Femrat janė mė pjellore gjatė hėnės sė plotė

Shko poshtė

Femrat janė mė pjellore gjatė hėnės sė plotė

Mesazh  Zattoo prej 11.12.14 23:15Njė studim i ri ka treguar se plleshmėria e femrės, si dhe cikli i saj, kanė lidhje me fazat e hėnės. Nė tėrė botėn, ciklet kanė mė sė shumti tė ngjarė qė tė fillojnė gjatė hėnės sė plotė, kur qielli gjatė natės ėshtė mė i kthjellėti. Nė anėn tjetėr, njė femėr do tė jetė mė e pėlleshme gjatė hėnės sė re, kur ajo mezi vėrehet. Edhe pse kjo mund tė tingėllojė si shaka, mjekėt thonė se ekzistojnė shpjegime shkencore pėr njė dukuri tė tillė.

Drita ndikon nė prodhimin e hormonit qė pėrfshihet nė rregullimin e ciklit mujor tė gruas. Po ashtu, ka pėrparėsi evolutive pėr njė femėr, e cila ka mė shumė tė ngjarė qė tė mbetet me barrė gjatė netėve mė tė errėta.

Specialisti i infertilitetit, Philip Chenette, pas analizės sė tė dhėnave nga 8000 femra nga vende tė ndryshme tė botės, ka gjetur njė lidhje tė qartė midis kohės sė ciklit tė tyre mujor dhe fazave tė hėnės.

Dr. Chenette thotė se kureshtja e tij ishte nisur nga fakti se cikli menstrual te gati ēdo femėr zgjatė katėr javė – sa zgjat edhe koha midis dy hėnave tė plota.
avatar
Zattoo

627


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi