Pse erdhėm nė kėtė botė?

Shko poshtė

Pse erdhėm nė kėtė botė?

Mesazh  Neo prej 25.11.14 17:33Pse ne vendosėm tė vimė kėtu meqenėse veq ishim pjesė e Zotit?

Kjo ėshtė njė pyetje shumė e mirė. Shpirti ėshtė pjesė e Zotit dhe arsyeja pse ti erdhe kėtu ėshtė qė ta kuptosh Atė dhe ta kuptosh vetė-veten. Ti erdhe kėtu ta kuptosh se si ėshtė Zoti dhe si je ti. Ti duhet ta dish ēka ėshtė Zoti, ēka je ti, dhe ēka ėshtė krijimi.

Kjo botė ėshtė njė shkollė, njė universitet. Ti ke ardhur tek kjo shkollė tė studiosh sekretet e Zotit dhe sekretet e tua. Zoti e krijoi kėtė vend nė mėnyrė qė ti ta kuptosh Atė dhe ta dish se sa I fuqishėm ėshtė Ai, ashtu qė edhe ta kuptosh vetė-veten dhe tė gjithė krijimin. Ti erdhe kėtu ta marrėsh testin dhe ta kalosh.

A e lind nėna njė fėmijė qė ta mbajė vetėm nė shtėpi? Nė qoftė se ti do tė ishe e detyruar tė rrish vetėm nė shtėpi gjatė gjithė kohės, si do ta kuptoje botėn dhe ēudirat e saja tė shumta? Nėna dhe babai yt tė dėrgojnė nė shkollė. Pse? Sepse duan qė ti tė studiosh, tė mėsosh, dhe ta kuptosh botėn, vetė-veten, dhe tė gjitha ēudirat. Ata duan qė ti ta dish ē’farė ėshtė e vėrteta. Prandajė prindėrit e tu tė dėrgojnė nė shkollė, dhe prandaj shkollat janė ndėrtuar. Prindėrit e tu dėshirojnė qė ti tė kuptosh gjėrat.

Zoti e bėri tė njėjtin gjė. Ai I dėrgoi fėmijėt e Tij tek kjo shkollė nė mėnyrė qė ata tė kuptojnė mė shumė pėr Atė. Kemi botėn e shpirtėrave, kėtė botė, dhe botėn e zemrės, qė ka brenda nė tė tetėmbėdhjetė mijė universa, parajsėn, Zotin dhe vetė-veten. Duhet ta kuptosh tė gjithė kėtė.

Bota ėshtė njė shembull. Zoti ėshtė Shkaku i Krijimit tė tė tėrės, zemra e brendshme (kelb) ėshtė efekti, dhe ti je parimi themelorė. Nga shembulli I botės, ti je parimi themelorė qė kupton shkaqet brenda nė vetė-vete dhe Atė qė ėshtė shkaku I tė tėrės. Ti duhet ta kuptosh Atin tėnd. Pėr kėtė arsye ke ardhur kėtu. Babai tė dėrgoi kėtu qė tė studiosh. Ashtu sikurse prindėrit e tu tė dėrguan nė shkollė, Zoti tė dėrgoi tek kjo botė qė tė mėsosh pėr tetėmbėdhjetė mijė universat, kėtė botė, botėn e shpirtit, botėn e jetės, botėn e zgjuarsisė, botėn e zgjuarsisė hyjnore (gnanem), botėn paqėsore tė parajsės, dhe botėn e perfeksionit, pastėrtisė, dhe shkėlqimit. Ai tė dėrgoi qė ti ta njohėsh Babain tėnd. Kjo ėshtė vetėm shkollė.

Bauva Muheijedin (Ral.) "Why can't I see Angels" fq.40
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi