovicic qe ndodhet midis Kores dhe Mantelit te Siperm.

Pjesa me e madhe e mases se Tokes eshte ne Mantel dhe shumica e pjeses se mbetur eshte ne Berthame. Pjesa qe ne popullojme eshte vetem nje fraksion i vogel i teresise se saj.

Berthama ka mundesi qe te jete e perbere ne pjesen me te madhe te saj nga hekuri ose hekur nikel por ekziston mundesia qe te kete te pranishem dhe elemente te tjere. Temperaturat ne qender te Berthames mund te jene te larta deri ne 7500 K (kelvin), pra me e nxehte se siperfaqja e Diellit.

Manteli i Poshtem mendohet se eshte ne pjesen me te madhe te tij silikon, magnez dhe oksigjen i perzjere me hekur, kalcium dhe alumin.

Manteli i Siperm mendohet se eshte i perbere ne shumicen e tij nga oliveni, piroksen (silikate hekur/magnezi), kalcium dhe alumin.

Shumicen e ketyre e dime nga teknikat sizmike, mostrat qe vijne nga Manteli i Siperm nepermjet shperthimeve vullkanike por ne teresi, pjesa me e madhe e brendesise se Tokes eshte e pakalueshme ose e papershkueshme. Korja ne pjesen me te madhe te saj eshte e perbere nga kuarci (dioksid silikoni) dhe silikate te tjera.

Keto jane te dhenat qe na ofron shkenca e sotme mbi perberjen e Tokes. Per nje pamje me te qarte mund te konsultoni faqen zyrtare te USGS qe eshte United States Geological Survey dhe qe monitoron aktivitetin sizmik ne gjithe boten, perpunon te dhenat qe vijne nga shperthimet vullkanike dhe studion keto te dhena per te shtuar informacionin mbi brendesine e tokes. Pra mund te konsultoni kete faqe: USGS (http://pubs.usgs.gov/gip/dynamic/inside.html)

Darius
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Teoria e Tokes Bosh

Mesazh  Neo prej 15.01.09 18:53

Tani le te shikojme anen tjeter te medaljes dhe te analizojme ate qe quhet Teoria e Tokes Bosh ose sic thuhet ne anglisht Hollow Earth theory.

Ne fakt si term i sakte ne shqip do ishte me i qarte te thuhej Toka e Zgavruar ose me Hapesira Boshe por ne pamundesi per te dhene kete shpjegim ne titull po e sqaroj ketu.

Dua te bej nje paranteze, kam bindjen time personale qe Toka nuk eshte aspak bosh nga brenda por qe permban hapesira te medha boshlliku te cilat sipas asaj qe kam lexuar dhe studiuar mund te jene ne gjendje te suportojne nje numer shume te madh banoresh dhe ndertesash.

Pra personalisht nuk mendoj dhe sjam aspak partizan i teorise se Tokes Bosh por mbeshtes idene e ekzistences se kaviteteve te nje madhesie te paimagjinueshme me kushte te pershtatshme per zhvillimin e nje ekosistemi.

Astronomi britanik Edmund Halley (i famshmi qe i dha emrin Kometes Halley) ka hedhur idene se toka mund te perbehet nga disa sfera koncentrike te vendosura brenda njera tjetres ne formen e nje mozaiku kinez. Dy shtresat e brendeshme kane diameter te krahasuar me Marsin dhe Venusin ndersa Berthama e Brendeshme solide eshte po aq e madhe se planeti Merkur.

Por ideja me e befasishme qe hodhi Halley ishte ajo qe sejcila nga keto sfera te brendeshme mund te suportoje ekzistencen e jetes. Sipas teorise se tij ato mendohet se jane te mbushura me drite te krijuar nga nje atmosfere e ndritshme. Kur shikohej pamja jo e zakonte e aurora borealis Halley hodhi postulatin se mund te jete shkaktuar nga dalja e gazit prej brendesise se tokes drejt atmosferes.

Kjo teori e Halley propozohet ne shekullin e shtatembedhjete kur njohuria shkencore mbi strukuren e tokes ishte ende primitive. Me kalimin e kohes pamundesia e ekzistencen se nje toke teresisht bosh u be mese e qarte per shkenctaret dhe studiuesit por ideja u cua me tej nga shkrimtaret e zhanrit fantastiko shkencor.

Besoj se ju kujtohet libri i famshem i Zhyl Vernit, Udhetim ne Qender te Tokes i shkruar ne vitin 1864 apo nje cikel i tere novelash me teme nga Toka Bosh e shkruar prej Edgar Rice Burroughs.

Keta te dy si dhe shume shkrimtare te tjere u frymezuan nga teorite e nje eksentriku amerikan te fillim shekullit te nentembedhjete te quajtur john Cleves Symmes. Ashtu si dhe Halley, Symmes mendonte se toka eshte e perbere nga pese sfera koncentrike.

Por ai shtoi dhe dicka tjeter. Sipas tij ne sejcilin nga polet ka hapje apo carje te cilat u quajten ‘Hapjet Symmes’. Oqeani hyn e del neper keto hapje dhe po ashtu brendesia e tokes supozohej se ishte e banuar. Symmes ishte nje kapiten i ushtrise i shquar gjate Luftes se vitit 1821 dhe mbronte me fanatizem teorine e tij.

Kreu shume udhetime neper gjithe vendin qe te siguronte fonde per te organizuar nje ekspedite ne hapjen e polit te veriut. Ai madje dergoi dhe nje peticion ne Kongres me kerkesen qe ky i fundit te financonte ekspediten.

Nje doktor i pasur ne vitin 1824 financoi nje ekspedite ne Polin e Jugut per te gjetur Hapjen Symmes. Por ekspedita nuk pati sukses dhe Symmes vdiq duke mos e pare te realizuar idene e tij. Ne vitin 1906 William Reed publikoi nje liber te quajtur Fantazma e Poleve (te cilin e kam lexuar dhe ja u sugjeroj te gjitheve pasi eshte shume interesant.

Titulli ne origjinal eshte Phantom of the Poles dhe mund te gjendet i plote dhe online) ku deklaronte, “Jam ne gjendje qe te provoj teorine time se toka jo vetem eshte bosh por e pershtatshme ne brendesine e saj qe te mundesoje ekzistencen e jetes njerezore me te njejten lehtesi si ne siperfaqen e saj.

Numri i njerezve qe mund te jene ne gjendje te jetojne aty i kalon miliardat. Teoria e Reed zgjoi pak interes ne rradhet e nje publiku mese skeptik. Por marshalli B. Gardner i cili shkroi mbi teorine e Symmes disa vite me pas terhoqi nje vemendje me te madhe.

Ai kundershtoi si absurde nocionin e pese sferave koncentrike te Symmes por ne te njejten kohe u tregua entuziast mbi idene e hapjes ne pole. Sipas Gardner brendesia e tokes ishte e ndricuar nga nje diell i vogel rreth gjashteqind milje ne diameter.

Gardner shkoi dhe me tej kur paraqiti aplikimin e zbulimit te tij ne Zyren e Patentave te Shteteve te Bashkuara. Ja cfare thote dokumenti origjinal:

UNITED STATES PATENT 1096102: THE HOLLOW EARTH THEORY.

Pra ky eshte rregjistrimi qe Gardner beri ne daten 25 Nentor 1912. 18 muaj me pas, ne 12 Maj 1914 agjencia federale i leshoi zotit Gardner patenten e Shteteve te Bashkuara me numer 1096102, dokumenti i dyte me i rendesishem shkencor qe eshte leshuar ndonjehere.

Rendesia e ketij dokumenti kalohet vetem nga ajo e zbulimit te fluturimit prej vellezerve Orville dhe Wilbur Wright ne vitin 1903.

Per arsye qe Gardner nuk mund t’i kuptonte por qe tashme ne ditet tona jane mese te qarta, zbulimi i tij u shnderrua ne sekretin ushtarak me te klasifikuar te te gjithe koherave.

(Dua te bej nje shkeputje fare te vogel nga brendesia e temes dhe te komentoj nje fakt qe eshte i rendesishem. Eshte e paimagjinueshme nga njerezit qe nuk kane njohuri se cfare pune dhe informacioni eshte bere dhe mbledhur ne lidhje me kete teori. Dokumentat dhe faktet nuk jane bere masivisht publike dhe ka shume njerez, per te mos thene pjesa me e madhe e tyre qe nuk e kane idene se cfare ka ndodhur, cfare zbulohet dhe cfare aplikimesh behen nga shkenctare e studiues te ndryshem ne te gjithe boten. Konkluzionet e Gardner si dhe te te tjereve si ai ose ndrydhen ose anashkalohen dhe kjo lloj menyre mesa duket ka rezultuar e suksesshme po te shikohet apatia dhe injoranca totale e masave. Eshte e veshtire qe ne nje teme te jepet cdo detaj por eshte e rendesishme te permendet qe nuk behet fjale per fjale e teori boshe. Ne te kunderten, behet fjale per studime voluminoze, udhetime dhe eksperienca te provuara ne person si dhe observime te mbeshtetura nga teknologjia e kohes.Darius)

Le ti kthehemi zbulimit te Gardner. Gjate viteve te tera te studimeve dhe udhetimeve te tij ne rrethin Polar mos harrojme qe ai eshte dhe zbuluesi i famshem i mamuthit te ngrire ne Siberi ne vitin 1846 dhe eshte pikerisht ky zbulim qe perforecoi idene e tij per hapjet ne pole pasi gjendja e perkryer ne te cilen ishte trupi i ngrire i mamuthit sugjeronte qe ai kishte ngordhur para pak kohesh.

Dhe e vetmja menyre qe ai mund te ishte gjendur aty ku u gjet ishte ardhja e tij nga nje afersi e cila eshte Poli i Veriut, pra nga hapja e tij. Kohe me pas observimi i Gardner rezultoi te ishte me shume vend po te kemi parasysh udhetimin e pare mbi Polin e Veriut te kryer nga Stanley ne vitin 1929 dhe qe u transmetua direkt nga radio.

Vazhdojne ende te jetojne njerez te cileve ju kujtohet komenti shqetesues qe beri Stanley kur u ndodh mbi Polin e Veriut dhe filloi te raportonte per nje pamje te pabesueshme luginash te gjelberuara, lumenj, peme te larta dhe mamuthe qe barisnin lirshem. Fill mbas ketyre fjaleve tranmsetimi u nderpre dhe me pas nuk pati asnje koment. Disa deklarata te mekura me pas e quajten si nje mirazh dhe komentet perfunduan ketu.

Ka nje fakt interesant qe Gardner nuk kishte dijeni per punen e William Reed dhe konkluzionet e arritura ishin komplet te pavarura. Por nese Reed e kufizoi studimin e tij thjesht ne eksplorimet polare, Gardner shkoi metej duke i zgjeruar ato dhe me astronomine. Dhe ketu ai e bazoi gjithe kerkimin e tij duke i dhene baza te forta shkencore.

Sipas teorise se pergjithshme te krijimit te planetit, ne fillim, pra 4-5 miliard vjet me pare kur Toka ishte ende nje sfere gjigande gazi vertites shume te nxehte, gradualisht filloi te ftohej. Ligjet e fizikes thone se gazet qe ftohen kondensohen dhe ne kete menyre sfera e gazte qe rrotullohej me shpejtesi filloi te koncentrohej ndersa vazhdonte humbja e nxehtesise.

Terheqja gravitacionale e qendersuar vazhdoi te reduktonte diametrin e sferes rrotulluese me material qe po ftohej pak nga pak... por kjo deri ne nje fare pike. Ky eshte ndryshimi i madh llogjik midis teorise se vjeter jo adeguate mbi formimin e planeteve dhe zbulimit te Gardner.

Sipas nocionit te vjeter koncentrimi gravitacional vazhdoi parreshtur deri sa Toka u shnderrua ne nje llave te nxehte nen presionin e nje shtypje te madhe gravitacionale. Nese nje skenar i tille padyshim qe ndodh ne menyre rutine ne evolucionin qiellor ne disa trupa te vecante dhe shume te medhenj, si ne rastin e yjeve, eshte padyshim jo e njejta gje me zhvillimin e disa planeteve tipike.

Faktori kryesor eshte ai i forces centrifugale. Qe te mos zgjatem shume me detajet teknike te teorise perfundimi i studimit te Gardner sugjeron se planeti yne e perfundoi fazen e tij evolutive si trup qiellor kur u ngurtesua si nje sfere e zgavert prej 8000 miljesh me nje diameter prej 1400 milje Hapje Polare. Dhe ne kete pike qendron dhe avantazhi i Gardner nga Reed.

Duke qene i bazuar shume ne astronomi, dokumentimet e saj si dhe fotografi qe lidheshin ne menyre specifike me mjegullnaja dhe kometa Gardner kuptoi gjithe te verteten. Pikerisht ne mes te kesaj sfere (tokes) eshte nje sfere proporcionalisht e vogel inkandeshente.

Midis saj dhe kores se mjegullnajes ka nje hapesire boshe, e thene me fjale te tjera mjegullnaja eshte e zgavert me perjashtim te sferes se ndritshme ne qendren e saj. Sic e thashe keto jane disa detaje te pakta per te mos u perqendruar shume ne aspektin teknik te temes dhe mos e bere te merzitshme.

Per ata qe duan te mesojne me shume ne lidhje me teorine e Gardner mund te lexojne online ose gjithe librin e tij te titulluar Udhetim ne Brendesi te Tokes ose kapituj te vecante qe flasin pikerisht me qarte per teorine e tij dhe argumentimin shkencor te saj.

Librin mund ta gjeni ketu: A Journey to the Earth's Interior (http://www.sacred-texts.com/earth/jei/index.htm) Per te vazhduar me materialet e tjera po permend 3 fakte qe Gardner zbuloi ne lidhje me Polet dhe hapjet ne to. 1- nje ndryshim dramatik klime e cila behet me e ngrohte sa me shume i afrohesh poleve. 2- vecaneria e madhe e te famshmes Drites se Veriut ose Aurora Borealis dhe 3- devijimet e cuditshme te busulles ne lartesi shume te medha.

Edhe njehere ju keshilloj qe te lexoni fragmente nga libri per te kuptuar me mire anen shkencore te temes dhe rendesine e zbulimit te Gardner.

Kjo mini histori mund te quhet dhe si fillesa e teorise se Hollow Earth (qe nga ky moment po perdor termin anglisht meqe ai ne shqip nuk i perputhet teresisht kuptimit te fjales).

Darius
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Teoria e Tokes Bosh

Mesazh  Neo prej 15.01.09 18:57

Ne kete moment te temes e konsideroj me vend qe te bej nje lloj shkeputje nga kronologjia (gje qe do e aplikoj disi shpesh) dhe te flas per nje person i cili ne seren e personave te permendur deri tani dhe ata qe do emertoj ne te ardhmen, ze nje vend shume te rendesishem jo thjesht per deklaratat dhe deshmite qe ka dhene po per rrolin e madh qe ka patur si eksplorator, ushtarak, pilot pionier dhe deshmitar shume i besueshem.

E kam fjalen per te famshmin Admiralin Byrd, eksploratorin e Antarktikes, oficer i Marines se SHBA-se si dhe pilot civil e ushtarak. Le te flasim pak per Admiralin Byrd dhe te kuptojme pse-ne e rendesise se madhe te deshmise se tij.

Richard E. Byrd lindi ne vitin 1888 ne njeren nga familjet me te vjetra dhe te njohura ne historine e shtetit te Virginia. Fillimisht ai synoi nje karriere ne Marinen e SHBA-se dhe u laureua ne Akademine e Marines se SHBA-se.

Por nje sere demtimesh fizike e ben te veshtire per Byrd qe te sherbente si oficer i marines ne det ku kerkoheshin ore te gjata sherbimi. Ne vitin 1916 ai hoqi dore nga Marina por fillimi i Luftes se Pare Boterore e detyroi ate qe rifillonte sherbimin aktiv.

Nderkohe ai, ndonese aviacioni ishte ne hapat e pare te tij, u be nje pilot i talentuar ne Pensacola dhe duke qene gjithnje i interesuar ne aviacion ndiqte me vemendje teknologjine e re te avioneve.

Ky interesim i madh e ndihmoi shume ate kur mbaroi lufta boterore. Ai planifikoi dhe fluturoi me grupin e flotes ajrore duke arritur te paret te kryenin fluturimin transoqeanik duke perdorur aviona detar ne vitin 1919. Ne vitin 1925 Byrd mori pjese ne ekspediten e Donald MacMillan ne Groenlande.

Me pas ai organizoi dhe vetfinancoi ekspediten private per te fluturuar permbi Polin e Veriut. Ne 9 maj 1926 Byrd lfuturoi sebashku me Floyd Bennett duke pilotuar avionin e tyre dhe kryer udhetimin e pare mbi Polin e Veriut ne nje afat kohor prej 15 oresh e 30 minutash. Ky fluturim i famshem filloi nga King Bay, Spitsbergen, Norvegji dhe vazhdoi per ne Polin e Veriut e me pas u kthye neper te njejtin intinerar.

Per kete arritje ai mori Medaljen e Nderit ndersa Kongresi Amerikan e gradoi komandant. Ne vitin 1927 Byrd drejtoi nje grup qe fluturoi nje avion perreth Oqeanit Atlantik. Por arritjet e tij me te medha jane ato qe kane lidhje me Antarktiden.

Byrd mori pjese ne pese ekspedita te medha madje ja doli mbane qe te mblidhte dhe para per te vetfinancuar dy ekspedita te tilla private ne ate rrajon. Admirali Richard E. Byrd i Marines se Shteteve te Bashkuara te Amerikes fluturoi mbi Polin e Jugut ne 29 Nentor 1929. Ai si drejtues i avionit dhe tre pjestare te tjere te ekuipazhit te cilet e shoqeruan ate kreu nje fluturim prej 19 oresh mbi Polin e Jugut.

Gjate ekspedites se vitit 1928-1930 u ndertua baza e quajtur Amerika e Vogel ne shtresen e akullit Ross (Deti Ross ndodhet ne pjesen veri-perendimore te Antarktikes). Gjate periudhes 1933-1935 kur u e hedhja ne harte, eksplorimi shkencor si dhe shpallja e pronesise tokesore, Byrd shpenzoi pese muaj i izoluar ne nje stacion meteorologjik te njohur si Bolling Advance Base dhe arriti te shpetonte mbasi vuajti nga helmimi me karbon monoksidi.

Gjate Ekspedites se quajtur US Antarctic Service Expedition te organizuar nga qeveria amerikane ne vitin 1939-1941 Admirali Byrd zbuloi ishullin Thurston. Ekspedita e ardhshme ne Polin e Jugut, perseri nga qeveria amerikane, u be ne vitin 1946-1947.

Kjo ekspedite u quajt Operation Highjump dhe ishte nje ekspedite e nje shkalle te gjere. (Mbajeni mend mire kete emer ekspedite si dhe vitin kur u krye sepse ketu fillon dhe zyrtarizimi i misterit te madh te nentokes -Darius).

Ne kete ekspedite u hodhen ne harte 573.000 milje katrore (1.390.000 km katrore) te brigjeve te Antarktides me ndihmen e anijeve bregdetare dhe avioneve. Byrd mori pjese ne te gjitha keto misione eksploruese.

Pervec pershkrimeve dhe dokumentimeve shkencore qe ai la mbrapa (vdiq ne vitin 1957) Byrd mbajti dhe nje ditar te detajuar te udhetimeve te tij dhe pikerisht ky ditar eshte ai qe vite me pas do behej objekt i nje lajmi te nje dimensioni te paimagjinueshem, Shkrimet e ditarit i referohen misionit te vitit 1946-1947 dhe ajo qe pershkruhet nga Byrd eshte sa e mrekullueshme aq dhe e pabesueshme.

Por jo me kot bera nje permbledhje te personit te tij, jetes, aktivitetit, pergatitjes dhe autoritetit qe perfaqesonte. Kjo eshte pamja e plote e Admiralit i cili deri sa vdiq nuk foli e tregoi se cfare pa por la mbrapa nje ditar te pasur me pershkrime dhe akuze te forte per qeverine amerikane te asaj kohe e cila e detyroi te mbyllte gojen dhe e denigroi edhe mbas vdekjes.

Sot e kesaj dite ditari i Byrd mbi ate qe ndodhi ne ekspediten e tij te fundit ne Antarktide mbetet nje deshmi e forte e misterit qe na rrethon. Shume jane munduar ta pergenjeshtrojne madje ta quajne dhe falsifikim, ndonese eshte provuar katerciperisht qe ditari eshte i tij, shkrimi i tij dhe firma e tij.

Sa per anen mendore te Richard E.Byrd ajo as nuk vihet ne dyshim. Shendeti i tij fizik e mendor ishin nga faktoret qe e bene njeriun me te arrire si eksplorator te poleve dhe fale ketij shendeti mendor e fizik ai ja doli mbane te percillte mesazhin qe mori ne ate qe i ndodhi.

Tani le te flasim pak per ekspediten e parafundit te Admiralit Byrd dhe cfare perfaqesonte ajo ne te vertete. Pra e kam fjalen per te ashtuquajturin Operation Highjump. Zyrtarisht ky operacion mvishet me misionin shkencor por ne fakt e verteta qendron krejt ndryshe.

Operacioni Highjump ishte as me pak e as me shume nje fushate e paster ushtarake dhe nje nga operacionet ushtarake te shkalles me te gjere persa i perket pjesmarrjes nderkombetare te kryer ndonjehere ne historine e njerezimit. Po kunder kujt dhe pse u krye ky operacion dhe pse pikerisht ne Antarktide?

Ne vitin 1943 gjate nje fjalimi perpara nje grupi te zgjedhur ushtarakesh naziste, shefi i propagandes hitleriane Goebels beri te ditur me entuziasem se urdherat e fyhrerit per te ndertuar ne fortese te pamposhtur naziste diku ne nje vend te panjohur te botes eshte bere realitet.

Tashme Gjermania Naziste zoteronte nje fortese te tille me pajisje dhe aftesi mbrojtese te paimagjinueshme nga kundershtaret e saj si dhe aleatet. Behet fjale per te ashtuquajturen Neuschwabenlandt, baza ose qyteti i nendheshem i ndertuar enkas per te cuar perpara endrren naziste.

Eshte nje fakt i njohur qe me ardhjen ne fuqi te partise naziste shkenctaret, studiuesit, eksploratoret dhe pjestaret e cdo disipline te mundeshme shkencore ishin perfshire fuqishem ne zbulimin e mistereve neper bote dhe studimin e tyre.

Eksploratoret gjermane te asaj periudhe u pane neper gjithe boten nga Europa ne Amerike, nga Tibeti e Egjypti deri ne Meksike, Peru e Argjentine. Por sidomos prania e tyre eshte raportuar e fuqishme ne Antarktide.

Fillimi i vitit 1945 e beri te qarte humbjen e luftes nga nazistes dhe gradualisht ata spostuan nje numer te madh mjetesh ushtarake, pasuri minerale, aparatura dhe pajisje te tjera shkencore si dhe nje numer te konsiderueshem njerezish (llogariten rreth 200.000 veta), pjese e madhe e te cileve ishin klasa elitare gjermane, udheheqja, shkenctaret dhe studiuesit si dhe ushtarake te larte, per ne bazen e Antarktides.

Shume nendetse te famshme gjermane te asaj kohe te quajtura U Boat kryen udhetime te rregullta duke transportuar materialet qe permenda perfshi ketu dhe teknologjine sekrete naziste ku nje vend kryesor zinte kugelblitz (mjeti fluturues gjerman ne forme diskoidale).

Forcat aleate ishin shume mire ne dijeni te kesaj levizje por ju ishte bere e qarte qe nese afroheshin atehere do perballeshin me forcen me te madhe shkaterruese qe bota kishte pare ndonjehere.

Ate qe Gjermania nuk pati mundesi ta perdorte gjate Luftes se Dyte Boterore per arsye kohe, ajo nuk do druhej aspak ta perdorte tani qe lufta kishte mbaruar dhe ajo me ne fund ja kishte dale mbane ta bente funksionale kete teknologji.

Pra operacioni ne Antarktide nuk ishte aspak nje ekspedite shkencore por nje operacion i mirefillte ushtarak per te gjetur dhe asgjesuar bazen sekrete gjermane. Ky sulm u urdherua direkt nga Sekretari i Shtetit per Marinen ne ate kohe James Forestal (nese ju kujtohet tek Lufta e Dulces permenden fare qarte rrethanat e vrasjes se tij ne spitalin psiqiatrik te Bethasas) dhe u mbulua nen velon e ekspedite kerkimore per te gjetur depozita qymyrguri.

Por sic e thashe misioni ishte teresisht ushtarak ku moren pjese mbi 13 anije te medha perfshi ketu dhe nje aeroplan mbajtese, akullthyese, destrojere dhe luftanije te fjales me te fundit te teknologjise ushtarake. Po ashtu ishin dhe 4700 forca te armatosura deri ne dhemb te cilat ne 2 Dhjetor 1946 do te nisnin nje sulm mbi Antarktide nga e cila do largoheshin disa jave me pas te mbuluar me turp dhe me humbje te thella.

Forcat e tre vendeve, Amerika, Britania dhe Australia provuan keshtu humbjen e pare te mbasluftes nga nje fuqi e cila ndonese zyrtarisht ishte e mundur dhe e zhdukur, vazhdonte te ekzistonte me e forte se kurre ne nje territor qe tashme e kishte deklaruar si te paprekshem.

Darius
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Teoria e Tokes Bosh

Mesazh  Neo prej 15.01.09 18:59

Le ti kthehemi tani ditarit te tij dhe cfare u shkruajt ne ate ditar. Konfrontimi me forcat naziste dhe perdorja e mjeteve fluturuese kugelblitz prej ketyre te fundit shkaktoi disfaten e turpshme te forcave aleate por ne te njejten kohe zgjuan kureshtjen dhe dyshimin e madh te Byrd qe dicka fshihej ne Pole.

Disqet dukej sikur dilnin nga dheu dhe vrojtimi i bere i bindi ushtaraket qe ishin te afte te fluturonin nga njeri pol ne tjetrin brenda nje afati kohor shume te shkurter. Duke qene se ishte e pamundur per Byrd te hetonte kete pike te Polit Jugor ai vendosi te fluturonte ne krahun e kundert pra ne Polin e Veriut.

Ishte pikerisht fluturimi ne Arktik ai qe beri dhe zbulimin me te madh dhe konfirmoi teorine e Gardner, Reed apo te tjereve para tyre. Por le ti kthehemi kronologjikisht ditarit dhe me nje mendje te hapur te lexojme e kuptojme ate qe ka shkruar admirali i famshem.

Fluturimi eksplorues mbi Polin e Veriut
(Brendesia e Tokes – Ditari im sekret)

Duhet ta shkruaj kete ditar ne sekret dhe heshtje. Ka lidhje me fluturimin tim ne Arktik diten e nentembedhjete te Shkurtit te viti Nje Mije e Nenteqind e Dyzet e Shtate.

Vjen nje kohe kur rracionaliteti i njeriut duhet te zhduket ne kotesi dhe ai duhet te pranoje pashmangshmerine e te Vertetes! Nuk jam i lejuar qe te bej publik dokumentimin qe vijon... mbase nuk do e shohi asnjehere driten e syrit te publikut por me duhet te bej detyren time dhe te rregjistroj ketu ate qe njerezimi mund ta lexoje nje dite. Ne nje bote lakmie dhe interesi te nje pjese te caktuar te njerezimit e verteta nuk mund te ndrydhet dhe duhet te dali nje dite.

DITARI I FLUTURIMIT: KAMPI BAZE ARKTIK 19/2/1947

Ora 06.00 – Kane perfunduar te gjitha pergatitjet per fluturimin tone mbi Polin e Veriut dhe u ngritem ne ajer me furnizim te plote me karburant ne oren 06.10

Ora 06.20 – duket se perzjerja e karburantit ne motor kryet mire dhe riparimet e bera ne Pratt Whittneys duket se po funksionojne.

Ora 07.30 – Komunikojme me radio me Kampin Baze. Cdo gje shkon mire dhe komunikimi eshte normal.

Ora 07.40 – Vihet re nje rrjedhje vaji nga motori i perparme ne krahun e djathte por treguesi i presionit te vajit duket normal.

Ora 08.00 – Nga drejtimi i lindjes ndihet nje turbulence ne lartesine 2321 kembe, korrigjohet lartesia ne 1700 kembe dhe nuk ndihen me turbulenca por era ne bisht rritet dhe mbasi bejme nje ndreqje ne valvulen e kontrollit avioni duket se funksionon me se miri.

Ora 08.15 – Komunikojme me radio me Kampin Baze, situata normale.

Ora 08.30 – Hasim perseri turbulence dhe rrisin lartesine ne 2900 kembe, fluturimi me pas shkon vaj.

Ora 09.10 – Sasi e madhe akulli dhe debore poshte, vihen re ngjyrime te nje lloji te verdhe dhe te shperndara ne nje menyre lineare. Ndryshojme kursin per nje shqyrtim me te hollesishem te ketij ngjyrimi dhe veme re po ashtu ngjyre te kuqe dhe te purpurt. U rrotulluam dy here mbi kete zone dhe ju rikthyem intinerarit sipas busulles. Kontrollojme pozicionin me bazen dhe i transmetojme informacionin per ngjyrimin ne akullin dhe deboren poshte nesh.

Ora 09.10 – Te dyja busullat, si magnetike dhe xhirobusulla filluan te rrotullohen dhe dridhen ndersa nuk mund te mbanim me drejtimin bazuar ne instrumentat tona. Mbajtem pozicionin me busullen diellore dhe cdo gje duket mire. Komandat duken te ngadalshme dhe me nje lloj veshtiresi si te ngrira por nuk ka tregues akulli!

Ora 09.15 – Ne distance dallohen cfare duket te jene male.

Ora 09.49 – 29 minuta kaluan nga momenti qe dalluam malet, nuk eshte aspak iluzion. Ato jane male ne nje formacion vargmali te vogel gje qe se kam pare kurre me pare.!

Ora 09.55 – Lartesia ndryshohet perseri ne 2950 kembe, hasim perseri turubulence te forte.

Ora 10.00 – Jemi duke pershkuar nje sere vargmalesh te vogla dhe vazhdojme drejt veriut me aq mundesi sa kemi si bindje. Pertej vargmalit shfaqet dicka qe duket si nje lugine me nje lum te vogel ose perrua qe e pershkon ate ne mes. Nuk duhet te kete lugine te gjelbert aty poshte! Padyshim dicka nuk shkon ketu dhe eshte tejet anormale! Ne duhet te jemi mbi Akull dhe Debore! Ne rreze te lugines shikojme pyje te dendur qe rriten neper shpatet e maleve. Instrumentat tona te drejtimit vazhdojne te rrotullohen ndersa xhiroskopi lekundet para e mbrapa!

Ora 10.05 – Ndryshoj lartesine ne 1400 kembe dhe kryej nje kthim te befte majtas per te pare me mire luginen poshte. Eshte e gjelbert ose nga myshku ose nga ndonje lloj tjeter bari te ngjeshur. Drita ketu duket ndryshe. Nuk arrij dot te shikoj me Diellin. Kryejme nje tjeter kthim majtas dhe hasim dicka qe duket te jete nje kafshe e madhe e ndonje lloji te vecante. Duket te jete nje elefant! JO!!! Duket me shume si nje mamuth! Kjo eshte e pabesueshme! Por ja qe ajo eshte! Ulim lartesine ne 1000 kembe dhe marr dylbite per te pare me mire kafshen. Konfirmohet – eshte nje kafshe si mamuth! Raportoj kete zbulim ne kampin baze.

Ora 10.30 – Hasim me shume kodra te gjelberuara tani. Treguesi i temperatures se jashteme shenon 74 grade Fahrenheit! (23.3. grade celcius)! Vazhdojme me intinerarin tone. Instrumentat e drejtimit tani duken normale. Jam ne medyshje per menyren sesi funksionuan me pare. Perpjekje per te kontaktuar kampin baze. Radio nuk po funksionon!

Ora 11.30 – Terreni poshte eshte me i niveluar dhe normal (nese mund te perdor kete fjale). Perpara dallojme dicka qe duket si qytet!!! Kjo eshte e pamundur! Avioni behet me i lehte dhe cuditerisht pluskues. Aparaturat refuzojne te pergjigjen!! Oh ZOT!!! Ne te dy krahet krahet e avionit tone si dhe siper kabines jane disa mjete fluturuese te cuditshme. Ato po afrohen ne rreth mbylles me shpejtesi! Ato jane ne forme disku dhe kane nje vecori vezulluese. Jane shume afer dhe mund te shikojme shenja ne to. Eshte nje lloj Svastike!!! (Mos harroni se Svastika nuk eshte vetem simboli i nazismit por nje simbol shume i vjeter dhe i fuqishem ne traditat e lashta). Kjo eshte fantastike. Ku ndodhemi? Cfare poo ndodh? Provoj perseri aparaturat. Ato nuk pergjigjen !!!! Ne gjendemi te ngerthyer ne nje lloj kontrolli te padukshem!

Ora 11.35 – Radioja jone cercerit dhe nepermjet saj vjen nje ze ne anglisht por qe duket me nje aksent te lehte Nordik ose Gjerman! Mesazhi eshte: ‘Miresevini ne zoterimin tone Admiral. Ne duhet t’ju ulim ju saktesisht mbas shtate minutash! Qetesohuni Admiral, jeni ne duar te sigurta.’ Vura re se motorret e avionit tone kishin pushuar se punuari! Mjeti fluturues ndodhen nen ndikimin e nje aparature te cuditshme dhe tani eshte duke u kthyer vete. Aparaturat jane te panevojshme.

Ora 11.40 – Marrim nje tjeter mesazh ne radio. Filluam procesin e zbritjes dhe mbas disa momenteve avioni dridhet lehte dhe fillon te zbresi sikur te ishte kapur nga nje ashensor i madh i padukshem! Levizja zbritese eshte e pandjeshme dhe prekim token me nje troshitje fare te vogel!

Ora 11.45 – Po hedh shenimin e fundit ne ditarin e fluturimit. Disa njerez po afrohen ne kembe drejt avionit tone. Ata jane te gjate me floke te verdha. Larg ne distance shikojme nje qytet te ndritshem i rrethuar nga nje aureole dritash pulsuese te te gjitha ngjyrave. Nuk e di se cfare do ndodhi tani por nuk ka shenja armesh tek ata qe po afrohen. Tani po degjoj nje ze qe therret emrin tim dhe me kerkon qe te hapim deren bagazhit. Bindem.

FUNDI I SHENIMEVE

Darius
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Teoria e Tokes Bosh

Mesazh  Neo prej 15.01.09 19:08

Deri ketu admirali Byrd ka ruajtur rendin kronologjik te ngjarjeve sic percaktohet dhe ne menyren e mbajtjes se nje ditari. Nga ky moment ai thjesht tregon ate qe ndodhi me pas. Ja si e vazhdon admirali historine e tij:

Qe nga ky moment ate qe do vazhdoje do e shkruaj nga kujtesa. Sfidon cdo lloj imagjinate dhe do te dukej si nje cmenduri nese nuk do te kishte ndodhur me te vertete.

Radisti dhe une u morem nga avioni dhe u pritem ne menyren me te kordiale te mundeshme. Me pas hipem ne nje lloj platforme te vogel si konvejer pa rrota e cila shume bute na levizi drejt nje qyteti rrezellyes.

Ndersa i afroheshim, qyteti dukej sikur te ishte ndertuar prej materiali te kristalte. Mbas pak mberritem tek nje ndertese shume e madhe e nje lloji qe se kam pare kurre me pare ne jeten time. Dukej sikur te kishte dale nga tavolina dizajnuese e Frank Lloyd Wright ose per te qene me i sakte si nje skene butaforike e Buck Rogers.

Na ofruan nje lloj pije te ngrohte e cila kishte nje shije te pa provuar me pare. Ishte e mrekullueshme. Mbas pothuajse 10 minutash, dy nga bujtesit tane mahnites u afruan dhe me thane se duhej ti shkoja pas. Nuk kisha asnje zgjedhje tjeter vecse te pranoja. Lashe pas radistin dhe mbasi ecem per nje distance te shkurter hyme ne nje dicka qe dukej si ashensor. Zbritem poshte per disa caste, makineria ndalon ndersa dera ngrihet nga poshte lart pa zhurmen me te vogel.

Me pas vazhduam neper nje korridor te gjate i cili ishte i ndricuar nga nje drite ne ngjyre te trandafilte dhe qe dukej sikur dilte nga vete muret. Njera nga qeniet ben shenje qe te ndalojme perpara nje dere te madhe. Mbi dere ka nje mbishkrim te cilin nuk mund ta lexoj. Dera e madhe rreshket pa zhurme duke u hapur dhe mua me kerkohet qe te hyj brenda. Njeri nga bujtesit e mi thote: ‘Mos ki frike Admiral, ju do keni nje audience me Masterin...’

Hyra brenda ndersa syte u perpoqen te mesoheshin me ngjyrimet e bukura qe dukej se mbushin tere dhomen. Me pas fillova te shoh cfare me rrethonte.

Ajo qe ndeshen syte e mij ishte pamja me e bukur gjate gjithe ekzistences time. Ne fakt eshte shume e bukur dhe mahnitese per tu pershkruar.

Tejet delikate dhe elegante. Besoj se nuk ekziston ndonje shprehje njerezore ne gjendje te pershkruaje me cdo detaj. Medimet e mija u nderprene ne menyre shume te sjellshme nga nje ze i ngrohte me cilesi melodioze, ‘Ju shpreh mireseardhjen ne zoterimin tone Admiral.’

Perpara kam nje burre me tipare delikate dhe me shenjat e moshes ne fytyren e tij. Ai qendron i ulur ne nje tavoline te gjate. Me ben shenje qe te ulem ne njeren prej karrigeve. Mbasi ulem ai bashkon mollzat e gishtave dhe buzeqesh. Serisht ai flet me nje ze te bute dhe shpreh ate qe vijon.

‘Ju lejuam qe te hyni ketu pasi keni nje karakter fisnik dhe te mirenjohur ne Boten e Siperfaqes, Admiral.’ Bota e Siperfaqes, i them me ze te mekur si pa fryme! ‘Po’ mu pergjigj Masteri duke buzeqeshur, ‘ju ndodheni ne zoterimet e Arianni, Bota e Brendeshme e Tokes.

Nuk duhet ta vonojme me shume misionin tuaj dhe ju do shoqeroheni te siguruar per ne siperfaqe dhe per nje distance te konsiderueshme pertej saj. Por tani Admiral do me duhet tju them pse ju sollem ketu.

Interesi yne filloi menjehere mbasi rraca juaj shpertheu bombat e para atomike ne Hiroshima dhe Nagasaki, Japoni. Ka qene ne ato kohera alarmuese momenti kur ne derguam mjetet tona fluturuese, “Flugelrads” ne boten tuaj te siperfaqes per te hetuar ate qe kishte bere rraca juaj.

Kjo natyrisht qe tashme eshte histori e kaluar i nderuar Admiral por do vazhdoj me tej. Shikoni, ne ansjehere nuk kemi nderhyre me pare ne luftrat e rraces suaj po ashtu dhe ne barbarizmat e saj por tani ne jemi te detyruar pasi ju keni mesuar te fusni duart ne nje lloj force qe nuk eshte per njeriun, e ashtuquajtura energjia atomike.

Te derguarit tane tashme kane derguar mesazhe tek lideret e botes suaj por mesa duket ata nuk i kane vene veshin. Per kete arsye ju u zgjodhet si deshmitar per te provuar ekzistencen e botes sone. Shiko, Kultura dhe Shkenca jone eshte disa mijera vjet me pare se rraca juaj, Admiral.’ E nderpreva duke i thene, ‘Por clidhje ka kjo me mua Zoteri?’

Syte e Masterit dukeshin sikur penetronin thelle ne mendjen time dhe mbasi me studioi per disa caste ai u pergjigj, ‘Rraca juaj tashme ka arritur nje pike moskthimi pasi ne mesin tuaj ka nga ata qe nuk stepen perpara shkaterrimit te gjithe botes vetem e vetem qe mos heqin dore nga pushteti qe zoterojne...’ Pohova me koke dhe Masteri vazhdoi, ‘Ne vitin 1945 dhe me pas ne u perpoqem qe te kontaktonim rracen tuaj por perpjekjet tona ndeshen nje qendrim armiqesor dhe Flugeraldset tona u goditen. Madje dhe u ndoqen me keqdashje dhe agresivitet nga avionet tuaj luftarake.
Pra tani te them ty biri im, mbi boten tuaj eshte duke i kanosur nje stuhi e madhe, nje vello e zeze e cila nuk do hiqet per shume vite. Nuk do kete pergjigje ne duart tuaja, nuk do kete vend te sigurt ne shkencen tuaj. Mund te vazhdoje deri sa cdo lule e kultures tuaj te shkelet dhe cdo gje njerezore te mbulohet nga kaosi. Lufta juaj e fundit ishte vetem nje prelud i asaj qe ende pritet te viije per rracen tuaj. Ne ketu e shohim kete te ndodhi per cdo ore qe kalon...mos do te thuash qe jam gabim?’

‘Jo,’ ju pergjigja, ‘ka ndodhur njehere me pare, epokat e erreta erdhen dhe zgjaten per me shume se 500 vjet.’

‘Po, biri im,’ u pergjigj Masteri, ‘epoka e erret qe do vije tani per rracen tuaj do e mbuloje Token si nje re e zeze, ndonese kam besim se disa nga rraca juaj do ja dalin mbane te jetojne ne kete stuhi, pertej kesaj nuk mund ta them. Shohim ne nje distance te larget se nje bote e re do rilinde nga rrenojat e rraces tuaj duke kerkuar thesaret e humbura dhe legjendare te saj dhe ato do jene ketu biri im, te sigurta nen mbrojtjen tone. Kur te vije koha e duhur ne do te na duhet te bejme perpara serisht per te ndihmuar ringjalljen e kultures dhe rraces tuaj. Mbase deri atehere ju do keni mesuar kotesine e luftes dhe konflikteve... dhe mbas asaj kohe disa nga kultura dhe shkenca juaj do i kthehet serisht rraces tuaj qe ajo te filloje nga e para. Ti, biri im, duhet te kthehesh ne Boten e Siperfaqes me kete mesazh...’

Me keto fjale mbyllese, takimi yne dukej se i erdhi fundi. Qendrova per nje moment sikur te isha ne enderr ndonese e dija qe ishte reale dhe pa e kuptuar u perkula pak ose per rrespekt ose per perulje, nuk di se kush ishte nga te dyja. Papritur vura re se dy bujtesit e pashem te cilit me kishin sjelle ketu ndodheshin perseri perbri meje. ‘Ketej Admiral,’ beri ze njeri prej tyre.

U ktheva per here te fundit perpara se te largohesha dhe pashe drejt Masterit. Ai vazhdonte te kishte nje buzeqeshje sikur te ishte e gdhendur ne fytyren e tij delikate dhe antike. ‘Qofsh mire biri im’ tha dhe me pas beri nje shenje elegante me dore duke simbolizuar paqen dhe duke me bere te kuptoja se takimi yne tashme kishte perfunduar.

Me shpejtesi ecem ne te njejten rruge nga e cila erdhem permes deres se madhe te dhomes se Masterit dhe perseri hyme ne ashensor. Dera u mbyll pa zhurmenga lart poshte dhe vazhduam te ngjitemi. Njeri nga bujtesit e mi foli serisht, ‘Tani na duhet te nxitojme Admiral pasi Masteri nuk deshiron tju vonoje ju ne planet tuaja dhe ju duhet te ktheheni me mesazhin e tij tek rraca juaj.’

Nuk thashe asnje fjale. E gjitha kjo ishte pertej cdo besmi dhe perseri mendimet e mija u nderprene ndersa ndaluam. Hyra ne dhome dhe u gjenda perball radistit. Ai kishte nje shprehje ankthi ne fytyre. Ju afrova duke i thene, ‘Cdo gje eshte ne rregull Howie, cdo gje ne rregull.’ Dy qeniet na shoqeruan per tek konvejeri, hipem aty dhe brenda nje kohe te shkurter u gjendem tek avioni yne. Motorat ishin ndezur dhe nuk vonuam te hipnim ne bord. E gjithe atmosfera dukej e ngarkuar nga nje lloj nxitimi.

Mbasi u mbyll dera e transportit avioni u ngrit menjehere nga e njejta force e panjohur deri sa mberritem ne lartesine 2700 kembe. Dy mjetet fluturuese te tye na shoqeronin perbri duke na treguar ne te njejten kohe rrugen e kthimit. Ketu me duhet te deklaroj se aparatura e shpejtesise ajrore nuk po lexonte asgje por ne po leviznim me nje shpejtesi shume te madhe.

Ora 02.15 – Nje mesazh vjen ne radion tone.’ Tani po ju leme Admiral, kontrollet tuaja jane te lira. Auf Wwiedersehen!!!’ I shoqeruam per disa caste mjetet e tyre flugelrads ndersa u zhduken ne qiellin e zbehte blu. Avioni papritur u ndje sikur ishte mberthyer nga nje shtjelle qe thithte per poshte. Menjehere kapem kontrollet dhe per disa caste nuk folem duke humbur sejcili ne mendimet e tij...

Vazhdon e hedhura e shenimeve ne Librin e Fluturimit:

Ora 02.20 – Serisht gjendemi siper zonave te medha te mbuluara me akull dhe debore dhe rreth 27 minuta nga kampi baze. I derguam atyre nje mesazh me radio te cilit ju pergjigjen menjhere. Raportuam per kushtet normale...normale. Kampi baze u lirua nga tensioni mbas komunikimit tone dhe rivendosjes ne kontakt.

Fundi i shenimeve ne Librin e Fluturimit.

Mars 11, 1947. Sapo mora pjese ne nje takim me stafin ne Pentagon. Deklarova te plote zbulimin tim si dhe mesazhin e Masterit. Cdo gje u rregjistrua me detaje. Presidenti u lajmerua. Tani jam mbajtur ne pritje per disa ore (gjashte ore, thridhjet e nente minuta per te qene i sakte).

Intervistohem intensivisht nga Forcat e Sigurise se Larte dhe grupe mjeksore. Ishte nje prove e rende!!! Vendosem nen nje kontroll te rrepte nepermjet kushtezimeve te sigurise kombetare te Shteteve te Bashkuara te Amerikes.

URDHEROHEM QE TE MBAJ GOJEN MBYLLUR NE LIDHJE ME TE GJITHA ATO QE MESOVA PER NJEREZIMIN!!!

E pabesueshme! Mu permend fakti qe jam nje ushtarak dhe duhet ti bindem urdherave.

30/12/1956 Shkrimi i Fundit

Keto vitet e fundit qe kane kaluar qe nga 1947 nuk kane qene te mira... Tani jam duke hedhur shenimin tim te fundit ne kete ditar te vecante. Duke e mbyllur ndihem i detyruar te deklaroj se kam mbajtur me besnikeri sekretin sic mu kerkua per gjithe keto vjet.

Por tani ndjej se nata e gjate eshte duke ardhur dhe nuk dua qe ky sekret te shkoje ne varr bashke me mua. E verteta duhet te triumfoje dhe keshtu duhet te ndodhe. Kjo mund te jete shpresa e vetme per njerezimin.

E kam pare te verteten dhe me ka zbutur shpirtin e me ka bere te lire! Kreva detyren time ndaj kompleksit monstruoz industrialo-ushtarak. Tani nata e gjate eshte duke u afruar por kjo nuk duhet te jete fundi.

Ashtu sic perfundon nata e gjate ne Arktik, ndricimi i shkelqyer i te VERTETES duhet te vije perseri... dhe ata qe i perkasin asaj erresire duhet te perfshihen nga kjo Drite... PASI PASHE ATE TOKE PERTEJ POLEVE, QENDREN E TE PANJOHURES SE MADHE.

Admirali Richard E.Byrd
United States Navy
24 Dhjetor 1956

Darius
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Toka bosh

Mesazh  Jon prej 05.09.09 1:48

TEORIA E TOKĖS BOSHGjatė gjithė historisė sė regjistruar tė njerėzimit ėshtė folur pėr botėn e nėndheshme, krijesat e saj dhe ferrin qė pėrfaqėson kjo botė.

Qė nga mitologjia e deri tek tekstet fetare gjejmė gjurmė tė forta tė pėrshkrimeve tė njė bote irreale tė mbushur me figura hyjnore e gjysėm hyjnore, qenie mistike dhe tė frikshme tė konsideruara pjellė e fantazisė njerėzore dhe e frikės sė tij ndaj njė tė panjohure qė ka mbetur e tillė pėr mijėra vjet dhe ėshtė prekur vetėm nga njė grusht njerėzish tė zgjedhur.

Vazhdimisht kanė ardhur mesazhe qė janė dėgjuar nga ata qė i kanė mbajtur veshėt e hapur dhe mendjet e hapura pėr tė kuptuar atė qė nuk e kupton dhe pranon dot mendja e ndrydhur njerėzore.

Si qenie njerėzore nuk jemi tė ndėrgjegjshėm pėr fuqinė e madhe qė kemi nė trurin tonė dhe kufizohemi nga frika e tė panjohurės, duke i mohuar vetes pėrdorimin e dhuratės mė tė madhe qė kemi nga natyra apo nga krijuesi.

Ndėr shekuj njerėz tė guximshėm dhe ėndrrimtarė janė pėrpjekur tė gjejnė rrugėt pėr tė hasur kėtė tė panjohur. Shumė kanė dėshtuar deri dhe me jetėt e tyre.

Disa ia kanė dalė mbanė dhe kanė lėnė dėshminė e tyre qė edhe sot e kėsaj dite vazhdon tė mos pranohet falė hijes sė dyshimit qė ka mbėshtjellė mendjen njerėzore dhe se lė atė tė shpėrthejė me gjithė fuqinė e saj.

Sot, mė shumė se kurrė njerėzimi po i afrohet kufijve tė dijes, duke u pėrpjekur t'i kapėrcejė ato. I kėrkon nė avancimin e shkencės, teknikės, mendimit dhe perceptimit. I kėrkon ato nė trupat e sistemit tonė diellor dhe pėrtej tij, duke guxuar qė tė zgjerojė hapėsirėn e kėrkimet nėpėr kozmos dhe gjithė universin.

Por nuk duhet harruar qė vetė globi ynė ende ėshtė i mbushur me mistere. Nuk duhet harruar sesa zbulime tė rėndėsishme janė bėrė vitet e fundit kur mendohej se s'ka mbetur mė gjė pėr t'u zbuluar.

Njohim mjaft mirė sipėrfaqen e Hėnės dhe tė Marsit, por nuk dimė ende se ēfarė fshihet nėpėr thellesitė e Amazonės dhe tė Xhunglės tropikale afrikane.

Njohim mirė satelitet e Saturnit dhe tė Jupiterit, por ende nuk dimė tė shpjegojmė zėrat e fortė qė na vijnė nga e kaluara dhe e tashmja pėr ekzistencėn e diēkaje shumė tė pabesueshme nėn kėmbėt tona.

Pėrpiqemi tė hedhim nė hartė sistemin tonė diellor, galaksinė tonė dhe tė tjera, pėrpiqemi tė gjejmė sesi u krijuan dhe kur do tė kenė njė fund dhe ende nuk dimė as 1% tė asaj qė pėrfaqėson brendėsia e globit tonė.

Dhe kėtu ėshtė misteri mė i madh qė ende mbetet pėr t'u zbuluar. Gjeologjia me saktėsitė dhe pasaktėsitė e saj na ka ardhur nė ndihmė pėr tė kuptuar dhe mėsuar shumė mbi historinė e planetit tonė si trup dhe si ndėrtim. Por si ēdo shkencė ajo ka nevojė gjithmonė pėr pėrmirėsim dhe ndryshime nė koncepte dhe nga ky rregull ajo nuk mund tė bėjė pėrjashtim.

Ėshtė apo jo bosh Toka jonė? Ēfarė janė faktet qė mbėshtesin kėtė teori? Ka apo nuk ka hapėsirė qė tė mundėsojė kushte pėr njė shoqėri qė tė jetojė aty pėr qindra madje mijėra vjet?

A ka gjurmė dhe prova qė dėshmojnė pro kėsaj teorie? Kush janė qeniet qė mund tė jetojnė poshtė kėmbėve tona dhe pse ato kanė bėrė kėtė zgjedhje? Kujt kulture i pėrkasin dhe ēfarė lidhje kanė ato me tė kaluarėn e largėt tė njerėzimit, njė e kaluar, e cila nuk bėn pjesė nė historinė e rregjistruar dhe qė mund tė shkojė mbrapa nė kohė disa dhjetra mijėra vjet?

Kėto janė disa nga pyetjet qė kanė munduar shkencėtarėt pėr shekuj e dekada. Kėrkimet kanė qenė tė shumta, faktet dhe misteret gjithashtu, por asnjė nuk ka arritur tė mbėshtesė njė teori tė vetme dhe ka arritur vetėm qė tė nxjerrė gjithnjė e mė shumė pyetje tė reja.

Nė fund tė fundit, ky ėshtė dhe kalvari i vetė shoqėrisė njerėzore, jemi gjithmonė nė kėrkim tė pėrgjigjeve pėr pyetjet tona dhe nuk do tė rreshtim asnjėherė se pėrpjekuri pėr t'i gjetur ato pėrgjigje.

Qėllimi i shumė dijetarėve ka qenė dhe ėshtė qė tė pasqyrohet ana e panjohur e brendėsisė sė tokės, ajo anė qė pėshpėritet me gjysėm zėri nėpėr bisedat e shkencėtarėve tė rinj dhe ata tė mendimit alternativ, tė studiuesve qė kanė kaluar vite tė tėra, duke mbledhur dhe pėrpjekur tė provojnė dėshmitė e ardhura ndėr vite, tė tė kontaktuarve dhe mendimtarėve mendje hapur dhe sidomos tė asaj shtrese qė konsiderohet si injorante dhe pa kredibilitet shkencor, por qė nė shumė raste ka rezultuar tė jetė disa herė mė e pasur shpirtėrisht dhe mendėrisht sesa shkencėtari mė i afirmuar.

Kėta janė njerėzit e mbrojtur nga eksperienca dhe njohuria disa mijėra vjeēare e transmetuar brez pas brezi dhe qė mbart atė tė fshehtė tė natyrės njerėzore, tė cilėn shkenca e sotme e injoron dhe nuk e quan aspak si tė denjė pėr t'u trajtuar.

Pra, janė zėrat e tė lashtėve nė gojėn e tė tashmėve, tė cilėt pėrpiqen qė tė na zgjojnė nga gjumi letargjik dhe tė na shkundin amnezinė qė na ka pushtuar mendjen kolektive prej mė shumė se 5 mijė vjet.

Pėrbėrja e Tokės

Si trup qiellor Toka ka kėto veēori:

- Orbita: 149,600,000 km (1.00 AU) nga Dielli

- Diametri 12,756.3 km

- Masa: 5.972,24 kg

Kėto janė fakte qė dihen dhe pranohen nga ēdokush, por jo qė pėrbėn njė mister deri nė ditėt e sotme ėshtė brendėsia e saj. Siē dimė nga shkenca e gjeologjisė planeti ynė ėshtė njė sferė solide e pėrbėrė nga disa shtresa. Toka ėshtė e ndarė nė disa shtresa, tė cilat emėrtohen nė varėsi tė veēorive tė tyre sizmike dhe kimike (trashėsia ėshtė nė kilometra):

- Nga 0 - 40 km ėshtė ajo qė quhet Korja e Tokės

-Nga 40 - 400 km ėshtė ai qė quhet Manteli i Sipėrm

-Nga 400 - 640 km ėshtė ai qė quhet Rrajoni Tranzitor ose Pjesa e Ndėrmjetme

-Nga 650 - 2700 km ėshtė Manteli i Poshtėm

-Nga 2700 - 2890 ėshtė ajo qė quhet Shtresa D''

-Nga 2890 - 5150 km ėshtė ajo qė quhet Bėrthama e Jashtme

-Nga 5150 - 6378 km ėshtė ajo qė quhet Bėrthama e Brendshme.

Shkencėrisht kėto shtresa tė tokės kanė tipare karakteristike. Nė rastin e kores ajo varion nė trashėsi, ėshtė mė e hollė nėn oqeane dhe mė trashė poshtė kontinenteve. Bėrthama e Brendshme dhe Korja janė solide; Bėrthama e Jashtme dhe shtresat e Mantelit janė plastike ose gjysėm tė lėngshme.

Shtresat e ndryshme janė tė ndara nga njėra-tjetra nga boshlliqe ose mungesė vazhdimėsie, tė cilat bėhen mė evidente nė tė dhėnat sizmike. Ajo qė njihet mė mirė nga tė gjitha ėshtė boshllėku Mohorovicic qė ndodhet midis Kores dhe Mantelit tė Sipėrm. Pjesa mė e madhe e masės sė Tokės ėshtė nė Mantel dhe shumica e pjesės sė mbetur ėshtė nė Bėrthamė. Pjesa qė ne popullojmė ėshtė vetėm njė fraksion i vogėl i tėrėsisė sė saj.

Bėrthama ka mundėsi qė tė jetė e pėrbėrė nė pjesėn mė tė madhe tė saj nga hekuri ose hekur nikel, por ekziston mundėsia qė tė ketė tė pranishėm dhe elementė tė tjerė.

Temperaturat nė qendėr tė Bėrthamės mund tė jenė tė larta deri nė 7500 K (kelvin), pra, mė e nxehtė se sipėrfaqja e Diellit. Manteli i Poshtėm mendohet se ėshtė nė pjesėn mė tė madhe tė tij silikon, magnez dhe oksigjen i pėrzier me hekur, kalcium dhe alumin.

Manteli i Sipėrm mendohet, se ėshtė i pėrbėrė nė shumicėn e tij nga oliveni, piroksen (silikate hekur/magnezi), kalcium dhe alumin. Shumicėn e kėtyre e dimė nga teknikat sizmike, mostrat qė vijnė nga Manteli i Sipėrm nėpėrmjet shpėrthimeve vullkanike, por nė tėrėsi, pjesa mė e madhe e brendėsisė sė Tokės ėshtė e pakalueshme ose e papėrshkueshme. Korja nė pjesėn mė tė madhe tė saj ėshtė e pėrbėrė nga kuarci (dioksid silikoni) dhe silikate tė tjera.

Kėto janė tė dhėnat qė na ofron shkenca e sotme mbi pėrbėrjen e Tokės.

Por ka edhe njė anė tjetėr tė medaljes dhe ėshtė pikėrisht ajo qė quhet Teoria e Tokės Bosh (Hollow Warth Theory). Nė fakt, Toka nuk ėshtė aspak bosh nga brenda, por qė pėrmban hapėsira tė mėdha boshllėku, tė cilat sipas raporteve tė studimeve tė shumta mund tė jenė nė gjendje tė suportojnė njė numėr shumė tė madh banorėsh dhe ndėrtesash.

Pra, kur thuhet Toria e Tokės Bosh, jepet ideja e ekzistencės sė kaviteteve tė njė madhėsie tė paimagjinueshme me kushte tė pėrshtatshme pėr zhvillimin e njė ekosistemi.

Astronomi britanik Edmund Halley (i famshmi qė i dha emrin Kometės Halley) ka hedhur idenė se, Toka mund tė pėrbėhet nga disa sfera koncentrike tė vendosura brenda njėra-tjetrės nė formėn e njė mozaiku kinez. Dy shtresat e brendshme kanė diametėr tė krahasuar me Marsin dhe Venusin, ndėrsa Bėrthama e Brendshme solide ėshtė po aq e madhe sa planeti Mėrkur.

Por, ideja mė e befasishme qė hodhi Halley ishte ajo qė secila nga kėto sfera tė brendshme mund tė suportojė ekzistencėn e jetės. Sipas teorisė sė tij ato mendohet se janė tė mbushura me dritė tė krijuar nga njė atmosferė e ndritshme.

Kur shikohej pamja jo e zakontė e Aurora Borealis Halley, hodhi postulatin se mund tė jetė shkaktuar nga dalja e gazit prej brendėsisė sė Tokės drejt atmosferės. Kjo teori e Halley u propozua nė shekullin e shtatėmbėdhjetė kur njohuria shkencore mbi strukurėn e tokės ishte ende primitive.

Me kalimin e kohės pamundėsia e ekzistencės sė njė toke tėrėsisht bosh u bė mėse e qartė pėr shkencėtarėt dhe studiuesit, por ideja u ēua mė tej nga shkrimtarėt e zhanrit fantastiko-shkencor si libri i famshėm i Zhyl Vernit, Udhėtim nė Qendėr tė Tokės i shkruar nė vitin 1864 apo njė cikėl i tėrė novelash me temė nga Toka Bosh e shkruar prej Edgar Rice Burroughs.

Kėta tė dy si dhe shumė shkrimtarė tė tjerė u frymėzuan nga teoritė e njė eksentriku amerikan tė fillim shekullit tė nėntėmbėdhjetė tė quajtur John Cleves Symmes. Ashtu si dhe Halley, Symmes mendonte se Toka ėshtė e pėrbėrė nga pesė sfera koncentrike.

Por ai shtoi edhe diēka tjetėr. Sipas tij, nė secilin nga polet ka hapje apo ēarje, tė cilat u quajtėn 'Hapjet Symmes'. Oqeani hyn e del nėpėr kėto hapje dhe po ashtu brendėsia e tokės supozohej se ishte e banuar.

Symmes ishte njė kapiten i ushtrisė i shquar gjatė Luftės sė vitit 1821 dhe mbronte me fanatizėm teorinė e tij. Kreu shumė udhėtime nėpėr gjithė vendin qė tė siguronte fonde pėr tė organizuar njė ekspeditė nė hapjen e Polit tė Veriut. Ai madje dėrgoi dhe njė peticion nė Kongres me kėrkesėn qė ky i fundit tė financonte ekspeditėn.

Njė doktor i pasur nė vitin 1824, financoi njė ekspeditė nė Polin e Jugut pėr tė gjetur Hapjen Symmes, por ekspedita nuk pati sukses dhe Symmes vdiq, duke mos e parė tė realizuar idenė e tij.

Nė vitin 1906, William Reed publikoi njė libėr tė quajtur Fantazma e Poleve ku deklaronte, "Jam nė gjendje qė tė provoj teorinė time se, Toka jo vetėm ėshtė bosh, por e pėrshtatshme nė brendėsinė e saj, qė tė mundėsojė ekzistencėn e jetės njerėzore me tė njėjtėn lehtėsi si nė sipėrfaqen e saj.

Numri i njerėzve qė mund tė jenė nė gjendje tė jetojnė aty i kalon miliardat. Teoria e Reed zgjoi pak interes nė radhėt e njė publiku mėse skeptik.

Por marshalli B. Gardner, i cili shkroi mbi teorinė e Symmes disa vite mė pas, tėrhoqi njė vėmendje mė tė madhe. Ai kundėrshtoi si absurde nocionin e pesė sferave koncentrike tė Symmes, por nė tė njėjtėn kohė u tregua entuziast mbi idenė e hapjes nė pole. Sipas Gardner, brendėsia e Tokės ishte e ndriēuar nga njė diell i vogėl rreth gjashtėqind milje nė diametėr.

Gardner shkoi dhe mė tej kur paraqiti aplikimin e zbulimit tė tij nė Zyren e Patentave tė Shteteve tė Bashkuara. Ja ē'thotė dokumenti origjinal:
avatar
Jon

1163


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Teoria e Tokes Bosh

Mesazh  Jon prej 05.09.09 1:48

PATENTA E SHTETEVE TĖ BASHKUARA 1096102: TEORIA E TOKĖS BOSH

Pra, ky ėshtė regjistrimi qė Gardner bėri nė datėn 25 Nėntor 1912. 18 muaj mė pas, nė 12 Maj 1914 Agjencia Federale i lėshoi zotit Gardner patentėn e Shteteve tė Bashkuara me numėr 1096102, dokumenti i dytė mė i rėndėsishėm shkencor qė ėshtė lėshuar ndonjėherė.

Rėndėsia e kėtij dokumenti kalohet vetėm nga ajo e zbulimit tė fluturimit prej vėllezėrve Orville dhe Wilbur Wright nė vitin 1903. Pėr arsye qė Gardner nuk mund t'i kuptonte, por qė tashmė nė ditėt tona janė mėse tė qarta, zbulimi i tij u shndėrrua nė sekretin ushtarak mė tė klasifikuar tė tė gjithė kohėrave.

Gjatė viteve tė tėra tė studimeve dhe udhėtimeve tė tij nė rrethin Polar, ai u bė zbuluesi i famshėm i mamuthit tė ngrirė nė Siberi nė vitin 1846 dhe ėshtė pikėrisht ky zbulim qė pėrforcoi idenė e tij pėr hapjet nė pole, pasi gjendja e pėrkryer nė tė cilėn ishte trupi i ngrirė i mamuthit sugjeronte, qė ai kishte ngordhur para pak kohėsh dhe e vetmja mėnyrė qė ai mund tė ishte gjendur aty ku u gjet ishte ardhja e tij nga njė afėrsi, e cila ėshtė Poli i Veriut, pra nga hapja e tij.

Kohė mė pas observimi i Gardner rezultoi tė ishte me shumė vend po tė kemi parasysh udhėtimin e parė mbi Polin e Veriut tė kryer nga Stanley nė vitin 1929, dhe qė u transmetua direkt nga radio. Vazhdojnė ende tė jetojnė njerėz, tė cilėve ju kujtohet komenti shqetėsues, qė bėri Stanley kur u ndodh mbi Polin e Veriut dhe filloi tė raportonte pėr njė pamje tė pabesueshme luginash tė gjelbėruara, lumenj, pemė tė larta dhe mamuthe qė kullosnin lirshėm.

Fill mbas kėtyre fjalėve transmetimi u ndėrpre dhe mė pas nuk pati asnjė koment. Disa deklarata tė mekura mė pas e quajtėn si njė mirazh dhe komentet pėrfunduan aty.

Fakti interesant ėshtė qė Gardner nuk kishte dijeni pėr punėn e William Reed dhe konkluzionet e arritura ishin komplet tė pavarura. Por, nėse Reed e kufizoi studimin e tij thjesht nė eksplorimet polare, Gardner shkoi mė tej, duke i zgjeruar ato dhe me astronominė. Dhe kėtu ai e bazoi gjithė kėrkimin e tij, duke i dhėnė baza tė forta shkencore.

Sipas teorisė sė pėrgjithshme tė krijimit tė planetit, nė fillim, pra 4-5 miliard vjet mė parė, Toka ishte ende njė sferė gjigande gazi vėrtitės shumė tė nxehtė dhe gradualisht filloi tė ftohej. Ligjet e fizikės thonė se, gazet qė ftohen kondensohen dhe nė kėtė mėnyrė sfera e gaztė qė rrotullohej me shpejtėsi filloi tė koncentrohej, ndėrsa vazhdonte humbja e nxehtėsisė.

Tėrheqja gravitacionale e qendėrsuar vazhdoi tė reduktonte diametrin e sferės rrotulluese me material qė po ftohej pak nga pak... por kjo deri nė njė farė pike. Ky ėshtė ndryshimi i madh logjik midis teorisė sė vjetėr jo adeguate mbi formimin e planeteve dhe zbulimit tė Gardner. Sipas nocionit tė vjetėr koncentrimi gravitacional vazhdoi parreshtur deri sa Toka u shndėrrua nė njė llavė tė nxehtė nėn presionin e njė shtypje tė madhe gravitacionale.

Nėse njė skenar i tillė padyshim qė ndodh nė mėnyrė rutine nė evolucionin qiellor nė disa trupa tė veēantė dhe shumė tė mėdhenj, si nė rastin e yjeve, ėshtė padyshim jo e njėjta gjė me zhvillimin e disa planeteve tipike. Faktori kryesor ėshtė ai i forcės centrifugale.

Pėrfundimi i studimit tė Gardner sugjeron se, planeti ynė e pėrfundoi fazėn e tij evolutive si trup qiellor kur u ngurtėsua si njė sferė e zgavėrt prej 8000 miljesh me njė diametėr prej 1400 milje hapje polare dhe nė kėtė pikė qėndron dhe avantazhi i Gardner nga Reed.

Duke qenė i bazuar shumė nė astronomi dhe me anė tė dokumentimeve tė tij si dhe fotografi qė lidheshin nė mėnyrė specifike me mjegullnaja dhe kometa, Gardner kuptoi gjithė tė vėrtetėn.

Pikėrisht nė mes tė kėsaj sfere (tokės) ėshtė njė sferė proporcionalisht e vogėl inkandeshente. Midis saj dhe kores sė mjegullnajės ka njė hapėsirė boshe, e thėnė me fjalė tė tjera mjegullnaja ėshtė e zgavėrt me pėrjashtim tė sferės sė ndritshme nė qendrėn e saj.

Kėto janė disa detaje tė pakta pėr tė mos u pėrqendruar shumė nė aspektin teknik tė temės dhe 3 faktet kryesore qė Gardner zbuloi nė lidhje me Polet dhe hapjet nė to janė: 1- njė ndryshim dramatik klime, e cila bėhet mė e ngrohtė sa mė shumė i afrohesh poleve, 2- veēanėsia e madhe e tė famshmes Dritės sė Veriut ose Aurora Borealis dhe 3- devijimet e ēuditshme tė busullės nė lartėsi shumė tė mėdha.

Ėshtė e paimagjinueshme nga njerėzit qė nuk kanė njohuri se ēfarė pune dhe informacioni ėshtė bėrė dhe mbledhur nė lidhje me kėtė teori. Dokumentat dhe faktet nuk janė bėrė masivisht publike dhe ka shumė njerėz, pėr tė mos thėnė pjesa mė e madhe e tyre qė nuk e kanė idenė se ēfarė ka ndodhur, ēfarė zbulohet dhe ēfarė aplikimesh bėhen nga shkencėtarė e studiues tė ndryshėm nė tė gjithė botėn.

Konkluzionet e Gardner si dhe tė tė tjerėve si ai ose ndrydhen ose anashkalohen dhe kjo lloj mėnyre mesa duket ka rezultuar e suksesshme po tė shikohet apatia dhe injoranca totale e masave. Ėshtė e vėshtirė qė nė njė temė tė jepet ēdo detaj, por ėshtė e rėndėsishme tė pėrmendet qė nuk bėhet fjalė pėr teori boshe.

Nė tė kundėrtėn, bėhet fjalė pėr studime voluminoze, udhėtime dhe eksperienca tė provuara nė person si dhe observime tė mbėshtetura nga teknologjia e kohės.

Pėrgatiti: Klarita Bajraktari
avatar
Jon

1163


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Teoria e Tokes Bosh

Mesazh  Odin prej 04.05.10 21:00

Njeriu eksplorimin e Polit te Veriut e ka te ndaluar, keshtu qe misteri vazhdon ...
avatar
Odin

527


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Teoria e Tokes Bosh

Mesazh  Estilen prej 04.05.10 21:17

Njė
tjetėr civilizim nė thellėsi tė Tokės…

nje titull shume bombastik,por asgje nuk zbulon se ku gjendet ky civilizim....cudi..?!

Estilen

847


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Teoria e Tokes Bosh

Mesazh  gjilanasi prej 05.05.10 10:33

Ufo shkruajti:Njė budallallėk tė tillė kisha kohė pa e dėgjuar , nuk e di ky blog ka moderator apo jo ..?

Para se te nxjerresh xhevahire nga goja eshte mire qe te lexosh, pse nuk i ofendon besimtaret per budallallėk kur thone se Zoti ekziston, edhe kjo eshte teori.
Te keshilloj qe lexosh kete artikull meqe shihet qe nga gjykimi qe qenke i ri:
http://www.explorerunivers.com/enigma-f9/teoria-e-tokes-bosh-t778.htm
avatar
gjilanasi

379


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Teoria e Tokes Bosh

Mesazh  Estilen prej 05.05.10 12:02

Bota nuk ushqehet me teorite dhe librat e shenjte,por me pune dhe revolucionarizim te panderprere te shkences prodhuese,shkences qe ju ka bere ju besimtarve te shkruani e te beni budallalleqe me thase neper internete.

Merruni me sudimet dhe aplikimet e reja shkencore,se kjo do t'ju cliroi nga ajo gjendje te ''fiktit''qe po ju shkakton kultura arabe,kjo kulture qe s'eshte e denje per nje popull kaq vital,sic eshte populli shqiptar.

Te paret tane kane qene pagane,besonin vetem ne fuqine hyjnore per jeten tek DIELLI..

Dhe eshte e vertetuar kateerciperisht se ''zoti'' jone eshte DIELLI.
Ai cliron ngrohtesine e nevojdshme per lulezimin e jeteve e te gjallesave toksore.

E sa per teorine e civilizimeve nentoksore,po ju them qe te vazhdoni teorite e juaja,vazhdoni dhe ''germimet''se vetem kockat e kafsheve prehistorike dhe te njerzve qe kane jetuar neper shpella,do te gjeni.
Por jete te civilizuar NENTOKSORE,as nuk eshte gjetur dhe as nuk do te gjeni ndonjehere.

Atje ku nuk ka DIELL e drite,asnjehere nuk do te kete jete.

Aaaaa ndoshta harrova,po per ju besimtaret ekziston ferri e parajsa,por qe nuk jane vertetuar si forma te jetes,
Ketu jemi shume larg nga njeri tjetri.

Estilen

847


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Njė tjetėr civilizim nė thellėsi tė Tokės

Mesazh  genti prej 05.05.10 14:06

estilien me vjen shume keq qe informacioni yt rreth fese qenka kaq i ceket, me kete desha te them mos ngaterro kulturen arabe me fene islame , pasi jane komplet dy gjera te ndryshme, sa per shkencen, duhet ta dishe mire se parimi themelor i saje eshte hulumtimi dhe eksperimenti, pra e thene ndryshe dija, leximi, ne te njejten kohe mos harro se fjala e pare qe i eshte zbritur profetit muhamed eshte fjala (dije) sipas islamit njeriu vetem me ane te dijes mund te njohi Zotin
pasi vetem ne baze te kerkimeve ne mahnitemi me madheshtine e krijimit qe na rrethon, nuk desha te zgjatem me shume, por te keshilloj miqesisht qe te shikosh kete dokumentar, "inteligent design" aty ka vertete fakte mahnitese rreth botes qe na rrethon
se vertete arsyeja e shendoshe na con ne faktin se Ka nje krijues te vetem absolut. dhe si shqiptar duhet te mos jemi paragjykues ndaj asnje lloji mendimi pa e marre ne shqyrtim. sepse vertete do te ishte
injorance.


ndersa persa i perket asaj qe vertete eshte mahnitese, eshte se vete dielli i cili na sherben 24 ore ne 5 miliarde vjet deri tani eshte nje tjeter fakt i madheshtise se krijuesit,


ndersa sa per jeten nuk eshte e vertete se ajo eshte e mundur vetem ne prani te diellit, zbulimet e fundit ka vertetuar se jeta eshte e pranishme edhe ne thellesite me te errta te oqeaneve. per info shiko nje sere dokumentaresh tek discovery channel dhe gjithashtu i ke te servirura edhe tek digitalbi

e gjitha kjo ehte vetem nje keshille, dhe jo nje sulm verbal, pasi per te arritur te verteten na duhet bashkepunim dhe jo urrejtje

me rrespekt genti
me rrespekt
avatar
genti

6


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Teoria e Tokes Bosh

Mesazh  Estilen prej 05.05.10 14:57

genti shkruajti:estilien me vjen shume keq qe informacioni yt rreth fese qenka kaq i ceket, me kete desha te them mos ngaterro kulturen arabe me fene islame , pasi jane komplet dy gjera te ndryshme, sa per shkencen, duhet ta dishe mire se parimi themelor i saje eshte hulumtimi dhe eksperimenti, pra e thene ndryshe dija, leximi, ne te njejten kohe mos harro se fjala e pare qe i eshte zbritur profetit muhamed eshte fjala (dije) sipas islamit njeriu vetem me ane te dijes mund te njohi Zotin
pasi vetem ne baze te kerkimeve ne mahnitemi me madheshtine e krijimit qe na rrethon, nuk desha te zgjatem me shume, por te keshilloj miqesisht qe te shikosh kete dokumentar, "inteligent design" aty ka vertete fakte mahnitese rreth botes qe na rrethon
se vertete arsyeja e shendoshe na con ne faktin se Ka nje krijues te vetem absolut. dhe si shqiptar duhet te mos jemi paragjykues ndaj asnje lloji mendimi pa e marre ne shqyrtim. sepse vertete do te ishte
injorance.


ndersa persa i perket asaj qe vertete eshte mahnitese, eshte se vete dielli i cili na sherben 24 ore ne 5 miliarde vjet deri tani eshte nje tjeter fakt i madheshtise se krijuesit,


ndersa sa per jeten nuk eshte e vertete se ajo eshte e mundur vetem ne prani te diellit, zbulimet e fundit ka vertetuar se jeta eshte e pranishme edhe ne thellesite me te errta te oqeaneve. per info shiko nje sere dokumentaresh tek discovery channel dhe gjithashtu i ke te servirura edhe tek digitalbi

e gjitha kjo ehte vetem nje keshille, dhe jo nje sulm verbal, pasi per te arritur te verteten na duhet bashkepunim dhe jo urrejtje

me rrespekt genti
me rrespekt

Asnjehere mos mu drejto mua,por dijeve tuaja mor djal.

Estilen

847


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Njė tjetėr civilizim nė thellėsi tė Tokės

Mesazh  genti prej 05.05.10 22:43

nuk kam pasur per qellim te ve ne diskutim llogjiken tende, por ajo qe desha te them eshte fakti se do te ishte mire te sillnim argumente dhe jo emocione te castit pasi do te ishim edhe me serioz me te tjeret,

dhe mos harro dicka nuk jemi ketu per tu zene me njeri tjetrin se kush e ka gabim apo te drejte. ketu nuk ka rendesi se kush jam une apo kush je ti, ao qe ka rendesi eshte e verteta mbi bazen e argumenteve,

prandaj desha te sqaroj se nuk kam asgje kunder teje, por thjesht na ofro edhe ne argumente qe te mesojm prej njeri tjetrit.
avatar
genti

6


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Teoria e Tokes Bosh

Mesazh  Estilen prej 06.05.10 9:26

I dashur mik.
Po te them se argumentat me te cilat ti kerkon te hysh ne debat, nuk jane argumenta.

Nuk eshte argument referimi ne Kuran, asnjehere, kete fiksoje njehere e pergjithmone.Argument eshte praktika e studimeve dhe e provave shkencore...praktika qe jane kritere te se vertetes sa do te vogla te jene ato.

Ne se shkenca do mbeshtetej ne Kuran, njerzimi do ishte akoma ne zhvillime parahistorike, megjithse dhe atehere kur nuk ishte zhgarravitur nga mendje djallezore (Kurani) njerzimi mundohej te cante e te dilte nga 'erresira' e mos njohjes.

Edhe ai Kurani, eshte nje proces evoluimi i mendjes njerzore per te ecur, por brenda tij kerkohet bindje totale, ndryshe mosbindja te shpall antiAllah,anti fe dhe si rezultat ti jeton nje jete te stresuar se nuk do te prehesh ne Parajse.

A e shikoni si jane venei ne ''rrjesht''miliona e miliona njerez,e jane bere skllever te se panjohures,..?

Une nuk do e pranoja kurre qe jeten time t'ja kushtoja bindjeve shabllone, jo,asnjehere, ndryshe nuk do ndryshoja nga klasa e gjitarve qe shfrytezohen nga njeriu, si gomari, kali, mushka e shume te tjereve.

Pra ky eshte dhe ndryshimi midis meje dhe jush.Mua me drejtojne shkenca me aplikikimet e ligjeve te nenes natyre, kurse juve ju drejton Xhamia dhe Hoxha(KURANI) , injoranti dhe mashtruesi me i madh klasik si institucion fetar.

Pra shkenca me garden e shkencetarve, jane ana me e ndritur, e koshiences njerzore, por jo gjithcka, ndersa Kurani dhe dhe ata qe mundohen ta tjerrin ate per qellimet e tyre, jane pjesa me e erret e ndergjegjes se popujve.

Te besosh apo te mos besosh eshte nje ceshtje tejet personle, prandaj tu drejtova duke te thene qe mos mu drejto mua asnjehere, por mundohu te rritesh dijet tuaja jashte shablloneve, clirohu nga e keqja qe ju ka pllakosur ne ndergjegjen tuaja, jetoje jeten me te gjitha emocionet qe ajo te fal.

Besoi se cdo koment i ardhshem rreth kesaj teme do te jete pa vlera, per aresye se ''istikamet'' tona jane te ndara.

Estilen

847


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Teoria e Tokes Bosh

Mesazh  Konteverde prej 07.05.10 23:05

Me duketnje budallallek me ok kjo teme kaq e rendomt qe paska nje bote tjeter brenda botes personi ne fjele ndoshta vuan nga ndonje personalitet i dyfisht keshtu me ben te dyshoj
avatar
Konteverde

2


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Teoria e Tokes Bosh

Mesazh  genti prej 08.05.10 11:35

arsyetimi yt prej nje pseudo NIĒEJE te vertete shpaloset fuqishem ne rreshtin e fundit, gjithsesi rrespekte.
avatar
genti

6


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Enigma e brendesise se Tokes

Mesazh  Estilen prej 09.11.11 10:50

Enigma e brendėsise se Tokės vazhdon !


Ēfarė fshihet nė thellėsitė e planetit tonė? Vetėm shkėmbinj me pėrbėrje tė ndryshme nga ajo qė gjendet nė sipėrfaqe dhe njėherėsh shumė solide: kėtė e thotė gjeologjia.

Por pėrgjatė shekujve ėshtė menduar se brendėsia e planetit fsheh mrekulli tė jashtėzakonshme, botė tė paimagjinueshme dhe popullsi tė mistershme. Ka nga ata qė e mbėshtesin edhe sot kėtė tezė...

Nga Agartha nė ferr

Ideja e botėve tė fshehura nėn sipėrfaqen e Tokės haset te shumė besime fetare. Legjendat e budistėve tibetianė tregonin pėr Agarthėn, njė mbretėri e populluar nga qenie tė urta e tė iluminuara, e pozicionuar diku nė Azinė Qendrore.

Asiro-babilonasit tregonin se si Gilgameshi kishte mėsuar pėr ekzistencėn e njė bote tė nėndheshme nga fantazma e njė miku tė vdekur. Homeri e Platoni imagjinuan labirinte tė panumėrt qė shtriheshin drejt qendrės sė Tokės, ku gjendej edhe Zoti, tamam nė "kėrthizėn" e Tokės.

Egjiptianėt e lashtė besonin nė njė mbretėri ferri tė nėndheshme, e mė vonė tė krishterėt e imagjinuan ferrin nė mėnyrė pak a shumė tė ngjashme. Dante e pėrshkroi nė Komedinė Hyjnore si njė hapėsirė e nėndheshme e pėrbėrė nga nėntė rrathė.

Por duhet tė vinte viti 600 qė tė bėhej edhe pėrpjekja e parė shkencore pėr pėrcaktimin e asaj qė fshihej nė brendėsi tė Tokės.

I ēuditur nga anomalitė qė tregonte busulla (shmangie nė raport me Veriun pėr shkak tė fenomeneve si magnetizmi i shkėmbinjve) astronomi britanik Edmond Hallei, i njohur mė shumė pėr kometėn qė pagėzoi me emrin e vet, hodhi idenė se Toka qe formuar nga kore me njė qendėr tė vetme, secila me njė atmosferė tė vetėn qė nga ana e tyre kishin edhe polet magnetike: anomalitė e regjistruara nga busulla shkaktoheshin nga shpejtėsitė e ndryshme tė rrotullimit tė secilės prej shtresave.

Matematikani zviceran Euleri e hodhi poshtė idenė e shtresave me tė njėjtėn qendėr, pėr ta zėvendėsuar me atė tė njė Dielli qendror nė gjendje tė ndriēonte, tė ngrohte e t‘i garantonte jetėn njė qytetėrimi tė zhvilluar nė brendėsi tė saj.

Ndėrsa kolegu i tij britanik, Sėr Xhon Lesli, qe i bindur se nė brendėsi tė Tokės ekzistonin dy diej.

Brendėsi e banueshme

Por nuk do tė ishin shkencėtarėt ata qė do ta bėnin popullore idenė e Tokės bosh pėrbrenda. Kėtė e bėri Xhon Klives Symes, tregtar qė nė rini kishte qenė ushtar, por edhe me njė pasion tė madh pėr shkencat natyrore.

Nė vitin 1818, Symes e bėri publik deklaratėn "Pėr gjithė botėn".

"Deklaroj se Toka ėshtė bosh nga brenda dhe e banueshme", shkroi ai. "Pėrbėhet nga disa sfera me tė njėjtėn qendėr dhe ėshtė e hapur te polet.

Betohem qė kjo ėshtė e vėrtetė dhe jam gati ta eksploroj kėtė hapėsirė nė rast se bota do mė mbėshtesė nė kėtė pėrpjekje".

Por bota nuk u duk shumė e tėrhequr nga tė tilla zbulime.

Me gjithė qesėnditė e shumta qė teoritė e tij ngritėn nė shtyp dhe brenda komunitetit shkencor, Symes ia doli tė krijonte njė rreth tė vogėl pasuesish, i cili mjaftoi pėr tė ngacmuar interesin e Kongresit tė Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės, ku u votua disa herė pėr tė vendosur nėse ekspedita e propozuar duhej mbėshtetur financiarisht apo jo.

Por duhet thėnė se nė tė gjitha votimet propozimi ra poshtė. Vetėm dhjetė vite mė pas, kur Symes vdiq, qeveria amerikane vendosi tė financonte eksplorimin nė shkallė tė gjerė tė deteve tė Jugut. Por nė Pol gjetėn veē akull dhe asnjė lloj zgavre qė shpinte nė thellėsitė e planetit.

Planet konkav

Gjithsesi, pavarėsisht kundėrshtive tė forta, ideja nuk vdiq, ndoshta edhe pėr shkak tė historive fantastike tė shkruara falė fantazisė sė Edgar Alan Poe dhe Zhyl Vernit. Amerikani Cyrus Rid Tid u bind qė jo vetėm Toka qe bosh pėrbrenda, por edhe ne vetė jetonim nė brendėsinė e saj.

Dielli gjendej nė qendėr, gjysmė i ndriēuar e gjysmė i errėt, ndėrsa yjet dhe Hėna reflektoheshin nga sipėrfaqja tokėsore. Teoria e "Tokės konkave" e Tidit u transformua nė njė sekt, Bashkimi Koreshan, i cili deri nė vdekjen e pasuesit tė fundit, nė vitin 1982, pretendonte se kishte vėrtetuar shkencėrisht konkavitetin e shtresave tė Tokės.

Ēfarė nxehtėsie nė Pol!

Ishin Uilliam Rid dhe Marshall B. Gardner studiuesit e parė qė do tė qenė tė aftė tė mbanin ndezur edhe gjatė viteve ‘900 shpresėn pėr tė vėrtetuar konkavitetin e Tokės. Qė tė dy ishin tė bindur se shumė anomali nuk mund tė shpjegoheshin ndryshe.

Pėr shembull, disa eksplorues kishin treguar se temperaturat dukeshin sikur rriteshin nė Polin e Veriut. Eksploruesi norvegjez Fridtjof Nansen deklaroi se nė Qarkun Arktik bėnte aq nxehtė sa qe e pamundur tė flije. Tė tjerė flisnin pėr akull me ngjyrė tė kuqe, tė gjelbėr, tė verdhė e tė zezė.

Dhe zbulimi i njė mamuthi tė ngrirė nė Siberi u vėrejt si prova pėrfundimtare. Pėr Ridin dhe Gardnerin tė gjithė kėta elementė bėnin tė mendohej se eksploruesit i qenė afruar, madje kishin hyrė, pa e kuptuar nė zgavrėn polare.

Bora kishte marrė ngjyra tė tilla pėr shkak tė pjalmit qė vinte nga brendėsia, ndėrsa ajo e zeza kishte marrė kėtė ngjyrė pėr shkak tė gazrave tė lėshuar nga ndonjė vullkan.

Mė tej, mamuthėt nuk qenė zhdukur, siē besohej nga tė gjithė, por se kishin gjetur nė brendėsi ambientin e pėrshtatshėm pėr tė jetuar. Sa pėr mamuthin e gjetur tė ngrirė, qė tė dy mendonin se kishte guxuar tė dilte jashtė dhe kishte ngrirė.

Njė peshkatar norvegjez, Olaf Jansen, arriti deri nė atė pikė sa tha qė bashkė me tė birin kishte arritur me barkė nė kontinentin e brendshėm dhe se kishin qėndruar aty plot dy vjet, nėn kujdesin dhe mikpritjen e popullsisė sė brendshme, e pėrbėrė nga qenie gjigande shumė tė zhvilluara qė nė ēastin e largimit i kishin mbushur me ar.

Vetėm se Janseni vdiq gjatė udhėtimit dhe i biri qė rrėfeu historinė u mbyll nė njė ēmendinė. Vetėm nė fillim tė viteve 1900, Jansen vendosi t‘ia rrėfejė historinė Uilliam Xhorxh Emersonit, i cili u bazua tek ajo pėr tė shkruar librin "Zoti prej tymi".

Streha e Hitlerit

Qė tė gjitha kėto teori dhe ide gjatė viteve ‘30 ngacmuan imagjinatėn e shumė hierarkėve nazistė madje, duket edhe atė tė vetė Hitlerit.

Tė vendosur pėr tė vėrtetuar superioritetin e racės ariane, disa syresh morėn pėr tė sakta legjenda e mitologji qė rrėfenin pėr qytetėrime tė zhvilluara nė qendėr tė Tokės.

Nuk mund tė mos ishin paraardhėsit e Raihut. Sipas disave ėshtė financuar edhe njė ekspeditė nė kėrkim tė portės hyrėse nė Polin e Veriut, ndėrkohė qė nė prill tė vitit 1942, shkencėtari Heinz Fisher drejtoi nga qielli njė aparat fotografik me rreze infra tė kuqe. Qėllimi? Tė fotografonte flotėn britanike nė murin pėrballė shtresės tokėsore.

Atdheu i UFO-ve

Pas Luftės sė Dytė Botėrore, simpatizanti i nazistėve, Ernst Zėndel, arriti deri nė atė pikė sa tė deklaronte se Hitleri dhe njė grup njerėzish tė besuar ia dolėn t‘u shpėtonin forcave aleate pėrmes njė anijeje pėr tė hyrė mė pas nė brendėsi tė Tokės pėrmes zgavrės hyrėse nė Polin e Jugut.

Qė aty shkencėtarėt nazistė nisėn ideimin e njė plani pėr tė pushtuar planetin falė disa mjeteve fluturues revolucionarė, tė rrumbullakėt e pa krahė: disqet fluturuese.

Edhe sot e kėsaj dite, disa janė tė bindur se UFO-t nuk fshihen nė thellėsi tė hapėsirave qiellore, por nė zemėr tė Tokės.

Ata qė e ushqyen mė shumė kėtė ide qenė shkrimtarėt Riēard Shaver dhe botuesi i tij, Rei Palmer, bashkėthemelues i revistės amerikane "Fate", e cila i dedikohet tėrėsisht aktiviteteve paranormale.

Shaver kėmbėngulte se jo vetėm qė UFO-t qenė mjetet e transportit tė atyre qė banonin nė brendėsi tė planetit, por se edhe kishte arritur ta vizitonte personalisht atė botė, sigurisht, fshehtazi banorėve.

Sipas tij, aty banonte njė popull mizor i quajtur "deru", pasardhės tė banorėve tė Atlantidės, e humbur nėn thellėsi tė Tokės pas njė kataklizmi nukleare.

Shaver rrėfeu mė pas se banorėt e kishin kapur dhe e kishin burgosur, por se, mes shumė tė tjerash, i kishin mėsuar edhe teorinė e relativitetit.

Sipas tij, e gjitha kjo ndodhte pėrpara se Ainshtaini ta bėnte publike (mėkati i vetėm ėshtė se shkrimtari i tregoi kėto pasi Ainshtaini ia kishte treguar gjithė botės teorinė e relativitetit).

Pika mė e lartė e pretendimit tė Palmerit, nė mbėshtetje tė historisė fantastik tė Shaverit, mbėrriti nė vitin 1970, me publikimin e njė fotoje tė zgavrės nė fjalė.

Bėhej fjalė pėr njė mozaik fotografish tė bėrė nga njė satelit pėr llogari tė Administratės sė Shkencave Ambientale tė Ministrisė sė Tregtisė sė Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės, ku vėrehej njė njollė e zezė nė Polin e Veriut.

"Edhe sa foto tė tjera duhen pėr tė mėsuar si qėndron e vėrteta", pyeti me ironi Palmer. Por nė tė vėrtetė, njolla e zezė i detyrohej faktit tė thjeshtė se fotot qenė bėrė nė mes tė dimrit, kur Poli gjendet gjatė 24 orėve tė ditės i zhytur nė errėsirėn mė tė thellė.

Me gjithė pėrgėnjeshtrimet, ideja se Toka ėshtė bosh pėrbrenda vazhdon tė gjejė mbėshtetės: pėrveē sitesh tė shumta nė internet, librash e revistash qė e mbėshtesin kėtė teori, "Fondacioni Shkencor Phonex" grumbullon fonde pėr mundėsimin e njė ekspedite pėr nė qendėr tė Tokės, e cila do tė kalojė pėrmes zgavrės sė Polit.

Zona 51

Ndėrkaq teoria ėshtė modernizuar. Tani mbėshtetėsit e teorive tė konspiracioneve kėmbėngulin se Shtetet e Bashkuara tė Amerikės janė tėrėsisht nė dijeni tė ekzistencės sė kėsaj bote tė fshehtė, por e mbajnė tė fshehtė faktin, pasi raca njerėzore nuk ėshtė ende gati pėr t‘u pėrballur me njė tė vėrtetė kaq tronditėse.

Sipas tyre, nuk ėshtė aspak rastėsi, qė njė prej portave qė tė shpien te kjo botė gjendet tamam nė tė famshmen "Zona 51", njė bazė ushtarake sekrete nė shkretėtirėn e Nevadės, ku disa mendojnė se mbahet i fshehur njė disk fluturues dhe disa alienė tė vdekur. Por janė jashtėtokėsorė apo banorė tė brendėsisė sė Tokės?

Pėrtej shakave, siē thotė publicisti i madh italian Umberto Eko, i cili ka shkruar mbi kėtė temė te libri "Lavjerrėsi i Fykosė": "Tė meditosh sot mbi teori sharlatane qė janė marrė seriozisht pėr kohė tė gjatė, na mėson tė shohim me mosbesim edhe shumė ide qė gjejnė hapėsirė sot jo vetėm nėpėr media, por edhe nė disa ambiente shkencore".

Estilen

847


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Teoria e Tokes Bosh

Mesazh  IndigoStar prej 08.06.17 1:10

permendimin tim toka eshte e sheshte ... earth is flat ...


Kjo eshte harta e tokes se vertete
Antartica nuk ekziston ... por eshte pengese per te kaluar ne tokat e tjera ....sepse Nasa po vjedh popullin duke bere budalliqe kinemaje se fjala po exploron yjesine ...


avatar
IndigoStar

So mote it be !
786 369⚕️⚜️️‍🔺🕉️الله
Knowing is Good, but knowing Everything is Better
Making Good Man Better
Family comes first

59


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Teoria e Tokes Bosh

Mesazh  IndigoStar prej 08.06.17 1:12

avatar
IndigoStar

So mote it be !
786 369⚕️⚜️️‍🔺🕉️الله
Knowing is Good, but knowing Everything is Better
Making Good Man Better
Family comes first

59


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Teoria e Tokes Bosh

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi