E vėrteta e ėndrrave

Shko poshtė

E vėrteta e ėndrrave

Mesazh  gjilanasi prej 03.12.14 15:55Ėshtė e mundur qė ju tė kontrolloni ėndrrat tuaja, dhe t`i pėrdorni ato pėr tė rregulluar humorin. Pėrderisa Frojdi i quajti ato si rruga mbretėrore ndaj tė pandėrgjegjshmes, shkencėtarėt mendojnė se koha e gjumit ėshtė njė lloj joga psikologjike, qė ėshtė vitale pėr mirėqenien emocionale dhe shėndetin.

Njerėzit tė cilėt kujtojnė ėndrrat e tyre, shėrohen mė shpejt nga depresioni pas divorcit, dhe madje edhe ėndrrat e kėqija kanė njė funksion tė dobishėm, duke na lejuar emocionet negative tė kanalizohen. T’u kushtoni vėmendje ėndrrave tuaja, ju ndihmon tė zgjidhni probleme, tė luftoni frikėn dhe tė pėrmirėsoni jetėn tuaj.

Pse nuk i mbajmė mend ėndrrat?
Studiuesit vlerėsojnė se 95% ose mė shumė e materialit tė ėndrrave harrohet pasi ato zbehen shpejt pasi ne tė zgjoheni. Deri nė 90 pėr qind e pėrmbajtjes sė tyre humbet brenda 10 minutave.

Pse disa ėndrra duken aq reale aq sa duket sikur kemi qarė apo qeshur?
Disa zona tė trurit tė cilat procesojnė emocionet dhe imazhet, janė mė tepėr aktive gjatė gjumit, njė arsye pse ėndrrat duken aq tė gjalla duke na dhėnė dhe emocione tė forta. Ėndrrat duken mė reale gjatė fundit tė gjumit tė natės, njė arsye mė tepėr pse ėndrrat e gėzueshme apo tė trishtuara na zgjojnė pupthi dhe pėr kėtė arsye ėndrrat e gjumit janė mė tė memorizueshme.

Parashikojnė ėndrrat tė ardhmen?
Ėndrrat kryesisht nxjerrin frikėn e pandėrgjegjshme, shpresat, disa prej tė cilave mund tė realizohen, e ndonjėherė ato mund tė shprehin ndonjė vizion pėr tė ardhmen, gjė qė lidhet me intuitėn e personit.
avatar
gjilanasi

383


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi