Pesė rregulla pėr gjumin

Shko poshtė

Pesė rregulla pėr gjumin

Mesazh  Equinox prej 28.11.14 9:42Epoka e teknologjisė  nuk ka ndihmuar aq shumė, dhe nuk ka arritur qė tė gjejė formulėn e saktė pėr njė gjumė tė qetė e tė rehatshėm. Ēdo mėngjes ne mund tė zgjoheni jo shumė mirė, mund tė kemi probleme me mėnyrėn se si keni flejtur, mund tė kemi dhimbje qafe ose mė keq kur tė dhembje nė tė gjithė trupin.

Teknologjia ka rekomanduar  shumė por pėrsėri ne kemi ankesa, mjekėsia ka shpikur shumė ilaēe shqetėsuese dhe shumė prej tyre nuk kanė pasur rezultate sepse pėrsėri ne kemi probleme me gjumin. Ka njė mėnyrė e cila mund tė na ndihmojė deri nė njė mėnyrė qė tė bėjmė njė gjumė tė rehatshėm, por edhe qė tė ndiehmi mirė ēdo mėngjes. Dita fillon mbarė nėse ne kemi bėrė njė gjumė tė qetė, pa shumė lodhje. Janė pesė rregulla bazė qė na ndihmojnė qė nė mėngjes tė jemi tė freskėt e qė gjatė natės tė mos kemi pasur shumė probleme si gėrrhitja ose si dhimbjet nė tė gjithė trupin.


1. Zgjohu herėt

Pėr disa persona mund tė duket e lodhshme zgjimi qė nė mėngjes, e pėr mė tepėrt nė orėn 5 tė mėngjesit. Kjo ju bėn mirė pasi ju do tė keni bėrė mjaftueshėm gjumė dhe do tė jeni mjaft energjikė pėr tė vazhduar ditėn mbarė.


2. Shmangni leximet e gabuara

Leximi ėshtė bėrė njė pjesė e pandashme e njeriut, ai e shoqėron atė nė ēdo orė tė ditės edhe pėrpara se tė flejmė ne lexojmė. Zgjedhja e librit ėshtė shumė e rėndėsishme pasi nga kjo do tė varet edhe cilėsia e gjumit. Nėse keni zgjedhur njė libėr i cili atė pjesė tė mendjes qė ėshtė aktive e mbingarkon nė trurin tonė e qė gjatė natės do tė pėrpunojė materialin e lexuar. Kėshtu qė zgjidhni me kujdes librin apo gjėrat qė bėni nė orėt kur trupi juaj futet nė orėn kritike e mė pas tė mos mund tė flini duke menduar pėr pėrmbajtjen e atij libri. Kjo tė ndihmon qė tė parandalosh pagjumėsinė e shkaktuar nga tė menduarit e tė pandėrprerė pėr shkak tė asaj  qė ju po lexonit nė atė libėr.


3. Tė gjithė dritat duhet fikur

Shumė persona e kanė problem nėse dhe njė dritė e vogėl bie nė dhomėn e tyre tė gjumit, dhe nėse ju i fikni tė gjitha dritat dhe nuk lejoni futjen e tyre nė dhomė atėherė ju do tė keni njė gjumė tė qetė, do tė keni njė kualitet gjumi tė mirė. Mos harroni tė fikni televizionit e ndoshta kompjutrin pėrpara se tė flini !


4. Shqetėsimet e ditės  lėrni mėnjanė

Nėse  doni qė tė bėni njė gjumė tė qetė, shqetėsim e problemet e ditės mundohu ti lėsh aty dhe qė tė mos t’ju shoqėrojnė edhe nė gjumė. Nėse e keni tė nevojshme tė mendoni e ti bėni njė rezume punėn suaj se si shkoi sot, atėherė me ndihmėn e njė letre shkruajni aty tė gjitha ato qė tė shqetėsuan sot dhe se ēfarė ke nė plane tė bėsh pėr nė nesėrmen, pasi nė kėtė mėnyrė mendja do tė jetė e qetė dhe e lirshme pėr tė bėrė njė gjumė tė mirė e tė rehatshėm.


5. Larg televizorit dhe kompjutrit

Tė gjithė jemi tė varur dhe nuk jetojmė dot pa teknologjinė e kohės sė fundit por pėr tė mirėn e shėndetit tuaj ju duhet tė qėndroni tė paktėn disa orė larg teknologjisė pėrpara se tė shkoni  e tė flini, sepse vetėm nė kėtė mėnyrė truri do tė jetė mė pak i ngarkaur me informacione dhe ju do tė bėni njė gjumė tė rehatshėm.

Redjon Shtylla
avatar
Equinox

220


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi