Mistere qė shkenca nuk ka pėrgjigje pėr to

Shko poshtė

Mistere qė shkenca nuk ka pėrgjigje pėr to

Mesazh  Berti69 prej 15.01.15 20:42Pa marrė para sysh nėse janė shumė para kohės sė vet, a janė ndėrtuar me teknologji tė panjohur dhe se funksioni tyre nuk ėshtė krejtėsisht i qartė, kėto 10 zbulime deri mė tash shkenca nuk ia ka dalė t’i sqarojė.

10. Ēeliku nga Damasku

Shpatat qė vijnė nga Damasku nė Lindjen e Afėrt janė pėrdorur 1700 – 800 vjet para epokės sonė e janė ndėrtuar nga njė material jashtėzakonisht i fortė. Tehet e tyre mbesin tė pathyer edhe pas gdhendjes sė gurit e tė metalit me tė. Teknologjia e pėrpunimit tė tyre edhe sot ėshtė panjohur.

9 Shtylla e hekurit nė Delhi

Kjo shtyllė hekuri ėshtė e vjetėr 1600 vjet dhe ėshtė e njohur me rezistencėn e saj tė pabesueshme ndaj ndryshkut. Shkencėtarėt edhe sot s’e kanė tė qartė se si nė atė kohė ka qenė e mundur tė arrihet kjo.

8. Gurėt sferikė nė Kostarikė

Pėr herė tė parė janė vėrejtur nė fund tė shekullit 19. Supozohet se nė Kostarikė ekzistojnė rreth 300 gurė tė tillė – sferikė me diametėr rreth 2,4 metra. Pos qė nuk dihet se pėrse janė tė tillė, shkencėtarėt habiten shumė me simetrinė e tyre.

7. “Gypat” nė Baigong

Njė shpellė kineze ėshtė e shpėrndarė nėpėr trajta e gurit qė ngjasojnė me gypat nėpėr tė cilėt rrjedh uji nga maja e bjeshkės nė liqenin e afėrt . Dikush pohon se “gypat” janė diēka qė kanė lėnė pas jashtėtokėsorėt pas vizitės nė Tokė. Rreth 8 pėr qind e materialit tė tyre ka pėrbėrje tė cilėn s’e njohin shkencėtarėt

6. Mekanizmi nga Antikitera

Ky ėshtė njėri nga zbulimet mė misteriozė arkeologjikė e fjala ėshtė pėr mekanizmin e bronztė gjetur tek ujdhesa greke Antikitera nė fillim tė shekullit 20. Mekanizmi pėrshtatet me pozicionet e Hėnės, tė Diellit dhe tė planetėve tė tjerė. Supozohet tė rrjedhė nga shekulli 1 i epokės sė re.

5. Dorėshkrimi Voynich

Dorėshkrimi qė rrjedh nga shekulli 15 ende nuk ėshtė deshifruar nga shkencėtarėt, as gjuha dhe as shenjat e tij. Edhe pse mendohet tė jetėt jetė njė thurimė e paramenduar, bėhet fjalė pėr 240 faqe tė shkruara e tė ilustruara. Kjo po i habit shumė shkencėtarėt

4. Mumiet egjiptiane

Shkencėtarėt kanė gjetur gjurmė hashashi, kokaine e duhani nė mostrat e mumieve egjiptiane. Duhani rrjedh nga “bota e re” dhe ėshtė zbuluar 2000 vjet pasi varrimit tė mumieve e nė atė kohė as hashashi e as kokaina nuk kanė ekzistuar.

3. Bateria nga Bagdadi

Artefakte tė pazakonshme janė gjetur nė vitin 1936 rreth 20 kilometra nga Bagdadi, e ngjashmėritė e tyre ma bateritė galvanike i ka njohur arkeologu gjerman Wilhem Kanig. Rikonstruktimi i tyre ka treguar se ato mund tė gjenerojnė rrymė me kapacitete 0,4 do 1,9 voltė. Bėhet fjalė pėr baterinė e qelqtė tė lartė 13 cm me cilindėr remi e qė rrjedh 200 vjet para epokės sonė dhe qė ėshtė 2000 vjet para se bateritė prodhoheshin sėrish.

2. Mumiet nga San Pedro

Nė vitin 1932, dy burra afėr bjeshkės San Pedro mihen mumien e gjatė 35 centimetra. E shikuan ekspertėt nga muzeu natyror dhe ata e vlerėsuan autentike por pas kėsaj ajo u zhduk.

1. Qyteti i humbur Nan Madd

Bėhet fjalė pėr qindra ujdhesa artificiale ndėrtuar nga blloqe graniti. Ata janė tė rėndė rreth 50 tonė e gjenden nė Mikronezi – nė mes tė Paqėsorit. Ishin kryeqyteti i dinastisė Sodeler, e deri mė tash nuk dihet se si ndėrtuesit ia dolėn t’i punonin rreth 200 vjet para epokės sonė.
avatar
Berti69

"Si ėshtė lartė, ashtu ėshtė edhe poshtė, e si ėshtė poshtė, ashtu ėshtė edhe lart"


434


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Mistere qė shkenca nuk ka pėrgjigje pėr to

Mesazh  Luli prej 02.07.15 22:06

10 pyetje tė cilave shkenca akoma nuk u ka gjetur pėrgjigje

Pėrzgjedhja e problemeve tė pazgjidhura shkencore ėshtė inspiruar nga artikulli “Ten Unsolved Mysteries”, tė cilin, nė revistėn Scientific American e ka botuar fizikani dhe kimisti i famshėm anglez Philip Ball, redaktor i revistės Nature.


1. Nga kush u krijua jeta? (Biologjji)Ēka vėrtet ka ndodhur me tė gjitha molekulat e zakonshme joorganike, tė cilat janė bashkuar nė grupin primordial? Si ka filluar tė procedohet dhe tė reprodukohet energjia – gjė qė janė dy veti themelore tė jetės?


2. Sa ėshtė masa e botės tė cilėn nuk e shohim” (Fizikė)

Materia e njohur pėrbėn vetėm 4,6 pėr qind tė masės sė universit. E gjithė masa tjetėr ėshtė diēka qė akoma nuk mund ta shohim, ta masim dhe ta shpjegojmė.


3. Si ndikon ambienti nė gjenet? (Gjenetikė)

Krijimi i fenotipit tė caktuar nga gjenotipi i caktuar varet edhe nga interaksioni midis gjeneve dhe ambientit. Prandaj nė ambiente tė ndryshme nuk do tė jenė tė barabartė madje as binjakėt me gjene plotėsisht tė njėjta. Mbase megjithatė janė? Ko pyetje sfidon shkencėtarėt dhe opinionin qė kur kemi ditur pėr madhėrinė e tij – gjenin, transmeton ngjyra.com


4. Si mendon truri? (Neuroshkenca)

Disa neurone nė tru vazhdimisht gjenerojnė potencial aksioni, ndėrsa disa gjithė kohės “heshtin”, ndėrsa pastaj pėrnjėherė bėhen aktivė. Si e arrin gjithė kėtė truri?


5. Sa elemente kimike ka? (Kimi)

A ka pėrkufizim pėr numrin e nukleoneve, tė cilat mund tė gjenden bashkė dhe tė bėjnė njė bėrthamė atomi? Derisa kimistėt zbulojnė elemente me numėr gjithnjė e mė tė madh tė elementeve atomike, shtrohet pyetja deri ku do tė shkohet.


6. Ēfarė mund tė bėjnė nga karboni? (Nanoshkenca)

Karboni bėn pjesė nė gjithēka qė ėshtė e gjallė. A mund tė bėhen nga ai kompjuterėt tė cilėt do tė jenė tė fuqishėm sikur qelizat e gjalla.


7. Si ta pėrdorim energjinė solare? (Materialet)

Tė gjitha burimet e reja tė energjisė sė ripėrtėrishme tė cilat deceniet e fundit hyjnė nė pėrdorim kanė treguar disa kufizime. Energjia mė e sigurt deri tani ėshtė Dielli, i cili ėshtė relativisht pak i shfrytėzuar edhe pse dita me diell shkencėtarėt i rikujton pėr potencialin shumė tė madh, tė cilin energjia solare mund ta ofrojė.


8. Cila ėshtė mėnyra mė e mirė pėr t’u prodhuar bioarburantet? (Energjetikė)

Nė vend tė prodhimit konvencional joekologjik tė karburanteve tė fosileve, pėrse nuk do t’i kishim lėnė bimėt tė depozitojnė energjinė e diellit nė vend tonin, dhe atėherė t’i shndėrrojmė bimėt nė karburante? Megjithatė, shfrytėzimi i burimeve pėrsosmėrisht tė mira tė ushqimit pėr prodhimin e karburanteve mbase nuk ėshtė edhe qasja mė e mirė ndaj kėtij problemi. Njėra ndėr pėrgjigjet mund tė jetė shfrytėzimi i burimeve mė pak vitale tė formave tė biomasės.


9. Si tė vazhdohet jeta? (Mjekėsi)

A ėshtė e mjaftueshme qė pėr tė pasur jetė tė gjatė tė hamė ushqimin me antioksidantė dhe tė ruajmė strukturat qelizore nga radikalet e lira? Cilat gjene ndikojnė nė jetėgjatėsinė? Edhe krahas jetės sė shėndetshme dhe tė disiplinuar nė ushqim, qelizat e organizmit pashmangshėm plaken. Ēfarė po bėn shkenca qė tė gjejė eliksirin e jetės?


10. Si pėrcjellin vazhdimisht kiminė e trupit tė njeriut? (Biokimi)

Organizmi ynė ėshtė njė laborator kompleks nė tė cilin vazhdimisht zhvillohen mijėra reaksione. Disa kombinime kimike shpėrbėhen, tė tjerat sintetizohen, disa dalin nga trupi ynė, ndėrkaq disa depozitohen nė qeliza tė caktuara. Si do tė ishte kur nė ēdo moment tė mund t’i pėrcjellim tė gjitha kėto procese tė komplikuara kimike dhe tė masim nivelet e kombinimeve tė ndryshme nė kohė reale?
avatar
Luli

"Duhet bredhur shumė nė errėsirė derisa tė preket drita"

884


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi