Dhjetėra mikropėrgjues nė qendėr tė Oslos

Shko poshtė

Dhjetėra mikropėrgjues nė qendėr tė Oslos

Mesazh  Luli prej 14.12.14 23:17Njė sistem i sofistikuar pėrgjimi celularėsh, pranė ndėrtesave kryesore qeveritare tė ekonomisė dhe politikės, ėshtė zbuluar nė shumė pika tė Oslos, nė atė qė mund tė shndėrrohet nė operacionin mė tė rėndėsishėm tė pėrgjimit tė historisė moderne norvegjeze, njoftoi sot gazeta e pėrditshme norvegjeze ”Aftenposten”, qė pėr dy muaj pėrdori sisteme tė pėrparuara pėrgjimi qė, edhe pse kanė zbuluar mikropėrgjuesit, nuk ka dhėnė edne asnjė emėr zyrtari pėrgjegjės.

Sistemet e pėrgjimit ishin vendosur nė brendėsi tė centraleve fals pėr telefoninė celulare pranė ndėrtesave tė fuqisė norvegjeze: parlamentit dhe zyrave financiare.
Kėto aparate ishin nė gjendje ”tė thithnin” biseda telefonike nė njė zonė prej qindra metrash katrorė.

Gazeta pėrmend zyrėn e kryeministrit si edhe shumė zyra qeveritare nėn pėrgjim duke mos harruar tė pėrmendė se nė kėtė zonė pėrgjoheshin edhe qytetarė tė zakonshėm.
Shėrbimi norvegjez i sigurisė, PST, deklaroi se nuk ishte nė gjendje tė dinte se kush i kishte vėnė kėta mikropėrgjues, por shtoi se nuk pėrjashtonte asnjė mundėsi, nga krimi i organizuar pėr spiunazh financiar deri te ndėrhyrja e njė fuqie tė huaj.

“Nuk mund t’i them shtetit se kush ėshtė autori i kėsaj”, deklaroi Arne Chrisitan Haugstoyl i PST-sė.

”Por, mund tė them se janė disa fuqi tė huaja nė gjendje ta bėjnė ktė gjė”, theksoi Haugstoyl.

Sido qė tė jetė, shėrbimi norvegjez i sigurisė ka kėshilluar qytetarėt tė mos flasin pėr tema delikate pranė kėtyre ndėrtesave, nė qendėr tė kryeqytetit.
avatar
Luli

"Duhet bredhur shumė nė errėsirė derisa tė preket drita"

884


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi