Inteligjenca artificiale mund t`i japė fund racės njerėzore

Shko poshtė

Inteligjenca artificiale mund t`i japė fund racės njerėzore

Mesazh  gjilanasi prej 03.12.14 15:51Profesor Stephen Hawking, njė prej shkencėtarėve mė tė rėndėsishėm tė Britanisė ka thėnė se pėrpjekjet pėr tė krijuar inteligjencėn artificiale pėrbėjnė njė kėrcėnim pėr ekzistencėn tonė.  Ai u shpreh pėr BBC se: “Zhvillimi i inteligjencės sė plotė artificiale mund tė shėnojė fundin e racės njerėzore.” Paralajmėrimi i tij erdhi nė pėrgjigje tė pyetjes rreth teknologjisė qė ai pėrdor pėr tė komunikuar qė pėrfshin njė formė bazike tė inteligjencės artificiale. Por ka shkencėtarė tė tjerė qė janė mė pak pesimistė. Fizikani, i cili vuan nga sėmundja e sklerozės (ALS),  po pėrdor njė sistem tė ri komunikimi, tė zhvilluar nga Intel.

Ekspertėt e tė mėsuarit mekanik nga kompania britanike Swiftkey u pėrfshinė gjithashtu nė krijimin e tij. Teknologjia e tyre, tashmė nė formėn e njė aplikacioni smartphone mėson se si profesori mendon dhe sugjeron fjalėt qė ai mund tė pėrdorė mė pas. Profesor Hawking thotė se format primitive tė inteligjencės artificiale tė zhvilluara mė parė kanė rezultuar shumė tė dobishme, por ai u frikėsohet pasojave tė krijimit tė diēkaje qė i tejkalon njerėzit.”Kjo do tė kėrkojė njė rritje brenda vetes apo ri-organizim tė saj, ” - tha ai.

"Njerėzit, tė cilėt janė tė kufizuar prej evolucionit tė ngadaltė biologjik, nuk mund tė konkurrojnė dhe mund tė zėvendėsohen. " Por ka nga ata qė janė mė pak pesimistė. "Unė besoj se ne do tė mbetemi nė krye tė teknologjisė edhe pėr njė kohė relativisht tė gjatė dhe potenciali i saj pėr tė zgjidhur shumė nga problemet e botės do tė realizohet", - tha Rollo Carpenter,krijuesi i Cleverbot. Softueri i Cleverbot mėson nga bisedat e tij tė shkuara dhe ka fituar rezultate tė larta nė testin Turing, duke bėrė qė njė pėrqindje e lartė njerėzish tė mendojnė se po flasin me njė njeri.

Ngritja e robotėve

Z. Carpenter thotė se ne jemi shumė larg nga tė poseduarit tė fuqisė informatike apo zhvillimit tė algoritmeve tė nevojshme pėr arritjen e inteligjencės sė plotė artificiale, por beson sedo tė vijė nė dekadat e ardhshme. "Ne nuk mund tė dimė mjaftueshėm se ēfarė do tė ndodhė nė qoftė se njė robot e tejkalon vetė inteligjencėn tonė, kėshtu qė ne nuk mund tė dimėnėse do tė jemi tė ndihmuar pafundėsisht prej tij, apo tė injoruar e mėnjanuar ose tė shkatėrruar bindshėm prej tij,” - tha ai. Gjithsesi ai mendon se inteligjenca artificiale do tė jetė njė forcė pozitive. Profesor Hawking nuk ėshtė i vetmi qė i frikėsohet sė ardhmes. Nė afat tė shkurtėr, ka shqetėsime se kapaciteti i makinave inteligjente nė ndėrmarrjen e detyrave tė bėra nga njeriu deri tani, shumė shpejt do tė eliminojė miliona vende pune. Nė njė kohė mė tė gjatė, eksperti i teknologjisė Elon Musk ka paralajmėruar se inteligjenca artificiale ėshtė “kėrcėnimi real mė i madh i njerėzimit”.

Zėri robotik    

Nė intervistėn e tij pėr BBC, Profesor Hawking flet gjithashtu pėr pėrfitimet dhe rreziqet e internetit. Ai citon drejtorin e paralajmėrimit qeveritar nė lidhje me faktin se interneti po kthehet nė qendrėn komanduese tė terroristėve: "Duhet tė bėhet mė shumė nga kompanitė e internetit pėr t'iu kundėrvėnė kėrcėnimit, por vėshtirėsia ėshtė ta bėsh kėtė pa sakrifikuar lirinė dhe privatėsinė." Ai ka qenė njė nga adoptuesit e hershėm mė entuziast pėr tė gjitha llojet e komunikimeve teknologjike dhe po punon qė sistemi i tij i ri tė jetė nė gjendje tė shkruajė mė shpejt. Por njė aspekt i teknologjisė sė tij personale, pėrkatėsisht kompjuteri i gjenerimit tė zėrit,nuk ka ndryshuar nė pėrditėsimin e fundit.Profesor Hawking pranon se kjo ėshtė pak robotike, por kėmbėngul se nuk ka dashur njė zė mė natyral. "Kjo ėshtė kthyer tashmė nė simbolin tim dhe nuk do e ndryshoja me njė zė mė natyral me theks britanik," - tha ai. "Mė kanė thėnė se fėmijėt qė kanė nevojė pėr njė zė kompjuterik, kėrkojnė njė si ky."
avatar
gjilanasi

383


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi