Fransisko Goja - Piktori enigmatik, me origjine baske.

Shko poshtė

Fransisko Goja - Piktori enigmatik, me origjine baske.

Mesazh  Anon prej 25.11.14 18:36


I lindur nė Zaragoza tė Spanjės, ai u punėsua te artisti mediokėr José Luzįn, tek i cili mėsoi tė pikturonte dhe madje kopjoi edhe disa vepra tė artistėve tė mėdhenj. Nė moshėn 17-vjeēare ai shkoi nė Madrid. Stili i tij u ndikua nga dy piktorė qė punonin atje; i fundit i piktorėve tė mėdhenj venecianė Tiepolo dhe piktori pak i ftohtė, por njė neoklasik mjaft efektiv, Antonio Raphael Mengs. Por nė kėtė kohė tek ai dallojnė tendenca tė menduara dhe ndėrtuara nė njė formė krejt tė re. Ato datojnė nė vitet 1773-1774. Nė kėtė periudhė tek ai vėrehen elementėt e jetės popullore e fshatare. Nisi tė pėrfshinte nė art elementėt e gjuėetisė dhe peshkimit qė kishin origjinė franceze. Nė fillim kėto elementė dukeshin pak tė errėt dhe tė ēuditshėm nė ndėrtim, por me kohė ai arriti tė perfeksiononte edhe elemente tė tilla. Nuk ishte njė piktor peisazhesh dhe sfondet e pikturave tė tij tregonin se sa pak interes kishte pėr to. Pasi u vendos nė Madrid nisi tė pikturonte portrete, kopja mė e vjetėr daton vitin 1774. Ndėrsa nė 1790 ai pikturoi autoportretin e tij. Kjo pikturė konfirmon atė qė i biri do tė shkruante mė vonė: “Ai pikturon vetėm nė njė seancė qė zakonisht zgjat 10 orė, por asnjėherė nė mbrėmje; dhe nė mėnyrė qė tė theksojė efektin e portretit, i jep njė dorė pėrfundimtare natėn nėn dritė artificiale.” Kjo shpjegon edhe karakteristikat e mjeshtėrisė sė tij.


Zhgėnjimi
Nė vitin 1792 ai u sėmur dhe u shurdhua plotėsisht. Kjo e mėrziti tej mase, ndaj gėzimi u zhduk nga pliktura e tij si me magji, ngjyrat u errėsuan dhe penelatat u ngatėrruan. Ai pikturonte pėr veten e tij. Por, tamam nė kėtė periudhė, nisi tė portretizonte gratė. Pėrshkrimet e tij nuk kishin ngjashmėri me asnjė piktor tjetėr, veē Renoir. Dy portrete grash tė piktuara nė kėtė periudhė e tregojnė qartė kėtė cilėsi; Dona Antonia Zarate, krenare, kėmbėngulėse, koketė dhe pakėsz e trishtuar dhe kontesha de Chinchón, mė e ėmbla nga tė gjitha portretet e grave me atė fėtyrė fėminore, shpatulla tė ngushta tė kombinuara me fustanin e gjerė e tė mrekullueshėm. Kėto piktura duken si njė lamtumirė e fundit pėr gėzimet e jetės, pasi pas tyre Goya u tėrhoq nė izolim tė plotė nė shtėpi e Quinta del Sordo (Shtėpinė e njėeriut tė dhurdhėr” nė Madrid. Endėrkohė, luftrat e Napoleonit, shkonin e vinin. Tmerri i pėrjetuar nga spanjollėt e kishin mbushur shpirtin e Goya-s me dėshpėrim e hidhėrim, tė cilėn ai e shndėrroi menjėherė nė art nėpėrmjet njė sjelljeje tė ēuditshme tė krijesave tė tij. Ai u neverit nga regjimi politik, tė cilin e konsideronte brutal dhe reaksionar dhe nė artin e tij tentoi tė paraqiste tmerret e luftės dhe tė portretizonte pakuptimėsinė e sė padrejtės dhe vuajtjes njėrezore. Goya u pėrqėndrua kryesisht nė krijimin e njė efekti tė tmerrshėm, duke pėrjashtuar gjithēka tjetėr. Jeta e tij ishte njė pėrzierje kulmesh, izolimesh dhe dėshpėrimi, qė krijuan kushtet e realizimit tė kryeveprave tė tij pasionante.Shpirti
Nė shumė mėnyrė ai personifikoi shpirtin e Spanjės, ku pushteti dhe bukuria e vdekjes duke se po pėrhapej nė ajėr. Ai krijoi bazat e artit pėr shekullin e 19-tė, shekulli i romantizimit tė egėr dhe e realizmit tė papritur. Teknikat e tij origjinale e tė pazakonta, qė arritėn pikėn kulminante me “pikturat e zeza” u morėn nga Manet, i pari i impresionistėve si dhe pasuesit e tij. Zgjedhja e subjekteve nga Goya nuk pengohej nga tradita. Nė fakt, e drejta e piktorit pėr tė sjellė nė pikturė vizionet tij tė brendshme edhe nėse kėto mund tė tė ēonin drejt maktheve tė tmerrsme u pranuan nga Goya pėr herė tė parė dhe mundėsitė si kėto nuk janė shfrytėzuar ende plotėsisht.

Edituar pėr herė tė fundit nga Benxhamin. nė 25.11.14 19:05, edituar 1 herė gjithsej
avatar
Anon

Even the most expensive clock still shows sixty minutes in every hour. - yidish proverbs

270


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Fransisko Goja - Piktori enigmatik, me origjine baske.

Mesazh  Anon prej 25.11.14 18:49

Darka e djallit /

avatar
Anon

Even the most expensive clock still shows sixty minutes in every hour. - yidish proverbs

270


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi